Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ph7

Jaeger LeCoultre ref. E 109 i E 159 – vintage dla początkujących.

Rekomendowane odpowiedzi

W poszukiwaniu klasycznego zegarka dość przypadkowo stałem się właścicielem zegarka firmy Jeager LeCoultre o numerze referencyjnym E 159. Spędziłem kilka godzin na odkrywaniu historii tego zegarka i chciałbym podzielić się informacjami znalezionymi w czasie poszukiwań. Korzystałem w tym celu z kilku źródeł ale głównie posiłkowałem się stroną: www.watchprosite.com.
 
plakaty%20jlc_zpsdejtpjez.jpg
 
Zacznę jednak od początku. Każdy kolekcjoner marzy o wyjątkowym zegarku. Niestety wiąże się to często z wieloletnimi poszukiwaniami i ogromnymi kosztami. Opisywany przeze mnie zegarek jest dobrym przykładem od czego można zacząć pasję zbierania zabytkowych zegarków. Mamy tutaj do czynienia z podstawowym modelem cenionej marki, produkowanym w latach 1945-1965 co oznacza, że na rynku dostępnych jest stosunkowo dużo, dobrze zachowanych egzemplarzy.  Ich właścicielami były głównie osoby reprezentujące klasę średnią, które ciężko pracowały na to by pozwolić sobie na taki zegarek. W rezultacie były one traktowane z dużym szacunkiem, serwisowane i przekazywane dalszym pokoleniom. Dzięki temu można dziś za kwotę 600€ - 1000€ kupić ładny egzemplarz.  Odrębnym tematem jest partia zegarków, która trafiła do Biura Hydrografii i Oceanografii  Marynarki Francuskiej (w skrócie SHOM). Te egzemplarze, różniące się jedynie oznaczenie na deklu względem wersji cywilnych, osiągają cenę kilkukrotnie wyższą.

jlc%20SHOM%20aukcja_zpsipak3gdz.jpg
 

 

Dane techniczne
 
Wymiary:
33,5mm bez koronki, L2L 41,5mm, grubość koperty 12mm, szerokość miedzy uszami 16mm. Jest to najmniejszy zegarek jaki kiedykolwiek nosiłem. Jednak nie mam wrażenia żeby wyglądał źle na moim 18cm nadgarstku.  Jest to pewnie zasługa dużej i czytelnej tarczy oraz stosunkowo długich uszów.

DSC_9055_zpse3tv4kdv.jpg
 
Koperta:
Występują wersje wykonane ze stali oraz koperty chromowane. W przypadku tej drugiej na deklu nad numerem widnieje wybita litera B. Większość egzemplarzy ma wiercone uszy ale widziałem też egzemplarze bez otworów.  W przypadku wersji stalowej, koperta posiada ładnie szczotkowaną powierzchnię boczną odcinającą się od polerowanej lunety.
wersja%20niklowana%20oraz%20stalowa_zpsk
 

Tarcza:
Istnieją dwie wersje kolorystyczne (srebrna oraz czarna) oraz wersje z centralną i małą sekundą. Jasna tarcza ma metalicznie złotawy odcień i czytelna jest nawet przy słabym świetle pomimo, iż wypełniane radem wskazówki oraz cyfry arabskie dawno już przestały świecić.
warianty%20tarcz_zpsxba3d3y5.jpg
 

Wskazówki:
To dzięki nim stałem się właścicielem tego zegarka. W jasnej wersji wskazówka godzinowa i minutowa o kształcie diamentu są barwione na niebiesko natomiast w czarnej są srebrne. W obu przypadkach, wypełnione masą fluorescencyjną  zawierającą rad, pięknie się starzeją i nadają wyjątkowy charakter tej prostej i klasycznej tarczy. Na przestrzeni dwudziestu lat kształt wskazówki sekundnika zmieniał się przynajmniej trzykrotnie. Przykłady pokazane zostały na zdjęciu.
rodzaje%20sekundnikoacutew_zpsjkvtes0x.j
 
Koronka:
Niesygnowana, duża i wygodna w operowaniu.

 
Mechanizm:
W wersji z centralną sekundą użyto mechanizmu cal. P 478, natomiast z subsekundą P 469. Oba to proste i solidne mechanizmy a ich zmodyfikowane wersje trafiły również do  bardzo poszukiwanych obecnie modeli mark X, XI oraz geophysic. Te z kolei trafiły pod dach stajni Vacheron Constantin. Z pewnością wysoka jakość wykonania mechanizmu przyczyniła się do tego, że można spotkać tak wiele tych zegarków w dobrej formie.
mechanizmy._zpsr2ifijs5.jpg
 
Podsumowując, za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić ciekawy, klasyczny, solidnie wykonany zegarek, który nie stanowi może szczytu sztuki zegarmistrzowskiej lecz zasługuje na to by być noszonym z dumą przez wiele kolejnych lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Magik.

Gratuluję wyboru zegarka. Jaeger-LeCoultre to jedna z tych firm, której zarówno historyczne jak i aktualne osiągnięcia zasługują na pozytywną ocenę oraz szacunek. Bardzo lubię Jaeger-LeCoultre. Ostatnio podczas przeglądania ich aktualnej kolekcji trafiłem na model, który bardzo przypadł mi do gustu. To Geophysic True Second.
 

jlcgeophysic_ts.jpg

 

Jeżeli podczas przymiarki na żywo nadal będzie mi się podobał tak jak na zdjęciach, to myślę, że będzie to mój przyszłoroczny zakup zegarkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, ale ja skręcam bardziej w stronę vintage wiec mój wybór byłby raczej taki. Oczywiście kwestia ceny i dostępności to zupełnie inna sprawa.

jaeger-lecoultre-geophysic-1958-dial.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niestety wąsko limitowana edycja w platynie.

True Second będzie bardziej dostępny (wersja w stali).

Bardzo ciekawe opracowanie Kolegi ph7 - czytałem z zainteresowaniem. Gratuluję świetnego JLC vintage !

 

P.S. Po dłuższym przypatrywaniu się dochodzę do wniosku, że drugie zdjęcie przedstawia chyba jednak oryginalny Geophysic vintage. Tegoroczna reedycja tego modelu w platynie (Geophysic1958) wygląda niemal identycznie jak pierwowzór (cena to ponad 30 000 EURO).

Pozdrawiam.


" Nikomu nieznane tajemne serce zegara " - Elias Canetti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to oryginał. Zeszłoroczna reedycja niby podobna ale jakaś taka spasiona. Moim zdaniem trochę jej brakuje do oryginału i nie myślę tu tylko o latach.

JLC-Geophysic-009.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.