Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mariusz Hryciuk

Co to jest i do czego służy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono. Proszę o pomoc w identyfikacji narzędzi, tzn. dwóch kompletnych i elementu trzeciego. Pozdrawiam!

post-97807-0-40398900-1495739557_thumb.jpg

post-97807-0-04471300-1495739721.jpg

post-97807-0-54028800-1495739777.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia takie sobie, ale pierwsze zdjęcie najprawdopodobniej frez\arka do bigli. drugie chyba jakiś uchwyt, a trzecie to płaskoszlifierz. A służą jak sama nazwa wskazuje... ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie panie Piotrze. Z zainteresowaniem do tej pory czytałem pana wypowiedzi na forum a dziś mam okazję korespondować, będąc w nowicjacie...

Drugie narzędzie w końcówce ma skok, w osi pionowej narzędzia, tzn. po przyłożeniu do podloża końcówka poddaje się a następnie ustępując nagle wraca do pierwotnego położenia.

Co do trzeciego - płaskoszlifierz niestety nic mi nie mówi, mam szukać czy mnie pan oświeci - do czego to służy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym to drugie zobaczyć w realu, może to przyrząd do nabijania wskazówek czy czegoś innego.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej do wybijania czegoś, uderzenie jest mocne

dziękuję

teraz będę grzebał dalej sam w sieci

czyli w klubie : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest mocne uderzenie to jest to punktak automatyczny - nie potrzeba młotka.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to jak pełne wyczerpujące wyjaśnienie :P .

Frezarka do bigli i wszystko jasne.......

Proszę zobacz n.p. http://watchmaking.weebly.com/pendant.html

Pozostałe może ktoś ci pomoże, jak nie to pytaj dalej albo szukaj na w.w. stronie, polecam.

Na szybko znalazłem jako narzędzie do ... polerowania łebków wkrętów! 

Narzędzie imadełko, szlifierka, polerka  bardzo przydatne o szerokim zastosowaniu.

7846016.jpg?310


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plaskoszlifierz można użyć też do ostrzenia śrubokrętow, ale jakie ma to znaczenie? Tłuczkiem do mięsa można też wbijać gwoździe.Inwencja amatorów jest nieograniczona, ale narzędzie o nazwie płaskoszlifierz jest dedykowane do szlifowania palet. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, zdjęcie pochodzi ze strony amatora, który uczy zawodowców jak wykonać zegarek Danielsa.... Tourbillon.

Poleruje właśnie wkręty o średnicy 0,25 mm z łebkami 0,35- 0,40mm( przywołuję z pamięci) .  Potrzeba inwencji tam gdzie nie ma możliwości wykonania dobrze operacji w standardowy sposób na standardowej polerce do wkrętów, lub na tokarce.

Już się cieszę na.... dyskusję o tłuczkach do mięsa.

Jeżeli potrzebuję wypolerować koła naciągowe, koła zębate,  ( np. uszy do koperty szliffowane na prostokąt w przekroju o idealnie płaskich ściankach- zobacz jakim narzędziem to robiłem) to nie szukam innego narzędzia bo nie czytam durnych definicji np że to tylko do szlifowania palet.....


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i definicje są durne, ale pytanie było do czego służy, a nie do czego amator mógłby to użyć. :) Ja np. że jestem zegarmistrzem amatorem namiętnie używam plaskoszlifierz do ostrzenia ręcznych noży tokarskich i wiem że profesjonaliści w tym zawodzie też go tak używają, ale na pytanie do czego służy tłuczek do mięsa nigdy nie odpowiem, że do zabijania karpia pomimo że to akurat jest jedno z jego nieprofesjonalnych zastosowań.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, bardzo wielu z nas tutaj wie do czego te (i wszelkie inne) narzędzia służą.

Pytanie było nie o tłuczek do mięsa/karpi.  Ja osobiście krów, cieląt, jagniąt ptaków i ryb nie kupuję żywych i nie morduję ich własnoręcznie. Może to hipokryzja, bo skoro jem mięso i ryby to dlaczego nie zabijać własnoręcznie?

 

Pytanie było o narzędzia. Pytanie zadał nowy użytkownik raczej nie handlarz starzyzną, raczej zainteresowany tematem.

Ty wyrwałeś się do odpowiedzi. Co pan Mariusz uzyskał?

Frezarka do bigli, CO TO JEST BIGIEL? 

Sprawdziłem u wujka googla słowo bigiel: -rasa psa, statek badawczy Darwina, jakieś pojęcia gwarowe z Łodzi i inne ze Śląska.  Jest także zapięcie do kolczyków....  Ucho na kominku koperty zegarka kieszonkowego bardzo trudno znaleźć.

 

Płaskoszlifierz, Też pełna i wyczerpująca odpowiedź. Sprawdziłem:  Przyrząd do szlifowania palet i innych małych części zegarowych, przede wszystkim powierzchni impulsu palet wychwytu Grahama. Palet wychwytu Grahama.....  Wychwytu z zegarów wahadłowych... Ciekawe jak się zmieści paleta wahadłowego na takim małym imadełku.

Kopiuj wklej bzdury....

Imadło? Pewnie ktoś inteligentny przerobił narzędzie tortur do zgniatania n.p. dłoni i wykorzystał w innym celu, może po to by wykonać jeszcze zmyślniejsze narzędzie do mordowania.... tak to mniej więcej wyglądało w dziejach ludzkości.

Pierwsze tokarki były wymyślone i wykonywane do produkcji luf...

 

Może niepotrzebnie to piszę.... ale te odpowiedzi były bez sensu, przeczytaj ze zrozumieniem informację zwrotną od pytającego;

"dziękuję teraz będę grzebał dalej sam w sieci czyli w klubie". Ja to zrozumiałem jako "dziękuję to już wolę sam znaleźć".

 

Zamiast dyskutować ze mną opisz, zrób zdjęcie lub rysunek, i pokaż jak i do czego sam tego używasz. Jak ostrzysz noże ręczne do toczenia precyzyjnego.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby tu, żeby nie urazić, ja to chociaż wiem o czym mówię, a że ne daje wszystkiego na tacy, że daje tylko wędkę, ale ryby już trzeba sobie złowić samemu? Wiedza zdobyta przez samego siebie zostaje w głowie najdłużej i to tyle. Jest ona jak najbardziej do zdobycia, jakimś cudem chyba ja całą swoja wiedze zdobyłem jakoś sam, a na forum jest np. link do książek Podwińskiego w pdf, wiedzy bez liku, o narzędziach jest cały jeden tom.

Bez sensu to jest czepianie się byle czego... :D


PS

Rysunek dam jak dotrę do domu, może nawet z książki, żeby ne było ze wymyślam niestworzone rzeczy. ;)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obaj panowie macie rację! Co do mych potrzeb, intencji i ewentualnego ciągu dalszego edukacji. Bo jest to kwestia otwarta. Cieszę się, że tu trafiłem (a gdzieżby indziej). Czy będę tego używał - to dla mnie w tej chwili kwestia drugorzędna. Bowiem gdy połknąłem haczyk, wisząc na nim, dostrzegam jeden podstawowy plus - wiedza. Morze wiedzy. Praktyka - cóż, to pułap kolejny?

Punktak automatyczny - to jest to. Dzięki wyjadaczu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zamiast dyskutować ze mną opisz, zrób zdjęcie lub rysunek, i pokaż jak i do czego sam tego używasz. Jak ostrzysz noże ręczne do toczenia precyzyjnego.

Pomimo, że dla mnie informacja - OK, wykład - nie mam czasu, to na specjalne życzenie kolegi wykład

 

Na początek podręcznik - właściwe zastosowanie płaskoszlifierza:

post-859-0-94571800-1495828962_thumb.jpg

 

 tutaj ostrzenie noża ręcznego

post-859-0-11103000-1495829075_thumb.jpg

 

A teraz z mojej praktyki - ostrzenie noża ręcznego

post-859-0-04042500-1495830311_thumb.jpg

post-859-0-85402000-1495830338_thumb.jpg

post-859-0-23055300-1495830371_thumb.jpg

 

Tutaj dodatkowo sposób na precyzyjne naostrzenie wkretaka

post-859-0-03126000-1495830454_thumb.jpg

 

tak na szybko znalazłem u siebie takie oto płaskoszlifierze :) 

post-859-0-78718200-1495830527_thumb.jpg

 

Myślę, że opis technologi wykonywania ruchów przy ostrzeniu mogę sobie podarować, ale na koniec bardzo ważna rzecz, sposób trzymania recznego noża tokarskiego, większość tokarzy amatorów trzyma go do góry nogami. :D

post-859-0-13431800-1495830700_thumb.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest odpowiedź.

Bardzo dziękuję.


  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.