Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, niedawno przypadkiem zobaczyłem na internecie zegar typu roczniak. Spodobał mi się i rozmyślam nad zakupem takiego zegara. Niestety nie doszukałem się odpowiedzi na nurtujące mnie pytania więc może Wy mi pomożecie.

 

Zegar ewentualnie by był postawiony w miejscu często użytkowanym na niezbyt stabilnym podłożu - czyli po prostu narażony jest na drgania oraz najprawdopodobniej podłoże nie jest wypoziomowane. Czyli teoretycznie nie powinien tak być użytkowany ale cóż.

Czym takie użytkowanie może grozić? Czy po prostu więcej będzie śpieszył/opóźniał i ew częściej się zatrzyma? Czy może grozi to zerwaniem włosa lub jakimś innym uszkodzeniem zegara?

 

Jeśli by chodziło tylko o odchyłki czasowe to to nie byłby dla mnie problem, częściej bym go ustawiał. Bardziej mi chodzi czy jest możliwość uszkodzenia zegara w takich warunkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż nie będziesz miał szans przede wszystkim na prawidłowe ustawienie wypoziomowanie zegara a o pracy zegara możesz zapomnieć . Trochę nie rozumiem dlaczego zegar nie może być ustawiony na stabilnym podłożu ?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijając zatrzymywanie się i precyzję chodu, to gorszym wariantem może być stłuczenie klosza przez wahadło, uszkodzenie widełek/kotwicy/wychwytu. No i obrywające się wahadło o ile nie rozbija klosza, to jeszcze robi brzydkie wgnioty jeżeli podstawa jest z mosiężnej blaszki wytłoczona.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż szkoda. Miałem dwa upatrzone miejsca, albo komoda w sypialni, albo biurko w biurze. 

No ale nie jestem sadystą, żeby znęcać się nad takim fajnym zegarem. Może kiedyś sobie kupie jak będę miał lepsze warunki.

Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EEE no to bez przesady miejsca są ok Przecież to nie podłoga czy cholerka wie co bo tak to opisałeś że tak myślałem że będzie stał na podłodze  :D  :D Przecież te meble stoją stabilnie Kupuj kupuj i pochwal się co nabyłeś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cóż szkoda. Miałem dwa upatrzone miejsca, albo komoda w sypialni, albo biurko w biurze. 

No ale nie jestem sadystą, żeby znęcać się nad takim fajnym zegarem. Może kiedyś sobie kupie jak będę miał lepsze warunki.

Dziękuje za rozwianie moich wątpliwości

Jak czytałem pierwszego posta to myślałem, że chcesz go postawić na podszybiu terenowego samochody. W takiej sytuacji coś by pewnie można było doradzić. Kiedy teraz czytam, że chodziło ci o komodę w sypialni lub biurko w biurze to kategorycznie odradzam. Szkoda zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co ten sarkazm. Jak się naczytałem, że najlepiej je stawiać na kominkach lub w miejscach gdzie nie ma dużego "natężenia ruchu" to nie wydaje mi się, żeby moje pytania były nie na miejscu. Tak samo znalazłem, że lepiej go nie stawiać w pokoju gdzie są np. panele bo przenoszą dużo drgań.

Nie wiem ile z tych informacji to znaczne wyolbrzymienie, a które są prawdziwe. Dlatego myślałem, że tutaj znajdę pomoc.

Nie znam się na takich zegarach i nie wiem jakie warunki są dla nich dopuszczalne a jakie nie.

 

Skoro nawet panele są złe, to analogią biurko też nie jest idealnym miejscem. Komoda to też nie jest jakaś potężna, a często użytkowana (wysuwane szuflady)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kolega zobaczył i się spodobało, proponuję kupić najprostszy model, na baterie , z plastikową kopułą zamiast szkła.Można do 100zł kupić także oryginał, model popularny, obojętnie jaki, byleby się kręcił.  Niech postoi , popatrzeć, nacieszyć się i zacząć lekturę o zegarach na tutejszym forum.Można wtedy nabrać dystansu do własnego zapytania, dowiedzieć się czegoś o tych zegarach. Odpowiedzi na nurtujące pytanie  już padły. Proszę nie odbierać tego jako sarkazm. Podobne miałem dylematy. Pozdrawiam. Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę udramatyzowałeś warunki? Jeden z moich roczniaków przeżył ze mną na biurku jakieś 2 lata. Pozostałe mieszkają na leciwej komódce na cienkich nózkach, która ma szuflady. W jednej z nich żona trzyma obrusy, w pozostałych są piloty, baterie do roczniaków i inne takie. Jeszcze nic się nie stało. Mebelek wprowadził zarazem  limit na roczniaki. Poza tym: one wszystkie są praktycznie identyczne ;)

post-6402-0-88191200-1487064912_thumb.jpg

 

 


PS. To nie są zbyt precyzyjne zegary. Myślę ze do kilku (nie kilkunastu) minut na tydzień jest akceptowalne. W końcu większość naręcznych mechanicznych zegarków ma tolerancje +/- 30 sekund na dobę.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówiłem jestem laikiem w dziedzinie takich zegarów, stąd i może głupie pytania z mojej strony. 

Może źle szukałem, ale nie znalazłem aż tak wielu informacji odnośnie warunków jakie potrzebuje taki zegar (więcej informacji jest odnośnie historii, schematy konstrukcji itp.)

 

Też mi się trochę wydawało dziwne co wyczytałem, temu wolałem się upewnić tutaj.

Co do dokładności to nawet jak zgubi kilka minut w ciągu tygodnia to mi nie przeszkadza ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To kup a potem będziesz się martwił :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może możesz zastosować konsolę tzn. półkę mocowaną do ściany jest bardzo stabilna ,łatwy dostęp do zegara no i ściany rzadko drżą   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już trochę więcej wiadomo o warunkach domowych dla Twojego przyszłego roczniaka, to myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, byś go sobie miał na zdrowie.

W jednym z pokoi mam taki kredensik rachityczny, w którym trzymam między innymi kieliszki i jak przechodzę blisko, to podzwaniają wewnątrz. Na tym meblu jest postawiony zegar roczny JUFa już ze cztery lata. Pewnie by wolał stać na czymś bardziej stabilnym, ale pracuje nieprzerwanie bez żadnych zakłóceń, choć cienka podłoga z desek przenosi drgania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytałem pierwszego posta to myślałem, że chcesz go postawić na podszybiu terenowego samochody. W takiej sytuacji coś by pewnie można było doradzić. Kiedy teraz czytam, że chodziło ci o komodę w sypialni lub biurko w biurze to kategorycznie odradzam. Szkoda zegara.

To niby gdzie można zegary postawić twoim zdaniem ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można gdzie się zechce, ale ja wszystkie roczniaki mam na ściennych konsolach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to ile on jest wart? Przeglądając olx/allegro nie ma zbyt wiele zegarów mechanicznych w granicach 200-250 zł tylko droższe. Także myślałem, że to i tak dobra cena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Negocjuj ze sprzedawcą. Wart jest tyle ile zapłacisz, kupujesz w ciemno, więc nie wiadomo jak z nim jest technicznie. Tyle mogę powiedzieć. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegar został zakupiony ale dosyć mocno śpieszy (ok 1,5 h na 24 h)

Ten pierścień odpowiedzialny za regulację odchyłek jest już maksymalnie przekręcony na -. jedynie można go kręcić na +. Czy jedynym wyjściem jest zegarmistrz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu, możesz wymienić włos, ewentualnie dociążyć wahadlo. To nie jest jakaś bardzo trudna rzecz i trudno coś przy tym zepsuć.Na jaki? Jest tu taki podwieszony temat z wyszukiwarką Horolowara ewentualnie koledzy pomogą Podaj tylko wymiary tylnej plyty mechanizmu.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama tylna płyta ma wymiary 44x93 [mm] +/- 0,5 mm 

Sam włos przy samym końcu jest odrobinę przekrzywiony. Wahadło nie kręci się idealnie stabilnie w okół osi, lecz dodatkowo delikatnie drga, 

2iru3q9.jpg

(zegar był w miarę wypoziomowany, został przestawiony do zdjęcia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.