Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pmwas

Hamilton 982

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Dzisiejsze opracowanie prezentuje Hamiltona 982 - stary, jeszcze produkowany w USA, model z lat 40-tych czy 50-tych.

Zegarek kupiłem kiedyś na allegro za jakieś grosze, na części, ale postanowiłem poćwiczyć na nim umiejętności.

Cóż, zegarek nie miał szczęścia w życiu i - co zaraz pokażę - nie byłem pierwszą niepowołaną osobą, która w nim grzebała. I wcale też nie najgorszą z nich.

 

Oczywiście, dzisiaj na pewno naprawiłbym go lepiej, ale każdy na pewnym etapie się uczy, zresztą - wcale nie planowałem go naprawiać.

Chciałem spróbować wymienić małą oś balansową i - nawet się udało, choć przyznam, że balans nieco porysowałem przy tej okazji, za to udało mi się nie pogiąć...

 

Wczoraj rozłożyłem go raz jeszcze, tym razem na potrzeby fotorelacji, a także żeby go w końcu porządnie wyczyścić i naoliwić...

 

post-2232-0-71647500-1488969502_thumb.jpg

 

Tak to wygląda po rozłożeniu.

Zegarek ma złocone koło balansowe z breguetowskim włosem i stalowy wychwyt szwajcarski.

 

Montaż zacząłem od kamieni nakrywkowych (4 szt) i sprężyny...

 

post-2232-0-05552400-1488969586_thumb.jpg

 

Poniżej przekładnia chodu i mostki.

Nie ma tu nic niesamowitego pod względem konstrukcji, natomiast zwraca uwagę wspaniała jakosć części i wykończeń...

 

post-2232-0-78253500-1488969628_thumb.jpg

 

Pod tarczą...

 

post-2232-0-98683000-1488969692_thumb.jpg

 

...dość zwykły remontoir, tez nie wymaga komentarza. Bardzo przyjemny w składaniu, nic nie lata po pokoju.

Mostek kotwicy pasowany dość ciasno, ciężko się zakłada i można przypadkowo rozgnieść czop...

 

post-2232-0-17869200-1488969743_thumb.jpg

 

Na czyszczeniu najwięcej zyskał balans. Wróciło mu sporo połysku.

Tarczę wyprostowałem i nawet dała się umyć. Takie tarcze trzeba myc bardzo delikatnie, ile zejdzie, tyle zejdzie, potem juz schodzi lakier...

niestety mechanizm ma wygięte koło wychwytowe. Z uwagi na jego połozenie w tego typu mechanizmach (nie tylko Hamiltona, zresztą), jest ono narażone na uszkodzenia spowodowane niefachowym wyjmowaniem mechanizmu z koperty.

Obok siebie jest wcięcie na narzędzie i otwór, w którym znajduje się koło wychwytowe - narzędzie włożone w ten otwór (zamiast w dedykowane wcięcie) niestety wygnie koło wychwytowe i problem gotowy...

Koła nie prostowałem, bo pewnie naraz musiałbym szukać nowego, natomiast okazuje się, że z wygiętym kołem mechanizm pracuje zupełnie dobrze.

Widać nie jest dość wygięte ;)

 

post-2232-0-49152400-1488970411_thumb.jpg

 

I co? I nawet wyszedł z tego zegarek.

W centralnym położeniu regulatora spóżnia jakieś 30 sekund, z odchyłkami pozycyjnymi sięgającymi minuty.

Czyli pewnie wymagałby ponownego wyważenia balansu i nowego koła wychwytowego, ale to wcale nie jest przenajgorszy wynik, mam "sprawne" zegarki po profesjonalnej wymianie osi, z gorszymi wynikami pomiarów...

 

Co należy podkreślić, destrukcik był kiedyś wspaniałym zegarkiem i jest pięknym przykładem, jak wspaniałe zegarki produkowano niegdyś w USA.  zaryzykuję stwierdzenie, że większość ówczesnych europejskich mechanizmów nie dorównywała Hamiltonom jakością wykonania i wykończeń.

Oczywiście - mechanizmu nie widać, więc niby sztuka dla sztuki, ale gdzie prowadzi takie myślenie, wiemy :)

 

Miłego dnia :) !!!


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam parę kostek amerykańskich z tego okresu i faktycznie nie mają konkurencji ,piękne mechanizmy :)i piękna robota,podziwiam umiejętności przy tak drobnych elementach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.