Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Panie, toż tam 28 % etanolu się marnuje. Jakże to tak... Sru w zegar?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mechanizm czyszczony wczoraj

na płytach widać jeszcze przebarwiania

 

jest jakiś sposób żeby ich nie było

 

 

 

post-61298-0-17365600-1475781022_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mechanizm czyszczony wczoraj

na płytach widać jeszcze przebarwiania

 

jest jakiś sposób żeby ich nie było

A jak długo go moczyłeś w gronalu


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15-20 min

stężenie tak jak producent podaje

 

 

większość widocznych przebarwień to cienie na foto ale odbarwienia są na płycie

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15-20 min

stężenie tak jak producent podaje

 

 

większość widocznych przebarwień to cienie na foto ale odbarwienia są na płycie

Te mechanizmy co pokazałem moczyłem 1 h a potem płukałem w wodzie i na koniec w benzynie ekstrakcyjnej a podobno lepszy jest rozcieńczalnik spirytusowy czyli denaturat bezbarwny  nie zostają żadne plamy


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te mechanizmy co pokazałem moczyłem 1 h a potem płukałem w wodzie i na koniec w benzynie ekstrakcyjnej a podobno lepszy jest rozcieńczalnik spirytusowy czyli denaturat bezbarwny  nie zostają żadne plamy

 

Ja mam wcześniejsze doświadczenia z myjką ultra dźwiękową i tym przypadku bardzo musiałem czasu pilnować bo za długi czas mycia powodował utlenienie mosiądzu i myty obiekt przybierał kolor miedzi która się utleniać nie dawała.

 

Więc moczyłem wg zaleceń z forum.

 

Moczenie tak długi czas w gronalu nie wpłynie ujemnie na mosiężne elementy?

Rozcieńczalnik spirytusowy posiadam też i chyba w nim będę czynił ostatni etap płukania bo ten największy brud to i dużo tańsza benzyna pokona

 

Mam też spory zapas rozpuszczalnika do szelaku on ma jeszcze większe stężenie to może będzie jeszcze lepszy

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wcześniejsze doświadczenia z myjką ultra dźwiękową i tym przypadku bardzo musiałem czasu pilnować bo za długi czas mycia powodował utlenienie mosiądzu i myty obiekt przybierał kolor miedzi która się utleniać nie dawała.

 

Więc moczyłem wg zaleceń z forum.

 

Moczenie tak długi czas w gronalu nie wpłynie ujemnie na mosiężne elementy?

Rozcieńczalnik spirytusowy posiadam też i chyba w nim będę czynił ostatni etap płukania bo ten największy brud to i dużo tańsza benzyna pokona

 

Mam też spory zapas rozpuszczalnika do szelaku on ma jeszcze większe stężenie to może będzie jeszcze lepszy

W myjkach jest inna temperatura mycia to może to źle wpływa na materiał jak mówię ja moczyłem godzinę efekty widziałeś myślę że ładnie wyglądają tylko do ostatniego  płukania będę używał denatury to wtedy nie będzie żadnych śladów bo po benzynie jednak coś tam zostaje


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W myjkach jest inna temperatura mycia to może to źle wpływa na materiał jak mówię ja moczyłem godzinę efekty widziałeś myślę że ładnie wyglądają tylko do ostatniego  płukania będę używał denatury to wtedy nie będzie żadnych śladów bo po benzynie jednak coś tam zostaje

 

 

No Twoje werki wyglądają tak jak bym chciał żeby moje wyglądały.

Mam w kolejce sporo zegarów do mycia a jutro jeden zrobię wg Twojego czasu moczenia w gronalu .

 

W myjce mojej ustawiam temperaturę jaką chcę i czym wyższa tym krócej trzeba było myć, ale za to lepsze efekty otrzymywałem w temperaturze powiedzmy pokojowej ale i tak nigdy mechanizm nie wyglądał jak po gronalu ale czysty był i zawsze działały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Twoje werki wyglądają tak jak bym chciał żeby moje wyglądały.

Mam w kolejce sporo zegarów do mycia a jutro jeden zrobię wg Twojego czasu moczenia w gronalu .

 

W myjce mojej ustawiam temperaturę jaką chcę i czym wyższa tym krócej trzeba było myć, ale za to lepsze efekty otrzymywałem w temperaturze powiedzmy pokojowej ale i tak nigdy mechanizm nie wyglądał jak po gronalu ale czysty był i zawsze działały.

No to jutro dasz znać jakie są efekty


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj niestety zabrakło dnia na czyszczenie jutro postaram się coś wypucować

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... czyli denaturat bezbarwny  nie zostają żadne plamy

Ten biały to podróbka, oryginał jest fioletowy...

Wiem od jednego konsumenta.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten biały to podróbka, oryginał jest fioletowy...

Wiem od jednego konsumenta.

Ale moc ma fioletowego, tak myślę


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm trzymałem tym razem 40 minut i wygląda naprawdę dobrze.

Światło trochę psuje efekt ale werk jest jak nowy i co najważniejsze zaczął działać jak należy.

a brudny był taki że część czopów z płyty wyjść nie chciało były zakitowane smarami

 

pomimo iż przed myciem w gronalu myłem w benzynie to gronal nie przetrwał tego werku zmienił kolor na prawie ciemny brąz

post-61298-0-19421500-1476183744_thumb.jpg

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm trzymałem tym razem 40 minut i wygląda naprawdę dobrze.

Światło trochę psuje efekt ale werk jest jak nowy i co najważniejsze zaczął działać jak należy.

a brudny był taki że część czopów z płyty wyjść nie chciało były zakitowane smarami

 

pomimo iż przed myciem w gronalu myłem w benzynie to gronal nie przetrwał tego werku zmienił kolor na prawie ciemny brąz

Noooo. Faktycznie jak nowy.Super. Gdzieś czytałem że podobno można też gotować w tym roztworze mechanizm, ale to jak na zimno nie chcę się doczyścić, to wtedy go w ukrop 


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy gotowaniu martwiłbym się o części stalowe, ściślej o elementy hartowane. Ale niech się fachowcy wypowiedzą. Natomiast gorący (tak 60 stopni) z pewnością działa efektywniej.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to jest zgodnie ze sztuką zegarmistrzowską, ale ja robię tak.  :)

1- Wkładam mechanizm do nafty i następnego dnia go wyjmuję.

2- Następnie myję go wstępnie w benzynie i rozbieram w całości myjąc benzyną każdą jego część przy pomocy pędzelka.

3- Po wyschnięciu przeglądam wszystkie zęby w kołach i łożyska, jeżeli jest gdzieś jeszcze jakiś syf i brud to go usuwam i robię to szczotką z twardego włosia (można takie kupić na Kole w Warszawie), albo wykałaczkami. W każdym razie doprowadzam wszystkie części mechanizmu do czystości, włącznie z oczyszczeniem rdzy na stalowych ośkach i innych częściach, jeżeli takowa jest. Na tym etapie przeglądam również bardzo szczegółowo wszystkie części i dokonuję ewentualnych ich napraw.

4- Następnie wszystko to razem wkładam do koszyczka i koszyczek do szybkowara, zalewam gronalem (proporcja zgodna z instrukcją) zamykam szybkowar, stawiam go na piecyku elektrycznym i grzeję tak długo aż "gwizdek" puści parę. Następnie zdejmuję z piecyka i czekam aż wystygnie, w międzyczasie trochę pobujam szybkowarem. Po wystygnięciu wyciągam koszyk z częściami i mechanizm mam jak nowy.

5- Po tych zabiegach pozostaje jeszcze umycie w czystej benzynie i zabezpieczenie lub pasywowanie. Można to zrobić w bardzo rzadkim szelaku, tylko wcześniej trzeba zabezpieczyć łożyska.

6- Następnie usuwam szelak z miseczek olejowych, czopów i bocznych krawędzi osiek i resztki szelaku z łożysk, Jak ktoś chce, to może sobie jeszcze miseczki olejowe wypolerować na błysk. :)

7- Następnie składam mechanizm. Jak zegar jest sprężynowy, to przed włożeniem sprężyny do bębna przeciągam ją, następnie smaruję i wkładam do bębna, przykręcam słupki do przedniej płyty i zaczynam składać mechanizm. Po złożeniu sprawdzam jak pracują jego wszystkie kółeczka, krzywki i zapadki i jeżeli wszystko jest OK. to zakładam mostek i kotwicę i mechanizm gotowy. :)

No i jeszcze zostaje zamontowanie tarczy, wskazówek i naoliwienie.

Jeżeli chodzi o wskazówki, to przed montażem wskazówek wskazane jest je wybarwić termicznie na niebiesko w odcieniu jasnym lub ciemnym. 

 

Dodam tylko, że w gwizdku w szybkowarze zmieniłem kapturek na bardzo lekki.

Jeszcze pewna uwaga dla mniej wprawnych amatorów. Podczas rozbierania mechanizmu jeżeli nie znacie dokładnie zasady działania poszczególnych komplikacji, to podczas rozbierania dobrze jest zaznaczyć sobie położenie poszczególnych krzywek bardzo delikatnym rysikiem, lub robić zdjęcia.

Dla mniej wprawnych zdecydowanie ułatwia to ponowny montaż mechanizmu, zwłaszcza tam gdzie jest sporo komplikacji.  

 

Edit. Proszę żle nie zrozumieć.  Zaznaczanie rysikiem to nie znaczy obrysowywanie rysikiem po obwodzie krzywek, tylko robienie maleńkich kropek lub maleńkich kresek na poszczególnych elementach i ich ustawieniach.

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W myjkach jest inna temperatura mycia to może to źle wpływa na materiał jak mówię ja moczyłem godzinę efekty widziałeś myślę że ładnie wyglądają tylko do ostatniego płukania będę używał denatury to wtedy nie będzie żadnych śladów bo po benzynie jednak coś tam zostaje

Jeśli to działająca i dobra myjka ultradzwiekowa to lepiej nie myć w niej mosiądzu gdyż jest twardy i kruchy i po kilku minutach czasem krótszym czasie zaczynają się oddzielać od elementów drobinki materiału a chyba nie o to Wam chodzi- żeby odchudzać zegary :D

Myjki ultradzwiekowe są dobre do stali czy metali miękkich jak złoto, srebro ewentualnie miękki brąz ale nie do twardego mosiądzu niestety.

Stalowe czarne znaczy rdzewne w myjkach lepiej myć w nafcie czy rozpuszczalnikach oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa przeciwpoż.

Jeśli mycie w wodzie w myjce wystarczy dowolny detergent np. Ludwik etc.

Zadaniem myjek jest usunięcie zanieczyszczeń i robią to doskonale, jeśli celem jest odtluszczenie czy żmycie pasty polerskiej wtedy dajemy temperaturę nawet do 80st. Jednak im wyższa temperatura powyżej 20-25 st. tym ultradźwięki działają gorzej niestety.

Edytowane przez STARUSZEK

cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji może komuś się przyda prosty test na sprawność działania ultradzwiekow.

Nalewamy wody do poziomu pracy, odgazowujemy wodę i bierzemy kawałek folii aluminiowej, takiej jak żona zawija nam kanapki :D ale to nie może być folia z kanapek- musi być prosta bez zagieć.

Kawałek taki aby zakrył 3/4 powierzchni wody w myjce. Kładziemy go na wodzie i leciutko zanurzamy tak na 10-20mm aby nad nim było wody. Następnie przy odgazowanej wodzie włączamy ultradźwięki i czekamy do 5-10 minut jeśli folia jest cała to znaczy ze mamy zabawkę, normalnie folia zostanie pocieta i rozpadnie się w drobinki czasem miejscowo czasem całkowicie.

Lub prostsza metoda -wkładamy miernik kawitacji... :D


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli chodzi o wskazówki, to przed montażem wskazówek wskazane jest je wybarwić termicznie na niebiesko w odcieniu jasnym lub ciemnym. 

 

 

 

Jak to wykonać w prosty sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Palniczek i do oleju. I tu masz wybór temperatury i gatunku oleju. Extra vergine też można próbować ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że to bardziej magika niż mechanika potrzeba :)

 

a mam do Pana jeszcze pytanie odnośnie uzdatniania gronalu typu Elma praktykował to Pan?

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To "Pan" to do mnie? :(

Nie, obecnie tak rzadko czyszczę zegary, ze nie miałbym gdzie tego roztworu przechowywać. Przez ostatnie dwa lata nie zużyłem nawet litra Elmy.  


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To "Pan" to do mnie? :(

Nie, obecnie tak rzadko czyszczę zegary, ze nie miałbym gdzie tego roztworu przechowywać. Przez ostatnie dwa lata nie zużyłem nawet litra Elmy.  

Tak i nie ma co się smucić że społeczeństwo choć trochę jest wychowane :)

 

Pytam do kupiłem dzisiaj kilka butelek i sprzedawca dał mi instrukcje używania i przywracania do użyteczności jak czyścic przestanie.

I ciekawy byłem czy to działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że to bardziej magika niż mechanika potrzeba :)

 

Wbrew pozorom, nie ma tu żadnej magii. :)

 

 

 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.