Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

WueM

Zagadki zegarowe i zegarkowe

Rekomendowane odpowiedzi

Szkoda mi ciekawych zagadek, którymi dzisiaj trudno kogokolwiek zainteresować. Wszyscy tylko o emocjach, granicach, szczęściu, samorealizacji, kreatywności, innowacyjności, itp. a jak przychodzi coś policzyć, to okazuje się: sami humaniści. 
 
Postaram się pozbierać w jednym miejscu co mi wpadnie w ręce, proponując zabawę w rozwiązywanie. Mam nadzieję, że specjaliści od googlowych zasobów nie będą czerpać przyjemności z prezentowania zerżniętych z internetu rozwiązań. Postawmy na samodzielność w myśleniu, choćby dla własnej satysfakcji.
 
Kącik jest oczywiście otwarty dla każdego i jak ktoś zna jakąś starą lub nową zagadkę to zapraszam. Zobaczymy...
 


 
Na początek coś łatwego:

 

Wszystkie wskazówki zegara z centralnym sekundnikiem pokrywają się punktualnie o godzinie dwunastej zero zero. Ile czasu upłynie do ponownego pokrycia się trzech wskazówek. Wynik podaj z dokładnością do 1 bródki (0,003 s).


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bede  strzelal - ponownie  o  13.05  i  5  sekund  czyli  za  1  h ,5  minut i  5  sekund.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawno dawno temu udzielałem korepetycji z matmy i to zadanie było dla  uczniów 6 (chyba) klasy podstawówki. Nie potrafiłem tego rozwiązać zgodnie

(na poziomie) z ich wiedzą z matmy i dlatego do dzisiaj to zadanie pamiętam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Janek, za mało dokładnie. W momencie który podałeś wskazówka godzinowa jest pierwsza, minutowa za nią a sekundnik na końcu. Zakładamy, że wskazówki poruszają się ze stałą prędkością (liniową lub kątową). Wynik można podać w postaci liczby wymiernej lub ułamka dziesiętnego.

 

Kol. erzlot, najwyższy czas zrobić to zadanie, bo rzeczywiście jest w zasięgu kiedyś szóstoklasisty, wczoraj gimnazjalisty (ruch po okręgu został obecnie usunięty z programu nauczania fizyki) a dzisiaj licealisty. Czy inżynier policzy? No nie wiem.


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 12 h. Największe zbliżenie nastąpi  3:16:21 (81)  - 327273 bródki oraz  8:43:38 (18) 872727 też brody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla matematyczno - fizycznych tępaków przygotowałem inną odpowiedź.

Dowolny okres czasu. Do momentu odpowiedniego przekręcenia na tulejkach sekundnika i wskazówki minutowej. Czasem lepiej zostać władcą czasu ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko zapomniałam zapytać, czy po nagrody trzeba osobiście jechać do Wałbrzycha, czy będą wysyłane pocztą ?

Gdyby miało być pocztą to wahadła proszę pakować oddzielnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam pytanie dla wszystkich z nas niezwykle proste i oczywiste ale ... no kto wie ;-)

 

Dlaczego wskazówki zegara poruszaja sie w prawa strone ( czyt. zgodnie z ruchem wskazówek zegara ;-)  )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Mam dwa zegary chodzące w drugą (lewą) stronę. Odczyt jest po chwili bezproblemowy.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba kwestia umowna, ktoś kiedyś tak postanowił. To tak jak ruch prowostronny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzeczne z angielskim prawem drogowym:)P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. półkule?

2. Archetyp? lewo- w tył, prawo- przód?

3. Wschód- zachód słońca?

4. W słonecznych taki kierunek?

Fajne pytanie  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno, które było tu chyba kiedyś wałkowane. Dlaczego czwórka przedstawiana jest jako IIII a nie IV na tarczach zegarowych?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno, które było tu chyba kiedyś wałkowane. Dlaczego czwórka przedstawiana jest jako IIII a nie IV na tarczach zegarowych?

Mz dla estetyki. IIII jest tak szeroka jak VIII.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam pytanie dla wszystkich z nas niezwykle proste i oczywiste ale ... no kto wie ;-)

 

Dlaczego wskazówki zegara poruszaja sie w prawa strone ( czyt. zgodnie z ruchem wskazówek zegara ;-)  )

Produkt powstał na półkuli północnej,a tutaj obowiązuje ruch prawoskrętny i tak sobie ustalono :)P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa z kierunkiem wskazówek zegara jest niby umowna ale...

Ma sie to z zamierzchlych czasow kiedy to uzywano zegarow slonecznych.

A tylko temu ze cywilizacja jako taka rozwijala sie w owym czasie na pólkuli polnocnej zawdzieczamy fakt iz nasze cykadla pracuja zgpdnie z ruchem wskazowek zegara. W przeciwnym razie gdyby na polkuli poludniowej powstawaly pierwsze zegary mechaniczne nalezalo by nasladowac tamtejsze zegary sloneczne. A wiemy za na poludniu zegary sloneczne ida w przeciwna strone.

 

Wybaczcie bledy i literowki ale pisze w pracy z telefonu a strasznie to upierdliwe jak dla mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mam takie pytanko, czy ktos z szanownych kolezanek i kolegow posiada francuski zegar 10cio godzinny z okresu rewolucji.

 

:-) A jak juz jestesmy przy godzinach to kto wie dlaczego doba ma 24 godziny ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:-) A jak juz jestesmy przy godzinach to kto wie dlaczego doba ma 24 godziny ?

 

 Podział doby na 12 godzin przejęliśmy  od Sumerów. Ta cywilizacja do dodawania używała nie całych palców, lecz tylko stawów. Jeśli spojrzeć na dłoń, to w każdym z palców (poza kciukiem, którego starożytni nie wykorzystywali do obliczeń) można wyróżnić 3 stawy. W sumie daje to 24 punkty, którymi posługiwano się podczas liczenia – po 12 u każdej ręki. Później Egipcjanie przejęli po Sumerach podział dnia właśnie na 12 części, choć w pozostałych dziedzinach życia stosowali inne systemy liczbowe. 

 

Natomiast podział godziny na 60 minut jako pierwsi stosowali Babilończycy. W tej cywilizacji systemu opartego na wielokrotności liczby 60 używano również w geometrii. Do dzisiaj stosuje się wymyślony przez Babilończyków podział koła na 360 stopni. Dlatego też przez wiele lat najwygodniejsze było stosowanie okrągłych tarczy zegarowych, które łatwo można podzielić na 12 godzin czy 60 minut. 

 

Choć podział dnia na 12 części może nie wydawać się najwygodniejszy, to i tak nie jest to najgorsze z rozwiązań, jakie powstały na przestrzeni wieków. Na przykład dla starożytnych Chińczyków doba miała aż 100 okresów zwanych „ke”. Równolegle z tym systemem istniał w tym kraju również inny podział dnia na 12 tzw. „podwójnych godzin”. Obie te metody liczenia czasu nie współgrały ze sobą. Sytuacja ta uległa zmianie dopiero w 1628 roku, kiedy to zmniejszono ilość „ke” do 96, tak aby w każdej podwójnej godzinie znajdowało się ich 8. 

 

Choć to uproszczenie pomogło Chińczykom uporządkować życie codzienne, to i tak ten system nie upowszechnił się na świecie. Dzisiaj w większości miejsc na Ziemi, w tym w Chinach, stosuje się podział dnia na 24 godziny. 


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedno, które było tu chyba kiedyś wałkowane. Dlaczego czwórka przedstawiana jest jako IIII a nie IV na tarczach zegarowych?

 

 

Mz dla estetyki. IIII jest tak szeroka jak VIII.P

 

O tym zagadnieniu całe elaboraty pisano :) Przytoczony powód estetyki (proporcji z 8-ką) jest jednym z nich. Inne tłumaczenie zahacza o matematykę i mówi o proporcjonalnym udziale poszczególnych cyfr na tarczy. W układzie z "IIII" zamiast "IV" w godzinach 1 - 4 dominuje "I", w godzinach 5 - 8 dominuje "V", a w godzinach 9 - 12 "rządzi" "X" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym zagadnieniu całe elaboraty pisano :) Przytoczony powód estetyki (proporcji z 8-ką) jest jednym z nich. Inne tłumaczenie zahacza o matematykę i mówi o proporcjonalnym udziale poszczególnych cyfr na tarczy. W układzie z "IIII" zamiast "IV" w godzinach 1 - 4 dominuje "I", w godzinach 5 - 8 dominuje "V", a w godzinach 9 - 12 "rządzi" "X" :)

Będę trzymał się estetyki. Tarcza to jak krawat u faceta,a u kobiety torebka i buty. Obydwie godziny są najszersze na tarczy, Dlaczego rzymskie są ułożone promieniście, dlatego,że lepiej wyglądają wizerunkowo. Arabskie wszystkie w poziomie, poza tarczami astronomicznymi. Inne teorie wydają się być wariacjami na temat, chyba,że jest jakaś doskonała teoria powiązana historycznie. Pozdrawiam.P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę trzymał się estetyki. Tarcza to jak krawat u faceta,a u kobiety torebka i buty. Obydwie godziny są najszersze na tarczy, Dlaczego rzymskie są ułożone promieniście, dlatego,że lepiej wyglądają wizerunkowo. Arabskie wszystkie w poziomie, poza tarczami astronomicznymi. Inne teorie wydają się być wariacjami na temat, chyba,że jest jakaś doskonała teoria powiązana historycznie. Pozdrawiam.P.

 

Patrząc na Twój awatar dochodzę do wniosku, że to rzeczywiście estetyka ma pierwszorzędną rolę w omawianym zagadnieniu ;) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twój awatar dochodzę do wniosku, że to rzeczywiście estetyka ma pierwszorzędną rolę w omawianym zagadnieniu ;) Pozdrawiam

????????????? Co ma piernik do wiatraka? P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

????????????? Co ma piernik do wiatraka? P.

Wszakże masz na awatarze tarczę z idealnym przykładem równowagi "IIII" z "VIII" :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o to klasyczne  "ekspozycyjne" ułożenie wskazówek :)

Moja zona  ciągle myliła się z odczytem godzin, bo tylko część zegarów chodzi. Po czasie wie, ze jeżeli na zegarze jest 10:10, to ma patrzeć na kolejne, aż zobaczy inne wskazanie :)

 

 

Edit.

A więc i to :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszakże masz na awatarze tarczę z idealnym przykładem równowagi "IIII" z "VIII" :)

Jako przykład może temu służyć.:)P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.