Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mechanik

Naprawa ukruszonych czopów

Rekomendowane odpowiedzi

W zegarkach kieszonkowych które kolekcjonuję i staram się je naprawiać ,najczęstszym przypadkiem uszkodzenia jest złamany czop osi balansowej.Wytoczenie nowej osi to problem dla mnie ,ale dzięki nabyciu książki De Carle "Practical watch repairing" i wiertarki do czopów okazało się to do wykonania nawet przez takiego amatora jak ja ! Czop wykonałem z drutu sprężynowego odpuszczonego który rozwalcowałem między dwoma szlifowanymi płytkami i po wbiciu w wywiercony otwór zahartowałem i wypolerowałem w rolerze.Trudno mi określić twardość takiego czopa ,ale jak to pisze De Carle trzeba to zrobić doświadczalnie :)

Tak więc nabycie takiego drobiazgu cieszy mnie tak że chciałem się pochwalić :Dwiertarka%20z%20ksi%C4%85%C5%BCk%C4%85.Jwiertarka%20z%20ksi%C4%85%C5%BCk%C4%85%2wiertarka.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi sie podoba twoja "zabawka", ale mam od razu wiele pytan:

1. Skad masz wiertla ? Sa specjalne ?

2. Jak wiertlo jest mocowane, aby sie nie krecilo ?

3. Czy do napedu uzywasz "luku" ?

4. Do czego sluzy dolne pokretlo po lewej stronie ?

A w ogole to bardzo bym chcial przeczytac twoj fotoreportaz z naprawy jednego z twoich zegarkow kieszonkowych.

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd to najmniejszy problem ;). Tak sobie inni radzą:

 

W mojej wiertarce do czopów w tym miejscu jest zasobnik na wiertła to jest śruba do otwierania zasobnika z wiertłami. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek_Win

dziekuje za film, ciagle zapominam, ze istnieje YouTube. Skoro masz wiertarke do czopow, to moze pokazal bys, jak bys znalazl czas oczywiscie, jak ja uzywasz? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna sprawa. Wymiana czopa może nie daje takiej twardości nowego elementu jak nowa, oryginalna oś, ale samo wybijanie osi i nabijanie nowej moze spowodować, choćby minimalne, wygięcie samego koła, a wymiana czopa nie. Oczywiście w rękach profesjonalisty balans tak czy tak jest bezpieczny, ale dla pół-amatorów, przy nabijanych osiach - ta metoda w zasadzie jest lepsza. Zwłaszcza, ze zegarki są z reguły do kolekcji i trwalość jest drugorzędna :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek_Win. Skoro masz wiertarke do czopow, to moze pokazal bys, jak bys znalazl czas oczywiscie, jak ja uzywasz? :)

 Robiłem test na osi budzika Sława. Próbowałem wiercić wiertłem krętym chyba 0,27 mm. Za słabo odpuściłem oś i wiertło się przegrzało i sobie nie powierciłem. Napędzałem wiertarkę silnikiem od tokarki, a paskiem była gumka.

Wiertła zegarmistrzowskie do czopów mają uchwyt 1mm. W zestawie z wiertarką jest oprawa która do nich pasuje. Muszę lepiej odpuścić materiał i coś z tego wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek_Win

1. Mam prosbe do Ciebie: co mam zrobic, aby napisac post w odpowiedzi a wygladal on tak jak twoj ostatni, chodzi mi o cytowanie. Nie jestem dobry z informatyki :(

2. " Wiertla zegarmistrzowskie do czopow maja uchwyt 1mm. W zestawie z wiertarka jest oprawa, ktora do nich pasuje". I to jest odpowiedz na moje pytanie w odpowiedzi @mechanik.

Czy mozesz zrobic zdjecia pokazujace jak ten komplet wyglada? Nie chce sie narzucac, ale bylbym wdzieczny :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Nie ma sprawy

 

Tu są wiertła kręte  http://www.ebay.pl/itm/10-Pcs-Precision-Micro-Drill-Bit-for-Pivot-Made-Japan-/110769782667?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item19ca64bf8b

 

Posty cytuje się naciskając pod postem Quote.

 

Są gdzieś na forum tematy o wierceniu czopów koledzy w nich  podzielili się doświadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek_Win

1. Dzieki za linka na wiertla do czopow. Jesli sie myle to mnie popraw. A mysle tak: wpierw trzeba kupic wiertarke do czopow a potem wiertla poniewaz sa wiertla do czopow z roznym trzonem ( sam mowiles, ze twoje maja 1mm grubosci , a na filmiku z YouTube'a wiertla mialy chyba 5mm trzon napewno nie 1mm ) a wiec takze trzeba miec odpowiedni uchwyt we wiertarce. :)

2. Nie chce zasmiecac posta i forum , nie potrafie znalezc Quote. Mozesz mi jak "slama suce" wytlumaczyc jak sie cytuje, prosze? Co mam po kolei naciskac? :)

3. Postaram sie poszukac gdzies na forum cos o wierceniu czopow. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mi sie podoba twoja "zabawka", ale mam od razu wiele pytan:

1. Skad masz wiertla ? Sa specjalne ?

2. Jak wiertlo jest mocowane, aby sie nie krecilo ?

3. Czy do napedu uzywasz "luku" ?

4. Do czego sluzy dolne pokretlo po lewej stronie ?

A w ogole to bardzo bym chcial przeczytac twoj fotoreportaz z naprawy jednego z twoich zegarkow kieszonkowych.

 

pozdrawiam

Faktycznie to "zabawka" :D muszę jeszcze dużo trenować żeby wychodziło to bardziej powtarzalnie ,ale tak jak pisałem łatwiej mi wymienić czop niż wytoczyć całą oś,a że tak jak zauważył Pmwas są to zegarki głównie" gablotowe " więc twardość czopów jest wystarczająca,choć po odpowiednim utwardzeniu nic chyba im nie brakuje.

Wiertła na razie mam zakupione razem z wiertarką (były w schowku zamknięte właśnie tym pokrętłem )ostrzę je na osełce w możliwie zbliżonym kształcie jak widać na pierwszym zdjęciu w książce pod rys 405 406 407.Ale jak widzę na filmie ,spiralne wiertła wiercą zdecydowanie szybciej.

Wiertło zamocowane jest w uchwycie dość prymitywnym,i po prostu lekko zaciskane w otworze szczypcami.Nie ma problemu z obracaniem wiertła bo opory muszą być niewielkie bo inaczej urwiemy wiertło w otworze i klops!

Do napędu używam smyka ,ale bardzo spodobał mi się pomysł z wykorzystaniem silnika modelarskiego ale zrobię go raczej z regulacją obrotów bo łatwo przegrzać wiertło i urwać.

Postaram się przy najbliższej naprawie porobić trochę zdjęć ale mam zawsze strach że zawodowcy dostaną zajadów ze śmiechu widząc moje poczynania :D

Na szczęście mam kolegów zawodowców którzy chętnie służą poradą telefoniczną w sytuacjach podbramkowych i parę zegarków ,głównie amerykańskich , udało mi się uruchomićkieszonkowe.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mechanik

Dziekuje Ci za odpowiedz.

1. Jak widzisz nie potrafie cytowac w poscie mojej odpowiedzi i sie z tego powodu denerwuje. :(

2. Nie miej strachu przed zawodowcami, to czy dostana zajadow czy nie to bedzie ich problem. :D

3. Sporo masz tych kieszonek. Czy to jest twoje glowne zainteresowanie ? Czy wszystkie sa na chodzie czy niektore czekaja na twoja naprawe?

4. Ja w tej chwili postanowilem kilka swoich kieszonek uruchomic i pracuje nad tym.

5. Wracajac do wiertarki do czopow, chcialbym sobie jakas sprawic, ale nie wiem jaka .

6. Chetnie bede ci kibicowal jak bedziesz dorabial naped silniczkowy do twojej wiertarki.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek_Win

 

2. Nie chce zasmiecac posta i forum , nie potrafie znalezc Quote. Mozesz mi jak "slama suce" wytlumaczyc jak sie cytuje, prosze? Co mam po kolei naciskac? :)

 

Przycisk naciska się przy poście który ma być cytowany.

 

post-10133-0-96108700-1409510661_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tez ustawić język ojczysty


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klikam przycisk Cytuj ( Quote ) i pojawia mi sie u dolu po prawej okienko z napisem " Odpowiedz na 1 cytowanych postow - Wyczysc" i co teraz mam zrobic?Myslalem, ze ten cytat pojawi mi sie w moim okienku odpowiedzi, ale go nie ma, wiec naciskam moj przycisk " Napisz" i cytatu nie ma moze ja mam problem z komputerem? poniewaz przycisk "Edytuj" pracuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycisk naciskaj przy poście na który chcesz odpowiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przycisk naciskaj przy poście na który chcesz odpowiedzieć :)

 

Cos kliknalem i jak zwykle nie wiem co, klikam na malpe.

Udalo sie, ale nie wiem jak to zrobilem :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można tez ustawić język ojczysty

 

Chyba trzeba nacisnac Cytuj ( Quote ) prawym klawiszem, a jak pojawi sie okienko to kliknac lewym Otworz i wtedy cytat pojawi sie w moim okienku odpowiedzi

Tak to przynajmniej u mnie dziala.

@Arek_Win,@kiniol,@mechanik

dziekuje za cierpliwosc i wyrozumialosc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Koledzy

 

pozwolę sobie dodać coś niecoś w temacie wiercenia czopów.

 

Jest wiele sposobów ich wiercenia znam przypadki Kolegów z forum

którzy wiercili to jak twierdzili z tzw. ręki mocując oś w uchwyt tokarki a wiertło w imak.

 

Oczywiście różne wiertarki do czopów znacznie ten proces ułatwiają i poprawiają.

 

post-27334-0-19183700-1409571431_thumb.jpg

 

To jest typowa wiertarka do czopów z wymiennymi końcówkami o różnej średnicy otworów (po prawej)

oraz uchwytem do wierteł ( pierwszy plan po lewej)

 

post-27334-0-59113700-1409571612_thumb.jpg

 

Zbliżenie na uchwyt z wciśniętym wiertłem "piórowym"

 

post-27334-0-51836700-1409571843_thumb.jpg

 

Tu dwie wiertarki do czopów tzw. rewolwerowe zamiast wymiennych końcówek jest jedna obracana tarcza

z wieloma średnicami otworów

 

post-27334-0-49667700-1409571979_thumb.jpg

 

Na tym zdjęciu tzw. "latarka centrownicza" mocowana do konika tokarki wraz z wymiennymi tarczami do różnych

średnic nawiercanych osi oraz wkładką do polerowania czopów, na dole klin do centrowania otworu

a po prawej stronie prowadnica z uchwytem do wierteł.

 

post-27334-0-53856200-1409572283_thumb.jpg

 

Tu fiolka z wiertłami "piórkowymi"

 

"Ortodoksyjne" ;) podręczniki zegarmistrzowskie zalecają tylko takie wiertła do wiercenia osi

twierdząc że tylko one zapewniają dobrą kontrolę nad wierceniem i właściwe odprowadzenie wiórów.

W podręcznikach tych też pisze się o stosowaniu napędu "smykiem" a nie silnikiem twierdząc że obroty

prawo/lewo też lepiej odprowadzają wióry i dzięki temu wiertło się nie klinuje.

 

Wszystkie te wyżej opisane narzędzia umożliwiają nawiercenie centrycznie otworu w osi w celu nabicia do niego

później czopa.

 

Można to też robić innymi sposobami sam widziałem jak ktoś wiercił otwór w osi osadzając ją w polerownicy

do polerowania łbów śrub ale żeby to zrobić trzeba najpierw dokładnie natrasować środek w czole ułamanej osi :)

są do tego też odpowiednie narzędzia i sposoby - ale to już temat na osobne opracowanie :) :)

 

... i to by było na tyle

 

pozdrawiam

 

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Koledzy

 

pozwolę sobie dodać coś niecoś w temacie wiercenia czopów.

 

.....

 

... i to by było na tyle

 

pozdrawiam

 

Roman

Czesc,

Roman, ta ksiazke koniecznie musisz wydac.

Pozdr. wszystkich

Jacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy któremuś z kolegów udało się wywiercić tak jak na filmie otwór bo mnie zawsze wiertło się złamało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo trzeba oś odpuścić pierwej


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napęd to najmniejszy problem ;). Tak sobie inni radzą:

 

W mojej wiertarce do czopów w tym miejscu jest zasobnik na wiertła to jest śruba do otwierania zasobnika z wiertłami. :)

 

Czy komuś udało się wywiercić otwór tak jak na filmie bo mnie

zawsze urwało wiertło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oś po chamsku upalona na wiśniowo wiertło z spieków/  z nie odpuszczoną też wiertło urwane , za duże obroty?bo nacisk (posuw )był minimalny

 

:( :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oś po chamsku upalona na wiśniowo wiertło z spieków/  z nie odpuszczoną też wiertło urwane , za duże obroty?bo nacisk (posuw )był minimalny

 

:( :(

Czy wiertło było smarowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a teraz przeczytacie wypowiedz czlowieka, ktory nigdy takiego wiercenia nie robil, ale sie do niego przymierza.

@zigi555

zadales pytanie, ale nie podales ZADNYCH informacji w postaci opisu, wymiarow, zdjec co, czym i jak wierciles.

Warunkow dobrego wiercenia jest kilka.

1. wiercic trzeba cos miekszego czyms twardszym - to zostalo chyba spelnione

2.osiowosc

3.plaszczyzna wiercona prostopadla do osi wiertla

4.ksztalt wiertla

i pewnie cos jeszcze.

Nie napisales jakie to bylo wiertlo fabryczne czy robione samodzielnie i w ktorym momencie sie lamalo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.