Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

OmegaDeVille

Stoper Lemania

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ostatnimi czasy zakupiłem taki stoper:

post-63245-0-46482200-1442568723_thumb.jpg

post-63245-0-79986300-1442568731_thumb.jpg

post-63245-0-46604100-1442568743_thumb.jpg

 

Jak widać, ma sygnowania na deklu - co do jego "wojskowości" nie mam więc watpliwości.

Nurtuje mnie jednak inna kwestia - czy dałoby się określić przybliżony rok produkcji, pochodzenie, formację w której służył (marynarka/piechota/lotnictwo)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oraz werk:

post-63245-0-23099000-1442569051_thumb.jpg

(fotografia autorstwa poprzedniego właściciela - mam nadzieję, że się nie obrazi).

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie sugestie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tzw Admirality Pattern ,/.Stoper artyleryjski przeznaczony dla okrętów  i artylerii nadbrzeżnej Royal Navy,.Pattern 3169 kolejne cyfry oznaczają #3 -stoper,.#1 jedna/piata sekundy.#6 service(służbowy).,#9 crown operated (obsługiwany koronką).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za wyczerpujacą odpowiedź. A czy jest możliwe określenie roku produkcji oraz lat w których "służył"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 A czy jest możliwe określenie roku produkcji oraz lat w których "służył"?

Stoper posiada znak "pheon" typu "Bold Broad Arrow" czyli na pewno pochodzi z lat przedwojennych ,gdyż w 1939 wprowadzono oznaczenie "Tiny Broad Arrow" i opisy GSTP.STP.ATP.,Takie stopery po raz pierwszy brytyjskie wojsko wprowadziło do "Handbook of Artilery Instruments" z 1914 roku,ale marka "Lemania" pojawiła się na zegarkach ok, roku 1930 wcześniej te zegarki byly znane jako "Lugrin",.Czyli według mnie stoper może pochodzić z lat 1930-1938,.Jeżeli stoper pracuje w trybie "start- stop- and- fly- back" to pochodzi z lat 1930 -1933.,ponieważ w 1934 roku wszystkie stopery pracujące w takim trybie zostały wycofane z użytku w Royal Navy i od tego roku używano wyłącznie stoperów  pracujących w systemie"start- stop- and- go- on" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź. Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy!

Teraz mam wątpliwość - stoper ma złamaną oś balansu, a jej naprawa oraz ogólna kosmetyka wraz z konserwacją mechanizmu kosztowałaby mnie 350 złotych (około $90). Zakupiłem go za 120 złotych (około $35). Czy jego renowacja jest opłacalna i nie mija się z celem?

Nie mam rozeznania w czasomierzach wojskowych - stąd liczne pytania...

 

Załączając wyrazy szacunku,

Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm Twojego wygląda na gorszy jakościowo od mojego :) ale to bez znaczenia bo były robione zgodnie z normami, to wszystko co zostalo juz napisane to oczywiscie jak najbardziej sluszna ocena. Jednak Brytyjczycy wciskali te przestarzałe stopery w czasie ww II swoim żołnierzom a dokladnie na pewno Polakom walczącym w ich wojskach.

20150919_114013_001.jpg
20150919_114028_001.jpg
20150919_114100_001.jpg
20150919_114126_001.jpg
 

z numeru dolnego ponoć można się dowiedzieć jednostki w ktorej stoper został wydany ale ja wymiękłem. Druga sprawa to wydawane stare zapasy magazynowe nie do końca i nie zawsze ściśle ewidencjonowane. Zresztą brytyjska armia miala straszny burdel w tym czasie z zegarkami (wspomniane ATP czy GSTP).

Wartości tych stoperow nie są jakieś zawrotne, choć widzialem ze dwa oferowane w cenie kilkuset euro ale czy to realna cena ? Tego nie wiem bo nie bardzo mnie to interesuje.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc wszystkim,

Bardzo przepraszam, że odpisuję dopiero teraz - dwa dni temu wysłałem posta z podziękowaniami w tym temacie, jednak w skutek przeciążenia Internetu nie załadował się on (jak dziś spostrzegłem) do strony Forum.

Tak więc chciałbym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli mi z identyfikacją tego stopera.

 

Pozdrawiam i dziękuję,

Filip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.