Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Wiek2

Hanowa (gazomierz) - jak to "ruszyć"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zegarkofanów i zegarkocholików. To mój pierwszy wpis na tym forum ale od dłuższego czasu korzystam z Waszej wiedzy anonimowo a od niedawna jako zarejestrowany "podglądacz".
Choroba powróciła po wielu latach uśpienia. Odgrzebałem swoje stare zegarki (przeważnie "ruski") i zacząłem uzupełniać zasoby o modele, które kiedyś miałem. Gnany tęsknotą za posiadaną niegdyś Ruhlą gazomierzem kupiłem na ulubionym serwisie zegareczek Hanowa jump hour. Sprzedawca nie ukrywał, że jest sprawny inaczej. Ponieważ kilka sztuk udało mi się przywrócić do życia to sądziłem, że i tym razem sobie poradzę. Niestety, zostałem pokonany przez szwajcarską myśl techniczną. Udało mi się to, to otworzyć ale nie mam pojęcia jak uwolnić werk od korpusu (koperta schodzi gładko) a przede wszystkim jak zdjąć tarcze, które są luźne. ?
Mam prośbę do Was, jeśli ktoś dobierał się kiedyś do czegoś takiego proszę o wskazówki.

Wiesiek

post-75088-0-51988900-1424533578.jpg

 

Wgląd w głąb:

 

post-75088-0-16228000-1424535972_thumb.jpg

post-75088-0-05373500-1424535994_thumb.jpg

post-75088-0-07713200-1424536009_thumb.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Musisz ustalić linię podziału korpusu - kapsla. Nie ma wielkich szans by był dzielony wałek naciągowy w tym modelu. Gazomierze były głównie odpowiedzią na początek rewolucji kwarcowej i zmierzch zegarków mechanicznych w swojej pierwotnej postaci. Dlatego by wyjąć mechanizm musi być możliwość zluzowania zapadki blokady wałka a to robi się od strony mostków. Wynika z tego, że musi istnieć sposób na rozmontowanie tego kapsla tak by wałek wyszedł wraz z tarczami i resztą odsłaniając tył mechanizmu. Dokonaj inspekcji kapsla w okolicach wałka. Tam będzie odpowiedź w jaki sposób dzieli się kapsel?

Tarcze mogą wydawać się być bardzo luźne jeżeli jest to mechanizm z pośrednim przeniesieniem napędu z przekładni chodu na koło zdawcze i później na minutowe, godzinowe i mechanizm kalendarza. Blokadą będzie najmniejsza tarcza zamontowana na sekundniku, który przechodzi na wylot na drugą stronę płyty głównej mechanizmu i jest napędzany bezpośrednio z przekładni chodu.
W tym przypadku wydaje się, że pewien opór być powinien. Mechanizm wygląda na taki z bezpośrednim przeniesieniem napędu przez oś minutową i ciernik. To oznacza, że  tarcze są blokowane przed zsunięciem przez pierwszą najmniejszą wciśniętą na sekundnik oraz drugą - minutową na cierniku. Zapewne te obdrapania na krawędzi najmniejszej tarczy i nieco mniejsze na kolejnej zostały spowodowane niezbyt udolnymi próbami jej zdjęcia by uwolnić resztę.

Tutaj masz coś podobnego.
http://jambahari.blogspot.com/2010/11/jumper-hanowa-booked.html

 

W dziale "Kącik Zegarmistrzowski" miałbyś większe "konsylium" ;) . Tam głównie zaglądają "dłubiący".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ritter - dziękuję za podpowiedź. Będę szukał możliwości demontażu zgodnie z Twoimi sugestiami. Ubytki "grafiki" na tarczach są mniej więcej takie same - być może wpływ czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Ludwiu
      Witam wszystkich!
       
      Jestem tu nowy i chciałbym kupić swój pierwszy automat. Dopiero zaczynam swoją przygodę z zegarkami i budżet mam dość ograniczony (planowałem zakupić zegarek za ok. 1000zł). Niedawno natknąłem się na ww. firmę, ale trudno znaleźć jakieś sensowne opinie na jej temat. Może ktoś miał z nią do czynienia? Choć na zelando część zegarków od nich kosztuje teraz 900-1100 (realnie na innych stronach ~1600), to nie wiem, czy warto się skusić, czy może jednak wybrać japończyka. Brałem jeszcze pod uwagę coś używanego np. le locle'a, ale - jak w temacie - chciałbym najpierw zobaczyć, czy ktoś jest w stanie coś powiedzieć na temat tych zegarków.
      Będę także wdzięczny za wszystkie wskazówki!
       
      nad tym się zastanawiałem
      https://www.zalando-lounge.pl/campaigns/ZZO0W54/categories/6676440/articles/ZZLJCS017-C00
       
       
      Pozdrawiam!
    • Przez karola1445
      WItam, wiem ze pewnie jest tu milion takich tematów, ale naprawde czuję się w temacie nie do końca pewnie i myślę między trzema zegarkami i nie mogę się do końca zdecydować. Ludzie rożnie mówią. Zastanawiam się między Beringiem, Hanową i Adriatica. Bardzo proszę o podpowiedź. Moj budżet do 500zł. Nadmienię, że chodzi o damski zegarek, słyszałam ze szafirowe szkło powinno przeważyć ale niektórzy mówią, że lepiej postawić na szwajcarską jakość. 
      Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc:)
    • Przez Don_Pablo1
      Witam serdecznie,
       
      na wstępię zaznaczę, że jestem tutaj nowym użytkownikiem. Nie ukrywam, że dołączyłem tutaj aby prosić o opinie dwóch zegarków i porównanie ich. Na moim celowniku znalazły się takie twory jak:
       
      Swiss Military Hanowa Arrow:

      https://zegarownia.pl/zegarek-meski-swiss-military-hanowa-arrow-6-4224-13-007    oraz,
       
      Citizen Eco-Drive Radio Controlled:
       
      https://zegarownia.pl/zegarek-meski-citizen-eco-drive-radio-controlled-at9036-08e
       
      Nie mogę się zdecydować, który zegarek mam wybrać. Przy wyborze tych sugerowałem się tym, że chciałem na czarnym pasku skórzanym wraz z czarną kopertą. Jeśli, ktoś ma inne propozycje czarnych zegarków za około 1500 zł to również proszę o ich wyszczególnienie.
       
      Pozdrawiam
    • Przez Sewil
      Hej
       
      Ostatnim czasem wpadł w moje ręce poniższy gazomierz:
       
      .
       
      Niestety nie mam pomysłu jaki pasek/bransoleta do niego by pasowała - w chwili obecnej najbardziej skłaniam się ku bransolecie mesh.
      Pytanko czy macie jakieś inne propozycje/uwagi co by pasowało do tego zegarka ?
       
      Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie/idee
    • Przez Sakulz
      Witam, zna ktoś markę Missil ? jaki to kraj, jak z dokładnością chodu ? ile warto zapłacić za zegarek tej firmy..
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.