Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Magazyn Zegarki Club

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

"szczotkowanie" bransolety i zapięcia

renowacja szczotkowanie polerowanie odnawianie szlifowanie bransoleta zapięcie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 waltergheist

waltergheist
  • Użytkownik
  • 57 postów
  • Gadu-Gadu: 2940672

Napisano 22 marzec 2016 - 21:57

Serdecznie witam forumowiczów. Ostatnio chciałem trochę odświeżyć moje Seiko Kinetic, a raczej jego dość porysowaną bransoletę i zapięcie.DSC_0044.JPG

No i pomyślałem że bardzo fajny efekt może dać szczotkowanie "wzdłuż" bransolety. Niem mam fachowych narzędzi więc spróbowałem zrobić to za pomocą włókna Scotch Brite i kawałka miękkiego filcu, oba widać na zdjęciu

DSC_0045.JPG

Może widać to na focie, Scotch Brite jest tutaj dosyć ostry, nie wiem czy są jakieś inne, bardziej "łagodne", ja akurat taki miałem pod ręką. Najpierw oczywiście przetestowałem go na wewnętrznej stronie jakiejś starej niekompletnej bransolety - efekt dał bardzo fajny. 
Zabrałem się do "szczotkowania". Bransoletę odpiąłem od koperty, odpiąłem również zapięcie z obu stron, i potem ręcznie, przyciskając palcem lekko szlifowałem tam i z powrotem. W używanym przeze mnie kawałku Scotch Brite'a już po kilku ruchach powstała "koleina" szerokości bransolety, co oczywiście było pomocne bo bransoletka nie przekręcała się podczas szlifowania, więc wszystkie rysy są w jednym kierunku.

DSC_0049.JPG

• 0

#2 waltergheist

waltergheist
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:06

Po Scotch'u trochę "polerowania" na filcowym kawałku

DSC_0051.JPG

No i jedna połówka już jest

DSC_0052.JPG DSC_0053.JPG

Teraz pora na zapięcie, ja szorowałem je w pozycji "zamkniętej", czyli klips z napisem Seiko zatrzaśnięty, ponieważ pod tym właśnie klipsem stal jest praktycznie nieporysowana, i fajnie matowa, więc tak też chcę to miejsce zostawić.

• 0

#3 waltergheist

waltergheist
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:08

Zdjęcie zapięcia przed:

DSC_0055.JPG

i po "szczotkowaniu" i "polerowaniu" na filcu

DSC_0056.JPG DSC_0058.JPG

• 1

#4 waltergheist

waltergheist
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:16

no i poskładany zegareczek

DSC_0060.JPG

trzeba go po takiej robocie oczywiście bardzo dokładnie wyczyścić z opiłków, resztek Scotch'a i filcowej "sierści" która nawłaziła pomiędzy ogniwka bransolety.

Muszę powiedzieć że efekt bardzo fajny, wykonane w ciągu może godziny, nakład finansowy żaden, a zegarek nabrał świeżości.

• 0

#5 rinkazki

rinkazki
  • Użytkownik
  • 2484 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:19

Fajna sprawa, a gdzie takie Scotch brite można dostać - to jest taka gąbka do czyszczenia czy coś takiego? Przynajmniej tak mi wyszukał wujek...

To może być coś innego?

Rozumiem, że na filcu tylko ładnie wygładzałeś powierzchnię ale chyba dłużej to zajęło niż na tej drugiej gąbce?

• 1

#6 waltergheist

waltergheist
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:29

Fajna sprawa, a gdzie takie Scotch brite można dostać - to jest taka gąbka do czyszczenia czy coś takiego? Przynajmniej tak mi wyszukał wujek...

To może być coś innego?

Rozumiem, że na filcu tylko ładnie wygładzałeś powierzchnię ale chyba dłużej to zajęło niż na tej drugiej gąbce?

Scotch Brite mówią na to u mnie w firmie, i tak się to chyba właśnie nazywa. Używamy tego do czyszczenia/szlifowania spawów przed malowaniem, matowienia powierzchni do uzyskania przyczepności. Ten którego ja używałem jest dosyć ostry, rysuje trochę jak papier ścierny. Trochę przypomina tą ostrą stronę gąbki do garów. Dostać to chyba można w marketach budowlanych, może w sklepach typowo malarskich/lakierniczych, tam gdzie papier ścierny, ja mam rolkę 10m długą i 10 cm szeroką, więc na parę zegarków wystarczy :). Po wygładzaniu na filcu wielkiej różnicy nie widać, ale trochę czuć w dotyku. tak jakby jakieś zadziorki powstałe po scotch'u się wygładziły. Na filcu "polerowałem" takimi samymi ruchami jak na Scotch Brite, czyli wzdłuż bransolety.

Kolego znalazłem w jakimś sklepie holenderskim tego Scotcha, ale cena...

https://www.klium.nl...CFUHGGwodVDgBZA

Użytkownik waltergheist edytował ten post 22 marzec 2016 - 22:31

• 0

#7 Walter_87

Walter_87
  • Użytkownik
  • 4571 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:29

Ja kiedyś użyłem w tym samym celu zwykłej gąbki do zmywania naczyń (Jan Niezbędny, czy coś w tym rodzaju) - ostrej strony, oczywiście. Efekt bardzo dobry.

• 0

#8 waltergheist

waltergheist
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:35

Ja kiedyś użyłem w tym samym celu zwykłej gąbki do zmywania naczyń (Jan Niezbędny, czy coś w tym rodzaju) - ostrej strony, oczywiście. Efekt bardzo dobry.

Walter_87 no bo to chyba właśnie ten sam materiał, 
pozdrawiam Walter_84 :)

• 0

#9 rinkazki

rinkazki
  • Użytkownik
  • 2484 postów

Napisano 22 marzec 2016 - 22:47

No właśnie musze w takim razie wypróbować zamiennik w postaci zwykłej gąbki do naczyń...

Ekonomia tego procesu to chyba podstawa w tym momencie.

Dzięki za wyjaśnienie :)

• 0

#10 rink

rink
  • Użytkownik
  • 894 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 07:51

Po co kombinować z gąbką, która jest mała i trudno na takiej powierzchni uzyskać równe rysy. W Cast. za grosze można kupić te maty w 3 gradacjach i zabawy jest na lata.
  • 0

#11 rinkazki

rinkazki
  • Użytkownik
  • 2484 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 08:01

Wstępnie można spróbować na gąbce ( nie mam takiej małej 6x8cm tylko przynajmniej 2x większą więc trochę miejsca będzie do tarcia ) :)

Po co kombinować z gąbką, która jest mała i trudno na takiej powierzchni uzyskać równe rysy. W Cast. za grosze można kupić te maty w 3 gradacjach i zabawy jest na lata.

Ale jeżeli można takie coś kupić w rozsądnej ilości za niewielkie pieniądze to tym lepiej - na pewno z takiej opcji skorzystam - tylko trzeba wybrać się do castoramy... A gąbkę mam w domu :)

• 0

#12 seiken

seiken

Ojciec Dyrektor

• Użytkownik
  • 1081 postów
  • Gadu-Gadu: 2636475

Napisano 23 marzec 2016 - 09:50

W każdym sklepie z artykułami lakierniczymi czy też w markecie budowlanym kupisz  za 3.5zł szt jednej gradacji a jest ich kilka 

starczy Ci i do polerowania zegarków i innych przedmiotów na lata ,ja używam trzech

aw2crm.jpg

tu masz tanio http://allegro.pl/wl...5674005310.html

• 0

#13 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9801 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 10:31

Na to Scotch Brite po polsku mówi się włóknina, bardziej profesjonalną (większy wybór gradacji, wszystkie ziarenka równe itp.) można dostaw w sklepach czy hurtowniach z narzędziami, również taką którą używamy na obrotach stosowaną do wiertarki czy polerki. 

Użytkownik Piotr Ratyński edytował ten post 23 marzec 2016 - 10:32

• 0

#14 rinkazki

rinkazki
  • Użytkownik
  • 2484 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 13:00

Super sprawa, dzięki za odpowiedzi!

Najlepsze, że w tej aukcji jest nawet "Micro Fine / jasno szary  -  odpowiada granulacji papieru ściernego 1500 - 2000."

Jak polerowałem szkiełka to używałem wodnego papieru ściernego o takich granulacjach :)

• 0

#15 Gość_Szymon._*

Gość_Szymon._*
  • Gość

Napisano 23 marzec 2016 - 13:29

Temat włókniny i "szczotkowania" był już chyba poruszany na forum kiklakrotnie.

Niemniej jednak warto przypomnieć, bo to prosta i skuteczna metoda ;)

• 0

#16 EnamelDial

EnamelDial
  • Użytkownik
  • 617 postów

Napisano 23 marzec 2016 - 15:29

Zdjęcie zapięcia przed:

attachicon.gifDSC_0055.JPG

i po "szczotkowaniu" i "polerowaniu" na filcu

attachicon.gifDSC_0056.JPGattachicon.gifDSC_0058.JPG

Bardzo fajnie to robisz. Tylko warto najpierw wypolerować by wyrównać stare rysy a potem dopiero szczotkować i wypolerować końcowo

Końcowo poleruję na pasku.

b59a1c7260b1bd2a2a63a8efcc98d0bb.jpg

Użytkownik EnamelDial edytował ten post 23 marzec 2016 - 15:30

• 0

#17 brewa7

brewa7
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów
  • Gadu-Gadu: 9774992

Napisano 10 kwiecień 2016 - 20:27

Da się w taki sposób wyszczotkować tytan?

• 0

#18 Gość_Tatko_*

Gość_Tatko_*
  • Gość

Napisano 02 czerwiec 2016 - 18:51

Bardzo ładny efekt końcowy ! 

Przy najbliższej okazji zakupie takie włókniny i również się pobawię

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: renowacja, szczotkowanie, polerowanie, odnawianie, szlifowanie, bransoleta, zapięcie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych