Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Caman

Do jakiego zegara taki klucz?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, robiąc porządki w pokoju natrafiłem na ten klucz nie mając nawet świadomości o jego istnieniu.

 

Klucz jest solidnie wykonany, ciężki, masywny. Rozmiar klucza 0,5 cm x 0,5 cm, długość 7 cm, średnica kółka 3,5 cm.

Rozmiar klucza wskazuje że pasuje do zwykłego zegara bębnowego ale nie pasuje mi do tego jego kształt i ta nietypowa sygnatura.

 

Ktoś pomoże rozwiązać zagadkę?

 

Przy okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

post-76795-0-70633800-1483045199_thumb.jpg

Edytowane przez Caman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, robiąc porządki w pokoju natrafiłem na ten klucz nie mając nawet świadomości o jego istnieniu.

 

Klucz jest solidnie wykonany, ciężki, masywny. Rozmiar klucza 0,5 cm x 0,5 cm, długość 7 cm, średnica kółka 3,5 cm.

Rozmiar klucza wskazuje że pasuje do zwykłego zegara bębnowego ale nie pasuje mi do tego jego kształt i ta nietypowa sygnatura.

 

Ktoś pomoże rozwiązać zagadkę?

 

Przy okazji życzę Szczęśliwego Nowego Roku.

 

Jeżeli inni widzą tyle co ja, to jest to nie lada wyzwanie :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wygrawerowanym bocianie, jest to klucz do pasa cnoty...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po wygrawerowanym bocianie, jest to klucz do pasa cnoty...

 

Dzięki wielkie za konstruktywną i rzeczową opinię. Dzięki niej moje wątpliwości zostały całkowicie rozwiązane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do usług... :P


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto posługiwał się takim ptaszyskiem, ale podobne w formie klucze były używane w pierwszej połowie XIX wieku.

Tak wygląda klucz do mojego chyba najstarszego, jest to ścienny zegar wykonany w Rosji. 81 x 42 mm.

 

post-6402-0-19939900-1483046294_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto zwrócić uwagę, że taki klucz można wykonać przy pomocy w miarę prostych narzędzi, "na zimno", bez potrzeby odlewania czy wykuwania go.


wg mnie to klucz do jakiegoś szpindlaka.

  Przy siedmiu centymetrach długości?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być klucz do zegara wartowniczego, do szpindla raczej nie, bo jest wykonany metodami przemysłowym.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto posługiwał się takim ptaszyskiem, ale podobne w formie klucze były używane w pierwszej połowie XIX wieku.

Tak wygląda klucz do mojego chyba najstarszego, jest to ścienny zegar wykonany w Rosji. 81 x 42 mm.

 

attachicon.gif20161229_221113.jpg

 

Forma podobna, ale wydaje mi się że różnica w jakości wykonania jest znacząca. Nie sądzisz?

 

wg mnie to klucz do jakiegoś szpindlaka.

 

Obstawiałem jeszcze jakiegoś dużego starego kareciaka.

Edytowane przez Caman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sądząc po wielkości uchwytu wykluczył bym wszystkie zegary w większymi sprężynami i wagowe.

 

 

 

 

Warto zwrócić uwagę, że taki klucz można wykonać przy pomocy w miarę prostych narzędzi, "na zimno", bez potrzeby odlewania czy wykuwania go.


  Przy siedmiu centymetrach długości?

 

skoro to takie długie to może do zegarów w ładunkach wybuchowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, kareciaki mają klucze podwójne, do regulacji wskazówek. Tu macie takie, sorry za jakość zdjęcia, ale na szybko:

 

post-27317-0-68000900-1483047508_thumb.jpg

 

 

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro na części okrągłej oprócz ptaka jest numer to może ta część to jakiś element mechanizmu obsadzony na uszkodzonym wcześniej kluczu.

po co ktoś wybijał by na kluczu numer nie nawiązujący do jego wielkości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się czegoś specjalnego nie doszukiwał  Może to być również klucz do zegara sterującego, tzw. Schaltuhr... W Mikrolisku po wpisaniu "Storch" takiego ptaszka niestety nie ma...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, kareciaki mają klucze podwójne, do regulacji wskazówek. Tu macie takie, sorry za jakość zdjęcia, ale na szybko:

 

attachicon.gifDSCN9936.JPG

 

Podwójne klucze do kareciaków to nie reguła. Spotkałem się już z przypadkami dwóch kluczy do kareciaka i nie były to dwa różne tylko faktycznie identyczne, tyle że jeden mniejszy a drugi większy.

 

skoro na części okrągłej oprócz ptaka jest numer to może ta część to jakiś element mechanizmu obsadzony na uszkodzonym wcześniej kluczu.

po co ktoś wybijał by na kluczu numer nie nawiązujący do jego wielkości. 

 

To na pewno nie część mechanizmu, bo to nie zębatki a taki po prostu wzorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 to rozmiar klucza (kwadrat 5 mm), największy z powszechnie stosowanych nieparzystych.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwójne klucze do kareciaków to nie reguła. Spotkałem się już z przypadkami dwóch kluczy do kareciaka i nie były to dwa różne tylko faktycznie identyczne, tyle że jeden mniejszy a drugi większy.

 

 

To na pewno nie część mechanizmu, bo to nie zębatki a taki po prostu wzorek.

Widocznie oryginalny zaginął, klucz do kareciaka, czyli "carriage clock" jest zawsze podwójny, inaczej nie jest kluczem do kareciaka :) .

Do wiedeńskich zegarów podróżnych, jak najbardziej są pojedyncze, gdyż tam króćce mają rozmiar 2,5x2,5mm najczęściej i są takie same do sprężyn i do nastawiaczy... Twój zaś ma 5x5mm...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a faktycznie przegapiłem że rozmiar klucz został podany.

 

taki duży rozmiar sugeruje mocną sprężynę albo prymitywne wykonanie.

to i uchwyt powinien większy być.

 

 

 

A kaflowe ?

 

A tak z innej beczki co to za ptak.

pelikan czapla bocian gęś:)

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest klucz z przełomu XIX/XX wieku... On nie musi być też do zegara, może być np. do pozytywki...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi właśnie na myśl to przyszło że to może nie od zegara tylko starych kajdanek, kufra , mebla 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ma podany rozmiar "zegarowy". Poza pozytywkę bym nie wychodził :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też mam dziwny klucz nie wiadomo do czego jutro wrzucę foto.

A może komuś się przyda to podaruję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem jeszcze na hasło "Vogel" w Mikrolisku i też dooopa...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.