Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość amator3nr

Cyma - Tavannes

Rekomendowane odpowiedzi

Gość amator3nr
post-0-0-34657100-1330634490.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu trochę informacji:

 

The calibre RD18 is an 8-ligne, 3Hz manual wind time only manufacture movement that preceded the calibre RD54, released in 2003, which is also an 8-ligne, 3Hz manual wind time only manufacture movement. A quick look at the RD website shows that both the RD18 and RD54 are still being used in the MuchMore 22, 25, 28, Sympathie 27 (RD18 only) and TooMuch 22, 26.

 

By way of background, when the company was founded in 1995 by Carlos Dias and Roger Dubuis, the founding members' stated objective was to grow the company's vertical manufacture capabilities, even down to production of its own hairsprings. Nevertheless, the initial collections, the Hommage (1996) & Sympathie (1996), were largely fitted with modified ebauches, including the RD57 (Lemania cal. 8815 / Longines cal. 990.1), RD 65 (Lemania cal. 2310), as well as the RD27 (Tavannes Watch Co. cal. 507).

 

As the company's collections grew, so too has the company's manufacturing independence: the Hommage (1996), Sympathie (1996), MuchMore (1999), TooMuch (2000), GoldenSquare (2002) & FollowMe (2003), S.A.W. (2004) & Excalibur (2005) are fitted with the following movements [a work-in-progress listed in no particular order]:

 

Manufacture calibres:

RD 01 a grand complication tourbillon, launched in 2005

RD 02SQ a grand complication tourbillon in a formed movement, launched in 2006

RD 03 a grand complication tourbillon, launched in 2003

RD 05 a grand complication flying tourbillon sports model, launched in 2006

RD 08 a grand complication tourbillon, launched in 2005

RD 09 a 10 ligne mini-flying tourbillon for ladies watches, launched in 2006

RD 11 - manual wind bi-retro perpetual calendar -- variants RD1102, 1110, & the 1148 launched in 2000

RD 14 - self-winding time only -- variants RD1429, 1439 and the 1447/1448 launched in 2006 (triple zone, world first)

RD 18 - manual wind, time only movement for ladies watches

RD 21 - self winding manual wind for the S.A.W. collection, launch in 2004

RD 28 - manual wind chronograph, mono-push with coaxial crown launched in 1999

RD 54 - manual wind, time only for ladies & midsize watches, launched in 2003

RD 77 a self-winding split-seconds chronograph with twin column wheels launched in 2006

RD 78 a self-winding chronograph with a column wheel launched in 2006 (world first)

RD 79 a self-winding chronograph with a column wheel launched in 2006 (world first)

RD 82 a manual wind, time only formed movement w/8 day reserve -- variant 8230

RD 98 a manual wind, time only movement launched in 1998

 

 

In-house modified calibres:

RD 27 - manual wind, time only Tavannes Watch Co. of La Chaux de Fonds Cal. 507

RD 50 - manual wind modified Lemania 2220

RD 56 - manual wind modified Lemania 2310/2320 -- variants 5610, 5630, 5632, 5635

RD 57 - self-winding modified Lemania 8815 / Longines 990.1 -- variants RD5710, 5739, 5740, 547, 5749, 5771, 5772, 5799

RD 65 - a chronograph manual wind movement based on a modified Lemania 2310, launched in 2000

 

 

In-house variants

RD 10 - (variant) a perpetual calendar module added to the RD 14 & RD56 base

RD 29 - (variant) in line perpetual calendar module added to the RD 57 and RD14 base, launched in 2003

RD 30 - (variant) a module added to the RD56 base

RD 32 - (variant) a perpetual calendar module added to the RD65 base

RD 35 - (variant) a module added to the RD56 base

RD 39 - (variant) a perpetual calendar module added to the RD57 or RD14 base, launched in 2003

RD 40 - (variant) added to the RD57 base

RD 47 - (variant) dual time zones module added to the RD98 & RD14 base, launched in 2003

 

DR to dobra firma, jako jedyna może się poszczyciś pieczęcią genewską na wszystkich swoich werkach ( także tych modyfikowanych )

 

RD 27 to modyfikowany NOS Tavannes z lat 40-stych. to znaczy, że werk ma potencjał.

 

Dodam, że w tym roku RD wypuściła 6 własnych in-hause'ów, to niezłe osiągnięcie.

 

tu też więcej informacji:

 

http://www.ninanet.net/watches/others02/Mediums/mdubuis.html


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

To sprawa werku rozwiązana (coraz bardziej mi sie podoba ten zegarek ;) - dzieki Klaudiusz.

Bede wdzieczny za info odnośnie tego konkretnego Tavannesa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

Nikt wiecej juz nie ma informacji na temat tego zegarka??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Copyright by Gisbert A. Joseph at joseph-watches.com

 

Cyma - Tavannes

founded 1862

in Tavannes

by Joseph & Theodore Schwob

 

 

In 1862 the 2 brothers Joseph and Theodore Schwob officially entered the watchmaking ranks under the company name CYMA. The brothers were trailblazers right from the outset, focusing much of their work on avant-garde mechanical production techniques. Frederic Henri Sandoz was heart and soul a businessman. To get on in his profession he turned his back on his home town of Le Locle and the Henri Sandoz & Co. watch company that he had founded there. In the nearby town of Tavannes he started a new company for the production of simple and complicated watches, including chronographs, an aptitude for which was proved by a chronograph patent registered in 1890. Further patents ensued, among them for a stem-winding mechanism and a chiming movement. The new workshops covered more than 1000 square meters. Forty employees, with the help of 55 modern machine-tools completed more than 40 timepieces a day. Some of these went onto the market under the Cyma name. Towards 1892 the company entered into a cooperative agreement with Schwob Freres of La Chaux-de-Fonds. The company continued to expand after the turn of the century. By around 1905, daily production amounted to some 1OOO watches. New markets in the Far East and elsewhere gave a noticeable boost to growth. In 1938, around 2000 employees and 2200 machine-tools reached an output of about 4000 watches and movements a day The company's 20th-century product range naturally included wristwatches of the most diverse character - for example the shock-proof models with a protective cover issued to soldiers in 1915. These were followed by "waterproof" versions. Catalogs from the 1930s also show wrist-chronographs equipped with Valjoux movements. At that time, Tavannes-Cyma claimed to be Switzerland's largest supplier of precision watches.

 

 

In 1943 the company launched its first automatic movement, the caliber 420, with a swinging arm winding in one direction. This movement was fitted into the square-cased "Watersport" model, for example. Another collector's item is the "Autorotor" self-winding caliber 485, launched in around 1957. Thereafter Cyma used ETA calibers. In 1966 Tavannes-Cyma ceased production and the rights to the brand name passed to Chronos Holding.


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

Zrobiłem lekką przymiarke bez mechanizmu (a wskazówki na szpilce ;) ) nie mogłem sie postrzymać. Całość bedzie złożona w srode :).

Jak wam sie podoba??

post-0-0-63542700-1330634830.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swietny zegareczek! Przymiarka udana :) Wrzuc foty jak juz go "wyklepiesz" ;)


...Dominic

_________________

Tempus Fugit jak jasna cholera!

_________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

Wreszcie w pełnej okazałości.

Dzisiaj go odebrałem, ma zmieniony balans z włosem (p. Wojnar ul. Rynek- 40zł - po zniżce 10 zł dla klubowicza), czyszczenie mechanizmu i nowa szybka (p. Kowal ul. Basztowa - byłem przy czyszczeniu super fachowa robota i zegarek ładnie chodzi, jeszcze tylko musze go wyregulować, bo go zabrałem na szybciocha ;) - friko po starej znajomości )

 

post-0-0-92019700-1330634970.jpg

 

post-0-0-36630200-1330634972.jpg

 

post-0-0-37374200-1330634974.jpg

 

post-0-0-35193200-1330634975.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gato

Jest piękny :D naprawdę podoba mi się. Mam pytanie Arku dlaczego część pracy przy zegarku powierzyłeś innemu zegarmistrzowi? Który z nich dwóch twoim zdaniem jest lepszy ten z Basztowej czy ten z Rynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

Zegarmistrz na Basztowej jest moim dobrym znajomym dlatego nie boje sie mu powierzyć któregokolwiek z moich zegarków. A pan Wojnar wstawiał mi balans ponieważ p. Kowal nie miał takiego. Tylko dlatego jak zawsze polecam p. Piotra Kowala z ul. Basztowej. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gato

Dzięki za informację. Niedługo wybiore się na Basztową. Wspaniała ta Cyma-Tavannes.. Kawał historii i kawał zegara. A swoja drogą mam pytanie gdzie kupujesz takie cacka Arku? Czy oprócz Placu Żydowskiego w sobotę i Hali Targowej w niedzielę gdzieś jeszcze kupujesz stare ruskie czy szwajcary ? Gdzie w Krakowie moge kupić stare zegarki, gdzie są jeszcze fajniejsze bazarki? Cholera aż mi sie rymuje :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

Hehe gdzie kupuje. No najczesciej na wyminionych przez ciebie targach, można tam znaleźć naprawde ładne okazy tanio. Za tydzien wybieram sie na giełde do Bytomia podobno można coś tam znaleźć ciekawego.

Tavannes wreszcie ma "nowy" pasek (własnej roboty - podziekowania dla mamy za pomoc :lol: ) i juz wygląda tak jak widziałem go od poczatku.

post-0-0-30049500-1330636170.jpg

post-0-0-43620400-1330636171.jpg

 

PS. obserwuj moje aukcje na allegro mam tam ciekawe okazy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Gato

Dziękuję za informację. Będę musiał zaglądać w te miejsca częściej, i na pewno będę obserował twoje aukcje. Są bardzo ciekawe. Życzę udanego Sylwestra i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość amator3nr

Bardzo dziekuje za zyczenia i Tobie również zycze wspaniałego 2007 roku. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.