Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Homemade

Jak zrobić koła zębate zegar zrób to sam koła zębate wychwyty tryby narzędzia narzędzia zegarmistrzowskie homemade handmade

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Magistr

Magistr
  • Nowy Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 09:10

Witam!

Otóż dręczy mnie od nie dawna małe zagadnienie :rolleyes:  - jakie trzeba posiadać narzędzia, maszyny itp. , aby móc zrobić mechanizm zegara z metalu (oczywiście w domu, garażu itp.)

Pozdrawiam :)

• 0

#2 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9810 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 10:33

Mówisz małe?  :D Tu masz od wyboru do koloru:

http://tinyurl.com/lvkrynf

A tu np. możesz sobie większość kupić:

http://www.bergeon.c...dex.php?lang=en

• 0

#3 Arek_Win

Arek_Win

elektryczny

• Użytkownik
  • 889 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 11:16

Zagadnienie nie jest małe :D.

Im więcej się wie i umie tym bardziej człowiek sobie zdaje sprawę ze swoich braków w umiejętnościach i wiedzy. Sam mam taki pomysł, ale w oparciu o gotowe koła. Byłbym tylko ;) wykonawcą płyty, filarków i różnych drobiazgów. Na razie za to się nie zabieram i ćwiczę inne umiejętności.

Tak ogólnie to najpierw trzeba poznać i zrozumieć teorię (obliczenia, materiałoznawstwo, technologia); a potem praktyczne wykonywanie części...

Maszyny podstawowe:

Tokarka precyzyjna z osprzętem, frezarka z podzielnicą i frezami, cyrkiel do zazębień pewnie i welcarka potem pełno różnych drobiazgów do obróbki metalu; rozwiertaki, osełki, pasty polerskie, nabijarka, gwintowniki, narzynki, pilniki...

Narzędzia pomiarowe:

http://uhrforum.de/w...rehbank-t141484

Użytkownik Arek_Win edytował ten post 27 wrzesień 2014 - 20:17

• 0

#4 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9810 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 11:37

Zapomniałeś o wiertarce, szlifierce i polerce, a takie nie konieczne, ale co by pracę znaczne ułatwiły to np. prasa (balans), pantograf i elektrodrążarka. No a narzędzia...uff... ślusarskie wszystkie i większość zegarmistrzowskich.

• 0

#5 Arek_Win

Arek_Win

elektryczny

• Użytkownik
  • 889 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 11:47

Zapomniałeś o wiertarce, szlifierce i polerce, a takie nie konieczne, ale co by pracę znaczne ułatwiły to np. prasa (balans), pantograf i elektrodrążarka. No a narzędzia...uff... ślusarskie wszystkie i większość zegarmistrzowskich.

Jasne ale to jest takie oczywiste, ze zapomniałem ;). Ja na razie otwory w płytach frezuję i budzik Jantar chodzi poprawnie z nowymi panewkami :).

Wydaje mi się, że przed budową zegara trzeba umieć bardzo dobrze naprawiać zegary łącznie z dorabianiem części i wtedy jest szansa powodzenia takiej budowy.

• 0

#6 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9810 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 12:00

Jasne ale to jest takie oczywiste, ze zapomniałem ;). Ja na razie otwory w płytach frezuję i budzik Jantar chodzi poprawnie z nowymi panewkami :).

Wydaje mi się, że przed budową zegara trzeba umieć bardzo dobrze naprawiać zegary łącznie z dorabianiem części i wtedy jest szansa powodzenia takiej budowy.

Budowa mechanizmu zegarowego potraktowana jako hobby, ma sens, pod warunkiem, że już mamy do dyspozycji jakiś warsztat. Zaczynając od gromadzenia maszyn i narzędzi trzeba być przygotowanym na to, że miną lata zanim zbudujemy coś co przypomina taki mechanizm. No chyba, że ktoś wygrał w toto i stać go od razu na zakup całego warsztatu, co wszystkim i sobie życzę... :D

• 0

#7 Gość_kasparov_*

Gość_kasparov_*
  • Gość

Napisano 07 wrzesień 2014 - 12:40

Do wymienionych rzeczy dorzuciłbym jeszcze parę przyrządów pomiarowych do sprawdzenia wykonanych detali. W ostatniej relacji ze spotkania 2014 jest pokazanych kilka filmów nt. produkcji zegarków.
Jak są wykonywane koła zębate takich małych mechanizmów? Większe koła (np. w samochodach) mogą być obrabiane skrawaniem (obwiedniowo, strugane) lub ekektrodrążone. Ciekawe jaką tutaj przyjęto technologię?
A zacząć to chyba najpierw od obliczeń z kartką i ołówkiem ;)
  • 0

#8 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 14:28

Witam!

Otóż dręczy mnie od nie dawna małe zagadnienie :rolleyes:  - jakie trzeba posiadać narzędzia, maszyny itp. , aby móc zrobić mechanizm zegara z metalu (oczywiście w domu, garażu itp.)

Tu na początek moja propozycja dla Ciebie:zegar drewniany

zegar-sloneczny.jpg

Następnie kamienno -metalowy

elk-01.jpg

Narzędzia -piła,młotek,wiertarka i siekiera 

Pozdrawiam

• 0

#9 Arek_Win

Arek_Win

elektryczny

• Użytkownik
  • 889 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 15:09

Pozdrawiam

O widzisz przypomniałeś mi, że kiedyś była dyskusja o wychwycie do takiego zegara. :)

http://zegarkiclub.p...u-wychwytowego/

Użytkownik Arek_Win edytował ten post 07 wrzesień 2014 - 15:18

• 0

#10 Gość_kasparov_*

Gość_kasparov_*
  • Gość

Napisano 07 wrzesień 2014 - 18:55

attachicon.gifzegar-sloneczny.jpg

attachicon.gifelk-01.jpg

Pozdrawiam

W pierwszym przypadku można powiedzieć, że "dorzuciłeś drewna do ognia" ;)
  • 0

#11 Magistr

Magistr
  • Nowy Użytkownik
  • 37 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 19:04

attachicon.gifzegar-sloneczny.jpg

attachicon.gifelk-01.jpg

Pozdrawiam

To naprawdę, ale to naprawdę b.nowatorski mechanizm ;) Pozdrawiam myślicielu :)

• 0

#12 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 19:19

To naprawdę, ale to naprawdę b.nowatorski mechanizm ;) Pozdrawiam myślicielu :)

A czego się spodziewałeś zakładając temat? :blink:

Zegarki ,zegary [mechaniczne] to  urządzenia dość skomplikowane i posiadanie garażu nie uprawnia Cię do ich produkcji,a co najważniejsze nie daje Ci umiejętności ich wykonania,potrzebna jest wiedza z wielu dziedzin .....nie tylko narzędzia z promocji nabyte w OBI :)

Napisz do NASA jak zbudować łazika Marsjańskiego na balkonie......pytanie tego samego "kalibru"

• 0

#13 Arek_Win

Arek_Win

elektryczny

• Użytkownik
  • 889 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 20:10

Jeden z kolegów z forum zbudował drewniany zegar http://zegarkiclub.p...rewniany-zegar/.

Użytkownik Arek_Win edytował ten post 08 wrzesień 2014 - 20:10

• 0

#14 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 08 wrzesień 2014 - 20:18

Jeden z kolegów z forum zbudował drewniany zegar http://zegarkiclub.p...rewniany-zegar/.

W tym temacie kolega chce zrobić zegar z metalu,ale założył już drugi temat -że z drewna więc w sumie jest ok :lol:

• 0

#15 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6613 postów

Napisano 10 wrzesień 2014 - 20:36

Do wymienionych rzeczy dorzuciłbym jeszcze parę przyrządów pomiarowych do sprawdzenia wykonanych detali. W ostatniej relacji ze spotkania 2014 jest pokazanych kilka filmów nt. produkcji zegarków.
Jak są wykonywane koła zębate takich małych mechanizmów? Większe koła (np. w samochodach) mogą być obrabiane skrawaniem (obwiedniowo, strugane) lub ekektrodrążone. Ciekawe jaką tutaj przyjęto technologię?
A zacząć to chyba najpierw od obliczeń z kartką i ołówkiem ;)

Mniejsze tak samo.

• 0

#16 Piotr K.

Piotr K.
  • Użytkownik
  • 1145 postów

Napisano 10 wrzesień 2014 - 21:05

P9100916.JPG P9100919.JPG

zacznij od zegara z dzewa a tak wyglada i tyka 

• 0

#17 Gość_kasparov_*

Gość_kasparov_*
  • Gość

Napisano 11 wrzesień 2014 - 07:35

Mniejsze tak samo.

Many thanks :)
  • 0

#18 Arek_Win

Arek_Win

elektryczny

• Użytkownik
  • 889 postów

Napisano 11 wrzesień 2014 - 21:54

Ciekawy temat na niemieckim forum:

http://www.dg-chrono...c55a74&start=60

• 0

#19 Gość_kasparov_*

Gość_kasparov_*
  • Gość

Napisano 12 wrzesień 2014 - 07:43

A może komuś udałoby się znaleźć jakąś dokumentację techniczną mechanizmu zegara lub zegarka? Rysunki wykonawcze, złożeniowe, technologia, choć nie wiem czy takie informacje są dostępne. Wtedy można pochylić się nad tematem i zorientować w możliwościach wykonawczych. Sądzę, że kilku chętnych i doświadczonych do montażu by się znalazło ;)

Można też samemu pobawić się w konstruktora mechanizmu i odkryć Amerykę na nowo, ale jest to b.pracochłonne uważam.
  • 0

#20 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9810 postów

Napisano 12 wrzesień 2014 - 09:41

A może komuś udałoby się znaleźć jakąś dokumentację techniczną mechanizmu zegara lub zegarka? Rysunki wykonawcze, złożeniowe, technologia, choć nie wiem czy takie informacje są dostępne. Wtedy można pochylić się nad tematem i zorientować w możliwościach wykonawczych. Sądzę, że kilku chętnych i doświadczonych do montażu by się znalazło ;)

Myślę, że ten kto potrafił znaleźć nasze forum, to też da radę znaleźć Google. Jedyna trudność, to znajomość angielskiego (lub innych), bo na polskojęzycznych stronach to w temacie zegarmistrzostwa mamy taką trochę pustynię. Oczywiście całkowitej dokumentacji technologicznej z tego co wiem to nigdzie nie ma, ale szkice i rysunki  techniczne się zdarzają, trzeba tylko wpisać w prostokącik odpowiednie słowa kluczowe (najlepiej po angielsku).

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zegar, zrób to sam, koła zębate, wychwyty, tryby, narzędzia, narzędzia zegarmistrzowskie, homemade, handmade

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych