Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Yargoth

Słownik pojęć zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm... Wystarczy wpisać w biały prostokącik to co się szuka (firma i ewentualnie kaliber) oraz nacisnąć guziczek Search i już... ;)

 

Hehe. No tyle to już potrafie ;)

Miałem na myśli ilość informacji. Choć nowszych werków nie ma.... (wyszukiwarka nie dała wyników dla Seiko 4R16, ale nie można mieć wszystkiego ;))


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są problemy z właściwym zrozumieniem terminu użytego na filmie "Piękna sztuka zegarmistrzowska", wiec "wykład" umieszczam i tutaj.

 

CYTAT(lukaszr @ 13.1.2009 - 11:06) *

A cha i trochę za mało dowiedziałem się o "Wielkim Dzwonie", to komplikacja o której do tej pory nie miałem pojęcia a oni kilka zdań i koniec.

 

 

Taa... "Wielki Dzwon" to tłumaczenie nie tylko niefortunne ale i mylące. Tak samo jakby ktoś przetłumaczył na j.angielski: "z góry tobie dziękuję" - "I thank you from moutain", to żaden Anglik by się nie domyślił o co tu chodzi. :blink:

 

Grande et Petite Sonnerie od biedy można przetłumaczyć jako: pełny i niepełny mechanizm bijący, a moim zdaniem najlepiej wogóle nie tłumaczyć. Jest to komplikacja nowa w zegarkach naręcznych, ale w zegarkach kieszonkowych znana od bardzo dawna. Grande Sonnerie oznacza, że zegarek sam zwalnia mechanizm wybijający, tak jak w zegarach wieżowych, stojących czy naściennych i bije co 1/2 godziny, czy co kwadrans. Petite Sonnerie natomiast to mechanizm który wybija czas obojętnie w którym momencie, ale dopiero po naciągnięciu specjalnej dźwigni. A Grande et Petite Sonnerie to po prostu mechanizm wybijajacy czas na oba sposoby.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze i inni a nie polecilibyście jakiej strony albo sami napisali coś o żyro turbilionie? Chciałbym wiedzieć więcej niż to że jest coś takiego...


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotrze i inni a nie polecilibyście jakiej strony albo sami napisali coś o żyro turbilionie? Chciałbym wiedzieć więcej niż to że jest coś takiego...

 

Już jest napisane tutaj:

http://zegarkiclub.pl/forum/index.php?showtopic=24822


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...) Petite Sonnerie natomiast to mechanizm który wybija czas obojętnie w którym momencie, ale dopiero po naciągnięciu specjalnej dźwigni.

Czyli, o ile dobrze zrozumiałem, to jest Repetycja minutowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli, o ile dobrze zrozumiałem, to jest Repetycja minutowa?

 

Tak. Normalna repetycja, a Grande, to po prostu taki "samowyzwalacz".


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie:

co znaczy w opisie mechanizmu: "movement does not hack" ??

Bo jakos słownik ang - pol nie pomaga....


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha! A ja już wkrótce odbieram mojego Wylera na Valjoux 23 :) Mało się nie porobię z niecierpliwości;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam kolejne pytanie:

co znaczy w opisie mechanizmu: "movement does not hack" ??

Bo jakos słownik ang - pol nie pomaga....

 

To oznacza, że mechanizm nie posiada funkcji zatrzymywania balansu podczas ustawiania czasu. A funkcja ta umożliwia dokładne zresetowanie wskazań godzinowych, minutowych i sekundowych ze wzorcem czasu.

 

PS.

Tłumacz komputerowy przetłumaczył mi to na:

ruch nie kaszle suchotniczo :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To oznacza, że mechanizm nie posiada funkcji zatrzymywania balansu podczas ustawiania czasu.

 

Czyli po wyciągnięciu koronki, gdy chcemy przestawić godzinę, sekundnik nie zatrzymuje się. (?)

Dobrze rozumiem?

 

 

PS.

Tłumacz komputerowy przetłumaczył mi to na:

ruch nie kaszle suchotniczo :)

 

:):);)


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli po wyciągnięciu koronki, gdy chcemy przestawić godzinę, sekundnik nie zatrzymuje się. (?)

Dobrze rozumiem?

Tak jest.Hacking - to wtedy sekundnik staje,np w Eci 2824-2 :)


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak jest.Hacking - to wtedy sekundnik staje,np w Eci 2824-2 :)

 

A ta ETA różni się od 2824 jedynie komplikacją daty? A jeszcze powiedźcie mi jaką ma czestotliwość ETA 2892 ?


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ta ETA różni się od 2824 jedynie komplikacją daty? A jeszcze powiedźcie mi jaką ma czestotliwość ETA 2892 ?

 

28800 A/h


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ta ETA różni się od 2824 jedynie komplikacją daty? A jeszcze powiedźcie mi jaką ma czestotliwość ETA 2892 ?

 

Hmm... ja się nie znam ale oba mają normalny datownik. (?)

Częstotliwość 28800 wachnięć na godz.

 

A za Piotrem Ratyńskim polecam stronę:

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi...&&&


Totalny laik :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28800 A/h

 

Czyli jak dobrze liczę 4 Hz (jakoś w hercach lepiej do mnie przemawia:)) , a ETA 2824 według mojej skromnej wiedzy też ma 8 Hz , więc w jakim sensie o 2892 można powiedzieć, że jest "szybkobieżna" ?

 

EDIT : Dziękuję za adres. Jest super. Ale według tam zawartych informacji nie widzę różnicy między 2824 a 2824-2 :)


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jak dobrze liczę 8 Hz (jakoś w hercach lepiej do mnie przemawia:)) , a ETA 2824 według mojej skromnej wiedzy też ma 8 Hz , więc w jakim sensie o 2892 można powiedzieć, że jest "szybkobieżna" ?

 

Hmm... Bo to są tak samo szybkie...


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ETA 2824-2

 

Data

11.5''', Dm= 25.6mm, H= 4.8mm

17/21/25 jewels

f = 28800 A/h

power reserve 40h

 

 

ETA 2824

 

Data

11.5''', Dm= 25.6mm, H= 4.8mm

17/21/25 jewels

f = 28800 A/h

power reserve 40h

 

Jakiś błąd na stronie?


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wymiary, ilość kamieni...

Można porównać: http://www.eta.ch/

 

A 8 wahnięć na sekundę-to dopiero brzmi :)


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mechanizm 28800 A/h to 4Hz , 18000 A/h to 2.5Hz , 36000 A/h to 5Hz , bo 1Hz to pełen cykl na sekundę a to sa "półwahnięcia"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Nie doczytałem "balansu" :)

 

EDIT 2 : Faktycznie ja popełniłem błąd, jako że częstotliwość jest liczbą cykli a za cykl należy uznać 2bps. Poprawiam poprzednie posty. (Ale też nie ma półwahnięć a półokres:))


Seiko Aviator SNK809K2 modified ;p ;Sturmanskie Arctic 2623/0241181 ;Vodolaz; Seiko SKX007; Poljot Aviator Automatic; Simths PRS-27; Poljot De Luxe; Citizen VO10-6612H; Stowa Marine Automatic; Klubowy Zeno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać, ale odsyłam do 'zegarkowych aktualności' - opis Patek Philippe Golden Ellipse zrobiony przez Pana Igora i dalej poprawne nazewnictwo tj nie ma półwachnięć ani półokresów tylko półoscylacje. Jeśli jest coś nie tak to proszę profesjonalistów o sprostowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale się popisałem - oczywiście prawidłowo, ortograficznie to półwahnięć - przez 'h' ! przepraszam za błąd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Miteuh

A ja mam pytanie innego rodzaju - jak nazywa się profesjonalnie tarcza (cyferblat), która zmienia kolor pod wpływem temperatury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.