Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Andrzej Wachowicz

MEEUS Bruxelles Pendule de cheminée nr 16038 Uruchomienie

Rekomendowane odpowiedzi

c.d.

A teraz bede regulowal wychwyt tego zegara, ale nie bede w tym temacie tego opisywal...poniewaz zrobilem to w poscie #26 tutaj

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/138054-japy-pendule-de-cheminée-nr-24710-uruchomienie/page-2

opisujac mechanizm Japy'ego.

 

Zrobilem modyfikacje dostarczonego mi do tego zegara wahadla.

Zmienilem prêt ( tige ) i zaczep ( crochet ). Soczewka i sruba blokujaca zostala.

Patrz zdjecia ponizej

post-70347-0-38697600-1491125985_thumb.jpgpost-70347-0-46283100-1491126001_thumb.jpg

 

Moja ocena sytuacji z mechanizmem chodu jest nastepujaca:

1. Zuzycie palet kotwicy jest za duze, w porownaniu z niezuzytymi pozostalymi elementami mechanizmu jak czopy, lozyska, zebniki i zeby kol co sugerowaloby, ze kotwica i tylko ona nie jest od tego mechanizmu ( os kotwicy i widelec sa od tego mechanizmu ).

Ale popatrzmy na zdjecia ponizej

post-70347-0-74330000-1491126282_thumb.jpgpost-70347-0-12260500-1491126310_thumb.jpgpost-70347-0-71668200-1491126325_thumb.jpgpost-70347-0-55425500-1491126344_thumb.jpg

 

Widac wyraznie, ze slady zuzycia palet pokrywaja sie z polozeniem zebow kola wychwytowego czyli ta kotwica byla zalozona od poczatku w tym mechanizmie.

Roznica w zuzyciu jest bardzo duza co jest odpowiedzia dlaczego w innych zegarach stosowano palety rubinowe lub wymienne.

 

2. Kotwica ta ma lekko spilowana palete wejsciowa. Zrobiono to po to, aby przystosowac ja do wspolpracy z zalozonym kolem wychwytowym z 40 oma zebami, poniewaz oryginalnie prawdopodobnie przygotowana ona byla do wspolpracy z kolem wychwytowym o 33 zebach.

 

Patrz zdjecia ponizej

post-70347-0-13081600-1491126844_thumb.jpgpost-70347-0-52038900-1491126872_thumb.jpgpost-70347-0-13369100-1491126895_thumb.jpg

 

wynika z nich, ze kotwica obejmuje okolo 10 i 1/4 zeba.

Po regulacji wychwyt " zwawo" pracuje, ze sie tak wyraze.

 

c.d.n.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ nowe napisy na tarczy

 

Bylem u Glowackich w Warszawie. Powiedzieli mi, ze nie moga mi zrobic napisow na tej tarczy, poniewaz jest ona dla nich za duza ( 82 mm ). Oni robia tylko tarcze do zegarkow i zegarkow kieszonkowych. Na moje pytanie czy znaja kogos kto moglby mi takie napisy wykonac ? odpowiedzieli mi, zebym popytal w firmach wykonujacych nadruki reklamowe.

Takze sprawa napisow na tarczy otwarta.

Moze, ktorys z Szanownych kolegow moze mi jakos pomoc ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, wśród moich zegarów nie ma ani jednego z napisami robionymi maszynowo. Wszystkie są nanoszone ręcznie (piórkiem?). Żadne tampony, wypalanie etc. Moim zdaniem powinieneś szukać kogoś z pewną ręką, kto potrafi taki napis odtworzyć i to tyle. Dokumentację masz idealną. Drugą sprawą jest rodzaj tuszu. Jak już pisałem- gdzieś wyczytałem informację, że używano "India ink". Może poeksperymentować ze składem? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fibo

Masz racje. To jest robione recznie dwukrotnie, wpierw na szaro a potem na czarno.

post-70347-0-80339400-1491483435_thumb.jpg

Teraz tylko znalezc taka osobe.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest napisane za jednym razem, przez wprawnego liternika...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym "samym" czasie ale dwoma piorkami? jednym szarym a drugim czarnym, tak mi sie wydaje :)

post-70347-0-76268100-1491488464_thumb.jpg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różne były narzędzia, odpowiednio zaostrzony rysik drewniany, pędzelek z jednym włosem, jakieś grafiony... Sztuka liternictwa wymiera wraz liternikami. Teraz to tylko dobry grafik komputerowy, który opracuje te pozostałości po napisach z Twojej tarczy, potem sito i nadruk...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą - moim zdaniem trzeba to nadrukować. Nie wiem, czy istnieje na świecie ktoś, kto potrafiłby odtworzyć taki napis tamtymi technikami, żeby wyglądał jak oryginalny...

Spore ryzyko, że będziesz miał tak :D :

 

post-2232-0-36397500-1491489814.jpg

 

;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Istnieje na świecie, ale właśnie rzucił palenie i musi skończyć złocenia do świąt i na razie do niego nie podchodzę, bo mogę dostać w łeb czymś ciężkim... :P  :lol: mimo, że jestem szefem... :rolleyes:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Kolegom,

znaczy sie zostawiam ta tarcze w spokoju - NA RAZIE. Musze sie lepiej rozeznac w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj u tego "gościa".

 

http://cyferblat.republika.pl/index.html

 

Myślę że spełni Twoje oczekiwania jakościowe i estetyczne. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dziadek

dziekuje bardzo,sprobuje,

z tego co zobaczylem, to jestem pod ogromnym wrazeniem, ale czy Pan Dariusz bedzie chcial zajac sie  (wg mojej opinii ) takim drobiazgiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz próbkę umiejętności Pana Dariusza

 

post-90891-0-87664600-1491540671_thumb.jpg

post-90891-0-45055000-1491540672_thumb.jpg

 

a tu po odnowieniu

 

post-90891-0-97100600-1491540672_thumb.jpg

 

 


Pozdrawiam Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie w Polsce jest problem z tego typu napisami,a już np w Goerlitz czy Dreźnie jest kilkanaście zakładzików malowania na porcelanie w których ma porcelanowych elementach malują RĘCZNIE prawdziwe cuda ! pierwszy zakładzik spotkamy 10m od mostu Śródmiejskiego w Goerlitz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tom777

dziekuje za zdjecia. Zdecydowalem. Napisze do Pana Dariusza Janiszewskiego

 

@mechanik

bardzo ciekawa informacja. Nie mam tarczy malowanej, ale kto wie, zanotuje informacje w pamieci.

dziekuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz? Drukowaną?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o malowanie na tarczy widoczków (choć też się zdarzają) a o napisy czy cyfry dowolną czcionką .W Niemczech są nadal popularne wizytówki porcelanowe na drzwiach czy dedykacje na elementach porcelanowych z różnych okazji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiniol

mowiac, ze nie mam tarczy malowanej chodzilo mi o taka tarcze jak wyrazil sie kolega @mechanik z widoczkami np. tarcze do zegarow angielskich

 

@mechanik

przyjalem do wiadomosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c.d.

 

A teraz chce pokazac przekladnie bicia w tym zegarze

post-70347-0-66864300-1491745408_thumb.jpgpost-70347-0-95131400-1491745430_thumb.jpg

 

Jak do tej pory w dalszym ciagu nie rozumiem nazwy kola: Roue de huitaine. Moze, kiedys zrozumiem ? :D

 

PB - przekladnia bicia - ib

 

ib​ = z1/z2 x z3/z4 x z5/z6 x z7/z8 x z9/z10 = 80/12 x 72/8 x 70/7 x 63/7 x 56/7 = 43200

 

jest taka sama jak opisywana wczesniej przeze mne w zegarze Japy'ego

 

dla porownania prosze zajrzec do tego tematu post #27

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/138054-japy-pendule-de-cheminée-nr-24710-uruchomienie/page-2

 

c.d.n.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c.d.

 

Nie bede tutaj szczegolowo opisywal jak wyregulowac bicie bo zrobilem to w temacie

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/138054-japy-pendule-de-cheminée-nr-24710-uruchomienie/page-2

w postach #31,32,33

Postaram sie teraz w skrocie jeszcze raz opisac w inny sposob jak sie zabieram do tej regulacji. Ponizsze zjecie bedzie pomocne

post-70347-0-51628300-1491940384_thumb.jpg

Otoz, gdy zaczynam skladac dwie plyty razem i kolkowac wkladam pomiedzy plyty wszystko co powinno byc, ale bez kola de cheville i jego mostka. Gdy prawie zamykam dwie plyty razem ustawiam wlasciwe polozenie kola zatrzymania ( roue d'arrêt ) i kola zalotu ( roue de délai ) wzgledem siebie. Dokladnie to chodzi o to, aby pin ( kolek ) kola zatrzymania lezal na polce dzwigni grande détente - zaznaczenie 3, a pin kola zalotu - zaznaczenie 2 byl przesuniety katowo okolo 180°-270° w stosunku do polki petite détente - zaznaczenie 1.

Jezeli to wykonam to kolkuje plyty mechanizmu.

Teraz mechanizm trzymam w lewej rece i kciukiem przytrzymuje couteau grande détente w dowolnym wrebie kola zapadowego ( chaperon ) - zaznaczenie 4, ale oczywiscie w odpowiednim polozeniu, a palcem wskazujacym przytrzymuje kolo zatrzymania tak , aby jego pin lezal na polce dzwigni grande détente - zaznaczenie 3.

Teraz prawa reka wkladam kolo de cheville tak, aby kolek dzwigni mloteczka byl pomiedzy pinami kola de cheville - zaznaczenie 5.

Zakladam mostek kola de cheville i sprawdzam czy system bicia jest dobrze ustawiony.

Dodatkowe zdjecia ponizej

post-70347-0-72703300-1491943213_thumb.jpgpost-70347-0-42018900-1491941379_thumb.jpgpost-70347-0-65451200-1491941402_thumb.jpg

 

W dalszym ciagu zastanawiam sie czy moje opisy sa zrozumiale dla innych czy nie. W kazdym razie staralem sie najlepiej jak moglem. :D

 

c.d.n.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisy są super.

Niestety zrobić dokładny opis ze zdjęciami, żeby był jednocześnie prosty i zrozumiały, ale i wyczerpujący jest ciężko.

Czasem jak coś opisuję, myślę, że krótki filmik z komentarzem zastąpiłby wiele linijek tekstu i wszyscy by zrozumieli.

A jak mamy tylko zdjęcia, trzeba się czasem rozpisać i  niestety - trochę zagmatwać....


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie przed chwila otrzymalem krotka odpowiedz od Pana Dariusza Janiszewskiego, ze "nie podejmuje tematu" i odeslal mnie do konkurencji, ale nie polecil zadnej.

A wiec sprawa napisu otwarta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

c.d.

 

Zegar chodzil 14 dni 17 godzin i 18 minut czyli 14x24 + 17 + 18/60 = 353,3 godzin

w temacie:

http://zegarkiclub.p...omienie/page-2 w poscie #39

podalem nastepujaca zaleznosc:

 

in ​= t/n

gdzie:   in​ - przekladnia napedu

             t - czas chodu w godzinach

             n - ilosc obrotow kola napedowego bebna

 

przekladnia napedu dla tego zegara zostala wyliczona w tym temacie w poscie #45 i wynosi 63,3(3)

a wiec ilosc obrotow bebna dla tego zegara wynosi

 

n = t/in​ = 353,3/63,3 = 5,58

 

a wiec wszystko sie zgadza, poniewaz po oczyszczeniu bebna ze sprezyna z rozprezona calkowicie sprezyna nakrecilem sprezyna na maksimum i wyszlo mi 6 obrotow.

Zegar do pomiaru czasu chodu nakrecilem nie przekraczajac 6 obrotow. Poza tym pierwsze czesci 1 obrotu sa zuzytkowane na ulozenie sie sprezyny, a reszta na straty w przekladni czyli O.K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale napisz proszę, dlaczego  wykonujesz te obliczenia? 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.