Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

wytrych

Luz wskazówki minutowej - proszę o Wasze doświadczenia

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

w dwu zegarkach - kwarcowej Certinie opartej o niezłej jakości ETĘ oraz mechanicznym chronografie (mech. 7750)zauważyłem następujące zachowanie się wskazówki minutowej:

 

zegarek chodzi całkowicie prawidłowo, dokładnie trzyma czas, z całą pewnością wskazówka nie ślizga się. Natomiast podczas pracy, przy gwałtowniejszym ruchu (typu. machnięcie ręką, uderzenie ręką w stół, jazda na rowerze) wskazówka minutowa potrafi przesunąć się o około pół podziałki minutowej. Jeżeli przesunie się do przodu o milimetr to przy ruchu zegarka w drugą stronę wróci na poprzednie miejsce. Wskazówka raczej nie przesuwa się pod wpływem grawitacji, potrzebny jest mocniejszy impuls.

 

Zakładam że nie jest to związane ze złym osadzeniem wskazówki ale z pewnym luzem na kołach zębatych. Znalazłem kilka tematów na forach zagranicznych gdzie podobna sytuacja jest opisywana ale trudno wysnuć na ich podstawie wnioski. Jest szeroka dyskusja dot. zeg. Tag Heuer i Bell&Ross gdzie w wielu (ale nie wszystkich) egzemplarzach taka sytuacja występuje i serwis określa to jako naturalne lub jako zabezpieczenie antywstrzasowe.

 

Nie zauważyłem takiego efektu np. w mechanicznym Citizenie (chociaż na forach ktoś opisuje tak zachowującego się ecodriva).

 

Czy zauważyliscie taki efekt w swoich zegarkach ?

Czy uważacie że jest to defekt który należy naprawiać ? Jeżeli tak to czy taka naprawa jest Waszym zdaniem możliwa i na czym powinna polegać.

 

 

Pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze że chyba jesteśmy jedyni z tym problemem albo tak pedantyczni że go zauważyliśmy :)

Napisałem podobny temat o moim Citizenie i również pozostał bez odzewu.

Mam dokładnie tak samo w Citizenie AS4020-52E o czym zresztą pisałem z Tobą. Mnie to nie daje spokoju i strasznie irytuje i chyba będę męczył serwis. Sklep opisał to jako naturalny luz międzyzębny ale zegarek to urządzenie pomiarowe jak może mieć luz na wskazówce szczególnie że sterowany jest falami radiowymi i producent zapewnia super dokładność. A tu wskazówka przestawia sie sama o pół minuty dla mnie lekka kpina.

 

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zegarkach mechanicznych w których koło minutowe bierze udział w przenoszeniu energii sprężyny do wychwytu takie zjawisko raczej nie występuje gdyż nacisk  sprężyny na koła, luzy przekładni jednostronnie likwiduje.. Wyjatkiem jest taki przypadek gdy ćwiertnik (koło minutowe) ,jak w systemie roskopfowym, jest poza torem przekazywania energii, wtedy luz ostatniego przełożenia będzie się w taki sposób uwidaczniał. W zegarkach kwarcowych przesył energii jest od regulatora do wskazówek a oporem jest tylko trud poruszania wskazówką więc luz na przekładni w/w okolicznościach się ujawnia i jest to zgodne z regułą i niczym zegarkowi nie grozi. Można byłoby się uprzeć i dać solidną sprężystą podkładkę  (prężkę) w przekładni wskazań która dawałaby dodatkowy opór stabilizujący położenie wskazówek, lecz jego pokonywanie byłoby dodatkowym obciążeniem dla mechanizmu i kółeczka by się szybciej wycierały (a delikatne tam one są) więc po co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za szczegółowe wytłumaczenie. Więc nie ma co zegarka odsyłać do serwisu bo nic to nie da.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś kwarca Lorusa i dokładnie to zjawisko występowało, zdarza się. To nie jest kwestia osadzenia wskazówki, luz jest na zębatce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że to przypadłość tego modelu Citizena (AS4020) bo oglądałem w swiss inny zegarek i też ten luz występował. Nikt nie zgłaszał tego problemu a zegarek dość popularny. Może tylko ja jestem tak pedantyczny że to widzę :)

Dziękuje za odpowiedzi.

Chce kupić jeszcze Seiko sporturę SNAE67P1 mam nadzieje ze ten model pozbawiony jest tej przypadłości.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakis czas temu napisałem do Citizena Japan gdzie załączyłem im film z luzem wskazówek oto odpowiedz jaką otrzymałem:

 

Dear Tomek, 

 

Thank you for your email. This is CITIZEN Customer Support headquarters for overseas markets. Your email has been transferred to our office from US CITIZEN. 

 

Thank you for the video to let us well understand the situation of your watch. From our initial observation, it is not normal. We recommended you to send the watch to our service center and have further inspection to check the reasons. We have copied our team in Europe. We believe our team in Europe may contact you shortly and better assist you. 

 

Should you have any inquiry, please feel free to contact us.  We would be most pleased to serve you. 

 

Your sincerely. 

Customer Service 

Citizen Watch Co., Ltd. 

 

Także wynika z tego że tego luzu nie powinno być.

Odsyłam jednak zegarek do serwisu niech zobaczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.