Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

mechanik

Naprawa ukruszonych czopów

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tez dziekuje, ciesze sie ,ze Tobie i komus innemu - mam nadzieje - moje posty sa potrzebne. :)

We wiertarce C.W.Z. jeden uchwyt na wiertla przewierce na fi 1mm , abym mogl uzywac wiertel z trzpieniem fi 1mm, bo aktualnie takie wiertla sa chyba w sprzedazy i produkcji ( Bergeon ) czy to w sklepie czy to na aukcjach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zrobiłeś na prawdę dobrze ( osiowo ) warto zrobić opcję na wiertło 3,175.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to niemozliwe, poniewaz uchwyt na wiertla ma srednice zewnetrzna fi 2,0mm i to wchodzi do srodka tuleji prowadzacej uchwyt, ktora ma srednice zewnetrzna fi 3,0mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem - to  "maleństwo"  - szkoda  :(

 

Myślę, że warto w takim razie kupić złomka ( jeżeli zależy Ci na tej wielkości narzędzia ) i przerobić na te 3,175.

To bardzo upraszcza robotę i podnosi jakość.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest fajnie dopóki takie wiertło z węglika nie złamie się w wierconej osi. Potem mamy oś do wyrzucenia. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierci się materiał odpuszczony na "szaro". Głębokość wiercenia to trzy średnice wierconego otworu. Potem wierconą oś można ponownie utwardzić termicznie. Wiercony otwór ma być zbliżony średnicą do wstawianego czopa, aby ułatwić robotę i nie utracić centryczności. W takiej wiertarce robota jest niewygodna. Na najprostszą tokarkę stać jest każdego, a tu robota jest łatwiejsza.Drut sprężynowy można na czopy użyć, można również użyć igłę lub wiertło. Zwykle nie udaje się "wbić" czopa. Natomiast "wkręcany" siedzi mocno, że się urwie a nie wyjdzie. Pociągnięcie kluby z drutem już wstawiony daje pogląd o jego dobrym osadzeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak rzeczywiscie sa to "malenstwa", zarowno wiertarka Bergeon'a jak i C.W.Z.. Chcialbym zwrocic Wasza uwage na na jedna bardzo wazna rzecz. Otoz w tych wiertarkach producent proponuje KILKA uchwytow prowadzacych wiertla. Roznia sie one srednica otworu w czesci stozkowej. Podawalem te srednice w #47. Otoz dzieki stozkowi ( ktory po wielokrotnych wierceniach osiek o roznych srednicach robi sie "tarasowy" zdjecie w poscie #47 ) mozemy oske zamocowac we wiertarce, a rozne srednice otworow w stozku uchwytu wg mnie sluza do ograniczenia wyboczenia czesci roboczej wiertla, co jest tu na forum czesto podkreslane jako najbardziej krytyczna sprawa dla wiertel z weglikow.

W poscie #3 Arek_Win wkleil filmik z YouTube'a, gdzie pokazano prace wieretarki rewolwerowej i gdzie mozna zobaczyc 6 uchwytow prowadzacych wiertlo oraz to, ze wiertlo tam uzywane ma trzpien o srednicy 5mm.

W poscie #18 Kieszonkowe pokazuje wiertarke rewolwerowa z 13 ? tulejkami prowadzacymi. Przy okazji dziekuje Kieszonkowe za bardzo cenny i pouczajacy post.

@ Mariusz

Wiertla o srednicy trzpienia 3,175mm ? Nie spotkalem sie z takimi, czy sa aktualnie produkowane? Zastanawia mnie tez koncowka ...,175. Czy to znaczy, ze jest to przeliczone z cali ? a wiec sa to wiertla z trzpieniem 0,125 cala, i w takim razie sa to amerykanskie wiertla?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierci się materiał odpuszczony na "szaro". Głębokość wiercenia to trzy średnice wierconego otworu. Potem wierconą oś można ponownie utwardzić termicznie. Wiercony otwór ma być zbliżony średnicą do wstawianego czopa, aby ułatwić robotę i nie utracić centryczności. W takiej wiertarce robota jest niewygodna. Na najprostszą tokarkę stać jest każdego, a tu robota jest łatwiejsza.Drut sprężynowy można na czopy użyć, można również użyć igłę lub wiertło. Zwykle nie udaje się "wbić" czopa. Natomiast "wkręcany" siedzi mocno, że się urwie a nie wyjdzie. Pociągnięcie kluby z drutem już wstawiony daje pogląd o jego dobrym osadzeniu.

Nie wiercilem, nie mam doswiadczenia, przygotowuje sie do tego teoretycznie i jak "widac" praktycznie i rozum mi mowi, ze kolega Safinowski ma zupelna racje. Dyskutowalbym tylko ze stwierdzeniem, ze "Na najprostsza tokarke stac jest kazdego", poniewaz dobra wiertarka do wiercenia otworow pod czopy jest o wiele tansza niz dobra najtansza tokarka, to po pierwsze a po drugie wiertarka do czopow jest do tego przystosowana (w poprzednim poscie probowalem opisac role tulejek prowadzacych o roznych srednicach otworow ).

 

P.S. Poprzedni post pisalem w tym samym czasie co kolega Safinowski pisal swoj, a wiec dopiero w tym poscie moge sie do jego postu ustosunkowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra wiertarka do wiercenia otworow pod czopy jest o wiele tansza niz dobra najtansza tokarka (...)

 

Tak ale tokarka nie służy tylko do wiercenia czopów. Zakup tokarki szybko się zwraca przy rożnych naprawach. Tokarka często jest niezastąpiona.  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale tokarka nie służy tylko do wiercenia czopów. Zakup tokarki szybko się zwraca przy rożnych naprawach. Tokarka często jest niezastąpiona.  :)

Zgadzam sie z Toba calkowicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mam trochę luźniejszy dzień :)

 

 

Tak.....
W poscie #18 Kieszonkowe pokazuje wiertarke rewolwerowa z 13 ? tulejkami prowadzacymi. Przy okazji dziekuje Kieszonkowe za bardzo cenny i pouczajacy post.
...

 

Nie ma  za co po to jest to forum  żeby sobie pomagać / co prawda nikt Ci tutaj nie zdradzi jak z ołowiu zrobić złoto ;) /

 

 

@ Mariusz
Wiertla o srednicy trzpienia 3,175mm ? Nie spotkalem sie z takimi, czy sa aktualnie produkowane? Zastanawia mnie tez koncowka ...,175. Czy to znaczy, ze jest to przeliczone z cali ? a wiec sa to wiertla z trzpieniem 0,125 cala, i w takim razie sa to amerykanskie wiertla?

 

Mariusz miał na myśli chyba takie wiertła

 

 

post-27334-0-78791800-1416683328.jpg

 

 

są to wiertła spiralne i wymagają one rozwiercenia prowadnicy w wiertarce do czopów

najlepiej właśnie w rewolwerowej gdyż nie ma ona tulejek prowadzących

 

 

Tak ale tokarka nie służy tylko do wiercenia czopów. Zakup tokarki szybko się zwraca przy rożnych naprawach. Tokarka często jest niezastąpiona.  :)

 

Na tokarce można wiercić czopy służy właśnie do tego latarka centrownicza którą pokazywałem.

Choć bywali tu na forum Koledzy którzy twierdzili że wiercą czopy z ręki wstawiając wiertło do imaka

a ten opierając o podstawkę do noża. Teoretycznie jest to możliwe pod warunkiem że potrafi się

wyznaczyć nożem lub odpowiednim punktakiem środek wierconego otworu w osi.

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że dobrze jest mieć tokarkę oraz wiertarkę dobrze wyposażona tokarka ma również oprzyrządowanie do wiercenia pod czopyproblem zaczyna się gdy mamy wiercić otwory pod czopy do ręcznych i kieszonek doświadczeni potrafią zrobić to z ręki jak na przykład kolega Safianowski inni na tokarce używając latarki centrującej.Gamonie tacy jak ja powinni zacząć od wiertarki i smyka szczegulnie gdy nie uczymy się pod okiem mistrza dopiero używając wiertarki i smyka zaczołem wiercić otwory szczegulnie upraszcza to umieszczenie osi w stożku i centrycznoś prowadzenia wiertła na co zwraca słusznie uwagę Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholernie ( przepraszam ) ciekawy temat. Musze koniecznie kupic zegarek ze zlamanym czopem osi balansu albo kola wychwytowego, aby moc dorobic czop.

Przeciez NIE BEDE specjalnie lamal czopa, aby moc go z powrotem dorobic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat jak najbardziej ciekawy i że dotyczy sposobu wstawiania czopów i narzędzi do tego przeznaczonych oraz możliwości ich wykorzystania nie rozumie twojego ostatniego posta wszak tytuł naprawa ukruszonych czopów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat jak najbardziej ciekawy i że dotyczy sposobu wstawiania czopów i narzędzi do tego przeznaczonych oraz możliwości ich wykorzystania nie rozumie twojego ostatniego posta wszak tytuł naprawa ukruszonych czopów

 

Przepraszam, znaczy sie czego nie rozumiesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholernie ( przepraszam ) ciekawy temat. Musze koniecznie kupic zegarek ze zlamanym czopem osi balansu albo kola wychwytowego, aby moc dorobic czop.

Przeciez NIE BEDE specjalnie lamal czopa, aby moc go z powrotem dorobic :D

Ano tego co cię tak ob ruszyło kupno zegarka itd.

Cholernie ( przepraszam ) ciekawy temat. Musze koniecznie kupic zegarek ze zlamanym czopem osi balansu albo kola wychwytowego, aby moc dorobic czop.

Przeciez NIE BEDE specjalnie lamal czopa, aby moc go z powrotem dorobic :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem tylko powiedziec, ze nie mam zegarka ze zlamanym czopem, a poniewaz chce jakis czop dorobic, wiec lepiej chyba kupic zegarek ze zlamanym czopem i go dorobic niz lamac czop w zegarku , ktory mam i nastepnie go dorobic, byloby to bez sensu przeciez :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście masz rację ja też trenuję na stary złomach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat jezeli chodzi o regeneracje czopów, bardzo fajne ustrojstwo do złamanych czopów, a ja głupi toczyłem całe ośki, zamiast wymienic połamane czopy i po sprawie . :(    Apropo, takie wiertła jak przedstawił " Kieszonkowe" były lub są stosowane do wiercenia otworów w elektronicznych płytkach drukowanych http://www.okazje.info.pl/szukaj/gniazdo-do-plytek-drukowanych-1-1-mm/ceny.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat jezeli chodzi o regeneracje czopów, bardzo fajne ustrojstwo do złamanych czopów, a ja głupi toczyłem całe ośki, zamiast wymienic połamane czopy i po sprawie . :(    Apropo, takie wiertła jak przedstawił " Kieszonkowe" były lub są stosowane do wiercenia otworów w elektronicznych płytkach drukowanych http://www.okazje.info.pl/szukaj/gniazdo-do-plytek-drukowanych-1-1-mm/ceny.html

najcieńsze wiertła  proxxon tego typu jakie spotkałem to 0,5 mm 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie proxxon ma najmniejsze wiertlo HSS o srednicy fi 0,5 mm , ale niestety trzpien - co jest bardzo wazne - fi 2,35 mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najcieńsze wiertła  proxxon tego typu jakie spotkałem to 0,5 mm 

 

Średnica 0,5 mm to za dużo, jestem pewny, że gdzieś widziałem wiertła o średnicach 0,2 mm i mocowaniu chyba 1/8'' nie koniecznie proxxon. Ale jak napisał kolega "Andrzej Wachowicz" - średnica trzpienia ma znaczenie, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.