Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

hogbo

John Harrison - weryfikacja danych pomiarowych

Rekomendowane odpowiedzi

Master Yoda, dnia 11 Kwie 2017 - 02:16, napisał: snapback.png

"Weryfikuj".....

 

Zweryfikowałem więc poniższy wpis w polskiej wikipedii, hasło "john Harrison" tj.: "Maksymalny błąd chronometru w czasie rejsu nie przekroczył 1 minuty i 15 sekund (przy marginesie błędu dopuszczonym przez Longitude Act w wysokości 2 minut – co odpowiadało połowie stopnia (30 minutom) długości geograficznej)", który jest taki sam jak wpis w temacie "Chronometr -John Harrison", bo z tego co mi wiadomo autor tych wpisów jest ten sam.

Wpis ten jest błędny bo: sugeruje,że błąd chronometru w jednostkach czasowych wyniósł 1min 15 s co nie przekracza dopuszczalnego błędu 2 min jednostek czasowych co daje błąd na równiku 35 km co akceptują:

Wacor:

"Poczytałem trochę i już chyba wszystko wiem:

Harrison określił długość geograficzną z dokładnością do ok.35km - co jak na tamte czasy było wynikiem doskonałym. Wcześniej się myliłem sądząc, iż to dość duży błąd (należy jednak pamiętać o tym, że określenie położenia nastąpiło na dużej odległości, co zwiększa błąd pomiarowy). Tak czy owak różne źródła podają błąd odczytania pozycji około 1min.15sek, czyli wcześniej wspomniane 35km."

i Master Yoda:

"No i 'gra" Adamie" :)

co jest oczywistą pomyłką w świetle weryfikacji danych pomiarowych z dostępnych źródeł i z czego wynika, że błąd wyznaczenia pozycji Kingston za pomocą chronometru Harrisona H4 wyniósł 5s jednostek czasowych co odpowiada 1 min 15 s =1,25 min długości geograficznej tj. 2,3 km na równiku i ok. 2,2 km na szer. geogr. KINGSTON .

Dane pomiarowe zostały zweryfikowane za pomocą obliczeń i wszystko się zgadza (vide obliczenia w poście nr 8 w temacie "John Harrison - weryfikacja danych pomiarowych") wg.wzorów z tematu:

" Pomiary dokładności zegarków z wykorzystaniem wzorów zegarowych ( wskazówkowych)".

W szczególności wykorzystano dane pomiarowe z wikipedii angielskiej tj:

The watch was tested before departure by Robertson, Master of the Academy at Portsmouth, who reported that on 6 November 1761 at noon it was 3 seconds slow, having lost 24 seconds in 9 days on mean solar time. The daily rate of the watch was therefore fixed as losing 24/9 seconds per day.[14] When Deptford reached its destination, after correction for the initial error of 3 seconds and accumulated loss of 3 minutes 36.5 seconds at the daily rate over the 81 days and 5 hours of the voyage,[14] the watch was found to be 5 seconds slow compared to the known longitude of Kingston, corresponding to an error in longitude of 1.25 minutes, or approximately one nautical mile.

Jak fajnie i logicznie brzmi tekst angielski.

 

Wniosek: wpis w wikipedii polskiej jest do poprawki i oczywiście w temacie:Chronometr-John Harrison.

 

P.S. Ten post został wykasowany (tj.oprócz fragmentów, które dopisałem teraz) 12. 04.2017, a temat: "Chronometr- John Harrison" zamknięty; dlatego utworzyłem  temat "John Harrison-weryfikacja danych pomiarowych", aby nie "kneblować" mi wypowiedzi i to by było na tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.