Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Jacekwys

Fabryka zegarów w Pieszycach

Rekomendowane odpowiedzi

piękny unikat, gratuluje :)

Dzięki. Dla pasjonatów tego okresu polskiej myśli konstrukcyjnej jak najbardziej. P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ostatnio taki zegarek znalazłem na strychu niestety nie ma w nim wahadła i klucza :( ile taki zegarek jest wart?  nie ukrywam że nie jestem zwolennikiem renowacji antyków i dlatego z chęcią bym go oddał w dobre ręce za uczciwe pieniądze :)

post-70643-0-28902200-1395575174_thumb.jpg

post-70643-0-55396300-1395575221_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ostatnio taki zegarek znalazłem na strychu niestety nie ma w nim wahadła i klucza :( ile taki zegarek jest wart?  nie ukrywam że nie jestem zwolennikiem renowacji antyków i dlatego z chęcią bym go oddał w dobre ręce za uczciwe pieniądze :)

Witaj! Przedmiot znikomej wartości. Proponuję wystawić na allegro od 1zł. Za ile kupią , tyle jest wart. Pozdrawiam.P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkręciłem mojego elektryka. Bez podłączenia chodził 3 dni. Czas podkręcania napędu mechanicznego to ok, 30 sec.. To wystarcza na około 6 h pracy,ale z czasem dane poprawię, nie mam pewności. W załączeniu foty profilowe. P.

post-67478-0-15595200-1395576265_thumb.jpg

post-67478-0-17522200-1395576267_thumb.jpg

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj mam pytanie co do przystawki, czy może ją rozpoznajecie, czyja produkcja. Litery  w górnym lewym rogu, to U ,E. U w środku jest prążkowane. Pozdrawiam.P.

post-67478-0-86456700-1395576346_thumb.jpg

post-67478-0-80772100-1395576347_thumb.jpg

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem kto produkował przystawki. Całkiem prawdopodobne, że przystawka jest również wyprodukowana w Pieszycach.

Zakład miał warunki technologiczne do wyprodukowania własnych przystawek. Ale napisy SR - FA sugerują zagranicę.

Dodam jeszcze, że były dwa rodzaje przystawek jedna z wychwytem szwajcarskim druga z kołkowym.

Edytowane przez amroziuk

AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem kto produkował przystawki. Całkiem prawdopodobne, że przystawka jest również wyprodukowana w Pieszycach.

Zakład miał warunki technologiczne do wyprodukowania własnych przystawek. Ale napisy SR - FA sugerują zagranicę.

Dodam jeszcze, że były dwa rodzaje przystawek jedna z wychwytem szwajcarskim druga z kołkowym.

Ta jest z wychwytem szwajcarskim. Może numeracja naprowadzi. Możliwe jest wykonanie takiej ilości przystawek w Pieszycach? Nawet uwzględniając oba rodzaje. To  może być 200 000 sztuk. Przy takiej ilości, gdzieś w jakimś zegarze musi się pokazać podobna. Sporo.P

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka

Za chwilę ups...

 

Nie umiem, ale chodzi o pdf skan założenia fabryki 

 

https://www.google.pl/search?q=fabryka+zegar%C3%B3w+w+pieszycach&oq=f&aqs=chrome.3.69i60l3j69i59j69i60j69i61.272j0j7&sourceid=chrome&es_sm=122&ie=UTF-8#q=fabryka+zegar%C3%B3w+w+pieszycach

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten?

M19500302.pdf

 

Ed.

Psia kosteczka, spóźniłem się :D

Edytowane przez tarant3

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano dzięki. Widzę temat znany. Czyli fabryka powstała 1 stycznia 1950r. :)P

Edytowane przez kumite

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano dzięki. Widzę temat znany. :)P

 No, od 8 minut :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały zespół silniczka indukcyjnego, krótkozwartego, zespół przekładni naciągu, system pływającej nakrętki i wyłącznika, wielkość bębna sprężyny - wypisz, wymaluj zespoły z zegara "matki" produkcji o ile się nie mylę Łódzkiej F.Z. Mam elementy tych zespołów przed sobą i wszystko się zgadza. To daje temat do dalszych rozważań. K.R.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tego opisu zarządzenie o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Pieszycka Fabryka Zegarów"

zostało wydane 31 grudnia 1949 a data wejścia w życie tego zarządzenia to dopiero 10 marzec 1950 r

http://mojepanstwo.pl/dane/prawo/77678,zarzadzenie-utworzeniu-przedsiebiorstwa-panstwowego-nazwa-pieszycka-fabryka-zegarow

 

post-6402-0-66553200-1460283400_thumb.png

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nabyłam takiego oto zegara balansowego. Całkiem zgraby  długośc 30,  wysokość 18 cm. Obudowa świetnie zachowana, po bokach jest nieco wygięta do przodu, co sprawie, że nie jest płaski.  Miał być na prezent... :wub: Ale jak wylądował na bufecie,  z tego samego okresu (wczesne lata 60-te) to mam wrażenie ze, od zawsze stał. I co tu poradzić?   Zostaje oczywiście na swoim miejscu.

post-44620-0-82829600-1427231089_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny ładny ale gdzie zdjęcia mechanizmu  ;)

Edytowane przez roberto266

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne miał inne wskazówki. Pozdro.P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne miał inne wskazówki. Pozdro.P

 

Jako Piotr rzecze, tako i ja...

Chromowane, prostokątne.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma pewności czy nie stosowano jedank takich wskazówek. Co prawda nie znalazłam zdjęcia tego modelu z innymi  niż, te, o  których piszecie. Posiadam jednak identyczne wskazówki w zegarze  ceramicznym, również balansowym lata 70-te. Załączam też zdjęcie mechanizmu z pieszyciego, Brakuje plastikowej osłonki na balans.

post-44620-0-10384800-1427236466_thumb.jpg

post-44620-0-48979500-1427236888.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zegar, na takim mechanizmie przeprowadzałem moje pierwsze eksperymenty zegarowe :)

Koło naciągowe wyfrezowało mi rów w palcu  :wacko:

Wskazówki i indeksy są i powinny być z aluminium.

Edytowane przez amroziuk

AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie te wskazówski nie przeskadzają jakoś specjalnie, ale skoro tak rzeczecie to pewnie trzeba będzie poszukać tych aluminiowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

pytanie, czy ktoś orientuje się na jaką okazję został wyprodukowany ten model zegara (ewentualnie dla kogo)

55

57

56

59

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.