Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny zegar sterujący ,młodszy brat zegarów ARONA i jak widać zmontowany ze sporej ilości elementów pochodzących z zapasów niemieckiej firmy Heliowatt zajętej w Swidnicy przez Rosjan i przekazanej w 1945r Polskim władzą która otworzyła Państwową Fabrykę Liczników i Zegarów Elektrycznych istniejącą do 1951r.

Zegar z 1949r bardzo ładnie zachowany z oryginalnym okablowaniem i nawet kompletem kołków sterujących! Przyznaję że to pierwszy zegar PFL który spotkałem w tak dobrej kondycji ,na chodzie i z oryginalną puszką i tabliczką znamionową.Nie udało mi się dotrzeć do danych firmy o wielkości produkcji zegarów ,ale myślę że nie było tego za wiele .W każdym razie jako jeden z pierwszych polskich zegarów sterujących bardzo mi się podoba :)z%20aronem.JPGpfl%20komplet.JPGtarcza%20pfl.JPGflaki2.JPGflaki1.JPGko%C5%82eczki.JPGtabliczka%20pfl.JPG

Edytowane przez mechanik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyrwałeś go w stanie fabrycznym! Gratulacje, wygląda świetnie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja :)

Takiego zegara nadal szukam bo Arony mam a PFL nadal na liście marzeń.

Ukradłem fotki ( i nie oddam) za co z góry przepraszam  :unsure:


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo!mogę dosłać dodatkowe.Byłem pewny że masz ich pół garażu :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam się dziwię dlaczego jeszcze nie mam  :rolleyes:


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj potknąłem się o coś takiego. Jakie jest powiązanie firmy Heliowatt A.G.  z Aronem?

 

post-27317-0-34462900-1446564039_thumb.jpg

post-27317-0-63890700-1446564054_thumb.jpg

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-27317-0-15545400-1446564120_thumb.jpg

post-27317-0-22248800-1446564132_thumb.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-27317-0-07053100-1446564176_thumb.jpg

post-27317-0-69371200-1446564176_thumb.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-27317-0-69352900-1446564226_thumb.jpg

post-27317-0-28382700-1446564227_thumb.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-27317-0-10280800-1446564280_thumb.jpg

post-27317-0-50340700-1446564280_thumb.jpg


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ciekawy okaz ! modeli produkowali chyba sporo ,bo rzadko spotykam zegary w takiej samej konfiguracji a i w tak kompletnym stanie to naprawdę znależć ciężko.Nawet instrukcja smarowania :) i tabliczka znamionowa!Starsze Arony miały chyba tabliczki mosiężne bo jeszcze żadnej na puszce zegara nie znalazłem :)

Płyty są mosiężne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, płyty są mosiężne. Tabliczka, też. Następnie jest srebrzona i malowana.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo podobnego ,ale z aluminiowymi płytami i jeżeli twój jest z 1937 i ma płyty mosiężne to kiedy były stosowane aluminiowe?Ma ktoś jakąś wiedzę od kiedy stosowano płyty aluminiowe no i czemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto wspomniec  ze  radioodbiorniki marki NORA -(przekrecone  nazwisko ARON ze  wzgledeu na pochodzenie)  w  1928  roku  mialy  pierwsze  miejsce  jesli chodzi  o  procentowy udzial  w  rynku niemieckim , w  1934  roku  produkowano je w  zakladzie w  Swidnicy Heliowatt Werke  Elektrizitats -Aktiengeselschaft.W  Swidnicy  produkcja  dla  Arona robiono juz  w  1897  wiec chodzi  o  ten sam  zaklad.

W  Swidnicy  produkowano  czesci skladowe  do  licznikow oraz  przelaczniki  i  zegary  elektryczne a nawet telefony polowe  fernsp  33   dla  wojska z  koncowka napisu  prx.Koncowka  ded  byla  dla  aparatow  dla  lotnictwa-Auswertegerät AW28.

 

Aluminiowe  plyty  mogli  zaczac  stosowac  wraz  z  wybuchem II Wojny Swiatowej,wiadomo  mosiadz  byl  potrzebny  gdzie  indziej.   Moje resztki  zegara  albo  licznika  ktory  tutaj prezentowalem to  tez  plyty chyba  z  mosiadzu  i jeszcze  nazwa  ARON  czyli  przed  1934 rokiem..

 

 

 t_1354209183_p1310916.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwe że zastąpiono mosiężne płyty duraluminium ze względów zaopatrzeniowych,choć już dużo wcześniej prowadzono badania nad zastąpieniem drogich stopów mosiądzu przez wynaleziony duraluminium .Próbowano wykonywać z niego nawet łuski nabojowe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zegar sterujący ,młodszy brat zegarów ARONA i jak widać zmontowany ze sporej ilości elementów pochodzących z zapasów niemieckiej firmy Heliowatt zajętej w Swidnicy przez Rosjan i przekazanej w 1945r Polskim władzą która otworzyła Państwową Fabrykę Liczników i Zegarów Elektrycznych istniejącą do 1951r.

Zegar z 1949r bardzo ładnie zachowany z oryginalnym okablowaniem i nawet kompletem kołków sterujących! Przyznaję że to pierwszy zegar PFL który spotkałem w tak dobrej kondycji ,na chodzie i z oryginalną puszką i tabliczką znamionową.Nie udało mi się dotrzeć do danych firmy o wielkości produkcji zegarów ,ale myślę że nie było tego za wiele .W każdym razie jako jeden z pierwszych polskich zegarów sterujących bardzo mi się podoba :)

Witam 

posiadam taki zegar ( ten po prawej stronie na Twoim zdjęciu ), czy mógłbyś pomóc mi w określeniu jego wartości ?

Pozdrawiam

Edytowane przez DawPi
Nie cytujemy zdjęć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulamin zabrania wyceny. Poza tym zdalnie jest to niewykonalne.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

posiadam taki zegar ( ten po prawej stronie na Twoim zdjęciu ), czy mógłbyś pomóc mi w określeniu jego wartości ?

Pozdrawiam

Chciałem sprzedać za stówę i nikt nie chciał kupić :(


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach Encyklopedii Świdnicy cz. 3 ukazał się znany już wcześniej artykuł p. Bogdana Trojnickiego pt. "Zakłady PAFAL w Świdnicy" ale za to okraszony b. ciekawymi zdjęciami.

Do pobrania ze strony UM Świdnicy: http://um.swidnica.pl/pages/pl/moje-miasto/encyklopedia.php?searchresult=1&sstring=Encyklopedia#wb_252

lub dodaję załącznik w pdf

Encyklopedia Cz3 Etap_I.pdf

Edytowane przez Kerims

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest możliwe że zastąpiono mosiężne płyty duraluminium ze względów zaopatrzeniowych,choć już dużo wcześniej prowadzono badania nad zastąpieniem drogich stopów mosiądzu przez wynaleziony duraluminium .Próbowano wykonywać z niego nawet łuski nabojowe ;)

Niemcom udało się wykonywać z aluminium łuski nabojów do pistoletów sygnałowych :huh:

Rosjanie robili je z tektury, może ze względu na obfitość drewna.


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemcom udało się wykonywać z aluminium łuski nabojów do pistoletów sygnałowych :huh:

Rosjanie robili je z tektury, może ze względu na obfitość drewna.

 

Duraluminium nie jest w produkcji tańsze od mosiądzu, trudniejsze w obróbce, wymaga naturalnego lub sztucznego postarzania. Nie nadaje się też na łożyska, w płyty wstawiano tradycyjne, mosiężne tuleje.  Ale po II Wojnie było dostępne na Dolnym Śląsku, gdzie wiele zakładów przestawiono na produkcję lotniczą (mniejsze narażenie na naloty zachodnich aliantów), Stąd duży udział tego stopu na początku produkcji mechanizmów w świebodzickiej PFZ. Az do "wyczerpania zapasów", potem wrócił mosiądz.

Edytowane przez Anansi

Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.