Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

rafo

Czym polerować czopy

Rekomendowane odpowiedzi

Przyjdzie czas, że trzeba będzie polerować czopy. Czy ma ktoś jakąś instrukcję do polerowania czopów?

Zapewne będą to inne narzędzia dla wiszących a inne dla budzików, kieszonkowych i naręcznych. Może ma ktoś jakieś narzędzia i sposoby na polerowanie czopów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja:

wkładamy koło z ośką której czopy należy wypolerować do czopiarki i polerujemy przy pomocy polerowników.

 

Dokładniej jest wszystko w książkach, na forum też pisano o tym już wiele razy, a w internecie są  nawet filmy (niestety zagraniczne) na których widać co i jak.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekturę, która przesłał mi Przemek (dziękuję Przemkowi), z zapartym tchem już czytam;)

Na razie nie mam narzędzi i wiedzy, żeby polerować czopy ale bez polerowania dziś rozebrałem, złożyłem i naoliwiłem mojego Bekcera;) Jestem z siebie bardzo dumny! Naoliwiłem oliwą do marzyn do szycia a wychwyt posmarowałem wazeliną techniczną - na razie nie kupuję drogich olejów, bo testuję swoje zainteresowanie zegarami;) Jak zegary mnie "chwycą", zaopatrzę się w droższe niż złoto oliwy i zajmę się za konserwację narecznych;)

Mam dwa mechamizmy w częsciach, Junghansa, kupione za bezcen na allegro - tam już czopy będę polerować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niby z literatury i filmów wem na czym sie to polerowanie wykonuje natomiast jest dla mnie pytaniem czym sie poleruje.

Pilnikami ? jezeli tak to jakiej gradacji? jak je zakupić żeby to nie były "pilniczyska" tylko pilniczki.

Czy jakims kamieniem? Spotykałem juz kilka tajemniczych nazw np. Missisipi, India itp. Nic mi to nie mówi a i literatura przechodzi nad tym tematem obojętnie- bo "koń jaki jest -wszyscy wiedzą"  a ja nie  :unsure:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niby z literatury i filmów wem na czym sie to polerowanie wykonuje natomiast jest dla mnie pytaniem czym sie poleruje.

Pilnikami ? jezeli tak to jakiej gradacji? jak je zakupić żeby to nie były "pilniczyska" tylko pilniczki.

Czy jakims kamieniem? Spotykałem juz kilka tajemniczych nazw np. Missisipi, India itp. Nic mi to nie mówi a i literatura przechodzi nad tym tematem obojętnie- bo "koń jaki jest -wszyscy wiedzą"  a ja nie  :unsure:

Poleruje się polerownikiem; fabryczny ma dwie strony o różnych nacięciach. Polerowniki są do kupienia.

Ja mam do polerowania polerowniki stalowe, syntetyczny rubin gradacja 3000, kamienie do polerowania 5000 i  8000.

Kamień India, Arkansas, Missisipi to są kamienie do polerowania po zwilżeniu olejem. Bardzo ładnie można wygładzić  nimi po szlifowaniu ostrze noża jest potem jak brzytwa.

 

Edycja:

Poprawiłem chropowatość kamieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzupelnie wpis kolegi Arek_Win o zdjecia polerowniki i pilniczki wygladaja tak:

 

post-70347-0-14794400-1436013109_thumb.jpg

post-70347-0-57917600-1436013151_thumb.jpg

post-70347-0-72884900-1436013181_thumb.jpg

 

w przypadku pilnika odleglosc pomiedzy rowkami wynosi 0,1mm

 

@Arek_Win

"Ja mam do polerowania polerowniki, syntetyczny rubin gradacja 5000, kamienie do polerowania 8000 i chyba 10000."

 

czy moglbys zamiescic zdjecia, chetnie bym je obejrzal

 

pozdrawiam

 

uzupelnienie:

1.Polerownik z drewniana raczka     7x3,3x70     raczka 105     calosc 175

2.Polerownik/pilniczek  wiekszy       polerownik 6,5x3x68       pilniczek 6,2x3x59       calosc 180 

3.Polerownik/pilniczek mniejszy      polerownik 4,5x2,3x62    pilniczek 4,6x2,2x69    calosc 180       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy moglbys zamiescic zdjecia, chetnie bym je obejrzal

 

pozdrawiam

Witam

 

Poniżej zdjęcia kamieni. Poprawiłem w poprzednim swoim poście gradacje.

post-10133-0-39782600-1436020682_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje kolego,

ale podziekuje BARDZO jak podasz wymiary :D

Wymiary kamieni ze zdjęcia:

1. 8x8x100

    5x11x100

2. 5x11x100

3. 5x11x100

4. 18x50x124

 

Kamienie sprzedają w różnych wymiarach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje BARDZO :D

wedlug mnie wymiary sa optymalne, czy moglbys zdradzic, gdzie kupiles te kamienie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu na ebay od sprzedawcy z Chin ;-) poza kamieniem arkansas ten nie jest chiński.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Andrzeju za te zdjęcia. Wreszcie wiem co to sa i jak wygladaja polerowniki. Polerownik to w takim razie sztabka z metalu(stal,staliwo) zasadniczo gładka a tylko "obciągnieta" w poprzek na kamieniu np Missisipi/Arkansas (to wyczytałem w książce Jindrzyckiego. Natomiast nigdzie nie spotkałem się z kamieniami typu agat, beryl, rubin do polerowania. Żadna z moich książek o tym nie wspomina- więc? czy to jakiś nowy patent?

Książki wspominaja o metalowych polerownikach zwilżonych olejem/oliwą. Jeśli dobrze zrozumiałem to te polerowniki zasadniczo nie zbieraja materiału a właściwie wygniatają i utwardzając polerują. Czy dobrze zrozumiałem?

Przy okazji zapytam czy te zdjęcia pokazują polerowniki? czy też inne przyrządy?

opis taki : UHRMACHER WERKZEUG - ROLLIERFEILEN

http://www.ebay.pl/itm/381309008755?_trksid=p2055119.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

http://www.ebay.pl/itm/381180749694?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

http://www.ebay.pl/itm/361319593056?_trksid=p2055119.m1438.l2648&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

natomiast te opisane : FEINE POLIERFEILEN

 

wyglądają tak

http://www.ebay.pl/itm/361071669244?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

i teraz to juz troche sie pogubiłem:

Koledzy pomóżcie bo chciałbym kupić tzw. polerowniki i nie wiem który zestaw z powyżej wymienionych był by najwłaściwszy i najlepszy.

Po prostu nie wiem który powinienem wybrać do polerowania czopów.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rollierfeilen - to sa własciwe polerowniki do polerowania czopów w czopiarce (rollerze).

 

Polierfeilen - to są bardzo drobne pilniki, mogą służyć do wstępnego wyrównania czopów, ale do czopiarki w zasadzie się ich nie używa.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytuje poprzedni post bo byl bledny , pisze go od nowa

Wedlug mnie to jest tak:

w poscie #6 zamiescilem zdjecia : polerownika z jednej strony a pilniczka z drugiej strony oraz samego polerownika.

 

po polsku mamy:       pilnik ( w tym przypadku pilniczek ) i polerownik

po francusku mamy:  lime et brunissoir

po angielsku mamy:  file and burnisher

po niemiecku mamy: feil und polierfeil

 

Niemcy skladaja slowa i powstaje nowe slowo:

Zapfenpolierfeilen czyli polerownik do czopow

 

niemieckie rollierfeil - rollieren - obracac sie - czyli czop sie obraca a my go polerujemy polerownikiem albo pilnikujemy pilniczkiem

w kazdym razie dla mnie polerownik to polierfeil ale jak nazwa wskazuje polierfeil jest takze feil'em czyli inaczej mowiac pilniczek do polerowania czyli polerownik :)

 

gdybym mial wybierac to bym wybral zestaw 3 czyli:

http://www.ebay.pl/i...=STRK:MEBIDX:IT

 

a tutaj wedlug mnie to sa pilniczki:

http://www.ebay.pl/itm/361071669244?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
niemieckie rollierfeil - rollieren - obracac sie - czyli czop sie obraca a my go polerujemy polerownikiem albo pilnikujemy pilniczkiem

w kazdym razie dla mnie polerownik to polierfeil ale jak nazwa wskazuje polierfeil jest takze feil'em czyli inaczej mowiac pilniczek do polerowania czyli polerownik :)

Nie ma innej możliwości polerowania czopów jak tylko w czasie ich obracania, a zazwyczaj je polerujemy na urządzeniu specjalnie do tego przeznaczonym - czopiarce (rollerze), albo na tokarce w odpowiednim oprzyrządowaniu (latarce):

post-859-0-95717700-1437849279_thumb.jpg

 

W obu przypadkach do polerowania czopów używamy polerowników (pilników do polerowania) w kształcie sztabki (niem. Rollierfeilen), gdyż ten kształt jest do tego najbardziej odpowiedni. Niemiecka nazwa wskazuje tu dokładnie zastosowanie - pilniczki do rollerowania, czyli polerowania na obrotach. Polierfeilen natomiast to niemiecka nazw pilników do polerowania (polerowników) o bardzo drobnych nacięciach (albo i bez nich), służących do innych zastosowań niż polerowanie (rollerowanie) czopów.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma innej możliwości polerowania czopów jak tylko w czasie ich obracania, a zazwyczaj je polerujemy na urządzeniu specjalnie do tego przeznaczonym - czopiarce (rollerze), albo na tokarce w odpowiednim oprzyrządowaniu (latarce):

attachicon.gifPodkładki pod czop.jpg

 

 

Zestaw do tokarki w naturze wygląda tak ;)

 

post-27334-0-10206900-1437853225.jpg

 

+ ew. z drugiej strony podwójny krążek zabierny

 

post-27334-0-98177600-1437853265.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr napisal:

"W obu przypadkach do polerowania czopów używamy polerowników (pilników do polerowania) w kształcie sztabki (niem. Rollierfeilen), gdyż ten kształt jest do tego najbardziej odpowiedni. Niemiecka nazwa wskazuje tu dokładnie zastosowanie - pilniczki do rollerowania, czyli polerowania na obrotach. "

 

Piotrze :) wszystko sie zgadza ! oprocz slowa rollier w polaczeniu z feil, ktore wg mnie sugeruje ze uzywamy tego feil'a do obrobki czegos co sie obraca czyli czopu. O czym napisales takze Ty. O ksztalcie informuje slowo rechteckige Zapfenpolierfeile, poniewaz do innych zastosowan mamy np w ksztalcie oval polierfeilen.

 

W kazdym razie uzywamy brunissoir à pivot plat do polerowania czopa, ktory sie obraca w tour à pivoter.

Albo inaczej mowiac uzywamy rechteckige Zapfenpolierfeile do polerowania ( polieren ) czopa, ktory sie obraca w Zapfenrollierstuehle.

 

ale sie rozpisalem jakbym sie znal na rzeczy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło 3 lata w tym temacie i szukając według cennych uwag i tłumaczeń na ebay.de, ebay.pl, alliexpres, etsy, alledrogo - nie ma u nich w wyszukiwarkach takich pojęć. Może ktoś ostatnio kupił potrzebne polerowniki z zalecenia specjalistów forum i zdradzi gdzie tego dokonał. Będę wdzięczny. O wymienionych tutaj kamieniach też nie ma nigdzie żadnej informacji. A może w ciągu tych trzech lat coś się zmieniło o czym nie doczytałem.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Czopy najlepiej polerować polerownikami. Kamienie mogą być co najwyżej do wstępnego szlifowania czopów zegarowych i budzikowych. Używane polerowniki były do kupienia na ebay. Nowe też są do kupienia  widziałem nie tak dawno w jakimś sklepie internetowym. W Timepolu pewnie mogą zamówić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, owszem pojawiło się kilka wspieram naszą "gospodarkę" otrzymałem z nad morza nówkę za 80 zł. A może ktoś wie na temat sprzedaży części do czopiarki szukam wałka z otworkami na czopy, fotka uszkodzonego

https://www.kazior5.pl/zegary/galeria.htm


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.