Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Caman

Natrafiłem na ciekawy mechanizm

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem wczoraj całkiem fajny mechanizm i dzielę się z Wami tą ciekawostką, być może wspólnie uda się rozwiązać zagadkę jego pochodzenia, a najbardziej interesujące jest dla mnie to w jakiej skrzyni mógł wisieć.

 

Tarcza porcelanowa, lekko wypukła o średnicy 17,5 cm. Wychwyt chyba nożycowy? Nakręcanie z boku werku, dodatkowo zębatki pod tarczą nie wiem do czego miałyby służyć bo jest ich więcej niż w standardowym werku. Do całego mechanizmu dochodzi jeszcze wahadło z rusztem metalowym o długości 115 cm z soczewką dwustronnie mosiężną (jak w miesięcznych) o średnicy 20,5 cm i wadze 2 kg. Odważnik nie wiem czy od kompletu ale jest większy od standardowego i waży 1,8 kg.

 

Zdjęcia zamieszczam na zewnętrznej stronie bo zrobiłem ich dużo: http://pokazywarka.pl/iwc6ej/

 

Pozdrawiam.

post-76795-0-16578100-1490190187_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy,

pod tarczą znajduje się zastawka, która ograniczała ruch wagi, może to być jakiś zegar meblowy, lub do boazerii w jakimś pomieszczeniu. Boczna lokalizacja toru wagi sugeruje, że był mało miejsca... Tarcza jest szkliwiona nie porcelanowa... Wychwyt nożycowy sugeruje, że mechanizm  może być francuski.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za opinię. Ciekawe jest to co napisałeś o tej zastawce. Z tego wynika że bez niej mechanizm mógłby chodzić dłużej niż w rzeczywistości... Co do bocznego toru wagi to ciekawa teoria ale czy aby na pewno tylko z powodu ograniczonego miejsca waga miałaby opadać bokiem? Cóż to musiałby być za udziwniony mebel skoro tarcza jest dosyć spora, wahadło długie i duże i z wielką amplitudą i nie znalazło się miejsce na wagę w centrum? Czy to nie wynika po prostu z rozwiązania konstrukcji mechanizmu? Przecież jest mnóstwo przykładów zegarów z bocznym torem wagi które są w normalnych skrzynkach.

 

Coś jeszcze oprócz wychwytu mogłoby sugerować że to produkcja francuska? W Twojej opinii z jakich lat może pochodzić ten mechanizm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem też takie zegary montowane w boazeriach np. na pałacowych, paradnych, klatkach schodowych. Mogła też być skrzynka typu "slim" ;) Ten typ wychwytu, Amanta, był przez francuzów wykorzystywany często...

Jeszcze ten niepokojący otwór pod sekundnik w podkładzie tarczy...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulamana  os  sekundowa ?Boczne  polozenie  bebna napedowego  sugeruje  podobne  ulozenie  wagi,wychwyt  typowy  bardziej  dla francuskich  mechanizmow,wahadlo  jest  montowane  do  wieszaka,zdecydowanie  jak dla  mnie  pochodzenie  francuskie,widzialem raz  takiego  dziwaka  ale  nie  pozwolono  robic  zdjec  ,kolekcja prywatna.


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.