Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tadeusz

Żywotność zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Chciałem zapytać Szanowne Grono, ile lat maksymalnie może chodzić zegarek mechaniczny nim w końcu - ostatecznie i definitywnie - padnie :wink: Chodzi mi, rzecz jasna o zegarek w całości ( lub przynajmniej w osiemdziesięciu paru procentach) oryginalny, bo taki, w którym połowa części jest wymieniona na nowe to już nie ten sam mechanizm. Jednakże wiem, że nie zawcze jest to możliwe( np. w mojej Rakiecie po dziesięciu latach użytkowania koronka wytarła się już tak, że trzeba mieć dość mocne palce, żeby ją nakręcić. :twisted:.) Słyszałem o 40 i 50 letnich Atlantikach i Doxach, no i ciekawe, czy są jakieś starsze zegarki - obojętnie jakie- kieszonkowe, czy naręczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym określił żywotność zegarka na 70 lat. To czas wielce umowny. Zegarki dopracowane technicznie mają około 50 lat. Starsze zegarki są i chodzą, ale przeważnie to leżą po szufladach. Pewnie chodziło o ciągłe używanie. Wydaje się, że panewki mineralne mogą wytrzymać więcej, ale pozostałe elementy zużywają się szybciej. Pozdrowienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja Doxa była noszona przez ostatnie 60 lat i ciągle jest dość dokładna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trudno określić żywotność zegarka mechanicznego. Wszystko zależy od tego jak właściciel dba o czasomierz czyli jak obchodzi się z zegarkiem w kontekście codziennego użytkowania, czy jest on co trzy, cztery lata poddawany przeglądowi, a jego mechanizm konserwowany w wyspecjalizowanym serwisie. Te czynniki decydują o żywotności naszego "cykadełka". Widziałem ostatnio Omegę z 1920 roku w bardzo dobrym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... a zdarzają się także np. Breguety z końca XVIII w. czy jeszcze starsze czasomierze Louis Berthoud'a... lub zegarki puszkowe (Norymberga) z XVI w. - też na chodzie. A Patki z 2 poł. XIX w., eksploatowane niemal bez przewy, konserwowane oczywiście - są niemal z reguły sprawne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.