Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

arek1a2b

łożyska i osie

Rekomendowane odpowiedzi

Nie znam się totalnie na narzędziach a chciałbym mieć narzędzia którymi będę w stanie naprawić osie w trybach i łożyska w płytach.

Oglądałem wiele różnych urządzeń ale nie mając wiedzy nie mam pojęcia co tym zrobić można.

Proszę o zdjęcia lub namiary na narzędzia którymi takie naprawy mógł bym wykonać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, do tego tematu potrzeba sporo narzędzi i z góry uprzedzam że nie są to małe wydatki.

Na pewno praskę do osadzania, rozwiertaki, rolery, tokarka, końcówka do nawiercania i.t.d

Proponuję przenieść dyskusję na PW.

 

Pozdrawiam

Roman
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego na pw, my też chcemy się czegoś dowiedzieć... To jest forum dyskusyjne, a nie skrzynka kontaktowa...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego na pw, my też chcemy się czegoś dowiedzieć... To jest forum dyskusyjne, a nie skrzynka kontaktowa...

 

Kolega pytał o narzędzia do naprawy osi i łożysk.

Napisałem co moim zdaniem jest potrzebne żeby robić łożyska i osie.  Wymieniłem podstawowe narzędzia.

Jeśli coś pominąłem to proszę o uzupełnienie.

 

Rozumiem że Kol. "arek1a2b" chce kupić te narzędzia ,

mam ich trochę na zbyciu a to już jest dyskusja na PW. lub na Kupię-Sprzedam.

 

Czy coś robię nie tak ? Z tego co wiem to w tym dziale nie sprzedajemy narzędzi.

 

Pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego na pw, my też chcemy się czegoś dowiedzieć... To jest forum dyskusyjne, a nie skrzynka kontaktowa...

 

Kto jak kto ale kolega to raczej wiedzy ma aż nad to :)

 

Zaraz się okaże że żeby wywiercić dziurę i zatkać ją kółeczkiem zmniejszą dziurka będę musiał cały warsztat sobie zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto jak kto ale kolega to raczej wiedzy ma aż nad to :)

 

Zaraz się okaże że żeby wywiercić dziurę i zatkać ją kółeczkiem zmniejszą dziurka będę musiał cały warsztat sobie zrobić.

 

Można to zrobić przy pomocy młotka, pilnika i bormaszyny :) :).

Ale jeśli chcesz to robić profesjonalnie to niestety trzeba do tego narzędzi które zapewnią

głębokość osadzenia, centryczność, osiowość czy zapewnienie odpowiedniej średnicy i gładkości czopów;

Oczywiście "stare wygi" potrafią to wszystko zrobić "z ręki" :). Dla mniej wprawnych wymyślono narzędzia.

 

Tu np. zdjęcie tzw. latarki centrowniczej mocowanej w koniku tokarki która zapewnia centralne nawiercenie

osi w celu osadzenia ułamanego czopa a na drugiej  końcówce można go za jednym razem zapolerować  do

odpowiedniej średnicy. Jedno proste narzędzie a dwie przydatne funkcje ;)

 

20160711_111201_zpsbfakpicg.jpg

 

oczywiście do tego potrzebna jest również tokarka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Potrzebne narzędzia można podzielić na minimum dwie grupy:

 

a/. do naprawy osi tzn. polerowanie osi, wstawianie czopów (tokarka, latarka centrownicza, wiertła, polerowniki itp)

 

b/. do naprawy wyrobionych panewek w płytach zegarów (mała frezarka, frezy najlepiej z pilotem, rozwiertaki, nabijarka zegarmistrzowska z nabijakami). Gdy się nie ma tokarki to można kupić gotowe łożyska i je dopasowywać.

 

Na forum są już opisy tych narzędzi i jak  zrobić takie naprawy. Kilka lat temu o to pytałem ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto jak kto ale kolega to raczej wiedzy ma aż nad to :)

 

Zaraz się okaże że żeby wywiercić dziurę i zatkać ją kółeczkiem zmniejszą dziurka będę musiał cały warsztat sobie zrobić.

Tylko, że ja nie myślę tu o sobie, ale o kolegach mniej biegłych w sztuce, którzy chcą się czegoś dowiedzieć :) .

Boję się, że aby operację wykonać prawidłowo, tak będzie trzeba zrobić...narzędzia powinny być do tego przeznaczone...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując takie coś będę wstanie wykonać naprawy o których wspominałem

 

http://allegro.pl/polska-tokarka-zegarmistrzowska-tda-8-i6570165304.html#thumb/1

 

http://allegro.pl/polska-tokarka-zegarmistrzowska-tdb-8-tokarnia-f-v-i6565084413.html

 

 

Bo prawdę mówiąc nie wiem czy dobrym pomysłem jest składać takie urządzenie nie mając o nim żadnego pojęcia, o pracy na nim też :)

Na jakieś szkolenie będę musiał się wybrać i popracować za darmola.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawianie łożysk:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/92363-wiercenie-otworu-w-p%C5%82ycie-zegara-pod-tulejki-%C5%82o%C5%BCyskowe/

 

Przyda się też literatura zegarmistrzowska w pdf. odnośnik jest gdzieś na forum.

 

Pokazałeś zdjęcia tokarek z takim zestawem można wytoczyć łożysko, oś i co nie jest wskazane próbować z ręki polerować grube czopy. Do wiercenia otworów, gdy czop jest złamany wskazana jest latarka do czopów. Spece pewnie poradzą sobie i bez tego. Ustawią centrycznie wiertło i wywiercą otwór podpierając je o ławeczkę. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawianie łożysk:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/92363-wiercenie-otworu-w-p%C5%82ycie-zegara-pod-tulejki-%C5%82o%C5%BCyskowe/

 

Przyda się też literatura zegarmistrzowska w pdf. odnośnik jest gdzieś na forum.

 

Pokazałeś zdjęcia tokarek z takim zestawem można wytoczyć łożysko, oś i co nie jest wskazane próbować z ręki polerować grube czopy. Do wiercenia otworów, gdy czop jest złamany wskazana jest latarka do czopów. Spece pewnie poradzą sobie i bez tego. Ustawią wiertło centrycznie wiertło i wywiercą otwór podpierając wiertło na ławeczce. ;)

 

 

tego posta z linku już przerobiłem i nie tylko ten jeden.

czym dłużej oglądam czytam i poznaje temat od strony czysto teoretycznej tym bardziej dociera do mnie że za cienki bolek jestem żeby to ogarnąć.

Nie wiem dlaczego ale wydawało mi sie to takie proste bezproblemowe i że wystarczy kowadło i młotek :)

 

Możesz pokazać mi jakiś filmik jak się takiej latarki używa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz podrzucić mi fotkę latarki do czopów

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/139986-%C5%82o%C5%BCyska-i-osie/?do=findComment&comment=1854509

Brakuje tylko centrownika oraz popychacza wraz z uchwytem do wiertła.

 

Idea działania latarki centrowniczej http://zegarkiclub.pl/forum/topic/71315-identyfikacja/page-7?do=findComment&comment=1032261

 

Zdjęcie 7 od góry w poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T

 

o już się zorientowałem że to te urządzenie z posta nazwane troszkę inaczej.

I jak sie to używa w te dziury wkłada się oś w którą trzeba rozwiercić tak?

 

No i teraz już czaje gdzie to i po co

Dziękuję Tobie bardzo

Zacznę od nabycia tokarki

 

Nie dawniej jak dwa miesiące temu na giełdzie jeden ze sprzedawców miał 3 kompletne tokarki po 1500 zł za sztukę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim budżetem dysponujesz, ale proponuję kupić dobrą maszynkę.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakim budżetem dysponujesz, ale proponuję kupić dobrą maszynkę.

na przykład ?

Święta idą napiszę list do Mikołaja może choć raz dostanę o co prosić będę.

 

 

Czy te wiertła są dobre do rozwiercania płyt?

 

http://allegro.pl/rozwiertaki-narzedzia-i6585812162.html#thumb/5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na przykład ?

Święta idą napiszę list do Mikołaja może choć raz dostanę o co prosić będę.

 

Na przykład taką, z takim wyposażeniem. :)

post-10133-0-22304800-1478014381_thumb.jpg post-10133-0-80973000-1478014360_thumb.jpg post-10133-0-66607600-1478014286_thumb.jpg post-10133-0-27880500-1478014328_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, właśnie to mój ulubiony model... taki byłby super :rolleyes: Jest kilka kompletów do kupienia...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kilka to mało powiedziane, bardziej amatorsko będę to używał a tu widzę zestaw jak dla profesjonalnej pracowni zegarmistrzowskiej.

Ile taki komplet orientacyjnie kosztować może? I jaka to firma może jakiś nr seryjny się znajdzie.

 

A te wiertła to dobre są?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie są wiertła, tylko rozwiertaki. Odnośnie tokarki, jest to Andra Zwingenberger tzw. Praezima wyprodukowana w NRD. Cena jest dość wysoka, prezentowany zestaw może kosztować ok. 1800E... ale są też tańsze...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to nie są wiertła, tylko rozwiertaki. Odnośnie tokarki, jest to Andra Zwingenberger tzw. Praezima wyprodukowana w NRD. Cena jest dość wysoka, prezentowany zestaw może kosztować ok. 1800E... ale są też tańsze...

 

rozwiertaki hmm ale nimi rozwierca się płyty jak rozumiem.

 

http://www.ebay.de/itm/uhrmacherdrehbank-Prazima-watchmakers-lathe-Andra-Zwingenberger-Uhrmacher-/201701287394?hash=item2ef65565e2:g:U0MAAOSwzaJX7WS1

 

ta jest miarowa?

tylko koles drugi raz ją sprzedaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te wydają się bardzo małe. wystarczą do wiercenia w płytach wagowych zegarów ?

 

A może kolega zna kogoś kto ma jakąś tokarkę na zbyciu z osprzętem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podałem przykład tego jak wyglądają rozwiertaki zegarmistrzowskie. Otwór w płycie pod tulejkę frezujesz, następnie wstawiasz wężydło, potem rozwiertakiem zegarmistrzowskim pasujesz otwór pod czop.

Spytam jutro co zostało koledze po ostatnich zakupach...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podałem przykład tego jak wyglądają rozwiertaki zegarmistrzowskie. Otwór w płycie pod tulejkę frezujesz, następnie wstawiasz wężydło, potem rozwiertakiem zegarmistrzowskim pasujesz otwór pod czop.

Spytam jutro co zostało koledze po ostatnich zakupach...

Super wdzięczny będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.