Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mariusz Borowiec

Jaki automat warto kupić do 3 tys. zł?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem na forum nowym użytkownikiem. Chciałbym Was zapytać, jaki zegarek automatyczny warto kupić do kwoty 3000 zł?

Mam również pytanie, czy przy zakupie zegarka należy sugerować się certyfikatem COSC? Czy mechanizm w zegarku automatycznym można wyregulować, by nie spóźniał się do 20s na dobę?

 

Do gustu przypadły mi te modele firmy Atlantic:

http://luxtime.pl/pl/p/Zegarek-ATLANTIC-WORLDMASTER-51651.41.65G/6398 tylko w wersji bez pozłacanych elementów

 

oraz

 

http://luxtime.pl/pl/p/Zegarek-ATLANTIC-WORLDMASTER-52752.41.65S/3066

 

 

Chciałbym, by zegarek był w miarę możliwości dokładny, 20s spóźnienia-wydaje mi się zbyt dużo. Czy warto zaufać firmie Atlantic? Liczę na Waszą pomoc i sugestie :)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Jeżeli 20s/doba Ci przeszkadza to musisz albo celować w zegarki z COSC (ok. 5s/doba to górna granica wówczas), albo przygotować się na ewentualną wizytę u zegarmistrza/w serwisie, bo większość werków (jak np. najpopularniejsza eta 2824-2) ma prawo robić do około 25s/doba.

Edit: Ale oczywiście można trafić na model, który robi po kilka sekund na zwykłej 2824, a nawet chińskim tanim werku, można też często poprawić sporo regulacją - moja Omega z końca lat 60' robi 20sekund na miesiąc po regulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Wszystko zależy od konkretnej sztuki, ale co do zasady tak. Kwestia do ilu - bo nie zawsze da się wejść w próg COSC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tego modelu, on ma certyfikat COSC, ale jest na mechanizmie ETA 2824-2, czyli powinien się mieścic w przedziale do 5s/dobe prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie: ktory mechanizm jest lepszy Eta 2804-2 czy 2824-3.

Czy zegarki Atlantic od zawsze byly wyposazone od firmy Eta?

Przepraszam, ze zadaje tyle pytan, ale chcialbym sie dobrze zorientowac .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

1. Tak, COSC to certyfikat, który oznacza, że zegarek przeszedł pomyślnie testy i spełnia wymagania COSC: http://en.wikipedia.org/wiki/COSC#Standards_and_methods
2. Nie wiem czy da się stwierdzić, który z nich jest lepszy/gorszy - to bliźniacze konstrukcje, z tym że 2804 ma naciąg ręczny, zaś 2824 automatyczny. Raczej więc patrz po zegarku i po tym czy wolisz go nakręcać samemu, czy też aby sam się nakręcał w czasie noszenia.
3. Nie do końca rozumiem cel pytania, ale ogólnie w Atlanticach ETA jest od grubo ponad półwiecza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

który ma COSC, któryś z Atlanticów z linków z pierwszego postu? Nie wydaje mnie się.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zrozumiałe samo przez się, iż Atlantic oferuje chronometry ale nie tyczy się to linkowanych w pierwszym poście modeli.

 

Mariusz, jeśli od zegarka oczekujesz stabilności i precyzji pozwalającej na korekty czasu zbieżne z operacją korekcji datownika ( raz na 2 miesiące ) - zakup chronometru uważam za celowy. Ale ja jestem fetyszystą doskonałości chodu zegarka mechanicznego a za chwilę wjedzie tu być może sztab doradczy który powie Tobie, że zegarek mechaniczny to takie modne cykadełko z duszą i żadnych wymagań odnośnie precyzji mieć nie godzi się. A jeśli chcesz precyzji - kup kwarcowy.

 

Ja uważam inaczej.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zegarownia.pl/zegarek-meski-atlantic-worldmaster-automatic-52753-41-25

Mnie osobiscie podoba sie ten model, z tego co jest napisane to posiada on certyfikat. 

Nie oczekuje od zegarka, by wskazywal czas idealnie jak zegar atomowy, ale 20s/na dobe wydaje mi sie zbyt duzo, wiec warto byloby kupic model z certyfikatem chronometru. Nie chcialbym kupowac zegarka kwarcowego, chcialbym mechaniczny, moim zdaniem jest to zegarek z dusza. Móc popatrzec jak pracuje mechanizm, jak wskazowka "płynie". 

Wujek powiedzial mi, ze pewnego czasu rozmawial ze starym zegarmistrzem, ktory mowil, ze dzisiejsze Atlantici to juz nie te same zegarki co kiedyś. Z tym sie w zupelnosci zgadzam, tylko nie wiem czy postawic na Atlantica czy lepiej na inna marke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

To fakt, że dzisiejsze wyroby Atlantica to już nie to co kiedyś, ale w sumie wszystko zależy od tego, jakiej estetyki szukasz i czy dopuszczasz modele używane lub vintage - do trzech tysięcy znajdzie się z pewnością coś lepszego niż Atlantic - w przypadku dopuszczenia vintage'owych modeli nawet znacznie lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek byłby noszony na codzien, wolalbym jakis klasyczny, prosty model, jak wlasnie ktorys z Atlantikow, do ktorych wklejalem link.

Modele uzywane wchodza w grę, tylko ja nie posiadam zbyt duzej wiedzy na temat zegarkow i nie znam sie zbyt, zegarki automatyczne zaczely mnie interesowac nie tak dawno. Tylko ze uzywane modele sa trudniej dostepne.

 

http://zegarownia.pl...tic-52753-41-25

Mam jeszcze pytanie dotyczace tego modelu, czy warto byloby go kupic za ta cene?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna kwestia - ok 3200 za chronometr Atlantica... W niewiele odbiegającej cenie dostaniesz Tissota na mechaniźmie 2897 lub Longinesa na mechaniźmie bazującym na 2892-a2,

Oba te przypadki bazują na ETA 2892-a2, która "na dzień dobry" jest w wersji elabore - to plus naturalnie lepsza precyzja werku 2892 - sprawia, iż one naprawdę niewiele odbiegają od wymagań COSC.

Za to w podobnej cenie uzyskasz ciekawą i bardzo użyteczną komplikację wskazania rezerwy chodu ( Tissot na 2897 ) albo ewidentnie bardziej prestiżową markę ( Longines ).


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Tu na przykład  forumowicz oferuje Tissota Le Locle (używanego) na 2897 robiącego 3s/doba poniżej 1000zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Tissot nie jest w moim guście, natomiast Atlantic ponizej wydaje mi sie godny uwagi . Jakie jest Pana zdanie? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Dąbrowski

Kwestia dopytania właściciela jak z dokładnością + przepolerowania CapeCodem. Estetycznie zupełnie nie mój gust, ale w końcu gusta każdy ma inne :)

Ze starszych Atlanticów jest ich też jeszcze kilka innych na forum:
1. http://zegarkiclub.pl/forum/topic/109310-atlantic-worldmaster/?hl=atlantic

2. http://zegarkiclub.pl/forum/topic/109176-atlantic-worldmaster-orginal-17j-2/?hl=atlantic

EDIT@Tissot: Faktycznie, przeoczyłem brak rezerwy chodu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, ten Locle od Ciesluta jest na 2824 basic.

Mariusz, jaki masz duży nadgarstek?


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To naciąg ręczny, chyba 37 mm, szkło mineralne. Wolałbym dołożyć chociażby do nowego Tissota.

Jeśli skreślasz np Le Locle na podstawie zdjęć - sprawdź go najpierw na nadgarstku. Nie ma z tym problemu bo występuje bardzo często na stanie w wielu sklepach.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ze szwajcarskich, nowych zegarkow są jakies godne uwagi? Do okolo 3-3,5 tys. zl, automat?

I najlepiej by nie spoznial sie wiecej niz te 5s/dobe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy jeden sprawny automat nawet na ETA 2824 Basic da się wyregulować tak, że przy podobnym stopniu naciągu sprężyny, w tej samej pozycji i podobnej temperaturze będzie chodził 0 do + 1 czy do  -1 na dobę.

Różnicę pojawią się np. przy różnych stopniach nakręcenia, różnych temperaturach i przy różnych pozycjach podczas leżenia czy np. spoczywania w rotomacie. I w tych przypadkach odchyłki w lepszych mechanizmach będą nawet kilkukrotnie mniejsze.

 

Natomiast z moich obserwacji wynika, że nawet bazowa 2824 ( basic ) wyregulowana tak, że na ręce chodzi w okolicy odchyłki zerowej, przy różnych pozycjach leżenia rozjeżdża się nie więcej niż zakres od -6 do +8 s /24 h.... jeśli dobrze pamiętam.

Więc tak czy owak jak się "dobrze poznacie" to będziesz w stanie określić sobie pozycje w których odchyłka przy leżakowaniu niemal skompensuje odchyłkę zaistniałą podczas noszenia.


Trzyzegarkowiec. No niestety już jednak ośmio-...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uprzejmość i jeszcze raz przepraszam za tyle pytan i zawracania glowy, ale moja wiedza na temat mechanizmow i zegarkow jest niewielka, nigdy nie mialem stycznosci z zegarkiem mechanicznym, pomijajac ogladanie w sklepie. 

 

http://luxtime.pl/pl/p/Zegarek-ATLANTIC-WORLDMASTER-51651.41.65G/6398

więc nawet w tym przypadku te odchylki mozna wyregulowac, by nie dochodzily do 20-25s? Mozna zrobic to samemu czy trzeba u zegarmistrza?

 

A kupujac zegarek z certyfikatem chronometru ma sie pewnosc, ze odchylki nie beda wieksze niz 5s/dobe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Certyfikat chronometru daje zawsze większą gwarancję dokładności.

Każdy zegarek można regulować, myślę, że ten który pokazałeś może mieć sporo lepsze osiągi niż podane przez ciebie 20-25s. Najlepiej regulację zlecić zegarmistrzowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.