Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Aukcja na rzecz WOŚP

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Amatorski serwis zegarka G-Shock DW-5600E + wymiana LCD

serwis casio DW-5600E wymiana baterii wymiana LCD wyświetlacz przyciski uszczelki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 xenocratex

xenocratex

Marcin

• Użytkownik
  • 3356 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 16:39

Witam, chciałbym podzielić się moimi skromnymi doświadczeniami z serwisu jednego z moich G-Shocków. Model, to prosty i popularny DW-5600E-1ER. Zegarek zakupiłem na forum jakiś czas temu jako używany, ale w stanie bardzo dobrym. Od tamtej pory był to mój najczęściej noszony zegarek, taki prawdziwy EDC. Niedawno zauważyłem, że powoli słabnie bateria, więc przy okazji wymiany postanowiłem trochę zatroszczyć się o mojego 5600 i jednocześnie nieco go spersonalizować.

Plan był taki:

1) wyczyścić wszystkie elementy zewnętrzne zegarka, łącznie z kopertą

2) rozmontować, wyczyścić i zmontować wszystkie przyciski, przy okazji wymieniając ten “adjust” (lewy górny), który oryginalnie jest krótszy od pozostałych, co bardzo mi utrudniało korzystanie z niektórych funkcji zegarka

3) wymienić wyświetlacz na pomarańczowy (myślałem również o zielonym, ale trafił się pomarańczowy i okazał się bardzo ciekawą opcją – w tym miejscu dziękuję Koledze @GitBit za odstąpienie pomarańczowego LCD :) )

Gdzie się da, będę ilustrował opowieść zdjęciami. Niestety nie są idealne, ale na potrzeby techniczne powinny być w zupełności wystarczające. Będę komentował wszystkie etapy, również te najprostrze, bo temat jest napisany przez amatora i z myślą o amatorach.

No to w drogę... ;)

Etap 1.

Odkręcamy cztery śrubki mocujące pasek do koperty. Następnie zdejmujemy bezel, odwracamy zegarek i od spodu zdejmujemy pasek zamocowany na teleskopach. Oczom naszym ukazuje się koperta z ukrytym w środku modułem (Foto 1.)

orange_5600_E_service_1.jpg

Foto 1.

Odwracamy kopertę i demontujemy dekiel przez odkręcenie czterech śrub mocujących. Pod deklem moduł jest dodatkowo chroniony gumowym elementem (w kolorze szarym na Foto 2).

orange_5600_E_service_2.jpg

Foto 2.

Delikatnie wyjmujemy moduł, wcześniej usuwając baterię. Aby wyjąć baterię, należy odchylić delikatnie blaszkę w miejscu, gdzie naklejka na niej ma dwa odstające motywy (Foto 3a). Po odchyleniu zaczepu blaszka z baterią odskoczy. Należy odkleić i wyjąć baterię. Na tym etapie możnaby włożyć nową baterię, złożyć zegarek i zakończyć, ale... idźmy dalej... ;)

orange_5600_E_service_8.jpg

Foto 3a - moduł po wyjęciu baterii.

orange_5600_E_service_3.jpg

Foto 3b - moduł wyjęty i zabezpieczony w folii, a na zdjęciu narzędzia, które wykorzystałem podczas pracy.

Etap 2.

Czas na czyszczenie elementów plastikowych, koperty i przycisków. W pierwszej kolejności należy wymontować przyciski odpinając tzw. E-ringi (pierścienie mocujące fachowo nazywane pierścieniami Segera (również Seegera)). Tu trzeba bardzo uważać, bo pierścienie te sprężynują i łatwo je zgubić przy montażu/demontażu. Po wyjęciu przycisków rozkładamy je na elementy i czyścimy (ja wypłukałem je w metanolu razem z uszczelką spod dekla (Foto 4)). Po oczyszczeniu wszystkie gumki smarujemy. Ja do tego celu wykorzystuję olej silikonowy kupiony w Castoramie.

orange_5600_E_service_4.jpg

Foto 4.

W tym miejscu warto wspomnieć, że przyciski można też odnowić. W przypadku tego zegarka nie było takiej potrzeby, ale przy innym projekcie odnowiłem przyciski i elementy metalowe paska, jak na załączonych zdjęciach (Foto 5,6)

Fig_3.jpg

Foto 5 - przycisk przed i po odnowieniu

Fig_4.jpg

Foto 6 - odnowione przyciski i elementy metalowe paska

W kolejnym kroku czyścimy plastik z brudu który potrafi zebrać się w różnych zakamarkach. Ja czyszczę szczoteczką elektryczną oraz zwykłe mydło i wodę (Foto 7). W razie potrzeby włosie szczoteczki można skrócić, żeby nadać jej dodatkowej twardości. Po umyciu starannie wycieramy wszystko np. W ręcznik papierowy. Szczególnie ważne jest osuszenie wnętrza koperty. Ja suszę suszarką do włosów, a przez otwory przycisków przeciągam np. nitkę.

orange_5600_E_service_7.jpg

Foto 7.

Następnie składamy przyciski i montujemy w kopercie. Łatwo napisać, ale czasem sprawia to trochę kłopotu. Szczególnie zatrzaśnięcie E-ringów na osiach przycisków może być kłopotliwe. Bywało, że E-ringi latały po okolicy z prędkością światła. ;) Ja na tym etapie krótszy przycisk “adjust” zastąpiłem pełnowymiarowym.

Po zmontowaniu przycisków koperta jest gotowa na przyjęcie modułu. Na tym etapie możnaby zakończyć, zmontować spowrotem zegarek i cieszyć się pracą przycisków. Ale... idźmy dalej... ;)

Etap 3.

Jak wspomniałem, postanowiłem wymienić wyświetlacz w moim zegarku. W tym celu należy rozmontować praktycznie cały moduł. To po kolei – to, co wyjmujemy z koperty, składa się z kilku zasadniczych elementów pokazanych na Foto 8.

orange_5600_E_service_10.jpg

Foto 8.

Wymieniając od lewej mamy:

- element mocujący i zabezpieczający moduł (1)

- blaszkę spinającą moduł (2)

- oprawka baterii wraz ze sprężynką od sygnalizacji dźwiękowej (3)

- płytkę z modułem elektronicznym (4)

- oprawkę wyświetlacza wraz z dwoma sprężynkami i dwoma gumkami przewodzącymi (5)

Aby rozmontować moduł, należy wyjąc go z (1), a następnie odpiąć sześć klipsów w (2). Klipsy są pomiędzy przyciskami (dwa większe) oraz po przekątnych (cztery mniejsze). Po odpięciu mocowań w elemencie (2) moduł rozkładamy na części zasadnicze. Na tym etapie trzeba uważać na sprężynkę w (3), która może wypaść od wewnętrznej strony tego elementu.

orange_5600_E_service_12.jpg

Foto 9.

Aby wymienić LCD, należy rozłożyć element (5). W tym celu odpinamy plastikowy klips, jak na Foto 9. Po odpięciu klipsa możemy rozłożyć (5). Składowe widać na Foto 10.

orange_5600_E_service_13.jpg

Foto 10

Składamy wszystko spowrotem, zwracając uwagę na prawidłowe umiejscowienie dwóch złotych sprężynek przewodzących widocznych na Foto 11. Jeśli któraś z nich dostanie się między płytkę podświetlenia i oprawkę, to wyświetlacz nie będzie mieścił się w przeznaczonej na niego przestrzeni. W takiej sytuacji łatwo można uszkodzić mechanicznie LCD.

orange_5600_E_service_11.jpg

Foto 11.

Ogólnie wszystko powinno lekko wchodzić w oprawkę. Również płytka podświetlenia i folia. W przypadku tych ostatnich należy wkładać je odpowiednią stroną w ramkę, w pierwszej kolejności wsuwając wystającym elementem w otwór w ramce. inaczej nie zmieszczą się w przeznaczonym na nie miejscu. Na koniec montujemy LCD i gumki przewodzące. Jedyny etap, na którym trzeba użyć odrobinę siły, to odgięcie klipsa montarzowego blokującego LCD. Efekt naszego działania widać na Foto 12.

orange_5600_E_service_14.jpg

Foto 12.

Montujemy spowrotem moduł nakładając na (5) kolejne elementy (4) i (3), a następnie spinając wszystko blaszką (2). Wsadzamy do (1) i mamy moduł gotowy do montarzu w kopercie. Kto rozkładał, wie jak złożyć. Montujemy spowrotem zegarek w kolejności odwrotnej do rozmontowania, nie zapominając o AC resecie modułu po włożeniu baterii.

Na koniec polecam jeszcze ten wątek na WUS. <LINK> Pomógł mi przygotować się do wymiany LCD.

Na ewentualne pytania postaram się odpowiedzieć. Komentarze i dyskusja mile widziane. :)

Użytkownik xenocratex edytował ten post 20 listopad 2016 - 21:10

• 2

#2 X-Ray

X-Ray
  • Użytkownik
  • 3168 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 17:43

Poradnik pierwsza klasa :)
Ale E-ringi czy raczej O-ringi? ;)
  • 1

#3 xenocratex

xenocratex

Marcin

• Użytkownik
  • 3356 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 19:00

Poradnik pierwsza klasa :)
Ale E-ringi czy raczej O-ringi? ;)

Myślę, że raczej E-ring, bo przypomina literkę "E", a nie "O". Nazwa funkcjonuje, podobnie jak O-ring, a nawet C-ring. :)

<przykładowy LINK>

• 0

#4 X-Ray

X-Ray
  • Użytkownik
  • 3168 postów

Napisano 20 listopad 2016 - 19:10

A to widzisz ja miałem na myśli te gumowe uszczelki(o-ringi) A zabezpieczenia to zawsze mówiłem- segery :)
Co nie zmienia faktu, że opis miód malina ;)
  • 0

#5 M-point

M-point
  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 09:43

Hej,jak robiłeś AC reset bo mi jakoś nie wychodził?
  • 0

#6 Cykacz

Cykacz
  • Użytkownik
  • 654 postów

Napisano 21 listopad 2016 - 10:06

Świetny materiał i zdjęcia! Włożyłeś w to naprawdę sporo serca! Gratulacje!  :)

• 0

#7 xenocratex

xenocratex

Marcin

• Użytkownik
  • 3356 postów

Napisano 27 listopad 2016 - 16:25

Dziękuję. :)

Hej,jak robiłeś AC reset bo mi jakoś nie wychodził?

Umknęło mi Twoje pytanie. ;)

Zerknij tu:

Ja robię to podobnie, tylko innych narzędzi używam, ale zasada ta sama. :)

Użytkownik xenocratex edytował ten post 27 listopad 2016 - 16:25

• 0

#8 Negatyw

Negatyw
  • Zbanowany
  • 221 postów

Napisano 17 sierpień 2018 - 06:25

Ten AC reset, jest konieczny też przy wymianie akumulatorka (przy solarach)?

Jakimi narzędziami, zakładasz te paskudne e-ringi i gdzie to można kupić za sensowne pieniądze? Lepiej mieć zapas, bo fruwają.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: serwis, casio, DW-5600E, wymiana baterii, wymiana LCD, wyświetlacz, przyciski, uszczelki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych