Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

LESKOS

Miniatura

Rekomendowane odpowiedzi

No tak, w tym moim drzwiczki są nietypowe ~ 9cm. Te zegary powyżej to chyba 13-tka i 10-tka (4").

Przymierzałem tarczę 10-tkę zdecydowanie za duża. Drewno pokrywa 3/4 ramki ...

Ni kij ni w oko ... 

I z taką rzeczywistością pozostanie mam żyć i rozpocząć nowy tydzień ...  :blink:  :wacko:  :unsure:  :huh: ... :D

Dzięki wszystkim za konstruktywne podejście  B).

Miłego tygodnia wszystkim  :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obydwu 3 1/2 inch = 8,89 cm.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obydwu 3 1/2 inch = 8,89 cm.

 

No to straciłem miarkę w oczach ... :(

No fakt to pasują (pasowałyby) idealnie.

Mam wychylnik jak w tym dolnym  - równe 6 cm . Znaczy masz rację ... :rolleyes:  

W piątek w Bytomiu go nie widziałem....

Bo go nie było ... fakt.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek masz tu proszę do porównania.

 

post-23969-0-86081500-1494263302_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info

Leszku, mam prośbę jeszcze, jeśli to nie problem - podaj proszę wymiar skrzynki - szerokość przy koronie i długość (wysokość) od góry skrzynki (bez korony do końca brody (bez toczenia). Będę wdzięczny.


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info

Leszku, mam prośbę jeszcze, jeśli to nie problem - podaj proszę wymiar skrzynki - szerokość przy koronie i długość (wysokość) od góry skrzynki (bez korony do końca brody (bez toczenia). Będę wdzięczny.

 

Szerokość w gzymsie 19,5 cm, wysokość 45 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, Dzięki !

Wymiary się zgadzają, pozostaje szukać, w przyszłości, mechanizmu ... i będzie komplet . :blink:

Leszekk  :rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siedzę i trochę grzebie w materiałach... nie muszę ;)  kosić  ...

Trafiłem na coś takiego...porównuje...

Najciekawsze , że w opisie (str 63) doczytałem się, że takie zegary były produkowane przez "uczniów" w zakładach zegarmistrzowskich w trakcie pobierania nauki.

Wynikałoby stąd, że możliwe były "niedociągnięcia estetyczne" przy ich produkcji i brak sygnatur.

Będę grzebał dalej.

Załączone zdjęcie ze wskazanej książki (świeżo nabytej :D ) wskazuje na spore "niedociągnięcie" tarczy do drewnianej ramki. Dla przypomnienia dołączyłem jak to wygląda w moim egzemplarzu (w trakcie renowacji).

Oczywiście niczego to nie dowodzi, ale ciekawa wiadomość.

Kosić nie muszę więc będę grzebał dalej w materiałach :D  :D  :D 

Leszekk 

post-92919-0-76481500-1494595302.jpg

post-92919-0-78365300-1494595313_thumb.jpg

post-92919-0-18706900-1494595336_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszek, ciekawa hipoteza o tych uczniach, ale mi się wydaje że akurat Twój zegar to nie jest niedociągnięcie w estetyce co do średnicy tarczy, bo to byłoby... zbyt łatwa wpadka zegarmistrza-ucznia. Przecież rzeźbiąc skrzynię, jednym z podstawowych wymiarów jest średnica tarczy, więc po co miałby być taki zapas? Nie sądzę, aby był to "błąd" ucznia, aczkolwiek mogę się mylić. Chyba, że skrzynię robił jeden uczeń, a później drugi uczeń robił mechanizm i dostawał gotową skrzynkę do własnych aranżacji. Co myślisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz , to nie moja hipoteza (choć uważam, że bardzo prawdopodobna i realna) tylko tłumaczenie kontekstowe. Z tekstu (tak to rozumiem) wynika, że realizacje były oszczędnościowe, bo uczniowie nie mieli pieniędzy (robili je chyba za własne "pensje" wypłacane raz w roku) na realizację "normalnych" zegarów. Takie wersje "oszczędnościowe" (nie chcę użyć słowa materiały odpadowe z jakichś realizacji w zakładach zegarmistrzowskich). Polecam tekst oryginalny  - str 63. Zapewne większość ma tę pozycję. Nie wykluczam, że tłumaczę tekst coś nie tak. Tłumaczem nie jestem ... :huh:  :rolleyes:

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czcionek rodzajów jest kilkadziesiąt (a może i więcej). Poszukaj w google "rodzaje czcionek. Może to być całkowicie "indywidualna" czcionka wymyślona przez pracownika "od cyferblatów". A ja nazwałbym ją "secesja".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to chyba nie do tego wątku ... 

Pozwolę sobie przepisać ...

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, skończyłem grzebać przy miniaturze, trochę pracy było przy obudowie , w paru miejscach doświadczonej. 

Mam takie wrażenie, że hipoteza o wykonaniu zegara przez ucznia zegarmistrzostwa jest jak najbardziej uzasadniona. 

Dowodów nie mam, ale wiele przesłanek jakie napotkałem przy pracy nad maluchem na to wskazuje. Szczególnie dotyczy to mechanizmu.  B)

Znajomy zegarmistrz oglądając tenże mechanizm stwierdził także że to wiece prawdopodobne.

No cóż ciekawostka ... ;)

Chodzi i cyka   B) porządnie, jak na razie ....

Leszekk  :rolleyes:

post-92919-0-28093100-1494771731_thumb.jpg

post-92919-0-46414800-1494771742_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze tylko tyle że zegar chodzi ponad  2 doby czyli  w sumie  około 55h


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś trzeba zaczęty temat miniatur pociągnąć  :D bo nikt nic nie pisze  :D ...

Miałem ostatnio okazję nabyć miniaturkę wiedeńską, która wyszła spod ręki zegarmistrza wiedeńskiego o nazwisku Kutiak Wanzel.

Udało mi się dowiedzieć, że działał we Wiedniu w latach 1855-1893. Urodzony przed 1820 rokiem i tyle się doszukałem ...może ktoś coś wie więcej ?

Zegar ciekawy (jak dla mnie  ;) ). Średnica tarczy 4", ciężar wagi 856g, przy lżejszej (na próbę) stawał po 5 minutach. Ciekawe zawieszenie i okucie wahadła. Po delikatnym oczyszczeniu , dorobieniu toczenia na brodzie oraz zamontowaniu wychylnika "poszedł" na ścianę. Pracuje bez zarzutu z bardzo małym kątem wychylenia wahadła, cichutko jak na miniaturę wiedeńską przystało...  :D .

Jeszcze mi się marzy taki wiedeńczyk dwuwagowy... :rolleyes: .

post-92919-0-30989700-1497608196_thumb.jpg

post-92919-0-81288300-1497608212_thumb.jpg

post-92919-0-99974100-1497608223_thumb.jpg

post-92919-0-74184600-1497608241_thumb.jpg

post-92919-0-46780100-1497608588_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Trochę się nudziłem na urlopie i troszkę odnowiłem miniaturę lenzkircha (kat 81), dostałem go bez korony , a w katalogu jest coś co przypomina wstążkę z kokardą. Nie mam pojęcia jak to w praktyce wyglądało. Może ktoś ma zegar lub jakieś zdjęcia ?

Zegar umyty lekko zreperowany i z odnowioną politurą ... 

Pozdrawiam Leszekk :rolleyes:

post-92919-0-51694800-1497805259_thumb.jpeg

post-92919-0-18919800-1497805269_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, znalazłem rozwiązanie, mam zdjęcie korony. Poza tym mam info że nie zawsze była stosowana.

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na stronnie 55 Wienna Regulators ... Ortenburgera jest zegar sygnowany Wenzel Kutiak, kwadransowa hybryda datowana na około 1850 rok.

O Kutiakach nie ma za wiele. Bo było ich 2. Wenzel - zegarmistrz oraz Albert - jubiler i przez pewien czas także zegarmistrz (firma Bruder Kutiak, trochę jak Reschowie, wystawiali się na wiedeńskiej Weltaustellung w roku 1873). Najstarsza notatka o zegarmistrzu nazwiskiem Kutiak pochodzi z 1853 roku (vide), o Wenzelu z roku 1857 (jakaś pożyczka), o całej firmie wpisy w prasie kończą się w roku 1880

(Wenzel solo, Uhrmacher, Taborstrasse 17).

 

post-6402-0-61897800-1497816792_thumb.jpgpost-6402-0-08210000-1497816802.jpg

 

post-6402-0-11278600-1497816881.jpg

 

Tyle google. Muszę dodać, że nie mogę wyjść z podziwu nad tym, jak zwiększa się ilość przetworzonych na postać cyfrową danych. Nic tylko grzebać.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację.  :D

Swoje znalazłem w publikacji poniżejJak poniżej. Nie wiem czy źle odczytałem (prawie nie znam niemieckiego) ale wydaje mi się że są lekko rozbieżne, przynajmniej w części (?) ...

:rolleyes:

post-92919-0-27868900-1497819594_thumb.jpg

post-92919-0-83122900-1497819608_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu aż tak rozbieżnego? W 1853 mógł już być zegarmistrzem, ale nie wyzwolonym. Że wdowa pociągnęła geszeft po śmierci Wenzela? W adresy nie wchodzę.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, też prawda...

Piotrze , a zdradź tajemnicę jak szukać w googlach takich informacji. przetrzpałem wszystkie słowa, nawet w w googlach.de.

Ani słowa o Kutiakach i ich firmie ...  :wacko: .


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np przez opcję książki google, z zawężeniem do XIX wieku. Reszta to odpowiedni wybór haseł, w kombinacjach z cudzysłowiem i bez:

https://www.google.pl/search?q=Kutiak+Uhrmacher+Wien&newwindow=1&tbm=bks&source=lnt&tbs=cdr:1,cd_min:1800,cd_max:1899&sa=X&ved=0ahUKEwimxqCMrcjUAhVhYZoKHdnfD3I4ChCnBQgf&biw=1464&bih=873&dpr=1


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.