Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hogbo

Wzory zegarowe(wskazówkowe) II-równania ruchu wskazówek zegara

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie: czy w literaturze fachowej istnieją przedstawione poniżej wzory zegarowe do których na razie zastrzegam prawa autorskie; jak dotąd nikt ich mi nie podważył chociaż umieściłem je na  innych forach kilka miesięcy temu i wykorzystuję je do formułowania i rozwiązywania zadań.

Uwaga: z dn.03.08.2016r. wzory dla zegara rzeczywistego są również dostępne na głównym poście z dn.24.07.2016 godz.23:19

 

Wzory zegarowe(wskazówkowe) II dla zegara rzeczywistego

Wzory na kąty A,B,C zataczane przez wskazówki godzinową, minutową, sekundową w zależności od godzin h, minut m, sekund s;
Wzory dla modelu zegara rzeczywistego: zegar "chodzi" z dokładnością +/- p sek na dobę(zwykle p zawiera się od -25 do+25 s); kąty położenia startowego wskazówek godz.,min.,sek. wynoszą A0,B0,C0; oznaczmy b=h+m/60+s/3600
Kąty A,B,C,A0,B0,C0 liczone od godz. 00:00:00 lub 12:00:00 = 0 stopni

I postać wzorów

A= A0 +30b(1 +  p/86400);

A-kąt godzinowy , h=0,1,2...12, m=0,1,2....60, s =0,1,2...60 ; A,B,C = 0....360 stopni;

A0,B0,C0 = -360...+360
B= B0+6(m+ s/60 + pb/1440);       B- kąt minutowy
C= C0+6(s +  pb/24);                    C- kąt sekundowy ;

II postać wzorów

A = A0+ 1/120t( 1 + -p/86400);                             t= 0,1,2,3.....43200
B = B0 + 0,1t( 1 + - p/86400) - h 360;                  h= 0,1,2,.....12
C = C0 + 6t(1 + - p/86400) - m 360;                     m= 0,1,2,3....720
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komentarz

Poinformowano mnie,że "... problem ewidentnie był już rozważany:

https://en.wikipedia...k_angle_problem "

 

Zapoznałem się z tymi wzorami z wikipedii ale moje wzory są bardziej ogólne dotycżą też wskazówek sekundowych i ich wpływu na kąt godzinowy  i minutowy!!!

Natomiast II postaci wzorów w ogóle tam nie ma.

Reasumując wzory z wikipedii wynikają z moich wzorów dla zegara idealnego przez pominięcie sekund( s=0), a nie na odwrót.

Odnośnie przedstawionych przeze mnie wzorów dla modelu zegara rzeczywistego to z takimi wzorami zupełnie się nie zetknąłem mimo kilkumiesięcznych poszukiwań w internecie.

Tydzień temu natknąłem się  na to forum i mam nadzieję,że otrzymam jakąś informację od fachowców od zegarów. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.