Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

OmegaDeVille

XVII Konkurs Chopinowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Jako pianista bacznie przyglądam się wydarzeniom z warszawskiej sceny - a konkretnie rozgrywającemu się tam XVII Międzynarodowemu Konkursowi Chopinowskiemu. Być może w Klubie znajdzie się większe grono melomanów, którzy zdecydują się opublikować na Forum uwagi oraz sugestie dotyczące prezentowanych wykonań.

 

Poniżej lista pianistów, którzy dostali się do III etapu:

 

Mr Luigi Carroccia (Italy)

Ms Galina Chistiakova (Russia)

Mr Seong-Jin Cho (South Korea)

Mr Chi Ho Han (South Korea)

Mr Aljoša Jurinić (Croatia)

Ms Su Yeon Kim (South Korea)

Ms Dinara Klinton (Ukraine)

Ms Aimi Kobayashi (Japan)

Mr Marek Kozák (Czech Republic)

Mr Łukasz Krupiński (Poland)

Mr Krzysztof Książek (Poland)

Ms Kate Liu (United States)

Mr Eric Lu (United States)

Mr Szymon Nehring (Poland)

Mr Georgijs Osokins (Latvia)

Mr Charles Richard-Hamelin (Canada)

Mr Dmitry Shishkin (Russia)

Mr Alexei Tartakovsky (United States)

Mr Zi Xu (China)

Mr Yike (Tony) Yang (Canada)

 

 

Zapraszam do dyskusji! :)

 

PS: Przypominam, że bieżące transmisje z Warszawy można oglądać na TVP Kultura. Nagrania archiwalne są natomiast dostępne w serwisie You Tube oraz (podobno) na stronie Telewizji Polskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio po ponad 30 latach odwiedziłem w maju Źelazową Wolę i to co zostało zrobione z domu i posiadłości to totalny kicz i woła o pomstę. Pamiętam nadal jak to wyglądało kiedyś i klimat tego miejsca.

Dzisiaj to prawie jak w Złotych Tarasach w centrum Warszawy - szkoda, naprawdę szkoda :(


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w domu konkurs zdominował odbiorniki telewizyjne. Śledzę przesłuchania względnie na bieżąco, ale niestety nie czuję się na siłach do podjęcia dyskusji na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słuchałem wyrywkowo, dzisiaj bardzo podobał mi się Tony Yang, szczególnie jego wykonanie poloneza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne święto muzyki.

To nie moja bajka, ale chyle czoła wirtuozerii uczestników tego ultramaratonu.

 

Hipnotyzujace. Zerkam z podziwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azjaci w (potocznej opinii) grają doskonale, lecz technicznie. Trzymam kciuki za rodaków, muzyka to emocje.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wygranej Awdiejewej konkurs bardzo stracił w moich oczach , nie śledzę go tak z uwagą jak dawniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azjaci w (potocznej opinii) grają doskonale, lecz technicznie. Trzymam kciuki za rodaków, muzyka to emocje.

To prawda. Nierzadko słyszy się wykonania teoretycznie doskonałe, lecz w rzeczywistości - pozbawione tego duchowego zaangażowania, emocji - bez których nawet najlepszy utwór staje się jedynie wygraną palcówką.

Wiem coś o tym, ponieważ brałem udział w konkursie im. P. Czajkowskiego w Moskwie, a także wysoką notę otrzymałem w Leeds...wszystko w latach 60 :)

 

Dla osób słuchających wyrywkowo, wytypowałem kilka bardzo dobrych wykonań z II etapu. Chodzi o wykonawców takich jak:

 

Galina Chistiakova

Eric Liu

Kate Liu

Krzysztof Książek

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo Szymon Nehring!!:-)

 

W finale również Tony Yang i koreanczyk Cho, który przepięknie zagrał preludia.

 

Kontrowersyjny Osokins i chyba najsłabszy Chorwat...

Poza tym sami najlepsi. Zapowiada sie niesamowity finał. Z Polakiem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity, ponieważ z udziałem Hammelin'a :) - jego naturalność długiej frazy jest niepowtarzalna; człowiek niczym zaklęty słucha, jak nuta wypływa z nuty...utwór z utworu.

A Pan Nehring to bez wątpienia świetny pianista. Jego konkurent, Pan Książek nie przeszedł do finału - co jest według mnie błędem. Mazurki w Jego wykonaniu były wprost oszałamiające....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może dostanie nagrodę PR:-)

Tego mu życzę. Z resztą, mam sentyment do nagrody za najlepsze wykonanie Mazurków. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób krytycznie wypowiada się o Awdiejewej... nie wiem, co prezentowała podczas konkursu (sam byłem wówczas na innej imprezie tego typu), ale potem miałem okazję występować z nią na tej samej scenie i bardzo miło wspominam ten koncert. Dyrygent nie miał co prawda pojęcia o tym, czym przyszło mu dyrygować (a powiedzmy szczerze - koncerty Chopina nie są wielkim wyzwaniem dyrygenckim), ale... solistka błyskawicznie zrozumiała, co jest grane, i zaczęła dyrygować od fortepianu. Orkiestra świetnie się bawiła, Awdiejewa też grała bardzo swobodnie, a jedyną osobą, która nie miała pojęcia, co się wokół niej dzieje, był nieszczęsny dyrygent :P

 

Przechodząc zaś do siedemnastego konkursu - jak to zawsze bywa, jest kilka niespodzianek, zarówno wśród osób, które dotarły do finału, jak i wśród odrzuconych - wystarczy wymienić Osokinsa i Książka. W drugim etapie bardzo podobała mi się Kate Liu - choć w trzecim etapie nie utrzymała moim zdaniem tego poziomu, i tak pozostaje w grze i jestem bardzo ciekaw, co pokaże w finale. Richard-Hamelin - odwrotnie: w drugim etapie mnie nie zachwycił, za to w trzecim pokazał klasę (finał sonaty, który naprawdę pasował do zamieszczonego w tekście przez kompozytora określenia agitato). Cho imponuje dojrzałością (choć jeżeli przeczytać jego życiorys, trudno się dziwić). Zobaczymy, co się będzie działo w finale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw. Nie zmienia to jednak stanu rzeczy, że werdykt komisji bardzo mnie zawiódł - na przykład, nie mam pojęcia co w finale robi ten Chorwat - ALJOŠA JURINIĆ. Kardynalnym błędem i niesprawiedliwością było za to odrzucenie Pana Książka - który zagrał fenomenalnie (w mojej ocenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ up - to już czwarty etap, który grają na żywo - nie licząc dodatkowej rundy eliminacyjnej sprzed kilku miesięcy :P

 

Rzeczywiście, od strony technicznej wykonanie Koreańczyka zaliczało się do tych perfekcyjnych (czego nie można było powiedzieć o interpretacji Jurinica). Ja nadal jestem bardzo ciekawy, co pokaże Kate Liu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie dni żyłem III etapem i tak mi się wrył w podświadomość, dziękuję za poprawienie. Ja z niecierpliwością czekam na Aimi Kobayashi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo, Szymon!


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon zagrał kapitalnie! Byłem zachwycony tym, najlepszym z wczorajszej trójki, wykonaniem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również uważam, że Nehring nie miał wczoraj konkurentów, ale nie daje mi spokoju jedna rzecz... jak to naprawdę brzmiało na sali, to znaczy na ile przebijał się przez orkiestrę. Nagranie rejestrowane przez mikrofony czasami w znacznym stopniu odbiega od tego, co słychać na żywo, a już podczas transmisji YT (nawiasem mówiąc, kiepskiej pod względem brzmieniowym) trafiały się miejsca, gdzie orkiestra zagłuszała Polaka bardziej niż pozostałych solistów...

 

Niezależnie od tych uwag - wielkie brawa, za dojrzałą interpretację i olimpijski spokój. To był dopiero drugi (po Koreańczyku) finalista, który usiadł do instrumentu i czerpał z tego mnóstwo przyjemności. Z żalem stwierdzam, że wiele osób zakwalifikowanych do tego etapu przesłuchań po prostu nie poradziło sobie z własnymi nerwami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i koniec. Szkoda:-)

 

Moi faworyci:

Richard Hamelin

Szymon Nehring

Dmitrij Szyszkin

Tony Yang

Kate Liu

 

Hamelin zagrał niewiarygodnie piękny koncert.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncert w wykonaniu Hamelin'a był wspaniały - stanowił jedną całość. Zachwyciła mnie rownież jego Sonata w III etapie.

Jeśli miałbym wskazać swego ulubionego pianistę, myślę że byłby to Cho lub właśnie Hamelin. U Kate i Erica czegoś mi brakowało... Osokins z kolei miał swój niepowtarzalny charakter, lecz czasem chyba przesadzał :)

Szymon Nehring natomiast urzekł mnie dopiero w finale. Może uda mu się zająć któreś miejsce? Tego mu życzę i...ma szanse!

Jeśli chodzi Mazurki w wykonaniu Krzysztofa Książka - były wspaniałe. Cały czas czekam na przyznanie mu nagrody Polskiego Radia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.