Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

baja

WURTH - zegary z wahadłem torsyjnym i roczną rezerwą chodu - roczniaki

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rozpocząć temat dotyczący tylko i wyłącznie zegarów produkowanych przez Wurtha oraz wahadeł z nimi występujących.

 

Jahresuhr Schwenningen
W. Wurth & Co

Założycielami tej firmy produkującej zegary roczne byli Wilhelm Wurth i Carl Mack w 1903 roku. Firma produkowała zegary roczne w latach 1903-1910 (numery seryjne od 1 do 25000).

Warto zauważyć, że w zegarach z numerem seryjnym do 3000 występowały nieregulowane palety, regulowane w zegarach o wyższych numerach.
Z początku (lata 1903 i 1904) na płytach tych zegarów wybijano numery patentów DRP 144687 oraz DRGM 215537.

W czasie produkowania swoich zegarów firma wykorzystywała jak i tworzyła własne rozwiązania techniczne.
DRP 144687 - patent z 29 września 1903 opisujący wahadło dyskowe zaprojektowane wg Louis'a Wille'go które kompensuje wpływ zmian temperatury, Nr 7 w książce 400 clock repair.
DRGM 215537 - wzór użytkowy z 16 grudnia 1903 roku dotyczący wahadła nr 20 (z ksiażki Horolovara) - zdjęcie D poniższego postu.
DRGM 257636 - wzór użytkowy z 13 lipca 1905 roku dotyczący pierwotnej konstrukcji wahadła z zdjęcia C (początkowo znajdowały się w podstawie dwa obciążniki) .
DRGM 270879 - wzór użytkowy z 26 stycznia 1906 roku dotyczący udoskonalonego wahadła z zdjęcia C (trzy obciążniki w podstawie - dokładnie takie jak na zdjęciu).
DRGM 282267 - wzór użytkowy z 31 maja 1906 roku dotyczący mostka utrzymującego kompletny włos z zawieszkami - mostek nr 14 z 400 clock repair.
DRGM 302860 - wzór użytkowy z 23 lutego 1907 roku dotyczący dalszej poprawy mostka - powstaje mostek nr 15.
DRGM 314710 - wzór użytkowy z 18 lipca 1907 roku - ostatnia poprawa mostka - powstaje mostek nr 16.

Wurth sprzedawał swoje mechanizmy również amerykańskiemu dystrybutorowi firmie Bowler'a & Burdick'a w latach 1905-1909.

post-52213-0-03095700-1409346881_thumb.jpg

post-52213-0-03992100-1409346892_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wahadła stosowane w tych zegarach to trzy znane z książki Horolovara 400 Day Clock - Repair Guide  (nr 7 - A, nr 13 - E stosowane powszechnie również w zegarach Kienzle  oraz 20 - D w postaci korony) jak i dwa których w książce nie znajdzie się (A i C). Poniżej zdjęcia wykorzystywanych wahadeł.

post-52213-0-43828900-1409521785_thumb.jpg

post-52213-0-38279200-1409521792_thumb.jpg

post-52213-0-88092500-1409521807.jpg

post-52213-0-81603400-1409521823.jpg

post-52213-0-60438600-1409522034_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Numer mechanizmu , ktory jest z powyzszym wahadlem jest na zdjeciu ponizej.

 

post-26878-0-17937200-1413985491_thumb.jpg

post-26878-0-73969300-1413985502_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez christopherjed
      Pragnę przedstawić przyrząd który wykonałem zmęczony wielokrotnym wybudowywaniem wychwytu w celu ustawiania palet. Teraz regulacja palet trwa 1-2 minuty i po kilku próbach wychwyt pracuje prawidłowo. Wychwytu nie wyjmuję, regulacji dokonuję na zatrzymanym zegarze i od razu po regulacji mogę przeprowadzić korektę, jeżeli jest potrzebna. Być może taki przyrząd lub podobny istnieje, tylko ja, jako samouk o tym nie wiem. Do wysuwania lub wsuwania palet nie luzuję śrubek mocujących palety. Nacisk ramion pokonuje ten opór a użycie mosiądzu nie powoduje uszkodzeń palety. W przyrządzie zastosowałem śrubę M3, której skok wynosi 0,5 mm .Odległość między śrubą a mostkiem jest dwukrotnie większa od odległości mostek- cęgi, tak że 1 obrót śruby przesuwa paletę o 0,25 mm .Mostek jest do dolnej części przylutowany i przynitowany, w górnrj obrotowo. Sruba w dolnej części lużno na dwóch zablokowanych nakrętkach, w górnej części otwór pod śrubę podłużny i nakrętka mocowana w osłonce z blachy co zapewnia ruchliwość. Do wysuwania palet górną, nieco dłuższą część zakładam na górnączęść palety, a do wsuwania obracam przyrząd.





    • Przez pajabrava
      Witajcie drodzy "Mistrzowie Czasu".
      Nadzieję mam ,ze i tym razem nie zawiodę się licząc na Wasze wsparcie. Do brzegu zatem. Nabyłem taką sobie  " Komę średnią" i ni czorta nie mogę jej ustawić. Spieszyła się okrutnie. . Doszedłem po kilku dniach  do około 8 minut na godzinę i nic nie potrafię z tym dalej zrobić. Po kolei zmieniłem włos z 0,0036" na 0,0032, później 0,0030" . Wahadło ze stożkami ledwo się rusza. Jakieś 60 stopni. Regulacja wahadła maksymalnie rozkręcona na "S" ,włosa już dłuższego dać nie mogę, bo wahadło szoruje po podstawie. Próbowałem rozchylać widełki i zmieniać ich położenie na włosie. Bez skutku!!!. Nawet lekko odginałem pręt z ośki wychwytu mając nadzieję na zwiększenie amplitudy wahadła...... Opadły mi dziś o 3:00 i powieki i ręce. Co zatem????? Proszę jak najuprzejmiej zlitujcie się!!!. Czekam na rady. Dodaję fotki poglądowe
      Marek Jacek


    • Przez Tomasz ZZ
      Ostatni kupiłem  zdekompletowany zegar elektryczny w formie roczniaka . Na tarczy napisy Silvoz  oraz electric . Mechanizm zegara jest elektryczny zasilany baterią 1,5 V  rozmiar R6 (AA). Chód mechanizmu zegara sterowany jest balansem z wychwytem kołkowym . Napęd mechanizmu realizowany jest przez ramie dźwigni z zapadkami oraz  sprężynę wzdłużną  naciąganą cyklicznie przez elektromagnes współpracujący ze zworą elektryczną. Mechanizm taki prawdopodobnie wykorzystywany był w różnych zegarach stojących i wiszących jednak nie ma na nim żadnych napisów wskazujących na to jaka forma go wykonała. W przedstawionym zegarze mechanizm ten został  celowo zmieniony na użytek w " pseudoroczniaku"  poprzez dodanie do jednej z wag dźwigni pręta mającego współpracować z przerzutnikiem włosa wahadła torsyjnego. Niestety w kupionym egzemplarzu nie ma przerzutnika , włosa ani wahadła. Jednakże za twierdzeniem, że mechanizm ten jest integralną częścią tego zegara wskazuje fakt, że tylna mosiężna płyta zegara posiada elementy służące do montowania zawieszki wahadła oraz śruby do montowania osłony włosy a w dolnej części podcięcie w które wchodzi  bateria zasilające. Nie ma w niej natomiast otworów pod osie kół zębatych. Na tylnej  płycie znajduje się sygnatura firmy KOMA . Czy ktoś wie jak w takim zegarze wyglądały  brakujące elementy i jaki powinien być włos ?  Jakiej firmy jest  mechanizm ? Czy zegar jest efektem współpracy firm KOMA i Silvoz ? 








    • Przez adamtychy
      Witam.
       
      To mój pierwszy roczniak. Sprzedający w opisie aukcji zaznaczył, że po 15 minutach się zatrzymuje, ale pomyślałem, że wyczyszczenie i oliwa powinna go uruchomić. No i zrobiło się smutno, gdy po kilku dniach obserwacji zauważyłem, że kotwica minimalnie haczy o ząbki, co prawdopodobnie spowalnia wahadło i zegar się zatrzymuje. Proszę o poradę lub wskazówkę jak to skorygować jeżeli jest to przyczyną. Być może się mylę. Przesyłam parę zdjęć i z góry dziękuję.
       
      Pozdrawiam,
      Adam








    • Przez Lamela
      Witam wszystkich,
      Nowa moja zdobycz, to dość długo poszukiwany roczniak w stylu zbliżonym do art deco - zależało mi na tym, gdyż mam dla niego miejsce na starym kredensie z lat 20 ub. wieku.

      Niestety, na tarczy ani na mechanizmie nie znalazłem żadnych sygnatur, tak więc pochodzenie i wiek są dla mnie pewną niewiadomą. Załączam zdjęcie mechanizmu oraz płyty tylnej - może koledzy bardziej obeznani z tematem znajdą pewne cechy charakterystyczne i pomogą w identyfikacji - z góry dziękuję.


      Zegar chodzi, chociaż na pewno będzie wymagał pełnego serwisu. Na razie jednak masakrycznie późni, ok. 66 min na dobę, i to przy w pełni "zwiniętym" wahadle - okres jest na poziomie 16 sek. Z pewnością będę musiał wymienić włos na grubszy, zwłaszcza że według mnie wahadło wisi za wysoko, (teraz jest włos 0,4 x 0,09, L = 104). Z moich wyliczeń wychodzi, że włos Horolovara 0,102 pozwoli uzyskać właściwy okres oraz możliwość regulacji nawet po wydłużeniu do L =120 - będę zobowiązany za informację i pomoc w zdobyciu (na Allegro tego rozmiaru aktualnie nie ma).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.