Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Otóż w najbliższym czasie chciałbym zaopatrzyć się w myjkę ultradźwiękową, lecz nie wiem, jakich roztworów/płynów używać do czyszczenia mechanizmów oraz w jakich proporcjach je rozrabiać. Nie przyjmuję odpowiedzi ''benzyna'' ^^

 

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś opisałem na forum jak to robię i sprawdza się :). Teraz skrót:

1. Mycie wstępne (usuwanie brudu i zmiękczanie starego oleju) części w słoiku z benzyną ekstrakcyjną.

2. Mycie w myjce w roztworze płynu gronal (ja załączam maszynę nawet na 10 - 15 minut - w zależności od zabrudzenia).

3. Płukanie w wodzie i przegląd czy części są czyste. Jeżeli są brudne osuszam lekko i dalej do benzyny, a potem znowu na parę minut do myjki z gronalem.

4. Jeżeli części są czyste myję wszystko w ciepłej  bieżącej wodzie (intensywnie).

5. Przemywam w wodzie zdemineralizowanej.

6. Osuszam części suszarka do włosów. Dzięki temu mam pewność, że nie zardzewieją mi zębniki.

7. Można części wrzucić do czystej nowej benzyny, co ostatecznie wypłucze ewentualne pyłki.

 

Balans myję w benzynie, a czopy wycieram w rdzeniu z bzu. Kotwice moczę w benzynie a potem moczę w roztworze gronalu  bez ultradźwięków i płuczę w wodzie osuszam i do benzyny i osuszam.

Aha szelak nie lubi ultradźwięków i lakiery na płytach zegarów również.

Warto kupić kilka zakręcanych koszyków na małe części do zegarków.

 W zegarach otwory łożyskowe po myciu trzeba czyścić czyszczakami. Jest na forum więcej ciekawych informacji :ph34r: .

I tyle :P

Edytowane przez Arek_Win

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Otóż w najbliższym czasie chciałbym zaopatrzyć się w myjkę ultradźwiękową, lecz nie wiem, jakich roztworów/płynów używać do czyszczenia mechanizmów oraz w jakich proporcjach je rozrabiać. Nie przyjmuję odpowiedzi ''benzyna'' ^^

 

Pozdrawiam :)

Polecam wyszukiwarkę forumową, temat był wałkowany do zerzy.... przepraszam, nie chciałem nikogo urazić...

Polecam czyszczarkę wirnikową, do zegarków oczywiście :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w benzynie lepiej części wygotować, niż wlewać ją do myjki :(


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre zanieczyszczenia lepiej rozpuszczają się w wodzie. Zwykle czyściło się w wodzie z "elmą", wirowanie, czyszczenie w benzynie, wirowanie, czyszczenie w drugiej benzynie, wirowanie i gotowe. Fabryczna czyszczarka ma grzałki, ale zwykle nie są konieczne. Uproszczoną myjkę wirnikową każdy może sobie sam zrobić, to łatwe i tanie.

Bez czyszczarki używamy patyków, którymi traktujemy szczególnie zębniki i myjemy części w benzynie to nie będzie takiego problemu z suszeniem. Balans myjemy w oddzielnej czystej benzynie. W 81 roku zakupiłem płuczkę ultradźwiękową, ale nie przypominam sobie żadnych rewelacji z tym związanych. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w benzynie lepiej części wygotować, niż wlewać ją do myjki :(

Benzyny ekstrakcyjnej bym jednak nie polecał gotować, gdyż jest to płyn lotny i bardzo łatwo zapalny, a swoje zadanie spełnia znakomicie na zimno.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre zanieczyszczenia lepiej rozpuszczają się w wodzie. Zwykle czyściło się w wodzie z "elmą", wirowanie, czyszczenie w benzynie, wirowanie, czyszczenie w drugiej benzynie, wirowanie i gotowe. Fabryczna czyszczarka ma grzałki, ale zwykle nie są konieczne. Uproszczoną myjkę wirnikową każdy może sobie sam zrobić, to łatwe i tanie.

Bez czyszczarki używamy patyków, którymi traktujemy szczególnie zębniki i myjemy części w benzynie to nie będzie takiego problemu z suszeniem. Balans myjemy w oddzielnej czystej benzynie. W 81 roku zakupiłem płuczkę ultradźwiękową, ale nie przypominam sobie żadnych rewelacji z tym związanych. Pozdrawiam

 

Przepraszam że odgrzewam tego kotleta ale mam pytanie na temat użytkowania Elmy. Doświadczonych mistrzów trzeba mi. Własnie dzisiaj przyszła ta cud maszyna. Wiem że antyk ale dla takiego amatora jak ja powinna spokojnie starczyć. Jak to jest z tym podgrzewaniem? Rozumiem że płyn czyszczący, wodę wlewamy do słoików ...w moim antyku są trzy kwadratowe i pod żadnym nie ma grzałki do podgrzewania, dopiero pod centralnym okrągłym metalowym pojemniku z otworami widać że coś tam jest ukryte pod dnem. Raczej kiepski pomysł z wlaniem tam płynu choćby ze względu na brak możliwości sensownego opróżnienia tego pojemnika. Do czego jest ta grzałka skoro nie ma pojemnika na płyn? Czy mistrzowie z własnego doświadczenia podpowiedzą mi jakie części czyścić w elmie jakie nie. Na jak długo najlepiej wstawić pranie, płukanie, odwirowanie - zegarki raczej naręczne zwłaszcza z myślą o malutkich biżuteryjkach myślałem kupując cudo, bo nikt u mnie nie chce takich naprawiać a mam kilka ,,dameczek" Enicara do wyczyszczenia.

Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elma to płyn czyszczący zagraniczny, ale wystarczy użyć płynu czyszczącego innej firmy. Rozcieńcza się wodą według przepisu i myje kilka minut też według przepisu producenta i własnego doświadczenia. Po każdym myciu wirowanie. Zwykle używamy jeszcze dwa słoiki z benzyną. Jeśli do ostatniego wirowania wstawimy koszyk do tego pojemnika z grzałką i grzałkę włączymy to ciepłym powietrzem lepiej osuszymy części, ale zwykle nie jest to konieczne. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem zamontowana grzałka w zamyśle nie służy do podgrzewania płynu tylko suszenia po myciu?

 

Rozumiem że zegarek rozkręcamy co do śrubki pozostawiamy tylko kamienie w płytach. Czy łożyskowanie sprężyste można zostawić czy też powyciągać. Jakich części nie myjemy w czyszczarce z gronalem i benzyną?

Edytowane przez Dante Alighieri

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie "drobiazgi" to najlepiej telefonicznie, a następnie opisać na forum dla wszystkich. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odgrzewam ;) Czy do myjki można włożyć zegarek wodoszczelny w całości żeby pozbyć się brudu z zakamarków przy teleskopach i w zagłębieniach np. bransolety?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Gość zdzichu
      Przez Gość zdzichu
      Cześć
      Z pewnością jak zbieracie vintage to też macie swój ulubiony mechanizm. Ja pokochałem automaty felsy 
      Głównie za ich konstrukcję i to jakiej wysokiej jakości są


    • Przez PanKriss
      Dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem.
      Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji poniższego zegara. Zegar jest moją własnością, sprawny, jednak nie znam jego historii
      Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
      Pozdrawiam
       
       

      Pozdrawiam!






    • Przez bordakm
      Kupię mechanizm Felsa 400 w szczególności poszukuję koła zapadkowego i koła sekundowego





    • Przez jozek88
      Witam. Zakupiłem zegarek Epos Verso 1, z racji , że to.kij pierwszy automat(na pewno nie ostatni 🙂 ) mam kilka pytań, których z racji braku czasu i pospiechu nie zadałem w salonie. Jak dbać o taki zegarek? Co ile czasu powinien być oddany na serwis(jakies przepatrzenie mechanizmu itp.) Zegarek bede nosił sporadycznie, kilka-klikanascie razy do roku,  czy powinien być mimo to regularnie nakrecany czy w okresie nieużytkowania nie pracowac? Wgl ile takie zegarki się nakreca? Do zdecydowanego oporu czy już przy cięższym kreceniem koronki to jest max? Sory za podstawowe pytania ale z racji, że to.moj pierwszy taki zegarek jestem zielony w temacie. Pozdrawiam
    • Przez czasik
      Dzień dobry 
      Kto już odbił swoją kartę kontroli Czasu pracy🤔


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.