Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

zdzicu

Przedwojenna DOXA - identyfikacja i restauracja

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Państwo!

 

Chciałbym odrestaurować zegarek mojego dziadka (chyba) przedwojenny.

W związku z powyższym chciałbym uzyskać parę informacji od osób lepiej zorientowanych.

 

1. Czy mógłbym prosić o identyfikację modelu oraz werku w zegarku?

W załączeniu zdjęcia.

Pokazałem znajomemu zegarek i stwierdził, że jest to werk od damskiego zegarka wpasowany do męskiej obudowy. Czy to jest możliwe? Rozumiem, że to producent zastosował mniejszy werk, a nie, że jest to jakaś robota chałupnicza.

 

2. DOXA jest sprawna tzn. "chodzi" i wskazuje właściwą godzinę. Nie ma jednak wskazówki sekundnika. Podobno brak również "kółeczka" napędu sekundnika. Czy da się dokupić/dorobić te elementy?

 

3. Gdzie (najlepiej w Warszawie lub okolicach) znajdę kogoś mógłby pomóc mi naprawić sekundnik oraz komu mógłbym zlecić czyszczenie tarczy, szkła oraz werku?

 

4. Chciałbym dorobić skórzany pasek do tego zegarka. Sprawa się trochę komplikuje, bo mocowanie paska nie jest teleskopowe, ale lutowane. Jak rozwiązać tą kwestię? Pasek szyty po dostarczeniu obudowy? Pasek na nity/zatrzaski?

post-73633-0-34930300-1406888228_thumb.jpg

post-73633-0-90640300-1406888231_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna 47 Wawa , nie rób żadnej renowacji tylko czyszczenie mechanizmu, tarczy , szkło do wymiany. O pasek sie nie martw


Omega Speedmaster 105.002, Rolex GMT 1675, Zenith El Primero A384, Tag Heuer Monaco cal12, Heuer Montreal cal12, Breitling Long Playing, Certina Chronolympic cal234, Zenith Defy Subsea 600mt, Breitling Chronomatic... parę, ...i sam nie wiem kiedy to się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalista od Dox ale mechanizm nie wyglada mi na damski. Raczej koperta jat olbrzymia- nie podales wymiarow.

Chyba, ze to byl damski zegarek wisiorek i zrobiona jest pasowka na meski nareczny stad brak subsekundy?

Dekielek oryginalny wiec albo dobrze dopasowana koperta albo zestawik oryginal.

Sama tarcza wyglada bardzo ladnke i nie potrzebuje raczej czyszczenia ani na pewno renowacji!

Paski na stale teleskopy sa i nie trzeba ich robic pod konkretny model. Albo przeciagane pomiedzy telwskopami albo na metalowe zakladeczki badz nity a nawet sruby!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda, żeby ten zegarek miał kiedykolwiek sekundnik. Mały sekundnik musiałaby mieć oś tuż obok wskazówek i wyglądałoby to osobliwie (nadto tarcza nie ma otworu i jest chyba oryginalna), z kolei damskie werki, szczególnie w tych latach rzadko miały centralne sekundniki. O małych werkach Doxy w "normalnych" męskich obudowach była niedawno mowa w innym temacie*. Możliwy rok produkcji to pierwsze 2 cyfry na deklu (o tym mowa była wiele razy).

No właśnie, nie ma co się rozpisywać dalej. Jakie są wymiary tej koperty?

 

 

* http://zegarkiclub.pl/forum/topic/108813-doxa-pro%C5%9Bba-o-identyfikacje/


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest teoria, zgodnie z którą ten zegarek pochodzi z 1943 roku. Jest to oryginalny zegarek firmy Doxa (miałem kiedyś identyczny).

Na ulicy Pięknej 47 w Warszawie zleć mistrzowi czyszczenie i oliwienie werku, wymianę szkła, kup pasek - i nic więcej (tarczy nie ruszaj - jest dobrze zachowana i nie warto ryzykować).

 

Ogólnie, jest to bardzo ładna pamiatka ;)

 

Powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek najprawdopodobniej z roku 1948, a więc powojenny, we "wojskowej" stylistyce charakterystycznej dla lat '40, chociaż z wojskiem nie miał nic wspólnego.

Mechanizm z wczesną wersją centralnego sekundnika - czyli dołożonym małym półmostkiem podtrzymującym oś sekundową. Na to że zegarek miał centralny sekundnik wskazuje również precyzyjna skala na brzegu tarczy, Zdjęcie nie jest zbyt pomocne, ale wygląda na to że ośka sekundowa nadal tam jest, ale chyba zgięta.

 

Werk nie do końca pasuje rozmiarem do koperty, ale jednak wygląda to dość wiarygodnie.

Takie małe werki pakowano do dużych kopert jakoś tak ok końca lat '30, kiedy zaczęła pojawiać się moda na większe zegarki w stylistyce wojskowej. Większość zegarków męskich była produkowana w rozmiarach 30-33mm, a jeśli ktoś zechciał wyprodukować większy zegarek radzono sobie w sposób jak wyżej. Po co produkować większe werki, jeśli na magazynie leżą mniejsze które też da się zastosować...

 

Co do paska: najprostszym rozwiązaniem jest dobranie paska typu NATO - parcianego lub skórzanego. Ten zegarek to nie jest garniturowiec, więc stylistycznie będzie pasować.

Można też kupić paski zapinane na knopki, skręcane na śrubki lub klejone po założeniu na zegarek. Oczywiście można też zamówić pasek robiony pod konkretny zegarek. Sugerowałbym jednak NATO lub zwykłego przewlekanego parciaka: rozwiązanie proste i pasujące do tego zegarka.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo!

 

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

 

Uściślając i podsumowując:

1. Koperta ma średnicę 38mm, z koronką 40mm.

2. Numer na dekielku to 4353029. Czy to oznacza, że zegarek jest z 1943 roku? Pojawiło się kilka różnych dat dlatego dopytuje.

3. Zegarek postaram się oddać na Piękną (wymiana szkła i olejenie werku. Dopytam się również o sekundnik).

Na wszelki wypadek, czy jest może ktoś jeszcze kto jest godny polecenia? Na forum natknąłem się na informację o Panu Janie z ul. Ceramiczej 5.

4. Co do paska to pewnie zdecyduję się na skórzany pasek typu Nato.

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za udzielone odpowiedzi i poświęcony czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiększyłem mocno zdjęcie i wyszło mi że druga cyfra to niedokładnie nabita ósemka.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo z którego jest roku, bo nie ma oficjalnego potwierdzenia od Doxy, czy pierwsze liczby to rok :)
Ale często się powtarza ze jednak to może byc data produkcji, wiec moze jest coś na rzeczy :)
W każdym razie 43 rok wydaje mi sie być ok - miedzy innymi ze wzlegu ze jest to Doxa a nie Doxa SA jak było bite później na mechanizmach i deklach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to rok 43, czy 48 w tym wypadku nie ma w zasadzie żadnego znaczenia, wojskowym zegarkiem ta Doxa tak czy owak nie jest. Zegarek na pewno miał centralny sekundnik.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez luk35
      Witam Panowie! Ostatnio założyłem post na forum w sprawie Divera do 5k. Dziękuję za odzew (przede wszystkim) badając to szerokie spektrum, wybrałem 3 kandydatów i nie mogę się zdecydować. Jeśli ktoś by się nudził i mógłby wyrazić swoje zdanie/pomoc w wyborze bede dozgonnie wdzięczny. 



      Dodam tylko że nie nurkuje i byłby to zegarek raczej codzienny.
    • Przez Tkop1969
      Posiadam Doxę, wbijam w google nr refencyjny zegarka , markę i nic. Nie potrafię tego zrobić. Pomożecie?




    • Przez MarcinEck
      Usłyszałem taką informację od kogoś i proszę Forumowiczów o potwierdzenie lub zanegowanie:
      Ponoć pod marką Wilhelm zegarki w czasie II wojny sprzedawała Certina czy też Doxa, prawda-li to?
    • Przez SPS
      Cześć, 
       
      DOXA IL DUCA szuka domu  nr ref. 130.90.202.03 
      Kupiony u AD - APART Zabrze. 
       
      Najważniejsze cechy zegarka; 
      - Zegarek nad datą ma szkło powiększające,
      - koperta stal szlachetna (złote PVD) o  średnicy koperty 41 mm i wysokości 11 mm, 
      - zakręcana sygnowana koronka,
      - szkło szafirowe,
      - mechanizm automat SW200 (26 kamieni),
      - tarcza granatowa szlif słoneczny,
      - wodoszczelność określona na 10 ATM (100M),
      - pasek skórzany w kolorze czarnym przecieranym na granat z zapięciem motylkowym, 
      - oczywiście oryginalne pudełko i dokumenty a nawet metka, 
       
      Stan oceniam na regulaminowe 8/10. Jest jedna drobna ryska na kopercie między godziną 12 a 1. 
       
      Dostawa. Kurier lub inpost do wyboru  Nie wysyłam za pobraniem. Możliwy odbiór osobisty Ruda Śląska / aglomeracja śląska.
       
      Cena 1600 zł  ->   1500 zł  -> 1400 zł   -> 1300 zł kurier w cenie. 
       
      Zdjęcia poniżej 
      Zapraszam  
       

       

       

       

       

       

       
      Regulaminowa karteczka  

       

       
       
       
       
       
    • Przez Juliv
      Więc tak jestem w posiadaniu takiego o to zegarka po dziadku, mniej więcej z lat 50-60. Raczej nie podróbka bo dziadek był zegarmistrzem. Na tarczy jest napis DOXA a pod nim mniejszy napis ANTI-MAGNETIQUE. Ma czerwoną wskazówkę sekundnika oraz fluorescencyjne wstawki na wskazówkach. Ma 38mm tarcza ma kolor szampański, cyfry, wskazówki i koronka jest złota. Na deklu jest numer 60711 szukałam coś o tym w internecie niestety nic nie znalazłam. Może to numer seryjny. Aha jeszcze rozstaw między uszami to 20mm. Także jeżeli ktoś wie co to za zegarek to może napisać ile może być wart z jakiego roku jest. Dzięki
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.