Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RAF7

urzadzenie do barwienia wskazowek/srubek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W wolnej chwili popelnilem takie oto ustrojstwo do barwienia wskazowk lub srubek, etc. Mozna tez uzyc do szelaku, palet etc. co tam komu przyjdzie do glowy. Sklada sie z kontrolera temperatury PID, stycznika SSR, czujki temp. grzalki patronowej 200W ktora jest zamontowana w bloku mosiadzu. W ramach testow udalo sie osiagnac stabilna temperature 302C (czujka) / 300C (nastawiona), testowe elementy wyszly calkiem niezle, ladna niebieska barwa. Budowa calosci nie jest zbyt trudna, najwiekszy koszt to ten kawal mosiadzu... Niestety nie mam termometru na podzczerwien zeby dokladnie skalibrowac, na oko roznica temperatury jakies 15C, wiec nie jest zle. Zdjecia kiepskie niestety. Dla tych co lubia drazyc, to nie jest temat o wyzszosci lampy sprytusowej nad pradem elektrycznym przy barwieniu stali, ot taka ciekawostka.

 

 

 

post-44644-0-78058200-1415216138_thumb.jpg

post-44644-0-49019600-1415216142_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy pomysł, żebym miał czas to bym sobie zmajstrował, ale nie mam, więc może na emeryturze... ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny pracy, najwiecej bylo lazenia za mosiadzem, ale znalazlem warsztat. taki prawdziwy z tokarkami i goscmi co wiedza co z nimi robic i udalo sie, kontstrukcja jest bardzo prosta, ja dolozylem bezpiecznik i wylacznik na oba kable (w koncu nie wiadomo gdzie bedzie zero a gdzie faza..) Musze dopracowac izolacje termiczna, jednak 300C to juz sporo. Generalnie utrzymuje temperature calkiem stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie o tym łażeniu mówię, musiałbym "połazić" za wszystkim. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektronike mam z ebay, obudowa, wylaczniki i drobiazgi ze sklepu elektronicznego, a mosiadz z odpadow z tego warsztatu ale mozna czasem na alledrogo znalezc mosiadz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo nagrzewa się ten pucek do temperatury 300 stopni?


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche to zajmuje, jakies 30min, dla mnie to ok, bo to znaczy ze nie ma gwaltownych skokow temperatury i jest bardziej stabilnie, ale zawsze mozna dolozyc grzalke albo zmniejszyc klocek, ten moj ma ponad 2kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej by było zdobyć klocek aluminiowy ;)

regulator PID -115zł

grzałka patronowa 400W-70zł

SSR-30zł

+reszta elementów-80zł

+2-3godziny pracy i już spora sumka :D

 

Gdyby byli chętni to służę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aluminium za dobrze przewodzi cieplo

co do cen - PID+SSr+czujnik typ k = 17$ (z chin, dostawa za darmo), grzalka 200W 7-8$, obudowa ok 30pln, drobiazgi 20pln, mosiadz 80pln - nie jest tak zle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki rozrzut ma termostat piekarnika  sprawdzał ktoś - cena 26 zł

Do tego grzałka ze starego opiekacza/gofrownicy.... ale można też na kanthalu " luzem" - nawet nie wiem, czy nie byłoby lepiej , bo sobie można rozłożyć wg własnego uznania nagrzewanie.

 

Dla przypomnienia  temperatury za wiki :

225 – słomkowożółta235 – jasnożółta245 – ciemnożółta240 – żółta250-255 – brunatnożółta260 – czerwonobrunatna265 – brunatnoczerwona275 – purpurowa280 – fioletowa285 – fiołkowa290-295 – ciemnoniebieska310-315 – jasnoniebieska325 – szarozielona330 – popielatozielona

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzyskanie precyzyjnej temperatury bez regulatora PID i odpowiedniej masy elementu grzejnego raczej niemożliwe,rozrzuty termostatu urządzeń AGD to parę procent +-

A ceny elementów w zależności od żródła :) .A to chyba zaleta że aluminium dobrze przewodzi ciepło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie jak za dobrze przewodzi to nie jest ok. Potrzeba troche bezwladnosci cieplnej inaczej beda duze wachania temperatury - szybko sie nagrzewa i szbko stygnie. Trzeba by izolowac element nagrzewany zeby ograniczyc wachania. Na upartego mozna wstawic aluminium, widzialem taki uklad, ale mosiadz wydaje sie stabilniejszy jesli chodzi o utrzymanie stalej temperatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie jak za dobrze przewodzi to nie jest ok. Potrzeba troche bezwladnosci cieplnej inaczej beda duze wachania temperatury - szybko sie nagrzewa i szbko stygnie. Trzeba by izolowac element nagrzewany zeby ograniczyc wachania. Na upartego mozna wstawic aluminium, widzialem taki uklad, ale mosiadz wydaje sie stabilniejszy jesli chodzi o utrzymanie stalej temperatury.

Tutaj chodzi raczej o pojemność cieplną. Miedź ma dużo wyższą od aluminium (z popularnych metali najwyższą), czyli dłużej się nagrzewa, ale tez dłużej trzyma ciepło, dlatego najlepiej żeby klocek był miedziany. Z mosiądzami jest różnie, zależnie od składu stopu, ale i tak lepiej od aluminium.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metale kolorowe różnej maści i w różnych kształtach można kupić w tym sklepie w Warszawie. Mają bardzo duży asortyment i tną na miejscu na odpowiedni wymiar.

 

http://www.kafra.pl/start.html


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale regulator PID ma histerezę 1-2stopni więc większego rozrzutu nie będziemy mieli i przy  aluminium a izolacja jest potrzebna i tak choćby dla ochrony przed przypadkowym oparzeniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt jest na tyle elastyczny ze mozna uzyc co sie chce. Nie czuje sie kompetentny zeby dyskutowac o tym kto ma wieksza histereze :). To tylko moje podejscie do tematu. Napewno mozna wprowadzic duzo modyfikacji, sam po testach mam kilka pomyslow. Najważniejsze ze dziala jak powinno i robi to co chcialem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście potrzebowali jakiegoś konkretnego kształtu tego klocka, bo np.: coś zaprojektowaliście i nie macie gdzie tego wykonać to chętnie pomogę za symboliczną opłatą (to dla osób zarejestrowanych przede mną na forum). Fantazja przy projektowaniu może Was ponosić byle nie przekroczyła 3 metrów ;-) Powierzchnie swobodne też nie będą problemem. Do dyspozycji są maszyny 4 i 5 osiowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście potrzebowali jakiegoś konkretnego kształtu tego klocka, bo np.: coś zaprojektowaliście i nie macie gdzie tego wykonać to chętnie pomogę za symboliczną opłatą (to dla osób zarejestrowanych przede mną na forum). Fantazja przy projektowaniu może Was ponosić byle nie przekroczyła 3 metrów ;-) Powierzchnie swobodne też nie będą problemem. Do dyspozycji są maszyny 4 i 5 osiowe.

 

a co na " końcu" maszyny -  frez, laser, woda ?

 

Projektów jest od metra, ale dojazdy, uzgodnienia IRL  w większości wypadków rozkładają całą zabawę.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyście potrzebowali jakiegoś konkretnego kształtu tego klocka, bo np.: coś zaprojektowaliście i nie macie gdzie tego wykonać to chętnie pomogę za symboliczną opłatą (to dla osób zarejestrowanych przede mną na forum). Fantazja przy projektowaniu może Was ponosić byle nie przekroczyła 3 metrów ;-) Powierzchnie swobodne też nie będą problemem. Do dyspozycji są maszyny 4 i 5 osiowe.

a dla mnie najwazniejsza jest tutaj CHEC POMOCY kolegi i za to Mu serdecznie dziekuje !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dyspozycji są centra frezerskie 3,4,5 osiowe z możliwością obróbki narzędziami do skrawania (wiertła, frezy). Są również centra tokarskie gdyby projekt wymagał tokarki. Czyli jest to typowa firma zajmująca się obróbką skrawaniem.

 

Waterjet'a niestety nie mamy, lasera też nie.

 

Materiały do obróbki od ręki to metale kolorowe, stal (do 4x HRC), tworzywa, drewno. Twardsze materiały, lub te trudno ścieralne (np.: stopy niklu) będą wymagały dokupienia odpowiednich narzędzi więc termin będzie dłuższy, a i cena wyższa. Z opisu urządzenia jednak wnoszę, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Niemniej gdyby wchodziła w grę to tak to wygląda na chwilę obecną.

 

Przy czym chciałbym podkreślić, że nie mam planów żeby na Was zarobić, tylko po prostu pomóc. Być może kiedyś Wy będziecie mogli pomóc mnie. Jak by nie było łączy nas wspólne zamiłowanie do zegarków, i jeśli możemy sobie pomagać nawzajem to czemu nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo sympatycznie. Zapamiętam, może kiedyś skorzystam...  :) 


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę napisz mi na PW gdzie znajduje się Twoja firma. Ja mieszkam w okolicach Warszawy i chętnie nawiążę z Tobą współpracę. Mam kilka projektów do zrealizowania i szukam kogoś do stałej współpracy. 

 

Edit. Proszę o podanie Nr.tel na PW to oddzwonię i pogadamy.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do dyspozycji są centra frezerskie 3,4,5 osiowe z możliwością obróbki narzędziami do skrawania (wiertła, frezy). Są również centra tokarskie gdyby projekt wymagał tokarki. Czyli jest to typowa firma zajmująca się obróbką skrawaniem.

 

 

 

Skaner powierzchni 3D małe gabaryty  ?

 

Można robić jednostkowe sztuki, ale frezować coś co można obrobić laserem ?

Po prostu nie wypada o to prosić.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteście?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.