Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Ulan

Podziwiajmy zegary Lenzkirch

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładność chodu reguluje się właśnie przez wydłużanie zawieszenia wahadła 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mechanik napisał(-a):

Dokładność chodu reguluje się właśnie przez wydłużanie zawieszenia wahadła 😉

A w tym przypadku( ta "śrubka" to jak???

 bo nie wiem...

tak łopatologicznie, lub na przykładzie mechanizmu  poproszę...


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Zdjęcia z netu. Jednego nie przekręcam, bo edytor się obraził.

26819258_Screenshot_2021-05-27KwadransowyLenzkirch1905-Kupterazza750000z-Szczytno-AllegroLokalnie.thumb.png.2a4b16306741e716de0aa812637b0b37.png1443904438_Screenshot_2021-05-27Lenzkirchsecesjabardzoduyokazsprawny1905r(1).thumb.png.cdf831ae86622a0d2dd3662f4d68b516.png56446173_Screenshot_2021-05-27Lenzkirchsecesjabardzoduyokazsprawny1905r.thumb.png.4649e074d4b7678f9a321f853e5790f6.png

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki "załapałem" o co chodzi :)

Cwane i dokładne..

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lenzkirch stosował dość często regulację precyzyjną w zegarach kominkowych, ale w postaci regulacji "kółeczkiem" z dostępem od tyłu. Jest to najprawdopodobniej dość często spotykany sposób regulacji w zegarach kominkowych pochodzenia francuskiego. Te mechanizmu (ten który pokazuję) jest wzorowany właśnie na takich mechanizmach ...

 

Zrzut ekranu 2021-05-28 o 10.36.47.jpg

IMG_2264b.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On jest wykonany przez Francuzów dla Lenzkirch'a, a do tej regulacji systemu Brocota powinna być oś pozioma z końcówką wychodząca nad licem tarczy.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko już było...

Patentów rodziny Brocot na regulację długości wahadła było kilka. Pierwszy, w którym jedwabną nitkę nawijaną na oś zastąpiono dźwignią i krzywką był "wewnętrzny" (1840) :

IMG_0533.thumb.JPG.9fd1d20eea53452fb7498f8ae5b4900e.JPG

 

Ostateczny, wyglądał tak:

hppFD.501fDtjnDxZ5J-cg.thumb.jpg.f7afbb217dfb49a2a6991eef96a75c78.jpg

 

attachment.thumb.jpg.6489266876742b4878230bd72b1ee5fe.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jego Lenzowatość - CS.

Do wzięcia u nas... nieco ponad 20 K PLN. Warto zarejestrować. 
(za te pieniążki to bym już ten brakujący słupek blokady jednak chyba załatwił... )

 

 

Bez-nazwy-2.jpg

Bez-nazwy-6.jpg

Bez-nazwy-10.jpg

Bez-nazwy-12.jpg

Bez-nazwy-14.jpg

Bez-nazwy-16.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, z tłumikiem klekotania palca drążka kotwicy. Twój?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26-tka w idealnym stanie (wydaje się) ...😉

https://www.sellingantiques.co.uk/597006/lenzkirch-vienna-regulator-wall-clock-giant-size-sweep-seconds/

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, tarant napisał(-a):

Fajny, z tłumikiem klekotania palca drążka kotwicy. Twój?


Piotr.... daj spokój :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego znajomy kupił... w NL. I dopytuje kto to może stać napisany na tym mechanizmie.
Chyba L.Dumoulin Jodoigne
Może ktoś kojarzy ...(?)
 

230871524_868490713756611_1293648431971547123_n.jpg

233498611_380317950176188_5211634989467880128_n.jpg

233781182_197029545804414_3448162412876954905_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taką miniaturkę ,szukam zdjęcia ryciny z katalogu,może ktoś coś.

 

a9b58b94-eb32-4f7b-8acd-057c1e2c8df6.jpg

a9890582-41c8-4065-8149-2976a362ba1b.jpg

64ad99e8-a6d9-417f-91ef-f27a162415a7.jpg

f18c0d5c-3502-4737-a04c-7a6a6d1c9915.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Lenz... Znajomy kupił... (prawda, że fajny ??? :))

... i takie pytanie: 
ktoś może wie jak on wygląda w komplecie ? Góra jest trochę wybrakowana... i fajnie byłoby uzupełnić. Nie widzę tej skrzyni w posiadanych katalogach. 
Ktokolwiek widział... ktokolwiek wie...

 

245020618_587759392376051_7503715896285942827_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ... Moim zdaniem to twórczość  twórczość "ludowa" - wahadło jest stworzone z soczewki sprężynowca... Osobiście nigdy nie widziałem takiego wahadła w linkowcu, skrzynia ładna ale raczej nie Lenzkirchowa nie pasuje mi piętka na brodzie... Mam nadzieję że dużo nie zapłacił 😉 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Zaryzykuję, że jednak Lenz w oryginale.... chociaż nie ukrywam, że takiego nie widziałem. Skrzynia - b.bogata w klimacie Lenzowym. Nie przychodzi mi do głowy nikt inny, kto mógłby taką skrzynię popełnić. 
Numer mech wskazuje na okres z którego nie mam żadnego katalogu. 

 

243316101_563232028117329_4150467196424599875_n.jpg

245096910_843575309685559_4625795523423166668_n.jpg

245338841_308356723963133_8587448419903228568_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widełki bez regulacji? Linkowiec z regulacją na połączeniu osi kotwicy z drążkiem?  Coś to dziwnie wygląda. Trafiają się sprężynowe Lenzkirchy z długimi wahadłami rusztowymi, ale i w nich tak to chyba nie wygląda (nie widziałem).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie to "kombinacja"... Moim zdaniem wahadło jako takie jest "składakiem" i zastosowanie takiego wahadła jest formą eksperymentu zegarmistrzowskiego. Takie wahadło w Lenzkirchu nigdy nie zostało zastosowane fabrycznie moim zdaniem . Skrzynia tego typu przypomina styl altdeutsch . Sporo takich skrzyń powstało właśnie w tym okresie (końcówka XIX wieku w CK Monarchii , ale i Niemczech... i tego typu skrzynia nie jest taką rzadkością. Możliwe że wykonano ją także w zakładach Lenzkircha (stolarnie wykonywały indywidualne zlecenia pod klienta) jednak. Wieszak pasuje do "długich" sprężynowców (skrzynie miały 114-120 cm długości) a po uszkodzeniu werku osadzono mechanizm linkowy ... przy okazji ozdabiając taką soczewką wahadło. 

Jednym słowem niekatalogowy składak . Tylko nie wiadomo kto dokonał przeróbki. 

Ps. przejrzałem dla przypomnienia katalogi z lat 1868-1910 ... Nic takiego nie ma. 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... 

No wielkim fanem Lenza nie jestem, więc może moje spostrzeżenia być może nie do końca będą trafne, ale to co zauważyłem  dla tamtego okresu... (do 500 xxx - powyzej nie wiem jak jest) :

- bez mała zawsze wieszaki lewogongowe u Lenza - to wieszaki typowe dla sprężyn.... przynajmniej w tamtym okresie. Kojarzę tylko 1 wzór wieszaka dla sprężynowego, który miał gong po prawej stronie....i to nie jest ten wzór. Nie uważam, żeby był to 'aksjomat', no ale bardzo mocna przesłanka.

- przejrzałem archiwa... ani jednego przypadku sprężynowego na takim wieszaku (co naturalnie nie wyklucza.... ). Zapewne wieszak pasuje wymiarami, ale to jeszcze wg mnie 'nie tłumaczy'. 
- wieszak użyty w tej skrzyni wpisuje się w wagowe Lenze z tego okresu.... na sam koniec tej numeracji, ale jednak pasuje. 

 

....  więc wg teoria o zamianie długiego sprężynowego na linkę - tak łatwo się nie broni. 

Nie wiem co to jest. Może nie katalogowy ? Czy komuś się chciało tak kombinować ? 
Rzecz w tym, że zegar jest w Skandynawii... gdzie raczej takie przeróbki nie były w modzie. Ale kto wie (?) Nie wiem ... nie wiem ... Wcale się nie upieram. 

Natomiast to o regulacji - fakt... to argument. O tym nie pomyślałem. Może będą dokładniejsze zdjęcia i coś się jeszcze okaże...

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że tu tylko wahadło zmieniono. Może dawny właściciel, w czasie przeglądu u zegarmistrza, zażyczył sobie takie właśnie. Wymieniono w nim środkowy pręt, a palec zastąpiono dorobionym widelcem. Zegarmistrz, musiał trochę pobawić się z ustawieniem kotwicy. No, a drobna niedokładność, to już lekkie przekrzywianie skrzyni na ścianie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam swoje archiwa i książki i ... ewidentnie "składak twórczo kombinowany" . Moim zdaniem nie zgada się wiek werku z wieszakiem, stopka kotwicy ewidentnie przerabiana pod dorabiane wahadło, szuflada (nie takie mocowanie) też dorabiana pod wieszak (mocowanie) . Składak pełną gębą. Kraina - Skandynawia - wiele tłumaczy - uwielbiali przerabiać. 

To nawet może całkiem porządnie chodzić. ;) ... ale trudno to nazwać Lenzkirchem i do tego oryginałem, to raczej zegar na bazie Lenzkircha. 

To sprawa właściciela jak to ocenia - jak mu podoba jest ok.

Naprawić skrzynię powiesić na ścianie i się cieszyć .   


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ze skrzynią nie ma co zbytnio szaleć. Dać jej trzy "sepulki" jak w tym modelu i wystarczy.

1222443375_Image1.jpg.7dd44bfe972ae19f5697f566a245898a.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, LESKOS napisał(-a):

Przeglądam swoje archiwa i książki i ... ewidentnie "składak twórczo kombinowany" . Moim zdaniem nie zgada się wiek werku z wieszakiem, stopka kotwicy ewidentnie przerabiana pod dorabiane wahadło, szuflada (nie takie mocowanie) też dorabiana pod wieszak (mocowanie) . Składak pełną gębą. Kraina - Skandynawia - wiele tłumaczy - uwielbiali przerabiać. 

To nawet może całkiem porządnie chodzić. ;) ... ale trudno to nazwać Lenzkirchem i do tego oryginałem, to raczej zegar na bazie Lenzkircha. 

To sprawa właściciela jak to ocenia - jak mu podoba jest ok.

Naprawić skrzynię powiesić na ścianie i się cieszyć .   

Jak się czyta ten post to aż czuć na odległość zazdrość ,tylko koromysły i domysły nic konkretnego powyższy zegar jak widać na zdjęciach jest naprawdę piękny. Co do Skandynawii,  wnioskuję że nie kupiłeś stamtąd żadnego zegara bo nie wiesz co piszesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.