Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Gold Members

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Cyferblat

Prośba o identyfikację czcionki tarcza zegar cyferblat czcionka cyfry

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ELIK

ELIK
  • Nowy Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 14 maj 2017 - 12:22

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jakiej czcionki użyto do tej tarczy zegarowej?

Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź.

40e7ca70abecb542.jpg

Użytkownik ELIK edytował ten post 14 maj 2017 - 12:23

• 0

#2 LESKOS

LESKOS
  • Użytkownik
  • 2760 postów

Napisano 14 maj 2017 - 15:00

kolega źle wstawił, nie do tego wątki , więc przepiszę  :rolleyes:

Załączone miniatury

• oo.jpg

• 0

#3 ELIK

ELIK
  • Nowy Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 14 maj 2017 - 17:44

kolega źle wstawił, nie do tego wątki , więc przepiszę  :rolleyes:

Dziękuję obu Panom za pomoc.
​Problem w tym, że już od dawna szukam u wujka Google i na stronach z czcionkami, ale żaden typ nie odpowiada dokładnie temu stylowi. Jeszcze mam sporo miejsc do przeszukania, ale wczoraj przez przypadek trafiłam na stronę Waszego klubu i pomyślałam, że wśród tylu pasjonatów zegarków na pewno trafi się ktoś, kto mi pomoże. Każdą wskazówkę wykorzystam i będę za nią bardzo wdzięczna. 

• 0

#4 tarant

tarant

Młodszy kustosz od zegarów nr [LX]CDII

• Moderator
  • 16523 postów

Napisano 14 maj 2017 - 18:13

Jeżeli ocalała jakaś dokumentacja,projekty,wzorniki to znajduje się ona w Schrambergu.Tam trafiła po likwidacji fabryki Beckera we Freiburgu.Junghans podobno bardzo niechętnie udziela informacji. Strych pełen skrzyń to legenda raczej.

O ile był to projekt zakładowy, to być może nie ma nawet wzorów liter.
Obraz 12.jpg

Ten krój cyfr pojawił się na tarczach Beckera w połowie lat 90 XIX wieku i stosowano go głównie do zegarów typu Freischwinger (czyli z nieosłoniętym wahadłem), do dwuczęściowych - mosiężno - porcelankowych tarcz, rzadziej na tarczach zegarów linkowych.

Trudno zatem zakwalifikować ten wzór do secesji.

Użytkownik tarant edytował ten post 14 maj 2017 - 19:05

• 0

#5 fibo

fibo
  • Stowarzyszenie
  • 1714 postów

Napisano 14 maj 2017 - 21:26

Może doprecyzowanie pytania by pomogło? O co właściwie chodzi, jaki problem chcesz rozwiązać? Są tysiące fontów i mają tysiące nazw. Znalezienie identycznych to ślepe macanie po ogromnych zasobach. W czym ma pomóc nazwanie tej czcionki?

Podobnego kroju cyfr używano również na starych tarczach zegarów rocznych GB i JUFa. Myślę, że po prostu projektant coś wykombinował, właściciel klepnął i szło, aż się znudziło. Potem przyszła moda na "nowoczesne", więc używanie takich zarzucono. Widać wyraźnie, że z upływem lat coraz bardziej napisy upraszczano, odrzucano kolejne szeryfy, ozdobniki, zawijasy, by w końcu stosować najoszczędniejsze, w wersji podstawowej (najbardziej czytelne?). 

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: tarcza, zegar, cyferblat, czcionka, cyfry

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych