Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
177 odpowiedzi w tym temacie

#21 Tadeusz

Tadeusz
  • Użytkownik
  • 61 postów

Napisano 12 sierpień 2005 - 08:22

współpracuje z kotwicą otrzymując siłę napędową od koła pośredniego
Władysław

Czy aby na pewno od pośredniego :!: :?:
We wszystkich mechanizmach, które widziałem, to koło s e k u n d o w e
połączone z sekundnikiem obracało kołem wychwytowym, natomiast koło
p o ś r e d n i e obracało sekundowym

Pozdrawiam
  • 0

#22 Władysław

Władysław
  • Użytkownik
  • 117 postów

Napisano 12 sierpień 2005 - 14:22

@Tadeusz

We wszystkich mechanizmach, które widziałem, to koło s e k u n d o w e
połączone z sekundnikiem obracało kołem wychwytowym

Dokładnie uściślając, masz całkowitą rację, że to koło nazywa się sekundowym, nawet wtedy gdy nie ma sekundnika w zegarku.
Pisząc "pośredniego" a powinienem napisać "bezpośrednio" miałem namyśli że siła napędowa z tego koła jest podawana. Zaszła pomyłka w moim stwierdzeniu, więc zaraz poprawię.
Dzięki że zauważyłeś istotny błąd.

pozdrawiam.
Władysław
  • 0

#23 otho

otho

:::

• Użytkownik
  • 3970 postów

Napisano 18 październik 2005 - 17:38

piguet2003tob6dy.jpg
  • 0

#24 amroziuk

amroziuk

Mistrz Zegarmistrzostwa, Stary Wyjadacz

• Stowarzyszenie
  • 1864 postów

Napisano 18 październik 2005 - 20:53

Władysław............, a naprawdę należałoby napisać tak:
Koło wychwytowe połączone z kotwicą nazywa się WYCHWYTEM...........Władysław

Nie zgadzam się z tym, co napisałeś.

Powinno być tak koło współpracujące z kotwicą (od strony palet)nazywamy kołem wychwytowym. Zespół koła wychwytowego i kotwicy nazywamy wychwytem.
  • 0

#25 tik-tak

tik-tak
  • Użytkownik
  • 102 postów

Napisano 05 sierpień 2006 - 09:20

Nic nowego nie wnoszę, mam za to pytanie odnośnie definicji wychwytu współosiowego :
"Co-Axial - wychwyt współosiowy. Dzieło George'a Daniels'a, zastosowany w seryjnej produkcji w roku 1999 w zegarku Omega De Ville. Projekt oparty jest na podwójnym współosiowym kole wychwytowym, kotwicy z trzema paletami i palecie impulsowej na przerzutniku balansu ze swobodnym włosem. System współosiowy w porównaniu z wychwytem kotwicowym znacznie redukuje tarcie ślizgowe, zapewniając w ten sposób większą dokładność w czasie."
Co to jest "swobodny włos"
Czytałem o swobodnych wychwytach.
Pozdrawiam

Staszek

Swobodny wlos to jest cos takiego ze nie potrzebuje balans posuwki regulacyjnej tylko regulacja odbywa sie na zasadzie dwoch wkretow na wiencu balansu ( co-axial)
Pozdrawiam ...
  • 0

#26 pioter

pioter
  • Nowy Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 19 wrzesień 2006 - 20:57

dziwny słownik dla laika...a podstawowe hasła takie jak koperta, koronka itd. itp. ...ja jak zacząłem sie interesować zegarkami to nie wiedziałem kompletnie nic :D stąd wyjaśnienie takich podstaw może być znaczące :D ...no chyba, że słownik jest przeznaczony dla ludzi mających już jakieś pojęcie o zegarkach :roll: ...ja np nie wiem co to dekiel <co?> pewno powinno mi być głupio ale nigdzie nie znalazłem takiej informacji...
pozdrawiam!! :D
  • 0

#27 MasterFan

MasterFan

RoyalOakFan

• Użytkownik
  • 4737 postów

Napisano 19 wrzesień 2006 - 21:01

Dekiel- tylna część zegarka, może być szklany lub standardowy- metalowy, wciskany lub zakręcany, ot co :D

Marcin
  • 0

#28 pioter

pioter
  • Nowy Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 20 wrzesień 2006 - 22:25

dzięki :D tego sie spodziewałem ale musiałem mieć pewność :D
  • 0

#29 Gość_Tornan_*

Gość_Tornan_*
  • Gość

Napisano 04 październik 2006 - 19:00

A ja mam pytanko odnośnie pojęcia - regulator. Czy taki typ werku, oprócz tego, że "inaczej" pokazuje godzinę, to czy charakteryzuje się czymś jeszcze innym? Np. większą precyzją chodu?

Pozdrawiam.
  • 0

#30 eye_lip

eye_lip

JFS

• Użytkownik
  • 11469 postów

Napisano 04 październik 2006 - 19:04

A ja mam pytanko odnośnie pojęcia - regulator. Czy taki typ werku, oprócz tego, że "inaczej" pokazuje godzinę, to czy charakteryzuje się czymś jeszcze innym? Np. większą precyzją chodu?

Pozdrawiam.

To nie jest typ werku - nie można tak określic regulatora, ale odpowiadając na Twe pytanie - Nie.
  • 0

#31 slawek98rs

slawek98rs
  • Nowy Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 10 październik 2006 - 09:56

Ja tez mam pytanko co to jest ,,zawor helowy " i na czym polega dokladnie jego dzialanie jak sie go uzywa :?:
  • 0

#32 tessio

tessio

Crime Family Associates

• Użytkownik
  • 4239 postów

Napisano 10 październik 2006 - 10:00

http://zegarkiclub.p...ht=zawor helowy
  • 0

#33 slawek98rs

slawek98rs
  • Nowy Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 10 październik 2006 - 12:14

ok. dzieki tessio juz wiem o co chodzi :idea: 8)
  • 0

#34 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5108 postów

Napisano 02 styczeń 2007 - 09:12

Chciałem jeszcze powrócić do dyskusji o tzw. "free-sprung balance". Ciekawym przykładem takiego rozwiązania był "durabalance" skonstruowany przez amerykańską firmę Elgin tuż przed jej zamknięciem (dlatego niestety niewiele zegarków z tym rozwiązaniem zostało wyprodukowanych, choć nie jest to też wielka rzadkość).
Strona po angielsku, ale z ładnym, dużym rysunkiem i kilkoma zdjęciami mechanizmów:

http://elginwatches....history/fm.html

Pozdrawiam,
  • 0

#35 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5108 postów

Napisano 19 styczeń 2007 - 00:22

Jeszcze kilka pojęć spotykanych w anglojęzycznej literaturze:

going barrel:

Najcześciej stosowany typ napędu zegarka: mechanizm naciągu obraca koło zębate połączone w centrum z wałkiem, na który nawijana jest sprężyna. Spreżyna ta następnie, przy ustabilizowanym blokadą wałku, obraca cały bęben, który z kolei połączony jest z pierwszym kołem mechanizmu. Problemem spotykanym w tego typu konstrukcji jest uszkodzenie wychwytu spowodowane uderzeniem pękniętej sprężyny w bęben powodującym gwałtowne szarpnięcie kół (więc i wychwytu) w przeciwną stronę (tzn. do tyłu).

safety pinion:

Prosty mechanizm chroniący w pewnym stopniu wychwyt zegarka przed wspomnianym destrukcyjnym efektem pęknięcia sprężyny, polegajacy na przykręceniu małego kółka zębatego, na które przenoszona jest energia z bebna sprężyny, do osi. Beben spreżyny pchajac koło we właściwym kierunku zacieśnia połączenie (dokreca koło), a w przypadku pęknięcia sprężyny, pojawiające się szarpnięcie do tyłu poluzowuje połącznie - odkreca koło. Oczywiście odkrecające się z osi koło nie ciągnie za sobą tej osi i w konsekwancji innych kół, więc nie dochodzi do uszkodzenia wychwytu.

motor barrel (lub inaczej safety barrel)

Bardziej zaawansowany i przez to droższy mechanizm zabezpieczający zegarek na wypadek pęknięcia spreżyny, polegający na odwróceniu funkcji w "silniku" zegarka.Widoczne od góry koło zębate napędzane przez koronkę to integralna część bębna spreżyny. Przy nakrecaniu zegarka krecimy zatem bębnem, a centralny wałek pozostaje nieruchomy. Rozkrecająca sie sprężyna obraca wałek (a nie bęben), energia przenoszona jest dalej za pomocą koła zębatego przymocowanego do w/w wałka. W momencie pęknięcia spreżyny tak samo następuje szarpnięcie bębna do tyłu, ale w tym przypadku "obrywa" mechanizm naciągu spreżyny, z założenia bardziej wytrzymały niż wychwyt. Rozwiązanie to można spotkać w drogich zegarkach. Poznać je można po tym, że koło nad bębnem sprezyny mocowane jest na dwie lub trzy śrubki, a oś w centrum tego koła jest okragła (tak więc ewidentnie nie jest przez to koło poruszana, ale kręci się niezależnie od niego).
Od tej reguły są także wyjątki. Ciekawym i stosunkowo łatwo dostępnym dla kolekcjonerów rozwiązaiem jest to stosowane przez amerykańskiego walthama w wielu zegarkach kieszonkowych (również w takich, które można dziś kupić za niecałe 100zł). W zegarkach tych występuje normalna, pojedyncza śrubka mocująca, połączona z okrągłą osia przechodzącą przez centrum bębna spreżyny. Sam bęben ma bardzo ciekawą budowę: koło zębate napędzające oś koła centralnego nie jest zintegrowana z resztą bębna. Oś bębna przechodzi przez to koło (luźno) i napędza cały bęben (tak więc ciągnięty jest zewnętrzny koniec spreżyny). Wewnętrzny koniec przymocowany jest do wspomnianego koła.
Wersją rozwojową tego rozwiązania (konkretnie pierwszego omówionego typu) jest "jeweled motor barrel", w którym oś (wałek), wokół którego owijana jest spreżyna ma po obu stronach rubinowe łożyska. Dal przykładu 21-kamieniowy mechanizm Hamiltona wyposazony w "motor barrel" (to nie ten pierwszy, tylko drugi trochę niżej):
http://www.timezone....678210214858916
  • 0

#36 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5108 postów

Napisano 18 kwiecień 2007 - 14:54

Jeszcze jedno pojęcie, często spotykane na deklach starych zegarków kieszonkowych:
Double plateau (ang. double roller) - podwójny przerzutnik - oprócz kamienia przerzutnika na kole balansowym wchodzącego w widełki kotwicy jest także niewielki drucik na kotwicy (poziomy lub pionowy) wchodzący w wycięcie obok lub pod wspomnianym kamieniem.
Znany jest także przypadek opisywania mechanizmu z pojedynczym przerzutnikiem "single roller" (Ball Watch Co), ale takie oznaczenie spotyka się niezwykle rzadko.
  • 0

#37 Thom

Thom
  • Użytkownik
  • 273 postów

Napisano 04 sierpień 2007 - 17:14

Super słowniczek, gratulacje dla wykonawców :)

Proponuję na pierwszej podstronie zamienić literówkę zmieniającą diametralnie sens tłumaczonego hasła: tachometr na tachymetr.
Tachometr jest przyrządem służącym do pomiaru i rejestracji zmian prędkości obrotowej, tachymetr - tak jak podał w definicji Yargoth.

Mam nadzieję, że nikt nie odbierze mojego posta jako próby czepialstwa :)
  • 0

#38 Mizu80

Mizu80
  • Użytkownik
  • 871 postów

Napisano 15 styczeń 2008 - 11:15

To ja mam jeszcze dwa pojęcia do wyjaśnienia:
Rattrapante i Chronoscope ?
  • 0

#39 kuba1991

kuba1991
  • Użytkownik
  • 1239 postów

Napisano 30 marzec 2008 - 17:25

co to jest wrzeciono ?
czy to chodzi o kotwicę ?
  • 0

#40 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9756 postów

Napisano 30 marzec 2008 - 19:03

To ja mam jeszcze dwa pojęcia do wyjaśnienia:
Rattrapante i Chronoscope ?

Ratrapanta - stoper z podwójnym sekundnikiem, jeden może być zatrzymywany w każdej chwili, dla pomiaru międzyczasu, a drugi zatrzymuje się dopiero po wyłączeniu stopera.

Chronoskop - bardzo dokładny stoper (chronometr), z pomiarem czasu minimum 1/100 s.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych