Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Kolak

Budowa własnego mechanizmu!

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry!

 

W związku z tym, iż moja nauka w programach 3D jest coraz to na wyższym poziomie, chciałbym zaprojektować własny mechanizm zegarkowy. W  związku z tym mam do Was prośbę.

 

Otóż potrzebuje wszelakiej literatury związanej z budową owego mechanizmu. Może być to literatura anglojęzyczna jak i polska. Oczywiście wszystko w postaci ebooków. Co polecacie? Co warto przeczytać? Co może mi się przydać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO, jeżeli nie masz bardzo dobrze ugruntowanej wiedzy teoretycznej z zakresu szeroko pojętej mechaniki precyzyjnej, czy jak się obecnie mówi mechatroniki i nie masz wieloletniej praktyki przy konstruowaniu jakichkolwiek czasomierzy, to spełnienie marzeń o własnym zaprojektowaniu i wykonaniu kompletnego mechanizmu precyzyjnego zegarka naręcznego, nie jest praktycznie możliwe.

Chyba że chcesz skonstruować mechanizm zegarka który ma służyć jako zabawka dla dzieci i to dla tych najmłodszych, to wtenczas rzeczywiście dobra znajomość programów 3D jest wielce przydatna.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że powyższy tekst może urazić Twoje ambicje, ale przez ponad pięcioletni mój pobyt na tutejszym forum widziałem już kilka takich tematów i kilku zapaleńców którzy prawdopodobnie polegli już po pierwszym zagłębieniu się w temat.

Co nie oznacza, że Ty możesz być tym pierwszym który "pociągnie" temat do końca i rzeczywiście sam skonstruujesz i wykonasz mechanizm precyzyjnego zegarka naręcznego.

 

Nie ma literatury poświęconej wyłącznie projektowaniu precyzyjnych zegarków naręcznych, a w ogóle, to literatury z zakresu zegarmistrzostwa jest bardzo mało.

 

E-book w języku polskim prawie z całą literaturą poświęconą różnym zegarom i zegarkom istnieje z tego co mi wiadomo tylko jeden, opracował i wydał go nasz forumowy Kolega Piotr Samulik na płycie CD.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś tam pojęcie z mechatroniki mam ;)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Samulik chyba nie może legalnie tej swojej CD udostępniać, ale w necie jest sporo materiałów poglądowych jak są zbudowane i jak działają mechanizmy zegarkowe, tyle że nie w języku polskim.

Jeżeli samo zaprojektowanie prostego mechanizmu zegarka jest stosunkowo proste, po zapoznaniu się z tym co jest dostępne, to już wykonanie mechanizmu w Polsce może nie być możliwe. Lini produkcyjnych do tego przeznaczonych nie ma, a prymitywne "dłubanie" mechanizmów do tego w niewielkiej ilości nikomu się nie opłaci.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt narazie nie mówi o produkcji, chodzi mi głównie o kąty w wychwycie, długość sprężyny naciągowek czy włosa, takich szczegółów szukam.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt narazie nie mówi o produkcji, chodzi mi głównie o kąty w wychwycie, długość sprężyny naciągowek czy włosa, takich szczegółów szukam.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

No cóż, musisz zdobyć większość ksiązek Podwińskiego (zdobyć napisałem świadomie), bo to niezbędne minimum wiedzy i dużo szperać w necie wpisując w googla odpowiednie słowa kluczowe po angielsku lub niemiecku.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też nieco sceptycznie ale zawsze chętnie czytam i popieram każdą taka inicjatywę.

Zerknij na moją stronkę, to co miałem to wrzuciłem, może jakieś informacje się przydadzą.

 

http://miastozegarkow.pl/literatura-zegarmistrzowska-inf-28.html


Jedyne czego nie można zrobić, to nie można myśleć, że czegoś nie można zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny zestaw literatury, jest tam w zasadzie wszystko co Kolak chciałby się dowiedzieć, a nawet jeszcze więcej,..


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarazie zajęłem się czytaniem Podwapińskiego tomu bodajże 13 i jest tam większość informacji, których potrzebowałem, aczkolwiek są napewno nie wystarczające. Dziękuje wszystkim za pomoc i jeśli jeszcze coś ciekawego znajdziecie to nie krępujcie się tego udostępnić ;)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tomu 6 tam jest w zasadzie wszystko.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam opracowanie Podwapinskiego tomy 1-6 'na zbyciu'-pięć z dedykacją autora...jeśli jesteś zainteresowany.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z literatury anglojezycznej na pewno moge polecic "Watchmaking" George'a Daniels'a oraz "Clock and Watch Escapements" W. J. Gazeley'a, gdzie znajdziesz informacje na temat wszelakich wychwytow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja moge polecic te strone: http://watchmaking.weebly.com/ jest tam dzial z literatura zarowna ksiazki jak i video. Bardzo interesujaca strona imho dla chcacych budowac mechanizmy/zegarki. Tym bardziej ze mechanizm ktory jest tam budowany pochodzi wlasnie z ksiazki Danielsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwapiński to za mało, żeby stworzyć własny mechanizm. Poczytałem o książce G. Danielsa "Watchmaking" i wydaje mi się, że to jest to książka, która jest konieczna, żebym zaczął coś tworzyć. Na całe szczęście można ją spokojnie kupić na amazonie :) Dzieki za polecenie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwapiński to za mało, żeby stworzyć własny mechanizm. Poczytałem o książce G. Danielsa "Watchmaking" i wydaje mi się, że to jest to książka, która jest konieczna, żebym zaczął coś tworzyć. Na całe szczęście można ją spokojnie kupić na amazonie :) Dzieki za polecenie!

Myślę, że nie masz racji, w książkach Podwapińskiego jest wszystko (teoria), tyle że trochę to przestarzałe, ale od tego jest konstruktor, żeby tą wiedze dopasować do nowoczesnych metod projektowania i przerobić na realny mechanizm. Na tacy nie podają nic, nawet u Danielsa. ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że na tacy nic nie ma, ale książka Danielsa wydaje się aktualniejsza ;)

 

 

Tak z innej beczki: zastanawiałem nad wykorzystaniem elektrokorozji do tworzenia kół zębatych. Z tego co wiem jest to bardzo dokładna technologia, tylko są jej dwa minusy, cena i czas tworzenia jednego elementu.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrodrążarka, to maszyna na pewno przydatna przy produkcji mechanizmów, ale jeżeli chodzi o koła zębate to by raczej była obróbka zgrubna.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mam rację, ale to chyba chodzi o elektroerozję? Większość firm obecnie produkujących mechanizmy, używa tej technologii. Elektrodrążarki drutowe firmy  Charmilles tną w takiej klasie, że nie jest potrzebna późniejsza obróbka detalu. 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, pomyliłem pojęcia. Mam dostęp właśnie do takiej maszyny

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie są druty tej klasy, żeby wycięły koła do zegarka, ale ja jeszcze nie spotkałem, do zegara, szczególnie wieżowego, oczywiście tak. Pracujące powierzchnie kół zegarkowych są polerowane nawet po wycięciu bardziej precyzyjnymi metodami.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... chciałbym zaprojektować własny mechanizm zegarkowy. ...

TUTAJ ktoś rozmyślał nad czymś podobnym...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślących jest dużo więcej.  ;)  Myślę, że w faza projektowa jest do zrealizowania, ewentualne wykonanie prototypu możną by też przepchnąć, a potem...

No właśnie, w Polsce produkcja w zasadzie nie możliwa, trzeba by budować wszystko od podstaw, czyli kolosalne nakłady, bez pewnego zysku, a przeniesienie produkcji za granice to z kolei napotkanie prężnej konkurencji, która ma wieloletnie tradycje. Trzeba by wymyślić coś naprawdę przełomowego i nigdzie jeszcze nie stosowanego.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja oczywiście trzymam kciuki i życzę Ci jak najlepiej, ale odnoszę wrażenie że nie do końca zdajesz sobie sprawę z tego jak wyglądają części w zegarku i jaką trzeba uzyskać precyzję żeby zrobić dobrze chodzący zegarek.

Proponuję Ci wcześniej kupić jakiegoś bardziej skomplikowanego złomka i rozebrać go na części pierwsze, wziąć lupkę i dokładnie obejrzeć wszystkie części.

Moim zdaniem problem nie leży w technologi wykonania poszczególnych części, tylko w tym, że te części są bardzo małe i muszą być wykonane z bardzo dużą precyzją.

Żeby wyciąć poszczególne części np drutem musisz zrobić specjalne zupełnie nietypowe oprzyrządowanie do mocowanie i praktycznie do każdej obróbki inne, a to wiąże się z dość dużymi kosztami.

Moim zdaniem nowe technologie są zdecydowanie lepsze od starych, ale do produkcji wielkoseryjnej.  

Jeżeli masz zamiar zrobić tylko jeden egzemplarz, to tradycyjna technologia jest znacznie tańsza, a przy dobrej wiedzy i dużej własnej umiejętności i w miarę dokładnych najprostszych maszynach zegarmistrzowskich można uzyskać porównywalną jakość znacznie niższym kosztem, nie licząc oczywiście własnej pracy.

Przykładem takim może być Pan Franciszek Wiegand z Tarnowskich Gór, który używając najprostszych maszyn tworzy prawdziwe dzieła sztuki zegarmistrzowskiej.


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko że ja chcę tylko zaprojektować mechanizm, a co będzie dalej tego nie wiem.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.