Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

GrzegorzG70

Sygnatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. czy może ktoś wie jakiej firmy jest werk z taką sygnaturą

 

a5793551ae139a91m.jpg

c2e8b1bd3208c730m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie H.Endler & Co powstała w 1865 działająca w Świebodzicach aż do fuzji z Beckerem

 

Dodane: taką sygnaturę znalazłem właśnie w necie, kartusz identyczny - inne inicjały i oznaczenie zastrzeżenia znaku wyparło miasto - zapewne późniejsza od Twojej:

5767afff420c601b.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest tak jak piszesz to musi to być dość stary mechanizm i czy w takim razie cały zegar wart jest 1700zł za tyle mogę go kupić z informacji właściciela jest w stanie nienaruszonym i jeszcze jedno jeżeli masz jakieś informacje na temat tej firmy to może wiesz kiedy połączyła się z Beckerem to wtedy można by było bliżej określić wiek zegara i tak w ogóle to dziękuje za informacje

b949cc7633a76777m.jpg

c65ef4607d255163m.jpg9a0e570423757008m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. czy może ktoś wie jakiej firmy jest werk z taką sygnaturą

 

a5793551ae139a91m.jpg

c2e8b1bd3208c730m.jpg

 

Wprawdzie odpowiadam "trochę" po czasie , ale czynię to ku ogólnemu dobru wszystkich zainteresowanych - temat jest wszak bardzo rzadki .

Pokazana sygnatura należy do maleńkiej firmy KAPPEL&Co z Fraiburga / ob.ŚWIEBODZICE /.

Przed bankructwem w 1899 r uchroniło ją wejście do tzw. Zjednoczenia.

Przedstawiony na zdjęciach zegar / jeżeli zdjęcia przedstawiają oryginalną skrzynię /pochodzi z ostatniego okresu produkcyjnego tj. ok. 1895 - 1899.

Reasumując ; Można próbować wyciągnąć wniosek , że firma ta wyprodukowała ok 60 tyś mechanizmów - a więc - przedstawiony zegar jest dość rzadki ---> w sam raz dla kolekcjonera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Także w aspekcie podobieństwa tej sygnatury z H.Endler & Co - podobnie jak w przypadku sygnatur Beckera i Willmanna o czym pisałem w temacie "o lwach".

Pozdrawiam, Piotr.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie (chyba nie), to jest sygnatura Regulatorfabrik Germania, założonej w roku 1871 i działającej na zasadach spółdzielni (genossenschaft), także włączonej do VFU. Przy czym - znowuż zamieszczane w książkach (Herr Schmid) sygnatury przedstawiają tylko tego orła z kotwicą, bez kartusza. Także na własne oczy i w necie dokładnie takiej sygnatury dotąd nie widziałem. Być może, ten element "ujednolicający" sygnatury różnych firm wprowadzono dopiero po włączeniu ich do VFU (?). Adam ! HELP !!!!!!!!!!!


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze - oderwałem się o pieluch ;)

 

Napewno po połączeniu firmy używały najbardziej znanego i renomowanego znaku firmowego Gustav Becker.

Wszystkie inne sygnatury należące do mniejszych firm, które weszły w skład zjednoczenia pochodzą z okresu ich samodzielnej działalności czyli przed połączeniem. Firmy często przechodziły z rąk do rąk wtedy zostawiano sygnaturę (cz. graficzną) zmieniano jedynie inicjały (tak było w kilku przypadkach choć nie była to reguła). Stąd tak wiele Świebodzickich sygnatur - piękny temat do badań ;)

Pozdrawiam

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D_A

Witam

Temat piękny, mnie jeszcze nurtuje jedno pytanie ? Na pewno dla fachowców to pestka, ale spotkałem sie z sygnaturą GB ( pieczęć ) z ok. 1892 gdzie zawsze obok była pieczęć medalowa. Zaznaczm że nie była to filia w Czechach, Czyżby niektórym zegarom nie należał się ten medal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

Temat piękny, mnie jeszcze nurtuje jedno pytanie ? Na pewno dla fachowców to pestka, ale spotkałem sie z sygnaturą GB ( pieczęć ) z ok. 1892 gdzie zawsze obok była pieczęć medalowa. Zaznaczm że nie była to filia w Czechach, Czyżby niektórym zegarom nie należał się ten medal.

 

Warto wiedzieć, że medal, którym sygnowane były mechanizmy nie został przyznany zegarom. Medal otrzymał osobiście Gustav Becker, który skrzętnie wykorzystał ten fakt aby promować swoje wyroby. Medal nie był jednak bity na wszystkich wyrobach, nie wiadomo jakim kluczem posługiwano się przy sygnowaniu medalem. Można natomiast zaobserwować, że medal pojawia się na wyrobach wyższej jakości. Często można znaleźć identyczne mechanizmy z medalem lub bez. Nie ma wybitego medalu na ażurowych tanich budzikach, mechanizmach serii SILESIA, czy mechanizmach zegarów kuchennych.

Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotrze - oderwałem się o pieluch ;)

 

......................Firmy często przechodziły z rąk do rąk wtedy zostawiano sygnaturę (cz. graficzną) zmieniano jedynie inicjały (tak było w kilku przypadkach choć nie była to reguła). Stąd tak wiele Świebodzickich sygnatur - piękny temat do badań ;)

Pozdrawiam

Adam Mroziuk

 

To bardzo cenna uwaga w kontekście rozpatrywania podobieństwa sygnatur Endlera i Kappela ......

Endler pomimo iż był dużo starszą firmą od Kappela nie utrzymał się na rynku - zbankrutował w 1890 roku.

Wnioskuję zatem , że Kappel przejął majątek Endlera i stąd podobieństwo sygnatur ......... ale to tylko moja hipoteza wysnuta pod wpływem tekstu p.Adama ........

Swoją drogą ; zegary wagowe Endlera to prawdziwa ekstraklasa tamtych lat .......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie wątek "Zanim zadasz pytanie..." Jeśli ten werk nie jest podrabiany odnośnie bić sygnatur (w co wątpię, bo i po co) to będzie miał Adam i kolega z Ameryki zagwozdkę....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość D_A

Faktycznie nie tutaj umieściłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umieściłeś dobrze, tam miał być temat tylko do zamieszczania linków, ale skoro Adam zaczął komentować - i ja nie mogłem się oprzeć...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy często była stosowana taka kombinacja u Beckera chyba to już ostatnie podrygi numeracji

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c928a05e67aa61a.html

 

Ta fotka przedstawia jak podejrzewam mechanizm którego detale zostały wyprodukowane w Świebodzicach.

Mechanizm został zmontowany w Czeskim Broumovie tam również "przybito" numer seryjny wg numeracji Czeskiej fili oraz napis "MADE IN TSCHECHOSLOVAKIA". Jak widać nie wszystkie sygnatury są równo i ładnie wybite - te Czeskie wyglądają na wybijane ręcznie (krzywo wybite znaki i nie na taką samą głębokość)

Mam już kilka fotek tak sygnowanych zegarów nie świadczy to o tym, że mech. SILESIA był produkowany w Czechach (niestety nie jest to unikat ;) ). Każdy kto widział fabrykę w Czechach będzie przekonany o tym, że nie jest (była) to fabryka zdolna do wyprodukowania tak dużych ilości zegarów. Musiała korzystać z pomocy zewnętrznej. Warto zadać sobie pytanie po co powstała fabryka w Broumovie? Przecież Broumov jest oddalony od Świebodzic jedynie o 44 km (około 48 min jazdy samochodem). Można było wozić zegary w całości - gotowe.

Filia ta powstała po to aby ominąć przepisy celne - taniej było sprowadzać detale i części niż całe zegary. Przyczółek Beckera w Broumowie umożliwiał sprzedaż zegarów w całych Austro-Węgrzech był to wtedy bardzo ważny i duży rynek zbytu.

Pozdrawiam Adam Mroziuk


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu kolejna ciekawostka - wypożyczona beckerowska kotwica....

032b0bcb9e9bf9ce.jpg

fc00bbba23f61664.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W naszych czasach taka sygnatura (logo) uznana by była za plagiat i sprawa zakończyła by się sądem :wacko:

Prawdopodobnie nie obyło się bez sporu ponieważ Germania zmieniła sygnaturę późniejsze zegary pozbawiono kotwicy RG - pozostał jedynie napis.

 

przykład późniejszej Germanii


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie H.Endler & Co powstała w 1865 działająca w Świebodzicach aż do fuzji z Beckerem

 

Dodane: taką sygnaturę znalazłem właśnie w necie, kartusz identyczny - inne inicjały i oznaczenie zastrzeżenia znaku wyparło miasto - zapewne późniejsza od Twojej:

5767afff420c601b.jpg

Witam wlasnie dzis nabylem zegar z ta sygnatura o nr 125690, jezeli kogos interesuje wrzuce zdjecie werku.Sama skrzynia jest zwykla Beckerowska.Jedynie werk i sanki godne uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tu kolejna ciekawostka - wypożyczona beckerowska kotwica....

032b0bcb9e9bf9ce.jpg

Witam! Mam pytanie dotyczace tej firmy. Koledze sprzedałem zegar z sygnaturą, tej firmy. Na kotwicy dodane jest koło zębate i w nim są napisy RG. Nad kotwicą orzeł z głową w prawo. Nr seryjny zegara 255 470. Pytanie jednak dotyczy patentu na transporterze D.G.M.S 103 874. Nie wiem, czego ten patent dotyczy i nie wiem, co to za rodzaj patentu.  Jeżeli coś wiadomo, proszę podpowiedzieć. Pozdrawiam.P.

Dodam,że na transporterze jest fasolka,a na wahadle dokręcona jest regulacja wychyłu z palcem.P

 

Prześledziłem forum w tym temacie. Sygnatura jest z końca okresu działalności. Powołam się na kolegę WueM, który pisał, że zrobiono ich trochę ponad 250 .000. Czyli ten jest tuż przed okresem stworzenia VFU, Na temat patentu nie ma śladu,żadnej wiedzy na tym forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo przepraszam. Ale tak całkiem to nie rozumiem powyższego postu, będącego zlepkiem zdjęcia Germanii z wczesnym numerem seryjnym 2601 które zamieściłem daawnao temu (27.03.2009 r) , i wpisu "Witam! Mam pytanie dotyczące tej firmy. Koledze sprzedałem zegar z sygnaturą, tej firmy. Na kotwicy dodane jest koło zębate i w nim są napisy RG. Nad kotwicą orzeł z głową w prawo. Nr seryjny zegara 255 470. Pytanie jednak dotyczy patentu na transporterze D.G.M.S 103 874. Nie wiem, czego ten patent dotyczy i nie wiem, co to za rodzaj patentu. Jeżeli coś wiadomo, proszę podpowiedzieć. Pozdrawiam.P.

Dodam,że na transporterze jest fasolka,a na wahadle dokręcona jest regulacja wychyłu z palcem.P

Prześledziłem forum w tym temacie. Sygnatura jest z końca okresu działalności. Powołam się na kolegę WueM, który pisał, że zrobiono ich trochę ponad 250 .000. Czyli ten jest tuż przed okresem stworzenia VFU, Na temat patentu nie ma śladu,żadnej wiedzy na tym forum."

 

O sso chosi ??? O ten DGMS ? Niestety, nie ma ich spisu (w przeciwieństwie do patentów). I czy na pewno był to numer 103874 ? Może jednak 103274 ?? Ten zastrzeżony wzór (nie patent !) z 1898 roku przejął Becker od Germanii z całym z dobrodziejstwem inwentarza (co widać).

post-6402-0-34060100-1392838449_thumb.jpg

 

Jest jeszcze coś takiego. Także regulator wychwytu, z listopada 1898 r :

post-6402-0-76066900-1392838897_thumb.jpgpost-6402-0-34668000-1392838898_thumb.jpg

 

Zaś takie logo używano już pod sam koniec działalności formy, w latach 18966 - 99.

 

 

 

 

post-6402-0-12146900-1392839328.jpg

 

Większość fotek za NAWCC, ale nasze też tam trafiaja :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu nie rozumieć? Poszukałem na forum, znalazłem,zapytałem, jest odpowiedź,a można pomylić 3 z 8? Można? Można! 

Dziękuję , to co zamieszczone wyżej wystarczy. Jeżeli , to wzór,a nie patent ok. O to chodziło. Było pytanie, jest odpowiedź.Pytający zadowolony, spełniony i szczęśliwy.

Bóg Zapłać.

 

P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.