Skocz do zawartości

Zdjęcie

Klub Miłośników Zegarków Audemars Piguet

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
781 odpowiedzi w tym temacie

#381 norbie

norbie
  • Użytkownik
  • 1170 postów

Napisano 29 październik 2017 - 10:17

Ciekawe, czy jest to powszechna praktyka serwisu AP, czy tylko oddolna inicjatywa francuskiego oddziału?

• 0

#382 desmo

desmo
  • Użytkownik
  • 3587 postów

Napisano 29 październik 2017 - 10:39

A z tych wymontowanych części składają vintydże....
  • 2

#383 Passero

Passero
  • Użytkownik
  • 1267 postów

Napisano 29 październik 2017 - 11:27

Ciekawe, czy jest to powszechna praktyka serwisu AP, czy tylko oddolna inicjatywa francuskiego oddziału?

To jest powszechna praktyka serwisu każdej marki premium. Jak oddawałem swojego Sub'a 16610 do serwisu Rolexa w Berlinie to musiałem się solidnie nagimnastykować, żeby zostawili mój zegarek w oryginalnym stanie i wykonali jedynie przegląd mechaniczny, polegający na smarowaniu, regulacji i wymianie uszczelek. Pracownik przyjmujący zegarki na serwis po prostu nie potrafił zrozumieć, że w cenie pełnego przeglądu oczekuję, a w zasadzie żądam, jedynie części zalecanych prac. Dopiero po rozmowie z menadżerem salonu, który był nie mniej zaskoczony, udało się osiągnąć porozumienie, spisane na wszelki wypadek na papierze :) . W innym przypadku mój zegarek przeszedłby pełną procedurę, która obejmuje oprócz przeglądu mechanicznego również wymianę "zużytych" części i pełną polerkę, przywracającą go do stanu pierwotnego. Pan menadżer pokazał mi nawet Sub'a z początku lat 90, który był podobno bardzo zmęczony, "zrobionego" na nowo ;) . Zegarek przeszedł gruntowną rewitalizację: został zupełnie odnowiony, a "stare", trytowe wskazówki, tarczę i bezel wymienili na nowe, no po prostu masakra jakaś :o Na ale tak jak napisał jeden z Kolegów powyżej, 99% ludzi tego właśnie oczekuje od serwisu, za który płaci nie małe pieniądze...

Jakby Irek oddał swojego pięknego, klasycznego Sub'a 5513 do Rolex'a, to pewnie też "odpicowaliby" go na nowy, łącznie z wymianą plexi na szafir :D

Ps. Przepraszam, że tyle nasmarowałem o serwisie Rolex'a w temacie o tej zacnej manufakturze, ale to w dobrej wierze, w kontekście ogólnych praktyk serwisowych :)

Użytkownik Passero edytował ten post 29 październik 2017 - 11:34

• 0

#384 norbie

norbie
  • Użytkownik
  • 1170 postów

Napisano 29 październik 2017 - 11:54

McIntosh - dzięki za wyjaśnienie.

Passero - również, z tym zastrzeżeniem, że chodziło mi praktykę marek top, a nie marek premium, czyli  Roleksa (Omegi, Breitlinga, Zenitha, GO i innych z tego poziomu).

• 0

#385 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 303 postów

Napisano 29 październik 2017 - 12:45

Ok - poniekad mnie przekonales. Ale co w takim razie ze wskazowka sekundnika - wybaczysz jak Ci wymienia? Powyzsza uzasadnienie tyczy sie przeciez rowniez i jej :)

W jakim sensie dotyczy wskazówki sekundowej? Czy masz na myśli kwestie dotyczące osadzenia wskazówki?

Dokładnie. Kupujesz zegar bo taki się Tobie podobał to zmiana sekundnika czy grzebanie w wyglądzie tarczy bez zgody właściciela jest nie fair. W końcu jest to Twoja własność.
Co innego elementy werku które mają usprawnić jego działanie, tu jestem w stanie zrozumieć ingerencję.

Zanim serwis zacznie cokolwiek robić, wcześniej wycenia usługę i przesyła dane do akceptacji. Ja zaakceptowałem wszystkie koszty czyli wybrałem kompletny serwis zegarka. Trudno więc twierdzić, że wykonano coś bez mojej zgody. Choć faktycznie nie spodziewałem się wymiany pierścienia cyfrowego. Przypuszczam, że firma Audemars Piguet coś poprawiła w jego konstrukcji i stąd zmiana. Zapytam. Jestem pewien, że ogólnie mechanizm datownika był poprawiany w kalibrach 3120 ponieważ kiedyś się zacinał.

• 0

#386 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 303 postów

Napisano 29 październik 2017 - 13:10

A co do precyzji pomiaru czasu sprawdzanej na zasadzie porównania z wzorcem atomowym, po dwóch dobach -1 sekunda. Pamiętam dyskusje z Tomkiem (TeJot) na temat komplikacji wynikających z regulacji Gyromaksa na 8 punktach regulacyjnych. Tomek bronił uproszczonej koncepcji Patka opartej o 4 punkty regulacyjne na czteroramiennych balansach. Jak się teraz okazuje, miałem rację twierdząc, że skomplikowany, klasyczny Gyromax też da się "poskromić".  :)

• 0

#387 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4085 postów

Napisano 29 październik 2017 - 13:31

Mariusz,
nadal jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, zwłaszcza tam gdzie ten sam efekt można osiągnąć w prostszy sposób. Nie twierdziłem jak pamiętasz, ze Gyromaxa 8 punktowego nie da się dokładnie wyregulować tylko ze łatwiej to powinno sie dać osiągnąć przez mniejsza ilość punktów regulacji.
Bardziej utożsamiam stosownie 8 punktów przez AP z chęcią odróżnienia sie od innych (Patek, JLC, Lange) niż z większa skutecznością regulacji.
Ale super ze taka dokładność daje sie osiągnąć w kalibrze AP. Dla mnie to jednak istotny parametr zegarka mechanicznego.
  • 0

#388 LMed

LMed
  • Użytkownik
  • 1868 postów

Napisano 29 październik 2017 - 13:59

No tak , Im mniej punktów regulacji , tym regulacja prostsza zapewne .

Ale przecież tę operację wykonuje się sporadycznie przecież , stąd znaczenie tego uproszczenia w sumie niewielkie .

Teoretycznie natomiast im więcej punktów regulacji tym regulacja może być bardziej dokładna i stabilna .

A praktycznie czy to ma jakieś znaczenie ?

Zakładam , że Patek zoptymalizował rozwiązanie w fazie projektu i już .

Użytkownik LMed edytował ten post 29 październik 2017 - 14:03

• 0

#389 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 303 postów

Napisano 29 październik 2017 - 14:15

Mariusz,
nadal jestem zwolennikiem prostych rozwiązań, zwłaszcza tam gdzie ten sam efekt można osiągnąć w prostszy sposób. Nie twierdziłem jak pamiętasz, ze Gyromaxa 8 punktowego nie da się dokładnie wyregulować tylko ze łatwiej to powinno sie dać osiągnąć przez mniejsza ilość punktów regulacji.

Tomek,
na kwestie upraszczania należy spojrzeć szerzej. Mnie na przykład trudno jest ocenić dlaczego podstawowy kaliber 3120 zawiera (przy najbardziej podstawowych wskazaniach) aż 280 części. Tutaj trzeba by pogadać z pracownikami laboratorium Audemars Piguet, aby zrozumieć jakie koncepcje przyświecały podczas projektowania mechanizmu. Przy okazji warto nadmienić, że pierwsze wersje werku zawierały 278 części. Później, w toku różnych poprawek, ich ilość wzrosła.

Bardziej utożsamiam stosownie 8 punktów przez AP z chęcią odróżnienia sie od innych (Patek, JLC, Lange) niż z większa skutecznością regulacji.

Ja dostrzegam w tym coś więcej, a mianowicie chęć nawiązania do historii. Pierwszy Gyromax miał 8 punktów regulacyjnych na dwuramiennym kole balansowym.

Ale super ze taka dokładność daje sie osiągnąć w kalibrze AP. Dla mnie to jednak istotny parametr zegarka mechanicznego.

Też się cieszę choć nie jest to dla mnie kluczowa cecha w zegarku mechanicznym. Jak już kiedyś napisałem na forum - gdyby precyzja pomiaru czas była dla mnie kluczowa, to kupiłbym HEQ. W takim przypadku wystarczyłby mi w zupełności Citizen.

• 0

#390 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4085 postów

Napisano 29 październik 2017 - 14:16

-> LMed

Kiedyś WatchTime popełnił testy m.in. Patek Philippe Calatrava 5123R na kalibrze 215PS oraz Richard Lange A.L&S na kal. L041.2. Pierwszy z Gyromaxem na 8 pkt, drugi z Gyromaxem na 6 pkt. Oba osiągnęły podobne wyniki zarówno na komparatorze chodu jak i z obserwacji na ręku tj. Średnia odchyłka dzienna nie przekroczyła 0,2 sek/dobę a max nie przekroczyło 3 sek/dobę. Jak widać sama ilość ilość punktów regulacji nie determinuje skuteczności regulacji.

Użytkownik TeJot edytował ten post 29 październik 2017 - 14:47

• 0

#391 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 303 postów

Napisano 29 październik 2017 - 14:50

Kiedyś WatchTime popełnił testy m.in. Patek Philippe Calatrava 5123R na kalibrze 215PS oraz Richard Lange A.L&S na kal. L041.2. Pierwszy z Gyromaxem na 8 pkt, drugi z Gyromaxem na 6 pkt. Oba osiągnęły podobne wyniki zarówno na komparatorze chodu jak i z obserwacji na ręku tj. Średnia odchyłka dzienna nie przekroczyła 0,2 sek/dobę a max nie przekroczyło 3 sek/dobę. Jak widać sama ilość ilość punktów regulacji nie determinuje skuteczności regulacji.

Zgadzam się. Jako ciekawostkę podam, że firma Audemars Piguet po raz pierwszy wykorzystała Gyromax w kalibrze 2120 w roku 1967. Mechanizm miał numer 102641  :D. Jeżeli kogoś z Was zainteresuje więcej szczegółów dotyczących rzeczonej mikroregulacji (z wyłączeniem spraw technicznych), to polecam ten artykuł.

• 0

#392 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4085 postów

Napisano 29 październik 2017 - 14:50

Tomek,
na kwestie upraszczania należy spojrzeć szerzej. Mnie na przykład trudno jest ocenić dlaczego podstawowy kaliber 3120 zawiera (przy najbardziej podstawowych wskazaniach) aż 280 części. Tutaj trzeba by pogadać z pracownikami laboratorium Audemars Piguet, aby zrozumieć jakie koncepcje przyświecały podczas projektowania mechanizmu. Przy okazji warto nadmienić, że pierwsze wersje werku zawierały 278 części. Później, w toku różnych poprawek, ich ilość wzrosła.

Ja dostrzegam w tym coś więcej, a mianowicie chęć nawiązania do historii. Pierwszy Gyromax miał 8 punktów regulacyjnych na dwuramiennym kole balansowym.

To fakt, dużo. Zazwyczaj trójwskazówkowe mechanizmy z datownikiem mają ok dwustu kilkunastu części max, rzadko więcej.

Co do nawiązania do historii to nie jestem pewien czy to dobry argument bo Gyromax to historia Patka a nie AP wiec do jakiej historii tu nawiązywać

Użytkownik TeJot edytował ten post 29 październik 2017 - 14:51

• 0

#393 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 303 postów

Napisano 29 październik 2017 - 15:00

Co do nawiązania do historii to nie jestem pewien czy to dobry argument bo Gyromax to historia Patka a nie AP wiec do jakiej historii tu nawiązywać

Wiem o tym. Nawet podałem odnośnik do opracowania tylko nie przeczytałeś mojego posta, bo piszemy w tym samym czasie :). A co do historii... Drogi rodziny Audemarsów i Audemars Piguet wielokrotnie przeplatały się z historią Patek Philippe. Wszystko znajdziesz na AP Club jak wygrzebię się z pracy nad forum. W następnej kolejności wrzucę opracowania. Natomiast nawiązanie odnosiło się wprost do historii wynalazku Gyromax. Obecnie tylko Audemars Piguet (oraz w nielicznych przypadkach Patek Philippe) stosuje dwuramienne balanse na 8 punktach regulacyjnych.

Użytkownik McIntosh edytował ten post 29 październik 2017 - 15:10

• 0

#394 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4085 postów

Napisano 29 październik 2017 - 16:42

Wiem o tym. Nawet podałem odnośnik do opracowania tylko nie przeczytałeś mojego posta, bo piszemy w tym samym czasie :). A co do historii... Drogi rodziny Audemarsów i Audemars Piguet wielokrotnie przeplatały się z historią Patek Philippe. Wszystko znajdziesz na AP Club jak wygrzebię się z pracy nad forum. W następnej kolejności wrzucę opracowania. Natomiast nawiązanie odnosiło się wprost do historii wynalazku Gyromax. Obecnie tylko Audemars Piguet (oraz w nielicznych przypadkach Patek Philippe) stosuje dwuramienne balanse na 8 punktach regulacyjnych.

Faktycznie, nie zauważyłem.
Tak pamietam, ze Maciek tez o tym pisał. Jak wrzucisz coś więcej na temat przeplatania się losów obu firm to chętnie poczytam. Może się okaże ze i w Gyromaxie palce maczały obie firmy
W sumie to bym się nie zdziwił bo nad technologią wykorzystującą krzem pracowało wspólnie wiele firm m.in. Patek, Omega, Rolex, JLC i inne. Potem każdy nazwał ją po swojemu i realizuje obecnie wg własnych koncepcji.
  • 0

#395 artme

artme
  • Użytkownik
  • 3807 postów

Napisano 29 październik 2017 - 19:55

Czy Gyromaxa z 8 punktowa regulacja (oprocz tego, ze ciezej go ustawic niz np. z cztero) moze ustawic kazdy zegarmistrz, czy wymaga to nie tylko wiedzy/doswiadczenia a np. odpowiedniego sprzetu?

W jakim sensie dotyczy wskazówki sekundowej? Czy masz na myśli kwestie dotyczące osadzenia wskazówki?

Nie - mam na mysli, ze przy calosciowym przegladzie wymienia sie czesto wskazowki i czy gdyby wymienili wskazowke w Twoim 15300 na ta juz nowa/inna ksztaltem z 15400, to byloby to ok? Wg mnie nie i mam nadzieje, ze tak Ci nigdy nie zrobia ;)

Użytkownik artme edytował ten post 29 październik 2017 - 20:03

• 0

#396 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4085 postów

Napisano 29 październik 2017 - 20:25

Czy Gyromaxa z 8 punktowa regulacja (oprocz tego, ze ciezej go ustawic niz np. z cztero) moze ustawic kazdy zegarmistrz, czy wymaga to nie tylko wiedzy/doswiadczenia a np. odpowiedniego sprzetu?

Sama regulacja nie jest skomplikowana technicznie, tu masz linka jak to przebiega:
http://www.timezonew...- gyromax.shtml

natomiast potrzebny jest zdaje się specjalistyczny sprzęt do pomiarów i analizy wyników tych pomiarów. Mariusz może więcej wyjaśni na tan temat.

Użytkownik TeJot edytował ten post 29 październik 2017 - 20:26

• 0

#397 artme

artme
  • Użytkownik
  • 3807 postów

Napisano 29 październik 2017 - 20:42

Dzieki - czekamy zatem na Mariusza :) ;)

• 0

#398 gustaw6666

gustaw6666
  • Użytkownik
  • 2591 postów

Napisano 29 październik 2017 - 21:37

Mechanizmy Omegi i Roleksa mają regulację balansu z czterema punktami, tak?
  • 0

#399 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4085 postów

Napisano 29 październik 2017 - 21:42

Tak, z czterema.
  • 0

#400 gustaw6666

gustaw6666
  • Użytkownik
  • 2591 postów

Napisano 29 październik 2017 - 21:47

Czy one ( 3135 i 8500 np.) aby nie osiągają lepszej precyzji chodu niźli 3120?
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

2 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

gustaw6666, pkc