Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yargoth

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

Ale się popisałem - oczywiście prawidłowo, ortograficznie to półwahnięć - przez 'h' ! przepraszam za błąd
Nie ma określenia półwahnięć.

Cytat z Władka: Pozwól, że koryguję.

Jednak wahnięć, nie jak napisałeś w sensie ortograficznym

Jednak wahnięć, nie jak napisałeś w sensie technicznym.

W językach obcych używa się określeń "półoscylacji" i to jest OK, natomiast polskie określenie "wahnięcie" dokładnie oznacza pół okresu.

Tak więć "półwahnięcie", to byłoby 1/4 okresu, a to jest nieprawda.

Z tym błędnie przyjętym określeniem zaczął walczyć nasz obecny Prezes profesor Mrugalski, więc zwracajmy ni to uwagę.


Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie ma określenia półwahnięć.

Cytat z Władka: Pozwól, że koryguję.

Jednak wahnięć, nie jak napisałeś w sensie ortograficznym

Jednak wahnięć, nie jak napisałeś w sensie technicznym.

W językach obcych używa się określeń "półoscylacji" i to jest OK, natomiast polskie określenie "wahnięcie" dokładnie oznacza pół okresu.

Tak więć "półwahnięcie", to byłoby 1/4 okresu, a to jest nieprawda.

Z tym błędnie przyjętym określeniem zaczął walczyć nasz obecny Prezes profesor Mrugalski, więc zwracajmy ni to uwagę.

Porcja (mała racja),racja,święta racja :P


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie banalne odpowiedz pewnie też :) , ale nurtuje mnie różnica lub jej brak w nazewnictwie tarczy czy raczej cyferblatu. Czy tarcza w zegarku to to samo co cyferblat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kristo

No to jeszcze słówko "bezel". Niby wszyscy wiedzą o co chodzi, ale zastanawiam się czy pojęcie to jest szersze niż nazwa tego ruchomego "czegoś" w nurkach :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruchomy lub nieruchomy pierścień otaczający tarczę.

Luneta.

 

Iko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kristo
Ruchomy lub nieruchomy pierścień otaczający tarczę...

 

Czy to musi być pierścień niebędący integralną częścią koperty? Czy także ta część koperty, która po prostu otacza tarczę, też jest nazywana bezelem?

 

edit:

 

Może niejasno się wyraziłem. Zastanawiam się czy "bezel" występuje powszechnie, w każdego typu zegarkach... Mnie się zawsze kojarzył jedynie z ruchomym pierścieniem na zegarkach typu "nurek". Poniżej zdjęcia pogladowe. Sorry za banalne pytanie, ale moim zdaniem warto pytać...

 

rado1.gifdoxa1.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kristo

Nikt nie wie czy pytanie jest aż tak głupie??? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłby mi jeszcze raz ktoś dokładnie wyjaśnić pojęcie "ebauche"?

Może to głupie ale nawet po przeczytaniu tego:

ebauche - określenie używane w odniesieniu do niekompletnych mechanizmów, nieposiadających wychwytu, balansu, włosa lub sprężyny napędowej.

dalej nie za bardzo rozumiem znaczenia tego terminu (tzn. nie mogę go umiejscowić w rzeczywistości) ;) . Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić to bardziej łopatologicznie i opisać go przykładowo w kontekście marki Atlantic?

Znalazłem coś takiego:

Atlantiki widywałem w różnych sklepach w Niemczech i Francji, przy Grand Royal w Luksemburgu też. I sądzę, że więcej ich tam schodzi, niż w Polsce, Czechach i Węgrzech razem wziętych. I nie zabardzo rozumiem dlaczego spośród firm oprawiających "ebosze" akyrat Atlantic miełby być zegarkiem dla "polaczków". Chyba ktoś sobie coś przedłuża...

J.

Co to znaczy?


Czas jest wielkim nauczycielem ale niestety zabija wszystkich swoich uczniów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kristo: nie wiem, jakos instynktownie uzylbym slowa "luneta" a nie "bezel"przy zegarku z lewej chociaz zdaje sie, ze luneta i bezel to synonimy. To cos co sie obraca na nurkach, to wlasciwie nie "bezel" (chociaz czasami tak sie mowi), lecz pierscien (ring) na bezelu.

 

@laferty: chyba "ebauche" moze znaczyc i to i to. Zarowno zupelnie surowy, niekompletny werk sprzedany innej firmie do wykonczenia, jak i (mniej precyzyjnie w sumie) kazdy mechanizm nie bedacy "in-housem". Rozumiem, ze Jacek. uzyl tego slowa w tym drugim znaczeniu - Atlantic nie mial przeciez zadnego swojego werku, kupowal je u AS, ETY, FHF i gdzie tam jeszcze sie dalo. Pierwsze znaczenie to niejako "input" (mechanizm, ktory przyszedl do firmy, w tym wypadku Atlantica), drugie znaczenie to niejako "output" (mechanizm, ktory ta firma od siebie wypuszcza). To jest jednak ten sam mechanizm caly czas.

 

A teraz moje pytanie: jak sie tlumaczy "adjustable stud carrier"? Nie moge tego rozgryzc.


Zadna praca nie hanbi, ale kazda meczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ETY VALGRANGES wyszczególniono 4 mechanizmy A07.111,161,171,211.

 

W Certinie DS PODIUM VALGRANGES jest mechanizm ETA A07.231 ,

 

jest to nast z mechanizmów, ale wzbogacony o jakieś nowośći? czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć?

bo Valgranges A07.211 Hour, minute, second, date and chronograph, czyli wszystko co ma ta Certina, więc skąd kolejny numer ?


Teraz zbieram na coś -)) nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

znalazłem opis mechanizmu Kinetic. Oto fragment:

"Ruchy wykonywane przez noszącego zegarek wymuszają ruch obotowy koła balansowego, który poprzez rotor zostaje przekształcony w ładunek elektryczny. Ładunek ten jest przekształcamy przez cewkę generującą w elektryczność potrzebną dp działania zegarka, natomiast nadwyżki energi gromadzone są w kondensatorze, zwanym Kinetic Electricity Storage Unit (K.E.S.U.) Kondensator ten nie jest jak zwykła bateria, nie potrzebna jest jego wymiana."

 

Dwie sprawy:

1) coś mi się wydaje, że zamiast `koło balansowe` powinno być `wachnik` (?)

2) KESU to jednak chyba trzeba co jakiś czas wymieniać - jego zdolność ładowania i magazynowania enegrii spada z czasem (?)

 

PS:

Dałem ten post tutaj, ale jeśli to nie jest odpowiedni dział to sorki i proszę o przeniesienie.


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, pytanie z cyklu banalne, ale dla mnie, żółtodzioba nie koniecznie :lol:

 

co to znaczy, że zegarek posiada jakiś kaliber? często przeglądając allegro, spotykam się z opisem, że właśnie dany model posiada kaliber taki i taki.

 

co to może znaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaliber=werk=mechanizm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witajcie, pytanie z cyklu banalne, ale dla mnie, żółtodzioba nie koniecznie :lol:

 

co to znaczy, że zegarek posiada jakiś kaliber? często przeglądając allegro, spotykam się z opisem, że właśnie dany model posiada kaliber taki i taki.

 

co to może znaczyć?

 

Warto zajrzeć na pierwszą stronę tego wątku :

 

"kaliber - określenie rozmiaru mechanizmu, zazwyczaj wyrażane w liniach paryskich (1 linia paryska=2,256 mm); często stosowane przez wytwórców zegarków jako symbol danego mechanizmu." (cyt.)


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

perpetual calendar to wieczny kalendarz

 

a co oznacza dodanie do tego "hand-type calendar"?


Lubię divery, nie lubię chronografów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o kalendarz wskazówkowy. Z reguły jest to centralna wskazówka pokazująca datę na obwodzie tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a tutaj jak będzie? data wokół księżyca?

http://www.vacheron-constantin.com/en/our-watches/#screen=PRODUCT;productRef=47292-000P-9510

 

 

swoją drogą nie wiem jak tu odczytać rok.. może to 5,15,25 to rok?

Edytowane przez tomekr89

Lubię divery, nie lubię chronografów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość McIntosh

a tutaj jak będzie? data wokół księżyca?

http://www.vacheron-constantin.com/en/our-watches/#screen=PRODUCT;productRef=47292-000P-9510

 

 

swoją drogą nie wiem jak tu odczytać rok.. może to 5,15,25 to rok?

 

Data to: 12 luty, poniedziałek. Na tarczy nie ma wskazania roku. Jest natomiast licznik roku przestępnego i jest z nim kłopot. Czasomierz, który pokazujesz jest z roku 2010, a skoro najbliższy rok przestępny wypada w 2012 roku, to powinna tam widnieć cyfra 2. Zwykłe niedopatrzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wtedy w roku przestępnym należy ręcznie zmienić datę w lutym?


Lubię divery, nie lubię chronografów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zegarek posiada perpetual calendar, czyli sam rozpoznaje kiedy jest rok przestępny i wie ile dni ma luty. Oznacza to, że jeśli raz ustawisz datę to będzie dobrze* :)

 

*aż do pewnego momentu. Nie wiem na ile lat `zaprogramowany` jest akurat ten kalendarz. Do 2100r? McIntosh nam zaraz pewnie powie ;)

Edytowane przez yanek

Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci ciekawy słownik pojęć zegarmistrzowskich.

Zawiera typy mechanizmów, oznaczenia, materiały, szkła, metody pozłacania, wodoszczelność i ciekawostki dotyczące wyboru zegarka.

Oto link do słowniczka: KLIK

Pozdrawiam!

Edytowane przez Majkszak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie (mam nadzieję, że trafiłem z tematem, bo żaden dział forum do tego za bardzo nie pasował):

Mamy tu przykładowy zegarek: http://www.zegarki.zgora.pl/zegarek/3949_Tissot_PRC_200_Automatic_Chrono_T0144271105100

W mechanizmie są kamienie. Czy można się gdzieś dowiedzieć, czy są one szlachetne, jeśli tak, to skąd pochodzą (mam nadzieję, że nie są one "krwawymi kamieniami", ale sądzę, że i tak byłaby to ścisła tajemnica firmy). Jeśli zaś są syntetyczne, to znaczy to tylko tyle, że powstały dzięki pomocy człowieka, a nie z prac wydobywczych? (co ich nie oczernia - w końcu jeśli można proces tysięcy lat przyspieszyć w warunkach laboratoryjnych...).

Zatem:

1) czy w tym zegarku - ten czerwony kamień to rubin, czy też <nie-wiadomo-co-ale-mające-właściwości-rubinu>?)

2) te mniejsze, fioletowe - czy to będą ametysty? Nie spotkałem się z fioletowym rubinem

 

Chodzi mi mianowicie o to, czy kupując zegarek za 2 tys. kupuję mechanizm, gdzie są prawdziwe kamienie szlachetne, czy też to pewnego rodzaju imitacje ich, w efektownych barwach. Czy opisując ten zegarek, mogę używać takich słów jak <ten czerwony to rubin>, <te fioletowe to ametysty> czy też wszystko to po prostu dobrze wyeksponowany "plastik" o właściwościach zastępujących kamienie szlachetne, których to tych ostatnich można szukać dopiero w dużo bardziej prestiżowych markach za kilkadziesiąt/kilkaset tysięcy złotych?

Edytowane przez barmhartig

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.