Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

looki8329

Zegarek kieszonkowy-identyfikacja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jaki to zegarek? Nie ukrywam, że chciałbym go odnowić. Czy jest to możliwe i jaka mogłaby być orientacyjna cena takiej renowacji?

d2354486c5f47ee9med.jpg9be703a5bee15346med.jpga3ca09708af28a79med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki się nie zgadzają, tzn minutowa i godzinowa są od różnych parafii. Trzeba się na coś zdecydować, albo wzór wskazówki minutowej, albo godzinowej. Koszt wskazówki w zależności od pazerności zegarmistrza od 10 zł do nawet 100 zł.

Teraz tarcza.

Jeśli jest porcelanowa, to jedyne co można zrobić to ją umyć. Koszt bliski zero zł.

Koperta: wydaje się w ładnym stanie. Zawsze można przetrzeć szmatką, przepolerować. Koszt w domu: 0 zł.

Werk: wydaję się czysty i zadbany, jeśli zegarek ma punktualny chód, nic nie ruszać póki co. Koszt: 0 zł

(martwi jednak mocno wysunięty bagnet regulacji włosa, może są problemy z dokładnością chodu?)

Podsumowując: całkowity koszt renowacji w granicach 10-100 zł.

 

PS: zegarek wygląda na lata 1920/30'ste.


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Moja babcia opowiadała, że wskazówki były w nim złote. Prawdopodobnie zegarmistrz się nimi zainteresował i w trakcie naprawy je zamienił. Zegarek kilka razy nakręcałem i w ciągu doby o ile dobrze pamiętam było 5 minut różnicy w czasie. Niestety nie pamiętam czy się śpieszył czy spóźniał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś z Poznania, ja jestem z Wrześni. Lubię bardzo zegarki niestety nie potrafię się nimi zająć jeśli chodzi o renowację. Czy byłybyś w stanie mi pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babcia ma rację. Jeśli indeksy są złocone, to i wskazówki były oryginalnie złocone.

Zegarek się zapewne późni?

Zegarek jest w stylu Art Deco.

Wskazówki do Twojego zegarka, moim zdaniem, mogły wyglądać następująco

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/114276-kieszonka-niewiadomego-pochodzenia/?p=1487605

albo

http://www.antiquesprague.cz/fotografie/foto-5739-640.jpg

czy też:

http://i.ebayimg.com/00/s/NzY4WDEwMjQ=/z/A88AAOSwECZUp-8a/$_1.JPG


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nakręciłem go zobaczę jutro jak będzie. Tak wskazówki, które podesłałeś wyglądają odpowiednio. Zegarek chyba jest francuski. Nie wiem czy ta tarcza jest porcelanowa bo wygląda jak by w niektórych miejscach się odklejała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeśli zegarek był dawno w serwisie czytaj dawno był "smarowany mechanizm" to nie radzę go teraz nakręcać bo na sucho długo nie pochodzi.


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te tarcze były albo porcelanowe albo emaliowane.

Tak czy owak, jedyne co można z nimi zrobić to umyć.

Jakieś większe ubytki można próbować zaklejać masą porcelanową, ale to sztuka dla najbardziej wprawnych. Ponoć na tym Forum jest ktoś kto praktykuje taką wyższą magię. Śmiertelnicy tacy jak my mogą tylko umyć taką tarczę :)


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki powinny być takie jak te z lewej

 

post-27317-0-22822700-1447530901_thumb.jpg

 

Co rozumiesz pawelmcstock pod pojęciem tarcza porcelanowa lub emaliowana?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Emalia kojarzy mi sie z rodzajem powloki, porcelana - wiadomo.

Porcelana moze sie tylko pokruszyc lub popekac, emalia jako powloka nalozona na np mosiadz moze sie np luszczyc czy oblazic. Tak to rozumiem.

Upieralbym sie ze wskazowki do tego zegarka powinny byc zlocone, i raczej nie katedralne tylko z koleczkiem ;)


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo można do minutowej dobrać godzinową, ale przeważnie to minutowa się urywała.

 

Takie też są...

post-27317-0-37132100-1447531828_thumb.jpg

 

Tarcze do zegarków kieszonkowych "te białe" wykonane są techniką nakładania emalii na cienką blachę miedzianą (0,2mm) i wypalane. Tego typu emalie to nic innego jak szkło. Tarcze ze wzorami wypukłymi, takie jak tutaj, wykonane są z blachy, na której owe wzory wykonane są techniką np. tłoczenia, a następnie pokrywane warstwą srebra,  na którą to warstwę nakładano następną itd...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel zapewne takie były. Wtedy pasowałyby do jak zauważyłeś złoconych indeksów.

Panowie czy któryś z Was byłby w stanie zająć się tym zegarkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest od stuleci dosyc prosta:

jesli indeksy zlocone to i wskazowki zlocone. Jesli indeksy czarne to i wskazowki czarne (zwykle stalowe, hartowane na niebieską poświate).

W art deco dominowaly wskazowki z 'oczkiem'.

Pozdrawiam


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek z epoki art-deco czyli lata 1919-1936 a dokładniej może określą znawcy mechanizmów ale na pewno w tym przedziale 

Wskazówki powinny być takie jak wskazał kolega kiniol czyli złocone z tym rozciągniętym rombem na końcu - miałem podobnych sporo zawsze takie same wskazówki (taka epoka,takie zdobnictwo) 

Tarcza oczywiście nie jest porcelanowa tylko tłoczona z tą raczej nic nie zrobisz i nie odnowisz aby wyszło jak w oryginale ale próbować warto zawsze będzie lepiej niż jest teraz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...

omega_image.1603716.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry za jakość fotek ale na szybko robiłem...

 

post-27317-0-41532200-1447535233_thumb.jpg

post-27317-0-55017700-1447535247_thumb.jpg

 

Powiem tak, z chęcią się zamienię na Twoją wskazówkę minutową zakładając Ci taką która pasuje do Twojej godzinowej.

Choć teraz zauważyłem w powiększeniu, że sekundnik jest  "żółty" czyli potrzebujesz cały komplecik "żółty".

Mam tylko "rombowe", breguetowskich neni...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zebym sie czepial czy cos ale jesli ktos mowi czy pokazuje wskazowki zlocone w tym Temacie, to akurat kolega kiniol jest ostatni w tej kolejce ;-)

Do zegarka z tego Tematu, moim skromnym zdaniem, bardziej pasuja wskazowki z oczkiem, ktore byly w tamtym czasie (lata 1920) jakąś tam nowoscia. Wskazowki z 'rombem' występowaly juz w głębokim wieku XIX, przez co z Art Deco mają niewiele wspólnego. Właściwie nic.


Lubię stare zegarki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo mam sporo części do kieszonek i próbuję coś dobrać... Nie rozumiem...tej kolejki... A tak a propos, gdzie naprawiasz zegarki w naszym pięknym mieście?

Wskazówki z "oczkiem", jak to nazywasz, które były, jak piszesz, nowością w dobie tzw. Art Deco, na przykładach  z przełomu XVIII i XIX wieku. ;)

Nazywane są "breguetowskimi"...

post-27317-0-84180100-1447536834_thumb.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm to Unitas 347, lub któryś z tej rodziny.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz sobie zadać pytanie co chcesz z tym zegarkiem zrobić. Tarcza prawdopodobnie mosiężna, została w całości pomiedziowana. Następnie zabezpieczono cyfry oraz indeksy minutowe i całość posrebrzono. Po czym całość zabezpieczono lakierem bezbarwnym nitrocelulozowym. Te sczernienia to właśnie korozja w miejscach uszkodzenia powłoki ochronnej. To można wszystko zrobić bezproblemowo. Problemem jest nadruk, gdyż stare napisy są już  nieczytelne i tak naprawdę nie wiadomo co tam jest napisane.

Konserwacja mechanizmu i oczyszczenie koperty nie stanowią już żadnego problemu. Wskazówki są... Ale koszt 0-100zł jest nierealny...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Z_bych
      1. HELVETIA - WOJSKOWY ZEGAREK KIESZONKOWY
      Cena 600 zł + koszt wybranej wysyłki
      Stan 6/10 - proszę obejrzeć zdjęcia i ewentualnie pytać
       
      Pięknie zachowana, w 100% oryginalnym stanie, wojskowy zegarek kieszonkowy Helvetia.
      Zdjęcia przedstawiają dokładnie jego stan. 
      Zegarek jest na dokładnym, prawidłowym chodzie, nie przechodził „restaurowania” a tylko serwis zegarmistrzowski.
      Średnica 52 mm
       
      2. TISSOT - PIĘKNY ZEGAREK KIESZONKOWY
      Cena 600 zł + koszt wybranej wysyłki
      Stan 6/10 - proszę obejrzeć zdjęcia i ewentualnie pytać
       
      Ładnie zachowany zegarek kieszonkowy Tissot
      z okresu lat czterdziestych XX w.
      W całości oryginalny, na równym, ładnym, punktualnym chodzie.
      Zdjęcia przedstawiają dokładnie jego stan.
      Średnica 48 mm
      Stan wizualny widoczny na zdjęciach, stan mechaniczny bardzo dobry. Zegarek trzyma czas, jest na ładnym, równym chodzie. Pięknie zachowany mechanizm, tarcza, wskazówki, koperta oryginalne, nieodnawiane.























    • Przez Szymon w
      Witam wszystkich. Czy ktoś może coś powiedzieć na temat tego zegarka. 




    • Przez Stachu2400
      Jak w temacie próbuję się dowiedzieć jaki to mechanizm
      Z góry dziękuję 

    • Przez Takiludek
      Zegarek otrzymałem w spadku, niby pochodzę z rodziny zegarmistrzów, ale nie znam się na tym. 
      Średnica bez korony - 32,6mm.
      Średnica z koroną - 48,2 mm.













    • Przez Jaga92
      Drodzy Koledzy/Koleżanki, pomożecie?
      Niedawno nabyłam XIX-wieczny zegareczek (cylinderek). Wiem, że to składak - koperta ma trzy otwory do nakręcania, werk jest na dwa.
      Mechanizm jest ładny (bo zdobiony), ale nie o nim mowa - bardziej ciekawi mnie koperta. Najprawdopodobniej srebrna, na zewnątrz ma zdobienia i... jakieś znaki. Spodziewałabym się inicjałów właściciela, tyle że... pojęcia nie mam, co to za alfabet (albo jestem ślepa i nie dopatrzyłam czegoś).
      Wewnątrz, na klapce - tym samym alfabetem, również napis (punca) - spodziewałabym się, że to oznaczenie materiału i może miejsca produkcji. Oprócz tego jest też "numer seryjny" - cyfry normalne, arabskie.
      Punca nie jest postacią/zwierzęciem/przedmiotem, więc to najprawdopodobniej litery. Czy ktoś z Was pomoże je odczytać i odszyfrować, skąd owa koperta pochodzi?
      Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi lub jakiekolwiek podejrzenia, cóż to takiego mi się trafiło


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.