Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gabrielxxx

Radziecka ISKRA z 2 kwartału 1955r. ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Koledzy - jako, że jestem fanem werków Iskry śledziłem jej historię i tematy jej poświęcone. Święcie byłem przekonany, że jej produkcja zaczęła się w 4 kwartale 1955 roku. I takie czasami się spotyka egzemplarze do sprzedania (ja również taki posiadam). Nawet, któryś kolega z forum stworzył drzewo genealogiczne mołnio-podobnych i tam również była taka informacja zawarta. A tu jakiś zonk...

Przeglądałem sobie ostatnio ebaya i tam Iskra frankensztain (widać, że wymieszana z mołnią), ale na płycie wygrawerowane 2-55, czyli drugi kwartał 1955roku. Czy to możliwe??

W załączniku foto.

 

post-39976-0-16796800-1494152132_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale na iskrach jest zawsze wybity rok produkcji i zawsze jest od 1955 do 1957. No chyba, że moja wiedza jest błędna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są też z 1952, 53/54 jest chyba niespotykany, 55 jest najbardziej popularny.

Nie wszystko co radzieckie da się łatwo sprecyzować - pokazywałem jakiś czas temu Lucza z mikroregulacją z datą jaka jest niespotykana ani dla Lucza ani dla Kristala a już na pewno nie dla Molni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógł byś zapodać foto werku takiej iskry z 1952 roku ? I tam jest na niej wybite: kwartał oraz 52 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lubię 36XX ale jakoś nie kolekcjonuje zdjęć a zegarka z tego roku nie mam. Mam z 55 :)

 

Przedwczesny Łucz http://zegarkiclub.pl/forum/topic/104940-mo%C5%82nia-i-inne-36xx-linia-czasu/page-6?do=findComment&comment=1524832

 

Na pierwszej stronie jest linia czasu - Iskry z 1952 Autor umieścił z całą pewnością, ja też chyba widziałem zdjęcie ale nie mam zegarka więc opieram się na opracowaniu Narfasa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgaduję że starsza to może być ten rzadszy model Krisa?

https://get.google.com/albumarchive/107247623220063053982/album/AF1QipNGO9BGju3UuNH_MH52LILjR2xLYuT5ZY-8MBWI/AF1QipMNTlYKxOZG5eux9S8fXWb2UvJ1m2SpL3hv39ID

 

Faktycznie ciekawy ten Łucz nawet pomijając mechanizm który może być składany, ale wskazówki czarne jeśli oryginalne to niespotykane i inaczej opisane "sdiełano"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak - obejrzałem opracowanie Narfasa, ale obserwując Iskry od kilku lat  na setkach różnych aukcji nie widziałem takiej co miała wybity rok 52 na werku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy co napisze Kris - obstawiam tak jak kchrapek(tez  Krzysztof)

Ta Iskra będzie wczesna. 

 

Łucz ma wskazówki niebieskie- zdjęcie tak wyszło   :P

Ale oczywiscie linia czasu musi ulec zmianie - mechanizm precyzyjny  wcześniej się  pojawił, To pewne  :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekamy co napisze Kris - obstawiam tak jak kchrapek(tez  Krzysztof)

Ta Iskra będzie wczesna. 

 

Łucz ma wskazówki niebieskie- zdjęcie tak wyszło   :P

Ale oczywiscie linia czasu musi ulec zmianie - mechanizm precyzyjny  wcześniej się  pojawił, To pewne  :P

Niekoniecznie. Może ktoś przeszczepił tylko starszy mostek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Iskra oficjalnie była produkowana w latach 1951-56. Choć datowanych na 1951 nie widziałem na oczy. Datowanie zaczyna się od 1-52.

W 1956 została rzekomo zdjęta z produkcji jednak chyba siłą rozpędu produkowana była jeszcze przez kilka miesięcy ;) , co najmniej 4, może nawet 6, bo trafiają się datowane 2-57. (starszych nie trafiłem, może i takie są) Mało tego, z datą na mostku 2-57 wypuszczone były do sprzedaży z wbitą datą w paszporcie - czerwiec 1958.

 

Na szczęście nie ma żadnych szczegółowych katalogów. Opierać się można wyłącznie na dostępnych NA DZISIAJ opracowaniach, które JUTRO mogą stać się zupełnie nieaktualne, bo pojawi się zegarek/mechanizm, który obali wszelkie kanony i historię trzeba będzie pisać od nowa.

 

Amen.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Może ktoś przeszczepił tylko starszy mostek.

Starszy mostek od czego? 17 kamieniowy od...?

To właśnie tak jak z Luczem moim. Możliwe że składak ale z czego?

18 kamieniowych nie było wcześniej :D

 

Tu zgadzam się z Jackiem - wiedza na temat jest weryfikowana na podstawie widocznych oznaczen - Iskrę z 52 nie mam ale była widziana więc przyjmuje jako pewnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iskra oficjalnie była produkowana w latach 1951-56. Choć datowanych na 1951 nie widziałem na oczy. Datowanie zaczyna się od 1-52.

W 1956 została rzekomo zdjęta z produkcji jednak chyba siłą rozpędu produkowana była jeszcze przez kilka miesięcy ;) , co najmniej 4, może nawet 6, bo trafiają się datowane 2-57. (starszych nie trafiłem, może i takie są) Mało tego, z datą na mostku 2-57 wypuszczone były do sprzedaży z wbitą datą w paszporcie - czerwiec 1958.

 

Na szczęście nie ma żadnych szczegółowych katalogów. Opierać się można wyłącznie na dostępnych NA DZISIAJ opracowaniach, które JUTRO mogą stać się zupełnie nieaktualne, bo pojawi się zegarek/mechanizm, który obali wszelkie kanony i historię trzeba będzie pisać od nowa.

 

Amen.

1-57 mam i raczej nie jest nic kombinowane.

 

post-49869-0-10407400-1494188308_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Ale ja nie napisałem, że były jakieś kombinacje.

Napisałem, że była produkowana najprawdopodobniej do 2 kwartału 1957, bo tak datowane są najstarsze mechanizmy, które widziałem. Byc może są i starsze, jeśli ktoś ma to niech pokaże.

Mogło być tak, że od momentu nakazania produkcji w 1951 do jej faktycznego wdrożenia upłynęło kilka miesięcy, więc z konieczności produkcja musiała trwać kilka miesięcy dłużej niż do końca 1956 r.

Należy wziąć pod uwagę, że w tych latach wszystkie zegarkowe fabryki miały status zakładów wojskowych i cała ich produkcja funkcjonowała na rozkaz czy tez zlecenie Komitetu Centralnego. W takim zleceniu określana była orientacyjna data rozpoczęcia produkcji, ale ważniejsza była nakazana ilość.

Nie wiem ile nakazanych zostało tych ISKIER ale jeśli to były dziesiątki czy setki tysięcy, to trzeba było je wyprodukować i tyle. Termin czasowy był mniej ważny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie napisałem, że były jakieś kombinacje.

Tak tak napisałem tak na potwierdzenie twoich słów, że mam taką. Co prawda nie 2 czy późniejszy kwartał ale 1.

 

2-57 z sąsiedniego forum:

post-49869-0-43883500-1494189733_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Nie twierdzę też, że mam w tej kwestii 100% rację.

To tylko moja dedukcja i przypuszczenia na podstawie własnych obserwacji i przeczytanych tekstów. Nie tylko na forach, ale i w radzieckiej literaturze zegarkowej (tłumaczę Roman, powoli tłumaczę ;) )

Dodatkowo daty te wpisują się w radziecki system planów pięcioletnich. To była by zdaje się piąta "pięciolatka" w latach 1951-55.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale to co napisze poniżej na pewno nie pomoże w rozwikłaniu zagadki.

 

Moja Iskra ma datę 1-57.  Ale niestety to składak. Znalazłem taką tarczę przypadkowo bez mechanizmu. W związku z tym że tarcza jest bardzo rzadka postanowiłem ją przywrócić do życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś jest w stanie wstawić foto Iskry z wybitą datą 1952? Oczywiście bez przeróbki w photoshopie... no chyba, że z tego roku Iskra to pociąg widmo istniejące tylko w opracowaniach i domysłach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Iskry 4-55,1-56,2-57....Molnie i podobne zbieram kilka lat .Dużo przeglądam internet na różnych forach ,aukcjach itd.....Nie widzałem 52 a i 53 też nie....ale może mało jeszcze widziałem ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - ja również dość systematycznie i dużo przeglądam ofert z Iskrami i najwcześniejsza to 2-55 (na początku postu) a reszta to 4-55. A najwięcej to z 56 roku jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się,dokładnie tak i ja to widzę .Dodam że 55 rok to na stan mojej wiedzy, koniec produkcji molniji 15-ki w drugiej moskiewskiej.Myślę że 55-57 robili już tylko iskry (oczywiście z molnijo podobnych) i właśnie z tych lat w miarę nie trudno dziś je znaleźć.W Linii czasu moniji kolegi Narfas który swego czasu cenną robotę dla nas zrobił ,linia niskiej molniji w Drugiej moskiewskiej kończy się w 56.Ale tak jak z iskrą 52 ,nie znalazłem do dziś molniji z 56-go z drugiej moskiewskiej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.