Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Broń palna, strzelanie i nie tylko.

Wszystko o broni, ciekawostki, własne doświadczenia, spostrzeżenia, uwagi i temu podobne. broń pistolet karabin karabinek naboje strzelanie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2069 odpowiedzi w tym temacie

#21 Michal1234

Michal1234
  • Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 14:54

Bez względu na zainteresowanie, chyba każdy powinien umieć strzelać z broni palnej. To taka męska sprawność, jak umiejętność zmiany koła w samochodzie. Jeśli nawet nie umieć strzelać, to chociaż zapoznać się z fizyką towarzyszącą wystrzałowi - czyli przynajmniej raz z czegoś wystrzelić. Choćby po to, by zauważyć, ile fikcji na temat używania broni palnej znajduje się w filmach akcji.

Troche dziwna logika jak dla mnie. Rownie dobrze biorac sprawe do ekstremum mozna by powiedziec ze kazdy chlop powienien chociaz raz w zyciu dac innemu w tak zwany "ryj", "bo to taka meska sprawnosc, powinien wiedziec jak to jest, zapoznac sie z fizyka", czy jak uderzy za mocna, lub nie tak jak trzeba, nie trafi odpowiednio to zlamie reke czy nie, a moze uda sie zlamac komus szczeke itp. itd.

Odnosnie strzelania nie mam nic przeciwko na kontrolowanej strzelnicy, aczkolwiek nawet tam nie jest to takie proste. Jakies 2 moze 3 tygodnie temu, mala dziewczynka na strzelnicy gdzies w Stanach zabila "przypadkowo" instruktora. Nie wspomnie ze chyba strzelala z broni maszynowej i o ile pamietam miala 9 lat. Pozostaje pytanie gdzie jest granica? A poza tym okazuje sie ze to strzelanie to nie tylko taka "meska sprawnosc".

• 0

#22 LMed

LMed
  • Zbanowany
  • 2320 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 14:57

Wracając do strzelania , naprawdę dużo fanu daje PK .

• 0

#23 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 15:12

To te głupie komuchy represjonowali Cię kolego , ucząc strzelać ? Cie choroba , jak mawiał pewien sołtys .

Mam wątpliwości , czy "sołtys" nie powinno być z dużej litery , po ostatnich naukach ..

No to nie były represje tylko nauki światopoglądowe, jeden dzień strzelanie, że niby wojsko, a na drugi dzień był wykład oficera politycznego na temat tego co uchwaliło ostatnie plenum KC PZPR. I najczęściej po ćwiczeniach. bo na to, żeby utrzymywać nas dłużej jak dwa dni to brakło wojsku pieniędzy. Wiekszość ćwiczących to byli chłopaki o odmiennych poglądach niż ten oficer, więc nudy sakramenckie, ale w sumie można było się spotkać co jakiś czas i postrzelać, więc nie było aż tak źle. ;)

• 0

#24 LMed

LMed
  • Zbanowany
  • 2320 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 15:22

No tak , trzeba było mieć dystans do tego wszystkiego .

Użytkownik LMed edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 15:26

• 0

#25 Gość_henio.w_*

Gość_henio.w_*
  • Gość

Napisano 23 wrzesień 2014 - 16:03

Troche dziwna logika jak dla mnie. Rownie dobrze biorac sprawe do ekstremum mozna by powiedziec ze kazdy chlop powienien chociaz raz w zyciu dac innemu w tak zwany "ryj", "bo to taka meska sprawnosc, powinien wiedziec jak to jest, zapoznac sie z fizyka", czy jak uderzy za mocna, lub nie tak jak trzeba, nie trafi odpowiednio to zlamie reke czy nie, a moze uda sie zlamac komus szczeke itp. itd.

Odnosnie strzelania nie mam nic przeciwko na kontrolowanej strzelnicy, aczkolwiek nawet tam nie jest to takie proste. Jakies 2 moze 3 tygodnie temu, mala dziewczynka na strzelnicy gdzies w Stanach zabila "przypadkowo" instruktora. Nie wspomnie ze chyba strzelala z broni maszynowej i o ile pamietam miala 9 lat. Pozostaje pytanie gdzie jest granica? A poza tym okazuje sie ze to strzelanie to nie tylko taka "meska sprawnosc".

Duby smalone. Każdy hoplofob na brzmienie słowa broń dostaje przysłowiowej sraczki. I zaczyna wywody o wypadkach, (jakby gdzie indziej ich nie było) i innych śmiertelnych zagrożeniach czyhających na każdym kroku. I dopatruje się przedłużenia "męskiej sprawności" w czymś, o czym zielonego pojęcia nie ma.

A jak nie ma, to lepiej niech się nie wypowiada ;).

• 0

#26 goral_

goral_
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 16:53

Fajny temat, na broni i strzelaniu znam się znacznie lepiej niż na zegarkach, strzelałem w życiu z kalibrów od 5,6 do 152 mm . Obecnie jestem w posiadaniu kilku sztuk broni czarnoprochowej /podróby ?/ oraz CZ85 i Beretty 6,35. Na strzelnicy bywam dość często i chętnie pochwalę się zdjeciami. Na początek Remington 44remik.jpg
  • 0

#27 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:09

[...] strzelałem w życiu z kalibrów [...] do 152 mm .

No popatrz, nawet kolega kanonier się znalazł. Strzelanie z haubico armaty do tarczy, to raczej odpada, ja strzelałem ze 155 mm. :)

• 0

#28 goral_

goral_
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:20

No popatrz, nawet kolega kanonier się znalazł. Strzelanie z haubico armaty do tarczy, to raczej odpada, ja strzelałem ze 155 mm. :)

Witam Panie Piotrze, a gdzie trafił Pan możliwość strzelania z takiego kalibru?
A do tarczy strzelałem z 85

Użytkownik goral_ edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 17:21

• 0

#29 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:26

W Głogowie.

• 0

#30 LMed

LMed
  • Zbanowany
  • 2320 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:30

A cóż to za maszyna była ( kaliber taki NATO'wski jakby ) ?

• 0

#31 albiNOS 01

albiNOS 01
  • Użytkownik
  • 891 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:34

PK, w istocie, pamiętam jak na poligonie w... nie pamiętam wioski, gdzieś niedaleko Brzegu, tuz przy Odrze, czołganie przez pełzanie, co chwilę okopywanie oraz zakładanie OP1, gdzieś tam daleko z przodu kolega będący przy okazji przydupasem dowódcy plutonu strzelał do nas z PK. Na szczęście nikogo nie trafił, widocznie miał ślepaki ;-) Fajne było potem czyszczenie tej machiny śmierci. Ależ to bydle. TAŚMAAAAA!!!!!!!!!!!!

• 0

#32 goral_

goral_
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:37

ha_.jpg Jeśli tak wygladało to działo to była to 152mm haubicoarmata, kaliber 155 był u ówczesnego przeciwnika. Jak słusznie zauważył kolega LMed
A w Głogowie była porządna Brygada Artylerii Armat

Użytkownik goral_ edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 17:40

• 0

#33 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:37

A cóż to za maszyna była ( kaliber taki NATO'wski jakby ) ?

Nie pamiętam symboliki (dawno to było), ale był to wzór 1940.

• 0

#34 LMed

LMed
  • Zbanowany
  • 2320 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:40

Po ślepakach jest co czyścić . Trudno było zagrzać ten PK . A jak coś to zapasowa lufa . I dalej : TAŚMAAA  kur.aaa .

Użytkownik LMed edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 19:00

• 0

#35 goral_

goral_
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:41

Witam kolegę po fachu /artylerzystę/ w Głogowie to mieliście haubicoarmaty 152, armaty 122 i BM 21, jeśli mnie pamięć nie myli, faktycznie dawno to było. Imponują mi Pańskie wszechstronne zainteresowania a znajomość zegarmistrzostwa szczególnie.

Użytkownik goral_ edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 17:45

• 0

#36 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:42

attachicon.gifha_.jpgJeśli tak wygladało to działo to była to 152mm haubico armata, kaliber 155 był u ówczesnego przeciwnika. Jak słusznie zauważył kolega LMed

Na wyposażeniu bojowym były oczywiście haubico armaty 152 mm, ale mieliśmy tez egzemplarze można powiedzieć szkolno muzealne, a ja miałem okazje tym się "bawić".

• 0

#37 goral_

goral_
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 17:49

Jeszcze teraz pobawiłbym się.... , po latach miło się wspomina.
  • 0

#38 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 18:03

Jasne, zawsze coś w "genach" pozostaje... :)

A tak wyglądał straszny strzelec Ratyński kilka dni przed wyjściem do cywila. :D

IMG_0040 3.jpg

Użytkownik Piotr Ratyński edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 18:30

• 0

#39 Daito

Daito

Piotr

• Użytkownik
  • 5931 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 18:39

No proszę "wzorowy żołnierz" się do kieszenie "przykleił"   ;) i widzę po "cieniźnie" że tak około dwa tygodnie zostały :D

Użytkownik Daito edytował ten post 23 wrzesień 2014 - 18:41

• 0

#40 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9788 postów

Napisano 23 wrzesień 2014 - 18:46

Na koniec służyłem w sztabie jako pisarczyk, a tam każdy dostawał wzorowego. :)

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: broń, pistolet, karabin, karabinek, naboje, strzelanie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych