Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ender

Moskwa

Rekomendowane odpowiedzi

Było opracowanie Kam, teraz przyszła pora na Moskwę. Na razie nie jest jeszcze kompletne, ponieważ zawiera tylko modele ujęte w katalogu z 1960 roku. W przeciwieństwie do Kam, gdzie katalog obejmował prawdopodobnie wszystkie odmiany, tarcz Moskwy jest więcej.

 

Następna wersja opracowania będzie zawierała już pełen przegląd, ale tę wiedzę muszę usystematyzować i liczę na waszą pomoc. Co do kilku odmian jestem pewny, natomiast w niektórych przypadkach po prostu brakuje mi danych. Albo nie jestem pewny, co do autentyczności, albo znalezione zdjęcie jest tak słabe (lub egzemplarz tak zniszczony), że nie można go wykorzystać. Pod opracowaniem wkleję to, co mam, z konkretnymi zapytaniami, być może razem damy radę :)

 

Również w przypadku odmian katalogowych są małe dziury. Nigdzie nie trafiłem na zdjęcie złotych Moskw o oznaczeniach ЧН-624К, ЧН-653К, ЧН-654К. W przypadku ЧН-651К i dwóch ostatnich egzemplarzy w kopertach chromowanych, tj. ЧН-640К i ЧН-645К zdjęcia są słabe. Może tu również ktoś pomoże.

 

Inne wątpliwości: data końca produkcji? 1MFZ zmienia logo w roku 1963 i Moskwy nie były już wtedy produkowane, wszystkie mają starą wersję. Za prawdopodobny koniec produkcji przyjąłem rok 1962, ale równie dobrze mógłby to być 1961 czy nawet 1960? Tego nie wiem.

 

Linki do pobrania:

 

Poniżej opracowanie.

 

 


Moskwa

 

Produkcja: 1. Moskiewska Fabryka Zegarów (1MFZ)

Lata produkcji: połowa lat 50. - 1962 (?)

Mechanizm: 16 kamieni, średnica 26 mm. Rezerwa chodu minimum 34 godziny. Średnia dobowa odchyłka +45 sekund.

Koperty chromowane o średnicy 29,6 mm. Koperty ze złota (dwa typy) próby 583 o średnicy 33 mm. Waga koperty 11 g.

 

 

Mechanizm

---------------

15 kamieni, średnica 26 mm. Rezerwa chodu minimum 34 godziny. Średnia dobowa odchyłka +45 sekund. 

Mechanizm mocowany w kopercie za pomocą dwóch śrubek.

Werki z całego okresu produkcji były zdobione w pasy genewskie. Wybity był napis "16 камней", logo fabryki, sześciocyfrowy numer seryjny.

Werki datowane (format kwartał-rok) od początku produkcji w roku 1955 do trzeciego kwartału roku 1957 (3-57). Później werki pozbawione daty. 

W przypadku werków datowanych na kole naciągu znajdowały się trzy gwiazdki i napis "GS1MCzZ". W późniejszych werkach bez daty na kole naciągu były trzy gwiazdki i napis "1MCzZ".

Na mostku balansu regulacja chodu ze znakami "+" "-" i siedmioma kreseczkami.

Do 1957 roku śrubka mocująca wałek z koronką była wkręcana. Od 1957 roku śrubka wciskana.

W przypadku kopert złotych werki miały napis "16 камней", logo fabryki, sześciocyfrowy numer seryjny i podziałkę na mostku balansu w kolorze żółtym.

 

* Mechanizmy, załącznik 1

 

 

Koperty i dekle

--------------------

Trzy typy kopert: jedna chromowana i dwie złote.

Większość zegarków Moskwa była produkowana w kopertach chromowanych o średnicy 29,6 mm z lekko wypukłym wciskanym deklem (dekiel bez żadnych napisów) ze stali nierdzewnej. Na deklu małe podcięcie do jego podważenia.

Występowały również dwa typy kopert złotych. Koperta próby 583 o średnicy 33 mm i drugi typ z finezyjnymi uszami.

 

* Koperty, załącznik 2

 

 

Tarcze

---------

27 odmian (17 w kopertach chromowanych i 10 w kopertach złotych)

 

*Tarcze, załącznik 3

 

 

Wskazówki

---------------

W kopertach chromowanych 2 kształty wskazówek minutowych i godzinowych, ale w różnych wariacjach.

Pierwszy kształt w kolorach: ultramaryna lub pozłacany.

Drugi kształt to wskazówki ażurowe pokryte warstwą luminescencyjną, obramowanie: pozłacane, niklowane, ultramaryna.

Wskazówka sekundowa w kopertach chromowanych jednego kształtu z charakterystyczną przeciwwagą w kształcie łezki. Występowała w kolorze czerwonym lub pozłacana.

W przypadku głównych wskazówek pozłacanych sekundnik pozłacany, w pozostałych przypadkach sekundnik czerwony, poza jednym wyjątkiem w odmianie ЧН-31К, gdzie wskazówki główne pozłacane, a sekundnik czerwony.

 

W przypadku kopert złotych w odmianie ЧН-191К wskazówka godzinowa i minutowa pozłacane w kształcie kopii pokryte warstwą luminescencyjną. W pozostałych odmianach wskazówka godzinowa i minutowa pozłacane lekko wybrzuszone.

Wskazówka sekundowa pozłacana z przeciwwagą w kształcie łezki lub pozłacana z trójkątną przeciwwagą, zakończona czerwonym grotem.

 

Łącznie 9 kombinacji wskazówek - 6 w kopertach chromowanych i 3 w kopertach złotych.

 

* Wskazówki, załącznik 4

 

 

Koronki

----------

W zegarkach Moskwa stosowano duże płaskie koronki wystające poza obrys koperty. W niektórych egzemplarzach grubsza odmiana koronki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacunek!

i Nie poddawaj się chłopie!

Dalej pracuj na rzecz..

B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaj książkę,jak się ukaże wszyscy będziemy bogaci! ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Było opracowanie Kam, teraz przyszła pora na Moskwę. [...]

 

Wielkie dzięki za opracowanie. Zwróciło ono moją uwagę na kolejną grupę 'produktów'   :D   zza wschodniego płotu. Bardzo podobają mi się zestawienia grafiki niektórych tarcz z kopertami. 


Szukam ładnej tarczy do złotego Kirowskiego. POMÓŻCIE!!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz systematycznie będę umieszczał zdjęcia egzemplarzy, do których potrzebuję lepszych fotografii i/lub co do których autentyczności mam wątpliwości. Jeśli ktoś dysponuje lepszą fotką, bardzo proszę o przesłanie.

 

Na początek Moskwy z dwoma okręgami i dokładna podziałką minutową. Mamy tarczę białą, niebieską, czerwoną i tarczą. Nie wiem, czy są one autentyczne, wszystkie egzemplarze są w fatalnym stanie, w każdym mamy podmienione wskazówki, w niektórych niepasujące koperty. Nie znalazłem jeszcze tarczy tego typu, który tworzyłaby spójną całość z kopertą i wskazówkami.

 

 

post-64774-0-82037000-1414266795_thumb.jpg

post-64774-0-44593400-1414266796_thumb.jpg

post-64774-0-88943300-1414266796_thumb.jpg

post-64774-0-43403600-1414266797_thumb.jpg

post-64774-0-92397700-1414266797_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednoczesny brak nazwy fabryki i "sdiełano w CCCP" sugeruje tzw. tarcze rzemieślnicze, chociaż tego nie przesądza.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednoczesny brak nazwy fabryki i "sdiełano w CCCP" sugeruje tzw. tarcze rzemieślnicze, chociaż tego nie przesądza.

 

pozdrawiam

Narfas

2012-02-25%2011.21.37.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ender

 

Na poczatek gratulacje za piękne i wyczerpujące opracowanie. Nie tylko to ale równiez poprzednie ( Pobieda, Kama ).

Super że jest osoba która robi coś takiego :)

Cieszę się również że sporo zdjęć moich modeli umieściłeś w swoich opracowaniach. Jeżeli potrzebujesz lepszych dodatkowych zdjęć - pisz

 

Jezeli chodzi  Moskwy i rodzaje kopert to  koperta z pierwszego zdjęcia opisana jako chromowana występowała również w wersji złotej:

 

DSC_0003.JPG

 

Koperta jest nie pozłacana lecz złota. Próba bita na deklu ale od strony wewnetrznej. Mogę podesłać Ci więcej zdjęć.

 

Jeżli chodzi o te Moskwy co do których prosiłeś o lepsze zdjecia to częściowo podzielam zdanie Narfasa. Ale argumentu że w związku z tym że  brakuje im napisu "sdiełano w CCCP i nazwy fabryki można je uznać za rzemieślnicze nie mogę podzielić. Mam w kolekcji Moskwę która nie ma powyzszych napisów a jest w 100% oryginalna.

 

DSC_0097.JPG

 

Te tarcze których zdjecia zamieściłeś faktycznie wyglądają na rzemieślnicze ( Ta pierwsza jest moja :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcze rzemieślnicze, oprócz detali (niedokładności) wykonania i  braku napisu identyfikującego producenta, były w większości przypadków wykonywane jednym kolorem nadruku (jeden przelot na maszynie = prostsza produkcja i niższe koszty).

Tarcza którą prezentujecie jako przykład tarczy fabrycznej bez identyfikacji producenta posiada dwie barwy: czarny nadruk indeksów minutowych i miedziowane indeksy godzinowe, co wskazuje rzeczywiście na produkcję fabryczną.

 

Powtarzam, to nie są jakieś zasady wyryte w kamieniu, ale sugestie pomocne w identyfikacji, bo rzemieślnicy potrafili uskuteczniać różne cuda, a fabryki czasem korzystały dokładnie z tych samych technologii.

Głównym wyznacznikiem jest, prawdę mówiąc, jakość i specyfika wykonania.

 

Poza tym uważam że brakuje wątku na temat twórczości rzemieślniczej, szczególnie tej polskiej w latach '50 (te wszystkie Avie, nadruki fotochemiczne, ręcznie rzeźbione sygnatury znanych producentów etc.). Nie wiem tylko w jakim dziale miałby się pojawić.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki, tak myślałem, że to podróbki, bo tarcze, a szczególnie indeksy, są dużo mniej dokładne niż w oryginałach.

 

Kris2 - Twoja kolekcja jest wspaniała i robiąc opracowanie zaczynam od niej i rprocha (http://www.watches.prochowicz.com/Watches_Gallery.php) Jest jeszcze kilka dobrych kolekcji zagranicznych, ale Wasze to absolutny top.

 

Złota Moskwa bardzo ciekawa, pewnie pochodzi z początkowego okresu, kiedy marka nie dorobiła się jeszcze własnych złotych kopert. (W tej kopercie wypuszczano też chyba niektóre Pobiedy). Mógłbyś sprawdzić, czy w środku jest werk z żółtymi napisami i - zgodnie z moim przypuszczenim - z początku produkcji, a więc datowany?

 

Poniżej wrzucam kolejne cztery zdjęcia, chyba też podróbek?

post-64774-0-05599300-1414317706_thumb.jpg

post-64774-0-05786100-1414317711_thumb.jpg

post-64774-0-00783200-1414317718_thumb.jpg

post-64774-0-51631500-1414317730_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie używałbym w tym kontekście słowa "podróbka".

Po pierwsze, to tylko nasze luźne rozważania, czy to tarcze rzemieślnicze.

Po drogie, te tarcze nie służyły podrabianiu zegarków, tylko przywróceniu ich funkcjonalności. W latach '50 był ogromny problem z częściami zamiennymi, bo nie były udostępniane przez radzieckich producentów. Zaopatrzenie hurtowni w części poprawiło się dopiero w latach '60, a do tego czasu zegarmistrze radzili sobie jak mogli i umieli.

I po trzecie: stare tarcze rzemieślnicze mają swoją wartość kolekcjonerską, chociaż przyznaję że nie słyszałem o jakiejś wyspecjalizowanej kolekcji.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta trzecia od góry w poście Endera to chyba nie moskwa,koperta i wskazówki jakieś takie nie moskiewskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narfas - może i tak, "tarcza rzemieślnicza" to pewnie bardziej precyzyjne określenie.

buran69 - jeśli chodzi o tę czarną, to koperta i wskazówki są z Petrodworca.

 

Ogólnie, wszystkie pokazane dotąd przeze mnie przykłady, to ewidentne składaki, co myślę potwierdza teorię o tarczach rzemieślniczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narfas - może i tak, "tarcza rzemieślnicza" to pewnie bardziej precyzyjne określenie.

buran69 - jeśli chodzi o tę czarną, to koperta i wskazówki są z Petrodworca.

 

Ogólnie, wszystkie pokazane dotąd przeze mnie przykłady, to ewidentne składaki, co myślę potwierdza teorię o tarczach rzemieślniczych.

Tutaj mam rzemieślniczą tarczę MOSKWA. Te Wasze wyglądają przy niej jak zaniedbane oryginały.

post-42128-0-91140100-1414328532_thumb.jpg

post-42128-0-20939400-1414328553_thumb.jpg

post-42128-0-78310100-1414328563_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcze tzw. "warszawskie" od Osińskiego zdecydowanie nie wyczerpują tematu tarcz rzemieślniczych. :)

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką. Co ciekawe tutaj stan jest naprawdę ok, nawet wskazówki pasują.

post-64774-0-93400300-1414340096_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką. Co ciekawe tutaj stan jest naprawdę ok, nawet wskazówki pasują.

Osiński kopiował fabryczne wzory (omijał jedynie nazwę wytwórcy) więc musi pasować. Taka była idea zamienników kiedy nie było części serwisowych.

Za to tarcze do pasówek sygnował czasem "Osin Made" u dołu.

 

pozdrawiam

Narfas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wzór jednak nie jest kopią. Fabrycznie nie było takiej tarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wzór jednak nie jest kopią. Fabrycznie nie było takiej tarczy.

Oooo... i tu mnie masz. Rzeczywiście, wygląda jakby powstała na bazie tarczy Kirowskiego (typografia), którą też robił. Jestem zaskoczony.

 

pozdrawiam

Narfas

 

Edit: o takie ło:

 

kirowski.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Mac77
      Witam forumowiczów. Dostałem kolekcję zegarków po moim dziadku i chciałbym je odrestaurować/odnowić. 
      W związku z tym mam pytanie i prośbę o napisanie Waszej opinii o tych zegarkach, oraz słówko o mechanizmie. 
      Wszystkie zegarki oprócz NOAET mają mechanizmy chodzące dobrze.
      Które z nich są najcenniejsze, a które z nich to według was to "złom" ?


    • Przez w17dc0y0t3
      Witam serdecznie wszystkich forumowiczow 
       
      Niedawno zalozylem watek o Poljocie, ale mam jeszcze jeden zegarek po Dziadku, a nawet po Pradziadku. Oba daze sentymentem i zakladam na wazne okazje.
      Jestem ciekawy czy potraficie ocenic z jakiego okresu pochodzi i czy ktos z Was ma podobny na innym pasku (ten obecny to Hirsch'a klejony, bo ma teleskopy stale) ?
      W miare mozliwosci zrobie zdjecie od spodu. Czy Moskwa byly pozlacane, czy rowniez byly zlote?
       

       
      Dziekuje za wiadomosci 
    • Przez rafalczapa
      Iskra 2-56 , ostatnia z pod ręki Mistrza, ostatnia oś balansowa - koniec :-(
       
      Do pełni szczęścia brakuje Saljuta :-D
    • Przez rafalczapa
      Mołnia 4-50, "nowe pasy", teraz "tylko" znaleźć "stare pasy" ;-)
    • Przez Mike S
      Radziecki zegarek Moskwa wyprodukowany w zakładach im. Kirowa.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.