Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
177 odpowiedzi w tym temacie

#141 Wolfik

Wolfik
  • Nowy Użytkownik
  • 24 postów

Napisano 24 listopad 2011 - 14:32

To ja jeszcze dorzucę dalsze wątpliwości w kwestii Grand Complication.

Spójrzcie na definicję z angielskiej Wikipedii:

http://en.wikipedia....nd_complication

Tutaj szczegółowo opisują jakie typy komplikacji i z jakich kategorii fdefiniują Grand Complication. Jestem ciekaw waszego zdania.

Użytkownik Wolfik edytował ten post 24 listopad 2011 - 14:34

• 0

#142 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9757 postów

Napisano 24 listopad 2011 - 23:55

Przecież wyraźnie piszą, że "oficjalnej" definicji nie ma, a według nich zegarek żeby był grande, powinien zawierać co najmniej trzy komplikacje, po jednej z każdej grup które wymienili.
  • 0

#143 Iko

Iko

Atlantic is calling...

• Użytkownik
  • 1570 postów

Napisano 25 listopad 2011 - 00:25

OK macie rację, myliłem się.
Ciekawe jest to, że wg Wiki te 3 mogą spełniać Vulcainy :lol:, pewnie masa innych mających chrono, datę i budzik...

Pozdrawiam
Iko
  • 0

#144 bartekg

bartekg
  • Nowy Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 12 kwiecień 2012 - 14:18

Z góry przepraszam za niewiedzę i być może kompromitujące mnie pytania :P

Dużo było w temacie o wychwycie, ale nie do końca rozumiem jak on działa (chodzi mi o ten najpopularniejszy - kotwicowy). Wiem, że odblokowuje koła przekładni chodu w rytm pracy balansu (tzn. palety kotwicy rytmicznie blokują i odblokowują koło) i uzupełnia straty energii. Właśnie nie rozumiem 1) w jaki sposób uzupełnia te straty, 2) jaką rolę pełni w tym wszystkim przerzutnik i co najważniejsze dla mojego braku wiedzy, 3) jak to jest wszystko połączone - w sensie co powoduje ruch każdej z tych części: balansu, kotwicy, koła wychwytowego. Co jest połączone z rozprężającą się sprężyną, a co z kołami przekładni chodu?
  • 0

#145 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9757 postów

Napisano 12 kwiecień 2012 - 16:42

Dużo było w temacie o wychwycie, ale nie do końca rozumiem jak on działa (chodzi mi o ten najpopularniejszy - kotwicowy). Wiem, że odblokowuje koła przekładni chodu w rytm pracy balansu (tzn. palety kotwicy rytmicznie blokują i odblokowują koło) i uzupełnia straty energii.

Mój odnośnik

Właśnie nie rozumiem 1) w jaki sposób uzupełnia te straty, 2) jaką rolę pełni w tym wszystkim przerzutnik

Przekazuje do balansu, przy pomocy przerzutnika, energię którą otrzymuje ze sprężyny poprzez przekładnię chodu i koło wychwytowe.

3) i co najważniejsze dla mojego braku wiedzy, jak to jest wszystko połączone - w sensie co powoduje ruch każdej z tych części: balansu, kotwicy, koła wychwytowego. Co jest połączone z rozprężającą się sprężyną, a co z kołami przekładni chodu?

• 0

#146 yanek

yanek
  • Użytkownik
  • 587 postów

Napisano 12 kwiecień 2012 - 18:25

A tutaj jeszcze jeden filmik

• 0

#147 bartekg

bartekg
  • Nowy Użytkownik
  • 38 postów

Napisano 12 kwiecień 2012 - 19:45

Jakiż ja byłem zielony :] po pierwsze dziękuję za te obydwie świetne odpowiedzi, a po drugie:
czyli rozumiem, że najogólniej rzecz biorąc sprężyna rozprężając się powoduje ruch przekładni chodu, a balans razem z wychwytem nie tworzy żadnej energii napędowej, a tylko powoduje (raczej AŻ), że przekładnia porusza się ze stałą prędkością. Czyli pracuje niejako "z boku" całego napędu, ruch koła wychwytowego powoduje przekładnia, a z obejrzanych filmów (mój angielski nie jest biegły) wywnioskowałem, że ruch kotwicy (która blokuje to koło) powoduje balans, który odzyskuje energię z końca kotwicy, czyli przerzutnika (dlatego cały czas pracuje). W takim razie (o ile wszystko piszę zgodnie z prawdą, w razie czego proszę o poprawkę) nie rozumiem jak zaczyna pracować balans na samym początku, trzeba go poruszyć, czy jak? :D
  • 0

#148 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9757 postów

Napisano 12 kwiecień 2012 - 21:49

W takim razie (o ile wszystko piszę zgodnie z prawdą, w razie czego proszę o poprawkę) nie rozumiem jak zaczyna pracować balans na samym początku, trzeba go poruszyć, czy jak? :D

W zasadzie jest to zgodne z prawdą. :) Ogólnie, to wychwyt (balans, kotwica i koło wychwytowe) spowalnia czas rozwijania się sprężyny i dzieli go na małe stabilne odcinki czasu, które to są zliczane i pokazywane przez wskazówki. A balans podobnie jak wahadło potrzebuje impulsu, (czyli poruszenia ręcznego) żeby zaczął pracować.
  • 0

#149 narek

narek
  • Nowy Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 29 czerwiec 2012 - 14:00

A czy mogą Panowie coś powiedzieć o mechanizmach kwarcowych? Mam na myśli takie które mają kryształ jako wyznacznik "wzorca czasowego".
Interesuje mnie, czy w takim zegarku normą jest skacząca wskazówka sekundnika, czy są mechanizmy "płynące"/ Kto je robi jakie mają symboe, kto cieszy sie uznaniem swej jakości i precyzji?
Wdzięczny będe również za zapoznanie mnie z nomenklatura stosowaną w tym zakresie.

Użytkownik narek edytował ten post 29 czerwiec 2012 - 14:02

• 0

#150 meinard

meinard

neofita

• Użytkownik
  • 1243 postów

Napisano 29 czerwiec 2012 - 19:25

wydaje mi się, że nie byłoby problemem nadanie zegarkowi kwarcowemu płynącej sekundy, w końcu to układ scalony, który można dowolnie zaprogramować. tyle że skutkowałoby to pewnie dużo szybszym wyczerpaniem baterii.
  • 0

#151 biedronsky

biedronsky
  • Użytkownik
  • 1125 postów
  • Gadu-Gadu: 45638731

Napisano 07 styczeń 2013 - 23:09

Chciałbym prosić o wyjaśnienie definicji "krab". Myślałem, że wiem już o co chodzi, ale jak widzę określenia sprzedawców tym słowem niektórych zegarków, to albo mam błędne pojęcie o niej, albo oni nieprawidłowo jej używają. Domyślam się że jest to raczej pojęcie nieformalne.
  • 0

#152 ladek22

ladek22
  • Użytkownik
  • 1904 postów

Napisano 29 marzec 2014 - 13:56

Mnie by interesowała definicja terminu "Łabędzia szyja". :)

• 0

#153 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 5770 postów

Napisano 29 marzec 2014 - 14:16

Sprężynka "łabędzia szyja" jest elementem układu szczególnie precyzyjnej regulacji dokładności chodu mechanizmu zegarka. Nazwa wywodzi się od jej kształtu. Jest ona zamocowana jednostronnie do półmostka balansu, drugim zaś końcem opiera się o przesuwkę, stawiając opór poziomemu wkrętowi regulacyjnemu dającemu możliwość korekty położenia przesuwki zmieniającej długość czynną włosa balansu. 

Użytkownik kiniol edytował ten post 29 marzec 2014 - 14:22

• 0

#154 ladek22

ladek22
  • Użytkownik
  • 1904 postów

Napisano 29 marzec 2014 - 17:44

Sprężynka "łabędzia szyja" jest elementem układu szczególnie precyzyjnej regulacji dokładności chodu mechanizmu zegarka. Nazwa wywodzi się od jej kształtu. Jest ona zamocowana jednostronnie do półmostka balansu, drugim zaś końcem opiera się o przesuwkę, stawiając opór poziomemu wkrętowi regulacyjnemu dającemu możliwość korekty położenia przesuwki zmieniającej długość czynną włosa balansu. 

Dzieki serdeczne! Trochę to zawiłe i laik może się nie połapać, ale dodamy zdjęcie i będzie wszystko wiadomo :)

Teraz inne pytanie. Poszukuję wiarygodnych materiałów odnośnie hasła Wychwyt wrzecionowy. Wolałbym na Wikipedii się nie opierać ze wzgędu na nieprecyzyjne tłumaczenia. Jeśli macie jakieś odnośniki do stron, skany z książek itd. to będę wdzięczny za te materiały.

• 0

#155 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 5770 postów

Napisano 29 marzec 2014 - 18:14

Dobra, ale co to znaczy wiarygodne? Chcesz łopatologiczny, prosty opis co w co, czy jak?

W Podwapińskim jest ten wychwyt dokładnie określony. 

• 0

#156 ladek22

ladek22
  • Użytkownik
  • 1904 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 14:46

Podwapiński czy Mrugalski jak najbardziej są wiarygodni! Nie wiem gdzie szukać takich informacji? W Wikipedii są często nieprecyzyjne tłumaczenia czy błędne interpretacje!

Jeśli ktoś ma jakieś stare książki Podwapińskiego to chętnie odkupię!

• 0

#157 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 5770 postów

Napisano 30 marzec 2014 - 15:04

Podwapińskiego kupisz na znanym portalu aukcyjnym. Polecam cz.6

• 0

#158 Gość_Master Yoda_*

Gość_Master Yoda_*
  • Gość

Napisano 30 marzec 2014 - 21:16

Dzieki serdeczne! Trochę to zawiłe i laik może się nie połapać, ale dodamy zdjęcie i będzie wszystko wiadomo :)

Teraz inne pytanie. Poszukuję wiarygodnych materiałów odnośnie hasła Wychwyt wrzecionowy. Wolałbym na Wikipedii się nie opierać ze wzgędu na nieprecyzyjne tłumaczenia. Jeśli macie jakieś odnośniki do stron, skany z książek itd. to będę wdzięczny za te materiały.

Byl pierwszym wychwytem w zegarach mechanicznych,zwany także szpindlowym.

Podstawowe wielkości i ich wzajemne zalezności w wychwycie wrzecionowym;

-nachylenie zębów kola wychwytowego-25do27'

-rozwartość kola między paletami -95do100 '

-głębokość zazębieniawychwytu-2/3długości palet

-grubość palet-1/2 średnicy wrzeciona

-długość palet-6/10 podziałki kola wychwytowego

• 0

#159 ladek22

ladek22
  • Użytkownik
  • 1904 postów

Napisano 31 marzec 2014 - 17:18

Dzięki serdeczne :)

• 0

#160 ladek22

ladek22
  • Użytkownik
  • 1904 postów

Napisano 04 kwiecień 2014 - 11:52

Co to jest Super-LumiNova? Jaka jest definicja tego pojęcia? Czym się charakteryzuje?

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych