Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

TeJot

Rolex Syloxi - krzemowa sprężyna balansu

Rekomendowane odpowiedzi

Potwierdzam Artme, u mnie to samo. Jak nie odloze tak caly czas jak kwarc:-)

Seiko podregulowane, pierwsza doba i +1sek. Moge juz spac spokojnie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie - ale szczerze zastanawia mnie to od strony technicznej - czemu i skad bierze sie taka dokladnosc? Czemu innym firmom o wiele bardziej zaawansowanym technicznie/mechanicznie nie udaje sie cos takiego? Ja wiem, ze Rolex nie zdobi swoich werkow i jest siermiężny ale przeciez nie wszystkie werki innych firm sa przepieknie zdobione etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

No ja od 3 lat zmieniam tylko 2 razy w roku czas z letniego na zimowy i odwrotnie i jak sprawdze raz na 2-3 tyg., to mi wychodzi 2-4 sekundy na +.

Najwiecej mialem w zeszlym roku, bo po 3 miesiacach po zmianie mialem + 20s ale po miesiacu wrocilo do normy i nie bawie sie w ukladanie jakies na noc jak kiedys z Omega czy TH - chyba fajnie :rolleyes:

 

Dziś ponownie sprawdziłem, +8 sekund czyli znowu jedna sekunda więcej po kolejnej dobie. To potwierdza jak znakomita jest regularność okresu wahania balansu (oczywiście na miarę metody testowej).

 

Wlasnie - ale szczerze zastanawia mnie to od strony technicznej - czemu i skad bierze sie taka dokladnosc? Czemu innym firmom o wiele bardziej zaawansowanym technicznie/mechanicznie nie udaje sie cos takiego? Ja wiem, ze Rolex nie zdobi swoich werkow i jest siermiężny ale przeciez nie wszystkie werki innych firm sa przepieknie zdobione etc.

 

Zdobienia nie mają tu nic do rzeczy. Warto też zauważyć, że i Rolex nie jest taki idealny skoro w powyższej wiadomości napisałeś, iż po trzech miesiącach miałeś +20 sekund, a później jeden miesiąc zniwelował tę niedokładność. Zastanawiam się co takiego się wydarzyło, że na przestrzeni pewnego czasu wystąpił dłuższy okres wahania balansu w stosunku do poprzednich miesięcy ?. Chcąc wchodzić w szczegóły należałoby temat rozpatrywać na poziomie momentu bezwładności regulatora oraz momentu kierującego włosa. Byłoby to jednak tylko gdybanie, bo nasze testy opierają się na porównaniu wskazań zegarka z wzorcem czasu. Chcąc dojść do jakichś bardziej sensownych wniosków należałoby użyć wibrografu. Dopiero wówczas dyskusja miałaby sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

 

Dziś ponownie sprawdziłem, +8 sekund czyli znowu jedna sekunda więcej po kolejnej dobie. To potwierdza jak znakomita jest regularność okresu wahania balansu (oczywiście na miarę metody testowej).

 

 

Dzisiaj znów sprawdziłem i jest +30 sekund w odniesieniu do wzorca czasu. Czyli przez 19 dni zegarek przyspieszył o 22 sekundy, a to wciąż znakomity wynik. Po uśrednieniu wychodzi 1,16 sekundy na dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko to nie jest wątek o Twoim AP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

tylko to nie jest wątek o Twoim AP

 

Na tym forum wiele wątków nie trzyma się tematu. Norma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magik.-u, niedawno poczytałem sobie artykuły na Twojej stronie o AP. Fanem marki nie jestem (mówimy oczywiście o lubieniu/nielubieniu na odległość), choć niektóre Royal Oak mają w sobie "coś" (także ten Twój). Strona jest jednak naprawdę bardzo ciekawa i ładna!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że to nie użytkownicy forum decydują w internetowym głosowaniu na temat zastosowania technologii krzemowej przy produkcji elementów mechanizmu. :) Firmy inwestują  w "silicon" nie tylko ze względu na parametry chodu produktu. Tego typu inwestycja zwraca się z dwóch powodów.

Po pierwsze włos krzemowy zredukuje ilość reklamacji, a więc obniży koszty serwisu, ale przede wszystkim obniży niewyliczalne straty  wynikające z niezadowolenia klienta

Po drugie produkcja masowa włosa krzemowego jest tańsza niż włosa konwencjonalnego, gdzie  tylko kilka procent z sprężyn włosowych przechodzi pozytywnie kontrolę jakości dla chronometru. W przypadku krzemu ponad 90 %

 

Sprawa magnesowania staje się coraz bardziej paląca dla rynku zegarków nie tylko mechanicznych. Powszechne użycie magnesu neodymowego w systemie zamknięć meblowych, kaletnictwie, biżuterii i wielu innych dziedzinach życia wpłynął na ilość "dziwnych reklamacji". Spotkałem ostatnio kwarcowy zegarek z pięknymi błękitnymi stalowymi wskazówkami. Zegarek zatrzymał się około 11.55 55 sek. Wyglądało jakby wskazówki sekundnik zaczepiał o ws.minutową. A problem był w namagnesowaniu. Pole magnetyczne ws. godzinowej i minutowej zatrzymywało sekundnik! Wystarczyło rozmagnesować i zegarek wrócił do normy. Pobór prądu spadł 1,8 do 0,8  μA. Konwencjonalny zegarek nie ma szans z magnesem.

 

 

Dlatego pojawiają się zegarki takie jak Rolex Milgauss, IWC Ingenieur, czy wreszcie Omega cal.8508

 

Tylko patrzeć jak Chińczycy zaleją świat krzemem - to nie jest żart - przekonamy się w ciągu 5 lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Magik.-u, niedawno poczytałem sobie artykuły na Twojej stronie o AP. Fanem marki nie jestem (mówimy oczywiście o lubieniu/nielubieniu na odległość), choć niektóre Royal Oak mają w sobie "coś" (także ten Twój). Strona jest jednak naprawdę bardzo ciekawa i ładna!

 

Dzięki serdeczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

To jeszcze tylko jedną rzecz dodam (może jakoś Łukasz to wytrzyma). Zegarek odłożyłem na półkę na dwa dni. Później przez kilka godzin ponosiłem i znowu wylądował na półce indeksem 12 skierowanym do dołu. Wtedy nastąpiło zniwelowanie tych 22 sekund o 10 sekund. Czyli przy odpowiednim ułożeniu czasomierza i mocno uszczuplonej rezerwie chodu, mechanizm zaczyna wykazywać solidne opóźnienia. W ostatecznym rozrachunku można uzyskać efekt o którym piszą użytkownicy Roleksa - ustawianie zegarka tylko przy zmianie czasu z zimowego na letni lub odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to super. Szkoda tylko że musiało być to poprzedzone regulacja w serwisie. Chyba AP musi jeszcze popracować nad ów regulacja przed wypuszczeniem zegarów do sprzedaży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze tylko jedną rzecz dodam (może jakoś Łukasz to wytrzyma). Zegarek odłożyłem na półkę na dwa dni. Później przez kilka godzin ponosiłem i znowu wylądował na półce indeksem 12 skierowanym do dołu. Wtedy nastąpiło zniwelowanie tych 22 sekund o 10 sekund. Czyli przy odpowiednim ułożeniu czasomierza i mocno uszczuplonej rezerwie chodu, mechanizm zaczyna wykazywać solidne opóźnienia. W ostatecznym rozrachunku można uzyskać efekt o którym piszą użytkownicy Roleksa - ustawianie zegarka tylko przy zmianie czasu z zimowego na letni lub odwrotnie.

 

Ciekawe jak Twoje praktyczne wyliczenie skonfrontowałyby się z testem na przyrządzie u zegarmistrza. Dobry zegarek zachowuje deltę między 5 pozycjami, poniżej 10 sekund. Ja bym z ciekawości wpadł do dobrego warsztatu i zlecił taką usługę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Ciekawe jak Twoje praktyczne wyliczenie skonfrontowałyby się z testem na przyrządzie u zegarmistrza. Dobry zegarek zachowuje deltę między 5 pozycjami, poniżej 10 sekund. Ja bym z ciekawości wpadł do dobrego warsztatu i zlecił taką usługę.

 

Można zrobić taki test choć zachowanie zegarka jest tyle powtarzalne, że i bez tego nie trudno o wnioski. Przede wszystkim, całkowita rezerwa chodu wynosi około 70 godzin. Producent na swojej stronie podaje 60 godzin i jest to wielkość rezerwy określająca najlepszy pomiar czasu. Tu zegarek wykazuje odchyłki dobowe rzędu +1, +2 sekundy. Po 60 godzinach (między 61 - 70) zaczynają dziać się cuda tzn. mechanizm znacznie opóźnia się w stosunku do wzorca czasu. I tak oto wszystkie nadwyżki są niwelowane. W efekcie, jak już wyżej napisałem, zegarek można ustawiać tylko przy zmianie czasu z zimowego na letni lub z letniego na zimowy. Ważne jest tylko, aby raz na jakiś czas (np. dwa razy w miesiącu) dać sprężynie w bębnie trochę "odpocząć" (rozwinąć się powyżej wartości określonych w godzinach przez producenta).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, sztuczkę z odpowiednim odkładaniem stosuję w Seiko SKX007 za kilkaset złotych, więc nie jest to wyznacznik jakości. Sztuką jest dostosować się do wymagań np. COSC, a tego Twój AP chyba nie umie. Nie jest to dla mnie nic zdrożnego, bo ten model jest na szczycie mojej listy marzeń, ale obiektywny test by nie zaszkodził.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Nie wiem czy nie umie. AP w regulatorze używa jednej z najlepszych obecnie znanych mikroregulacji, którą w swoich zegarkach stosuje także Patek Philippe, F.P. Journe oraz w wybranych modelach A.Lange & Soehne (np. Zeitwerk). Przy okazji dodam, że AP stosuje spośród wymienionych firm najwięcej punktów regulacyjnych, bo 8, Lange 6, a Patek i Journe 4. Biorąc pod uwagę powtarzalność odchyłek uważam, iż Royal Oak przy bardziej pieczołowitej regulacji, spokojnie osiągnie jakość chronometru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Mariusz - ale kto ma ta "pieczolowita" regulacje zrobic, skoro AP tego nie zrobilo - wlasciciel czy znajomy zegarmistrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużej ilości punków regulacji nie jest to proste. Dlatego niektórzy producenci pozostają przy 4 nie pogarszając parametrów, ale przecież my lubimy komplikacje ;-)


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy zegarmistrz raczej się podda. Tylko serwis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

No dobrze Mariusz - ale kto ma ta "pieczolowita" regulacje zrobic, skoro AP tego nie zrobilo - wlasciciel czy znajomy zegarmistrz?

 

Serwis. Polecam ten z Besancon, bo odwalają kawał dobrej roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, słabo to się czyta, natomiast żeby być obiektywnym takie problemy nie są tylko domeną AP. Podobne informacje można znaleźć też np. o IWC.

Z drugiej strony trudno się z tym nie zgodzić, że za takie pieniądze powinno oczekiwać się lepszej jakości, tym bardziej, że od pewnego czasu niemalże w każdej forumowej dyskusji jako punkt odniesienia pojawia się właśnie AP, jako top zegarmistrzostwa, niemalże jak wzorzec metra z Sevres :)

Być może takie wpadki nie mają znaczenia dla kogoś, kto kupuje AP i płaci duże pieniądze tylko za, historię, design Genty i "wielkie zegarmistrzostwo", a godzinę sprawdza na telefonie, ale dla mnie takie podejście nie ma racji bytu.

Dlatego mam sympatię do klepanego taśmowo Rolexa, który robi niezmiennie 1 sek/ dzien, i daje pewność, że nie wyląduje w serwisie zaraz po zakupie. I cenię za to, że udoskonala swoje zegarki nie tracąc nigdy z oczu tego do czego mają w pierwszej kolejności służyć.

 

 

 

Wysłane z mojego iPhone 5s przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.