Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

yamos

Dziwne zachowanie zegarka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem miłośnikiem mechanicznych zegarków, mam ich w swojej skromnej kolekcji kilka, głównie japońskich. 

Co jakiś czas staram się wyregulować ich dokładność chodu, z reguły z całkiem niezłymi rezultatami, w każdym razie ja jestem zadowolony :)

Ostatnio na warsztat wziąłem Invicte 8926OB na mechanizmie Seiko nh35a.

Zegarek udało mi się ustawić na dokładność +4 - +8 s/d ale co jakiś czas zaczął dziwnie zwalniać.

 

Po obserwacjach wyszło że zegarek wariuje za każdym razem jak jestem w drugim mieszkaniu (remontuje mieszkanie w starej kamienicy w centrum Łodzi i jestem tam 2-3 razy w tygodniu).

Po przeprowadzeniu pomiarów okazało się że normalna dokładność chodu zegarka to +4 - +8 s/d ale za każdym razem jak jestem w kamienicy, zegarek wtedy leży gdzieś na półce, dokładność spada do wartości -60 - -150 s/d.

Mieszkanie jest na trzecim piętrze, ostatnio zostawiłem zegarek w samochodzie na podwórku (myślałem że może przestanie wariować) ale po sprawdzeniu przez jakieś 4 godziny zegarek stracił około 4 minut, dokładność spadła do -380 s/d.

 

Może ktoś ma pomysł co takiego może dziać się z zegarkiem i dlaczego w tym miejscu zaczyna tak wariować???

pozdrawiam,
Jacek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może nie chodzi o miejsce tylko o pozycję w jakiej leży?


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kładę go zawsze tarczą do góry, tak samo zostawiam go na noc i wtedy nie ma to większego wpływu na dokładność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak. ale w jakiej pozycji leży gdy dziwnie się zachowuje? bywa tak że balans może mieć wyrobioną/uszkodzoną oś z jednej strony i jak zegarek jest noszony to nic nie widać.

dopiero jak odłoży się go na odpowiedni bok to zaczyna robić kilka minut/24h


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kładę go zawsze tak samo, tarczą do góry, w innych miejscach nic się z nim nie dzieje a w tym jednym zaczyna wariować, myślę że mechanicznie zegarek jest sprawny, nigdy nie upadł, w nic nie uderzył i nigdy nie było z nim problemów.

Dzisiaj założyłem inny zegarek - poczciwe Seiko 5, popołudniu sprawdzę czy będą podobne objawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym radził sprawdzić zegarek na wibrografie we wszystkich pozycjach


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie gwałtowne zmiany działania mechanizmu są bardzo często spowodowane namagnesowaniem. Sprawdź kompasem (w smartphonie albo tradycyjnym) miejsce w które odkładasz zegarek na tym podejrzanym mieszkaniu, może coś tam powoduje takie zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trójkąt Bermudzki (Auto-kamienica-?? :)

 

Ustawiałeś używając tylko jednej dźwigni? Bo równie dobrze to może być spowodowane przesunięciem tej, której nie powinno się ruszać... Zwiększył się beat error i zegarek sobie chodzi różnie, zależnie od nastroju :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do ustawiania używam aplikacji Trickoprint na androida, beat error mam na poziomie 0,2-0,3 ms więc całkiem przyzwoicie.

 

Zawodowo mam dostęp do map uzbrojenia terenu, przejrzałem co tam w okolicy kamienicy jest pod ziemią i znalazłem w chodniku kabel elektryczny wysokiego napięcia, może to on tak nieładnie promieniuje, to by tłumaczyło dlaczego w aucie na poziomie zero jest większa odchyłka niż na trzecim piętrze. Z drugiej strony czy taki kabel może oddziaływać aż do trzeciego piętra?

 

A może po prostu w starych kamienicach czas płynie wolniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulujesz chód sam?

A jakie masz do tego narzędzia, przygotowanie techniczne?

Do pomiarów uzywasz aplikacji na androida?, to zabawka nie miarodajne narzędzie.

 

Idz do zegarmistrza, niech sprawdzi zegarek na wibrografie.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aplikacji nigdy dobrze nie wyregulowalem zegarka - jedynie sprawdziłem chód app nazywała się chyba watchcheck lub jakoś podobnie.

Kiedyś pojawił się tutaj na forum temat odnośnie aplikacji do pomiaru chodu zegarka, ale jak stwierdził Yoda to tylko zabawki realnie sprawdzić możesz na chronokomparatorze i przy okazji wyregulowac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś gdzies jest namagnesowane, może po prostu zegarek chodzi niedokładnie z powodu złego smarowania, nieprawidłowej pozycji włosa w regulatorze, luzów łożyskowych itd.

Może ma monstrualne odchyłki pozycyjne? Sprawdzenie na wibrografie to krok pierwszy, ale możesz sobie też sprawdzić swoja aplikacją w różnych pozycjach (w tym kilku pionowych) - duże różnice też pokaże. 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Łódź, stara kamienica i niewyjaśnione zmiany czasu...= aktywność paranormalna :) . Będzie potrzebny egzorcysta ale skoro to Łódź + stara kamienica to prędzej rabin. 

 

Problemy naszego wymiaru także mogą doskwierać mechanizmowi. Wspomniane namagnesowanie, położenie mechanizmu na namagnesowanym elemencie. To nie musi być stalowa szyna kolejowa np. pod drewnianym parapetem może kryć się spora metalowa konstrukcja. Drgania od ulicy, mechanizm może być dziwacznie niesprawny.

Pomiary aplikacjami są obarczone błędem i do dokładnej regulacji specjalnie się nie nadają. Nie mniej odchylenia, które podałeś są zbyt duże nawet dla nich i nawet dla przypadku sumowania błędu mechanizmu i błędu aplikacji w stosunku do wskazań zegara atomowego dostępnego w internecie. Wibrograf (chronokomparator) prawdę powie. Wystarczy dokonać pomiaru w kilku położeniach. Przy okazji może w przybliżeniu określić rodzaj usterki. Profilaktyczne rozmagnesowanie także jest wskazane. Gdy po rozmagnesowaniu pojawi się większa niedokładność to tym lepiej. Ustarka wyjdzie na jaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla prób zmieniłem zegarek na Seiko 5, przez tydzień mierzyłem dokładność chodu, byłem w tym czasie dwa razy w mieszkaniu i tym razem nie zaobserwowałem żadnych odchyłek. 

Wychodzi na to że tylko Invicta nie lubi się z tym mieszkaniem.

Chyba faktycznie pójdę w kierunku rozmagnesowania i zobaczę czy coś się zmieni w jego zachowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmagnesowałem zegarek, i nic to nie zmieniło, chodzi normalnie dopóki nie znajdzie się w kamienicy, tam zaczyna wariować.

Uszkodzenie mechaniczne myślę że można wykluczyć bo nie byłoby ona uzależnione od tej jednej lokalizacji.

Ogólnie to się poddaje, nie mam więcej pomysłów co się z nim może dziać, trzeba przyjąć że taki urok tego zegarka i tak po prostu musi być,

Szczęśliwie nie mieszkam w tym mieszkaniu więc nie bywam tam często.

Dla unaocznienia jak wyglądają te odchyłki w praktyce załączam zrzut ekranu z tygodniowego pomiaru dokładności chodu, czerwonymi strzałkami zaznaczyłem pomiary bezpośrednio po pobycie w kamienicy.

Pozdrawiam

post-58915-0-90005600-1493624965_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na wibrografie wciaż nie sprawdziłeś, dalej aplikacja na telefon :)

Powodzenia ;)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest aplikacja obliczająca dobowe odchyłki, to samo można policzyć ręcznie, ale po co się męczyć jak telefon zrobi to szybciej.

 

Co do wibrografu, nawet nie wiem gdzie w Łodzi można znaleźć takie urządzenie, ale biorąc pod uwagę moje doświadczenia z zegarmistrzami, gdzie za głupie wstawienie szkiełka (z moim szkiełkiem) kasowali mnie na 50 zł to podejrzewam że takie sprawdzenie będzie kosztowało 30 do 50% wartości zegarka. Myślę że przy takich niskopółkowych zegarkach po kilkaset zł raczej się nie kalkuluje.

Jak będę miał problemy z porządnymi zegarkami na pewno w to zainwestuje, ale póki co porządny zegarek mam jeden i szczęśliwie chodzi idealnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokuszę się o stwierdzenie ze w każdym zakladzie zegarmistrzowskim, a koszt pewnie z 5 pln.

Przy okazji moze, co już padlo w tym temacie, określic rodzaj usterki, czego nie zrobi aplikacja.

Edit

Pytasz, dostajesz odpowiedzi, a dalej robisz "jak myślę", to jaki sens tych pytan? :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, poszukam wibrografu,

może ktoś ma jakiegoś sprawdzonego zegarmistrza w Łodzi i mi podrzuci namiary??

 

Aczkolwiek 5 pln? Uwierze jak zobacze  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.