Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość pamakaje

konstrukcja zegara słonecznego

Rekomendowane odpowiedzi

Gość pamakaje

Jak zbudować horyzontalny zegar słoneczny? Mieszkam na szerokości geograficznej 51 st. 19 min i długości 17 st. i 03 min. Może jest jakiś program komputerowy, który wykonałby taki szablon. Informuję, że zapoznałem się ze stroną www.zegarusloneczne.pl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Nie próbowałem jeszcze wykreślać horyzontalnego zegara słonecznego (ani innego) choć miałem już taki zamiar, ale po prostu brakło czasu. Wydaje mi się jednak, że na podanej stronie (z małym błędem) www.zegarysloneczne.pl pod linkiem http://www.zegarysloneczne.pl./index.php?o...1&Itemid=29 znajdują się praktyczne informacje co do sposobu wykreślenia takiego zegara dla dowolnej lokalizacji. Jeżeli i to nie jest wystarczające to może IV tom Zegarmistrzostwa dotyczący właśnie zegarów słonecznych?


"Pierwszy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pamakaje

Może ktoś samodzielnie zbudował zegar słoneczny i podzieliłby się swoimi doświadczeniami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Oj długo mnie nie było na Forum, oj długo :-) Brak sieci i nadmiar zajęć w terenie nie wpływa pozytywnie na podtrzymywanie kontaktów FORUMOWYCH :-) Z racji swojego podpisu pod wiadomościami "Zegarmistrz słoneczny" czuje sie w obowiązku odpowiedzieć na zadane na początku tematu pytanie.

Najprościej byłoby użyć bardzo prostego w obsłudze oprogramowania francuskiej produkcji: "Shadows" wersja darmowa, mocno okrojona ale wystarczająca do zastosowań nieprofesjonalnych jeśli chodzi o dokładność i ilość funkcji, jest dostępna pod adresem: http://perso.wanadoo.fr/blateyron/sundials...gb/download.htm

Gdyby jednak chcieć obliczyć i wykreslić horyzontalny zegar słoneczny to służę pomocą, ostrzegam jednak - trzeba bedzie powrócić do lat szkolnych, a jeśli głód wiedzy bedzie większy... to i studenckich :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Jeśli natomiast chodzi o ostatnie pytanie, to akurat tak się składa, ze ostatnio razem z przyjacielem po fachu obliczyliśmy i wykonalismy zegarek:

 

chelmce_hor002.jpg

 

Ten gość z głupią miną po prawej to piszący te słowa :-)

 

chelmce_hor006.jpg

 

Jak widać słoneczko niedopisało podczas instalacji, chociaż pokazało się na krótką chwilę, akurat taką jaka była potrzebna do prawidłowego ustawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
ooo o tak ! śliczny!

 

tylko pojawia się pytanie: śliczny zegar? Czy też jeden z wykonawców :-)))) A tak cakiem poważnie - to dziękuję w imieniu moim i kolegi za uznanie, jednocześnie mam nadzieję, ze w przyszłości będziemy projektować i wykonywać jeszcze ciekawsze konstrukcje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Hmmm

 

BTW: na fasadzie słynnego znamienitymi absolwentami paryskiego Liceum Louis-le-Grand jest aż 8 zegarów słonecznych

 

A niedaleko Olsztyna w Morągu jest zegar wielokrotny aż z trzynastoma tarczami :-) Niestety dość mocno nadszarpnięte porywami czasu :-(

 

morag001a.jpg

 

morag001b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość dila

Ja też wykonałem zegar słoneczny,ale nie tak świetny jak twój lecz mój też wskazuje dobrą godzinę. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
Ja też wykonałem zegar słoneczny,ale nie tak świetny jak twój lecz mój też wskazuje dobrą godzinę. :lol:

 

No to czekam na fotę:-)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj długo mnie nie było na Forum, oj długo :-) Brak sieci i nadmiar zajęć w terenie nie wpływa pozytywnie na podtrzymywanie kontaktów FORUMOWYCH :-) Z racji swojego podpisu pod wiadomościami "Zegarmistrz słoneczny" czuje sie w obowiązku odpowiedzieć na zadane na początku tematu pytanie.

Najprościej byłoby użyć bardzo prostego w obsłudze oprogramowania francuskiej produkcji: "Shadows" wersja darmowa, mocno okrojona ale wystarczająca do zastosowań nieprofesjonalnych jeśli chodzi o dokładność i ilość funkcji, jest dostępna pod adresem: <a href="http://perso.wanadoo.fr/blateyron/sundials/shadowspro/gb/download.htm" target="_blank">http://perso.wanadoo.fr/blateyron/sundials...gb/download.htm</a>

Gdyby jednak chcieć obliczyć i wykreslić horyzontalny zegar słoneczny to służę pomocą, ostrzegam jednak - trzeba bedzie powrócić do lat szkolnych, a jeśli głód wiedzy bedzie większy... to i studenckich :-)

 

Witam

 

Czy strona z programem Shadows działa prawidłowo? Po ściągnięciu ujawnia się błąd. Ktoś wie coś na ten temat? Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś uruchomić program jeszcze raz ? Przy pierwszym odpaleniu (XP Professional) mi też wywaliło błąd, przy drugim - wyświetliło, że używam wersji bezpłatnej i chyba działa.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A niedaleko Olsztyna w Morągu jest zegar wielokrotny aż z trzynastoma tarczami :-) Niestety dość mocno nadszarpnięte porywami czasu :-(

 

Postanowiłem temat nieco odgrzać, bo chcę tak skomentować to, co w cytacie:

Phi!

Też mi rewelacja! :)

Ja mam zlokalizowany zegar (ze zdjęciami) o co najmniej 92 tarczach !

 

--

Zbigniew


--

Pozdrawiam,/ZKD/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem temat nieco odgrzać, bo chcę tak skomentować to, co w cytacie:

Phi!

Też mi rewelacja! :)

Ja mam zlokalizowany zegar (ze zdjęciami) o co najmniej 92 tarczach !

 

--

Zbigniew

 

Powiesz gdzie za 6 lat ? :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.