Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kobas

Zegary kaflowe tzw. "kaflaki"

Rekomendowane odpowiedzi

Na naszym forum niezbyt popularny jest temat "kaflaków". Ostatnio śledzę jak te zegary funkcjonują na rynkach aukcyjnych. Wczoraj zakończyła się aukcja w londyńskim domu aukcyjnym Chisties.

 

Z ANGIELSKIEGO GILT-BRASS uderzające sześciokątnym TABLE zegar z alarmem

W stylu niemieckim, Charles CABRIER, Londyn, trzecim kwartale 18 wieku

Boki zamontowany z maskami, wygrawerowano mosiądz tarcza z posrebrzanej rzymskiej i arabskiej pierścienia rozdziału i płyty alarmu, ruch trzech pociągów z czterech zwrócił filary, łańcuch fusee do krawędzi spływu balansem i grawerowane beczek stojących rack uderzając w dzwon i alarmem, płyta tylna podpisał Cabrier / Londyn; z kluczem uzwojenia

. 3 ¼ cala (8 cm.) Wysoka; . 4 ½ (11 cm.) Szerokości; 3 ¾ w. (9,5 cm.) Głębokie

 

Ten zegar "w stylu niemieckim" osiągnął cenę 2800 funtów - z prowizją 3500.

Brałem udział w tej licytacji i zostałem bardzo uprzejmie obsłużony przez pracowników domu aukcyjnego. Do kontaktów ze mną znaleziono osobę, która biegle posługiwała się językiem polskim. Moja oferta była niestety niższa od wylicytowanej.

post-57457-0-74049200-1449040613.jpg

Edytowane przez kobas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 listopada, na aukcji w Berlinie był licytowany prześliczny "kaflak" z Wrocławia. Ten zegar posiadał podróżny kuferek ze skóry. Osiągnął cenę 10 000 Euro plus 2500 = 12 500 Euro plus 3% za upezpieczenie przesyłki.

 

 

https://www.liveauctioneers.com/item/41928503_a-horizontal-table-clock-with-box-and-cover-pres-18th

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Bardzo sie ciesze ze poruszasz ten temat. Sa to bardzo ciekawe stare piekne zegary. Mozna niestety sparzyc sobie raczki przy ich zakupie?. Na jednym Torunskim jeden z naszych Kol. bardzo sie "przejechal"-szcescie jego ze zaplacil bardzo,bardzo niska cene. Strata tez nie duza ;) .

 

Tu mozesz pokusic sie o zakup tego:

 

post-38332-0-82135200-1449513743.png

 

Cena jest niska, bardzo niska- zegar znajdziesz w Hagelstam...

Edytowane przez czerralf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację o kolejnym kaflaku. Masz rację, że potrzebne jest spore doświadczenie przy zabawie z tymi zegarami. Na odległość prawidłowa ocena jest mało prawdopodobna. Chyba muszę zdobyć dużo więcej wiedzy na ten temat - ale jestem na dobrej drodze.

Znajomy zegarmistrz z Wrocławia opowiadał mi, że pod koniec lat osiemdziesiątych Pani Wiesława Siedlecka (autorka książki "Polskie Zegary" Ossolineum 1988) zleciła mu poskładanie kilku kaflaków, które przyjechały do Wrocławskiego Muzeum Narodowego w częściach w kilku kartonach. Zegarmistrz podorabiał brakujące części i częściowo poskładał te kaflaki. Pokazywał mi śrubki, które dorabiał w 1989 r.

Przestrzegał mnie przed pochopnym nabywaniem takich zegarów i chyba miał rację B)

Zachęcam szanownych kolegów do dzielenia się opiniami i doświadczeniami dot. tych starych zegarów (często są z XVII w.)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegary ładne i bardzo rzadkie większości dostępne za granicą. Nie przypominam sobie żebym u nas na jednych z portali aukcyjnych takiego widział. No i cholernie drogie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację o kolejnym kaflaku. Masz rację, że potrzebne jest spore doświadczenie przy zabawie z tymi zegarami. Na odległość prawidłowa ocena jest mało prawdopodobna. Chyba muszę zdobyć dużo więcej wiedzy na ten temat - ale jestem na dobrej drodze.

 

W miare zdobywania wiedzy na ich temat, wzrosnie Twoj apetyt na posiadanie  :D  Czasem lepiej za duzo sie czemus nie [przygladac, bo kolekcja nie ma konca  :blink:

Wiem to z wlasnego doswiadczenia  :o

Swiatelko w lodowce , ale na zegary i weterynarza dla konia i psow musi byc ihihihi

Edytowane przez Dascola

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te najciekawsze i tak krążą w drugim obiegu i nie trafiają na znane portale internetowe. Facet sprzedaje np. okruchy kolekcji Franciszka Starowieyskiego i są tam trzy kafle.

Parę lat temu opiniowałem jednego z nich dla muzeum w Lesznie sygnowanego "Bauer Lissa". Cena za niego dobijała do sześciocyfrowej, transakcja nie doszła do skutku aczkolwiek było blisko. ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na naszym forum niezbyt popularny jest temat "kaflaków". Ostatnio śledzę jak te zegary funkcjonują na rynkach aukcyjnych. Wczoraj zakończyła się aukcja w londyńskim domu aukcyjnym Chisties.

 

Z ANGIELSKIEGO GILT-BRASS uderzające sześciokątnym TABLE zegar z alarmem

W stylu niemieckim, Charles CABRIER, Londyn, trzecim kwartale 18 wieku

Boki zamontowany z maskami, wygrawerowano mosiądz tarcza z posrebrzanej rzymskiej i arabskiej pierścienia rozdziału i płyty alarmu, ruch trzech pociągów z czterech zwrócił filary, łańcuch fusee do krawędzi spływu balansem i grawerowane beczek stojących rack uderzając w dzwon i alarmem, płyta tylna podpisał Cabrier / Londyn; z kluczem uzwojenia

. 3 ¼ cala (8 cm.) Wysoka; . 4 ½ (11 cm.) Szerokości; 3 ¾ w. (9,5 cm.) Głębokie

 

Ten zegar "w stylu niemieckim" osiągnął cenę 2800 funtów - z prowizją 3500.

Brałem udział w tej licytacji i zostałem bardzo uprzejmie obsłużony przez pracowników domu aukcyjnego. Do kontaktów ze mną znaleziono osobę, która biegle posługiwała się językiem polskim. Moja oferta była niestety niższa od wylicytowanej.

‘Fecit Johannes Pawlyczeck Breslau’; plate signed ‘Joh. Pawlyczeck Breslau‘-Niektore  sa  ladne  15 000 funtow.

 

 

4070-5fbd-483f-b136-1697db863fca.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż ja widzę? Kabel zasilający? Oryginalny  ;) ?

 

 

post-6402-0-46954100-1449565657_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  2013  ten poszedl Sold for £4,375 (€6,095)inc. premium Jacob Ludwig Drëyer, Memel

 

 

post-27388-0-48719100-1449566244_thumb.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5446923_1m.jpg?v=8C809F038F05430

Belle horloge horizontale de table à sonnerie des heures, quarts et réveil en bronze doré signée ANDRE KAYSER BRESLAU, échappement à verge, fusée et chaîne, env. 1740 (à restaurer)  niesprzedany  2006 rok

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muzeum Londyn  Johan Dotthy or Donhy, Breslau, Germany

59589-medium.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Leszno zegara nie kupiło...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy i siedemnastowieczny !

Ciekawe czy w XVII w. zegary kaflowe posiadały już dwie wskazówki ?

Zegar jest eksponatem muzealnym, czy należy do osoby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojedyncze wskazówki godzinowe, były stosowane do ok. 1725 roku, a godzinowa i minutowa od ok. 1700 roku.

Zegar był do 2000 roku własnością prywatną, jaki ma status obecnie nie mam pojęcia.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się zapytać: Porównując zegary kaflowe i szafkowe (tzw. Bracket-y) oczywiste różnice to obudowa i kształt werku. Ale czy poza tym występują inne różnice.

Takie funkcje jak budzik, repetycja, kwadranse, kalendarz są wspólne. napęd, a więc rezerwa chodu - chyba też. Wynalazki typu fusse też.

Okres powstania prawie też - XVIII w.

Tak więc poza skrzynką i raczej ceną czym różnią się te zegary ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem (potrzeby) tego porównania. To tak jakby porównywać samochody osobowe i dostawcze, albo zegary wiszące i stojące, Niby niczym się nie różnią a jednak... 


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym kafle z okresu XVII i XVIII wieku to zegary autorskie. Brackety to w większości zegary powstające w systemie "ebauche".


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo istotna informacja. Tłumaczy duże zróżnicowanie cen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cenę przede wszystkim robi nazwisko (znane, nie znane, brak), częstość występowania i czas powstania. Z podobnym czasem powstania wiążą się podobieństwa budowy mechanizmu (podobne wychwyty i komplikacje), obudowy zaś mogą być zdecydowanie rożne zależne od regionu wykonania. Kaflaki wyróżniają się obudowami najczęściej metalowymi, często są to ogniowo złocone cacuszka wytwórczości artysty rzemieślnika.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar pokazany przez kol. Czerralfa jest autorstwa J.G. Kriedel, Cottbus, 1761. Zegary tego zegarmistrza są oferowane w holenderskich antykwariatach w cenach powyżej 30 000 Euro.

Edytowane przez kobas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.