Skocz do zawartości

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Cena złotych zegarków vs stalowych

• Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1035 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 13:00

Małe porównanie cen, które ma dowodzić tezie, że materiał z jakiego jest wykonany zegarek jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę, bez względu na producenta, a nie werk, design, projekt, renoma itd.

Jako odnośnik weźmy cało złoty zegarek 38 mm z 18K:

http://allegro.pl/ze...4364555018.html

cena stalówki byłaby może z 400 zł - więc cena złota to ok 16 500 zł.

Podobny gabarytowo Rolex datejust 36 mm:

Włochy:

http://www.chrono24....--id2298602.htm

http://www.chrono24....--id2298741.htm

USA:

http://www.chrono24....--id2582829.htm

http://www.chrono24....--id2584606.htm

W obu przypadkach, różnica w cenie ponad 50 000 zł - w wersjach między sobą - 4-krotna. Względem bazowego zegarka, gdzie złoto kosztowało 16 500 cena złotego Rolexa jest przewartościowana o ok 35 000 zł.

Teraz jeszcze ciekawszy przykład Patek nautilus chrono ref. 5980:

złoto + pasek:

http://www.chrono24....--id2105391.htm

złoto+ złoto:

http://www.chrono24....--id2520387.htm

różnica w cenie prawie 80 000 zł - świetna okazja, żeby kupić sobie bransoletkę :)

stal - stal:

http://www.chrono24....--id2105394.htm

różnica w cenie między złoto- złoto - 130 000 zł :)

• 0

#2 Gość_Mateusz Dąbrowski_*

Gość_Mateusz Dąbrowski_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2014 - 13:21

Odnośnik trochę marny, bo oprócz tego, że na allegro pojawiają się różne abstrakcyjne ceny tego typu zegarków, to po prostu wszystko zależy od tego, ile jest tego złota w zegarku. Dlatego przykładowo szczerozłota bransoletka to duży koszt, gdyż zazwyczaj jest tam więcej kruszcu niż w całym zegarku (często parokrotnie przy eleganckich modelach).
Dla celu takiego porównania właściwsze byłoby sprawdzenie ile kosztuje stal u jednego sprzedawcy (a najlepiej renomowanego dilera), oszacowanie możliwie dokładne wagi złota w zegarku i wówczas sprawdzenie różnicy pomiędzy ceną złotego modelu, a ceną stalowego + odpowiedniej wagi czystego złota. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że złoto wymaga nieco innej obróbki, co również generuje koszty po stronie producenta.

• 0

#3 Mariusz888

Mariusz888
  • Użytkownik
  • 2337 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 13:23

Małe porównanie cen, które ma dowodzić tezie, że materiał z jakiego jest wykonany zegarek jest głównym czynnikiem wpływającym na cenę, bez względu na producenta, a nie werk, design, projekt, renoma itd.

Uważam, że pierwsze zdanie jakie napisałeś już dowodzi że jesteś w błędzie. Nie chcę się sprzeczać, ale nie bierzesz pod uwagę jednej i PODSTAWOWEJ rzeczy a mianowicie tzw. renomy "na starcie". Otóż dajmy na to Tissot i Longines może w złocie kosztować te 15-18k zł - zgoda. I może dzięki temu kosztować tyle co Omega czy prawie już Rolex, ale porównujesz do tych marek w stali. Jak weźmiemy pod uwagę ile kosztuje np Rolex w stali a złocie to różnice robią się tak samo duże jak przy analizie wszystkiego w stali.

Ale powinieneś analizować albo ceny w stali albo w złocie. Bo to porównanie to ma się wg mnie "nijak do niczego" i nic nie pokazuje poza "oczywistą oczywistością", że ceny zegarków w złocie są znacząco większe i często sztucznie zawyżane dla prestiżu. Bo z tego co napisałeś to jak kupię złotego Tissota to już mam droższy zegarek niż w przypadku VC czy Patka w stali ;)

• 0

#4 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1035 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 13:37

Odnośnik trochę marny, bo oprócz tego, że na allegro pojawiają się różne abstrakcyjne ceny tego typu zegarków, to po prostu wszystko zależy od tego, ile jest tego złota w zegarku. Dlatego przykładowo szczerozłota bransoletka to duży koszt, gdyż zazwyczaj jest tam więcej kruszcu niż w całym zegarku (często parokrotnie przy eleganckich modelach).
Dla celu takiego porównania właściwsze byłoby sprawdzenie ile kosztuje stal u jednego sprzedawcy (a najlepiej renomowanego dilera), oszacowanie możliwie dokładne wagi złota w zegarku i wówczas sprawdzenie różnicy pomiędzy ceną złotego modelu, a ceną stalowego + odpowiedniej wagi czystego złota. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę, że złoto wymaga nieco innej obróbki, co również generuje koszty po stronie producenta.

Wszystkie oferty brane z sieci, realne ceny zegarków, co z tego, że producent wyceni sobie zegarek na powiedzmy 100 000 zł, skoro na rynku jest do kupienia od ręki za 70 000 zł - wtedy biorę tą cenę do porównania. Nie mam narzędzi i danych, żeby dokładnie oszacować wagę co do grama, dlatego napisałem, że rolex może ważyć porównywalnie z philip watchem z pierwszego linku. Oba są z 18K, rolex ma 36 mm średnicy, ale jest nieco masywniejszy, ten drugi 38 mm. O ile są droższe koszty obróbki złota względem stali nierdzewnej?

• 0

#5 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1035 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 13:45

Uważam, że pierwsze zdanie jakie napisałeś już dowodzi że jesteś w błędzie. Nie chcę się sprzeczać, ale nie bierzesz pod uwagę jednej i PODSTAWOWEJ rzeczy a mianowicie tzw. renomy "na starcie". Otóż dajmy na to Tissot i Longines może w złocie kosztować te 15-18k zł - zgoda. I może dzięki temu kosztować tyle co Omega czy prawie już Rolex, ale porównujesz do tych marek w stali. Jak weźmiemy pod uwagę ile kosztuje np Rolex w stali a złocie to różnice robią się tak samo duże jak przy analizie wszystkiego w stali.

Ale powinieneś analizować albo ceny w stali albo w złocie. Bo to porównanie to ma się wg mnie "nijak do niczego" i nic nie pokazuje poza "oczywistą oczywistością", że ceny zegarków w złocie są znacząco większe i często sztucznie zawyżane dla prestiżu. Bo z tego co napisałeś to jak kupię złotego Tissota to już mam droższy zegarek niż w przypadku VC czy Patka w stali ;)

Co jest błędne w pierwszym zdaniu? Przecież potwierdziłem, że bez względu na producenta czy to rolex, patek, czy nieznana marka - producent wycenia zegarek na podstawie materiału, a nie swojej renomy. Załóżmy, że rolex wycenia wersję w stali - model, design, cyferblat, mechanizm itd. na 16 500. Pytanie na ile wycenia kopertę i bransoletę ze stali, ile samą renomę tego producenta - zawarta już w stalowej wersji? Nie ważne. Wsadzając teraz te "bebechy", swoją renomę do złotej oprawy - wartej na przykładzie philip watcha raczej nie więcej niż 20 000 zł, wycenia zegarek na 70 000 zł. Czyli co jest głównym kryterium wyceny w przypadku tego renomowanego producenta? - Materiał.

No jeśli kupisz złotego Tissota drożej niz stalowego Rolexa czy Patka to masz droższy zegarek - nie widzę w tym nic dziwnego?

Użytkownik StaryWilk edytował ten post 23 lipiec 2014 - 13:47

• 0

#6 marek4

marek4
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 14:03

Niekiedy wersja złota danego zegarka ma mechanizm w specjalnym, droższym, wykonaniu niż wersja stalowa.

Znane mi przypadki to Omega Hour Vision Annual Calendar czy Eberhard Traversetolo.

• 0

#7 Mariusz888

Mariusz888
  • Użytkownik
  • 2337 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 14:12

Po pierwsze - nie wiem co jest dziwnego w tym że złoty zegarek jest droższy niż stalowy? Myślisz że cena zegarków jest wypadkową ceny produkcji i minimalnej marży? Zegarek złoty musi być znacznie droższy dla samego prestiżu. Tak jak Ferrari też nie kosztuje 1-1,5mln w produkcji. Dobra luksusowe rządzą się własnymi prawami i takie analizy nie mają moim zdaniem sensu.

Nigdy nie kupisz droższego złotego Tissota niż stalowego Patka bo takich Tissotów po prostu się nie produkuje.

Napisz mi może wprost - po co jest ten wątek i co on ma na celu, poza potierdzeniem tego o czym wszyscy dobrze wiemy a co napisałem powyżej. Równie dobrze możemy analizować, jak na cenę zegarka wpływa zastosowanie diamentów do ozdoby tarczy bądź koperty. Dojdziemy do tego samego do czego zmierzasz, a nawet dalej, gdyż nagle okaże się że z zegarka za 30 000 zł zrobił się taki za 1 000 000zł, bo koperta to złoto a nie stal + wszystko zostało obłożone diamentami. I co? Bo ja naprawdę nie rozumiem do jakiego wniosku dążymy. Pewne materiały takie złoto i diamenty muszą podnosić cenę, a dodatkowo (o czym już napisałem) żeby było luksusowo to musi być drogo nawet jeżeli cena nie wynika z kosztów zakupu materiału i nakładów pracy.

I tu nie ma nic do rzeczy jaka marka czy jaki mechanizm, natomiast im droższa marka, tym wersje złote (i/lub z diamentami) będą droższe, ale to jest generalnie taki wniosek jak ceny w stalu w zależności od marki.

• 0

#8 Gość_Master Yoda_*

Gość_Master Yoda_*
  • Gość

Napisano 23 lipiec 2014 - 14:16

Temat bez większego sensu.

• 0

#9 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9693 postów

Napisano 23 lipiec 2014 - 19:44

Temat bez większego sensu.

Raczej zupełnie bez sensu, a do tego ani to zabawa, ani konkurs

• 0

#10 artme

artme
  • Użytkownik
  • 4724 postów

Napisano 24 lipiec 2014 - 08:02

Totalna bzdura - szkoda, ze zakladana na takim forum a nie Onecie... :wacko:

• 0

#11 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1035 postów

Napisano 24 lipiec 2014 - 09:09

Raczej zupełnie bez sensu, a do tego ani to zabawa, ani konkurs

A o konkursie na najgorszy topik słyszałeś :)

• 0

#12 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9693 postów

Napisano 24 lipiec 2014 - 09:20

A o konkursie na najgorszy topik słyszałeś :)

:D Najpierw trzeba by go oficjalnie otworzyć.

Mod.

Temat zamykam, bo niczego merytorycznego już nie ma co się tu spodziewać.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych